Jak se mluví v různých koutech naší země... :)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 41, 42, 43  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=4edec128bcd6770892c05fb79cf79d7bZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 1:19 pm    Předmět: Citovat

Sim napsal:
Aha napsal:
Sim napsal:
A mně se zas nelíbí koncovky -ý- jako: to bylo hezkýýý, dnes je dvacátýýýho, a vkládání protetických souhlásek na začátek slov - jako vokno, von, vopice atd.......ale já jsem trochu deformovaná a zaujatá, když studuju tu češtinu Laughing Embarassed


Prostě se ti Sim nelíbí pražšťynááááááá :p

"pražšťynááááááá" rve mi to uši i oči Laughing Laughing Laughing Jojo, to je ta obecná čeština, která se pomalu ale jistě přesouvá i na Moravu, fuj fuj fuj Twisted Evil


Už se přesunula... Crying or Very sad Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 1:23 pm    Předmět: Citovat

Soufflet napsal:
Sim napsal:
A mně se zas nelíbí koncovky -ý- jako: to bylo hezkýýý, dnes je dvacátýýýho, a vkládání protetických souhlásek na začátek slov - jako vokno, von, vopice atd.......ale já jsem trochu deformovaná a zaujatá, když studuju tu češtinu Laughing Embarassed


já sice češtinu nestuduju, ale na toto jsem taky šíleně alergická Evil or Very Mad


Ono záleží spíš na tom, odkud kdo pochází, než na tom, co studuje - znám spoustu bohemistů, kteří zcela běžně používají obecnou češtinu a ještě mají tendenci prosazovat ji jako novou normu... Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kopretina
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.6.2006
Příspěvky: 765
Bydliště: Plze??

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 1:42 pm    Předmět: Citovat

Když někam, my od Plzně, přijedem, tak většinou slyšíme, že používáme divná slova a ještě kvákáme....
Moji kamarádi ze severních čech se hrozně divili, že říkám "zatáčka" jako na silnici...oni prý říkají zátočina....
Nebo naše spojení "kudypa", "tutady" a "tamtudy" je prý hrozně divný, tak nevím....
Taky u nás říkáme, třebas "nastevřít okno" -jako pootevřít....
A všem to přijde hrozně zvláštní Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ereškigal
41-80
41-80


Založen: 30.12.2006
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 4:02 pm    Předmět: Citovat

Kopretina napsal:
Když někam, my od Plzně, přijedem, tak většinou slyšíme, že používáme divná slova a ještě kvákáme....
Moji kamarádi ze severních čech se hrozně divili, že říkám "zatáčka" jako na silnici...oni prý říkají zátočina....
Nebo naše spojení "kudypa", "tutady" a "tamtudy" je prý hrozně divný, tak nevím....
Taky u nás říkáme, třebas "nastevřít okno" -jako pootevřít....
A všem to přijde hrozně zvláštní Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Tak tak Very Happy. Ale mně zase přijdou divné a tahají mě za uši některé výrazy, které se běžně používají jinde. Ono asi opravdu záleží na tom, odkud člověk pochází a na co je zvyklý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 5:33 pm    Předmět: Citovat

Když slyším v televizi - třeba v nějaké reportáži- mluvit někoho tak, jak se mluví u nás na Moravě (taková ta různá nářečí, měnící se "dědinu od dědiny" - jako třeba - "me sme bele".... t.j. "my jsme byli" , nebo :"kop mě půlko chleba" - t.j. "kup mi půlku chleba" ) zní mně to HROZNĚ Laughing Laughing Laughing Embarassed Embarassed Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soufflet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.3.2007
Příspěvky: 2015

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 5:51 pm    Předmět: Citovat

Kopretina napsal:

Nebo naše spojení "kudypa", "tutady" a "tamtudy" je prý hrozně divný, tak nevím....


A co třeba naše moravské "henkáj" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soufflet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.3.2007
Příspěvky: 2015

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 5:53 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Když slyším v televizi - třeba v nějaké reportáži- mluvit někoho tak, jak se mluví u nás na Moravě (taková ta různá nářečí, měnící se "dědinu od dědiny" - jako třeba - "me sme bele".... t.j. "my jsme byli" , nebo :"kop mě půlko chleba" - t.j. "kup mi půlku chleba" ) zní mně to HROZNĚ Laughing Laughing Laughing Embarassed Embarassed Embarassed


Mě zas zní hrozně, když v televizi řeknou, že je "dvacátýho", prostě když mluví tou obecnou češtinou Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 5:53 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Sim napsal:
Aha napsal:
Sim napsal:
A mně se zas nelíbí koncovky -ý- jako: to bylo hezkýýý, dnes je dvacátýýýho, a vkládání protetických souhlásek na začátek slov - jako vokno, von, vopice atd.......ale já jsem trochu deformovaná a zaujatá, když studuju tu češtinu Laughing Embarassed


Prostě se ti Sim nelíbí pražšťynááááááá :p

"pražšťynááááááá" rve mi to uši i oči Laughing Laughing Laughing Jojo, to je ta obecná čeština, která se pomalu ale jistě přesouvá i na Moravu, fuj fuj fuj Twisted Evil


Už se přesunula... Crying or Very sad Mad


Hahahahaha Klaru... 'stě to máš jako marný tjo, vod fčerejška tu mám trvalý jako vobpčanství čili bydliště, 'stě, takže se sem jako prostě fakt přesouváme, tjo, stě normálnka, nevym tjo vo co ťy jako de tjo Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soufflet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.3.2007
Příspěvky: 2015

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 5:59 pm    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Klarusa napsal:
Sim napsal:
Aha napsal:
Sim napsal:
A mně se zas nelíbí koncovky -ý- jako: to bylo hezkýýý, dnes je dvacátýýýho, a vkládání protetických souhlásek na začátek slov - jako vokno, von, vopice atd.......ale já jsem trochu deformovaná a zaujatá, když studuju tu češtinu Laughing Embarassed


Prostě se ti Sim nelíbí pražšťynááááááá :p

"pražšťynááááááá" rve mi to uši i oči Laughing Laughing Laughing Jojo, to je ta obecná čeština, která se pomalu ale jistě přesouvá i na Moravu, fuj fuj fuj Twisted Evil


Už se přesunula... Crying or Very sad Mad


Hahahahaha Klaru... 'stě to máš jako marný tjo, vod fčerejška tu mám trvalý jako vobpčanství čili bydliště, 'stě, takže se sem jako prostě fakt přesouváme, tjo, stě normálnka, nevym tjo vo co ťy jako de tjo Twisted Evil


Herdek, tož toto ani nemožu přečíst.

Mluvte si jak chcete vy pražáci, ale ty hrubky, to s nějakým nářečím přece nemá nic společného, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: so červen 23, 2007 6:03 pm    Předmět: Citovat

Kopretina napsal:
Když někam, my od Plzně, přijedem, tak většinou slyšíme, že používáme divná slova a ještě kvákáme....
Moji kamarádi ze severních čech se hrozně divili, že říkám "zatáčka" jako na silnici...oni prý říkají zátočina....
Nebo naše spojení "kudypa", "tutady" a "tamtudy" je prý hrozně divný, tak nevím....
Taky u nás říkáme, třebas "nastevřít okno" -jako pootevřít....
A všem to přijde hrozně zvláštní Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Mně se jiho- a západo- české nářečí moc líbí Smile Smile Smile Nejhůř mým uším zní asi "pravá pražština" Rolling Eyes to natahovááááníííí - a zdá se mi, že některým osobám skoro není rozumět... Rolling Eyes Confused Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 41, 42, 43  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.