Jak se mluví v různých koutech naší země... :)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 41, 42, 43
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=7d57b7931906a1ec4d0a0cfa38c23ad9Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jitt
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 14.9.2009
Příspěvky: 4030
Bydliště: Dedina za Brnem :P

PříspěvekZaslal: po duben 29, 2013 4:47 pm    Předmět: Citovat

Dalarius et Laixi napsal:
ilona: Spíš bych to nazval hledání oblasti bez debilů.


Laughing Jasne presne vystizne ... Laughing Nemohla sem si to odpustit Twisted Evil
_________________
Some women are lost in the fire. Me, I am born from within it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darja
41-80
41-80


Založen: 15.3.2010
Příspěvky: 57

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2013 1:22 pm    Předmět: Citovat

Jsem pražák s mužem z Vysočiny, žiju střídavě Praha a Vysočina. A abych řekla pravdu, je mi to jedno, kde jsem. Hlavně když jsem obklopená milovanými lidmi.
Nezpívám, držím si češtinu takovou, jaká má být, asi na mě ponechalo nějaké znamení lingvistické studium, a rozhodně lidi nesoudím podle místa bydliště. To mi přijde stejně nízké jako řešit barvu pleti a náboženství...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: út duben 30, 2013 2:57 pm    Předmět: Citovat

Sadako napsal:
Mhm.
Klidně hoďte šutr, ale já ač původem z širých asijských stepí placatého Moravistánu, moravský přízvuk nesnáším velice velmi. Konkrétně ten jižní, jak se to nahoře láme do Slezska, už mi to slechy tolik nedrásá.
V běžné komunikaci s lidmi je mi to šumák (stejně, jako slovenština, kterou považuji za poměrně ošklivý jazyk, avšak ve žvanění se Slováky mi nikterak nebrání), ovšem když jedu přes Brno a začne se to v tramvaji valit ze všech stran, vždycky se oklepu.

A než se někdo zeptá - ne, já žádný přízvuk nemám. Netuším, jak se mi to podařilo, ale byť jsem slušnou část života strávila v Brně a okolí, mluvím indiferentní obecnou češtinou. I fonetik by ze mne prý byl zmaten.



Heh, tak nevím, co na to fonetik, ale pokud jde o "přízvuk ", tak ten typicky brněnský má teď už jen naprostý zlomek lidí, hlavně těch starších, takže na tom nic až tak zvláštního není, že takový nemáš. Sem tam je někdo líznutý hanáčtinou, ale taky případ spíš starší generace. Naprostá většina lidí dneska Brně mluví obecnou češtinou. Což je taky to, co bývá nejčastěji slyšet v tramvaji, když nemluví nějaká stařenka nebo staříček z dědiny. Ale možná jezdívám málo exotickými linkami v Brně. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadako
321-600
321-600


Založen: 22.5.2010
Příspěvky: 500

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 5:25 pm    Předmět: Citovat

Nemyslím přímo hantec, ale byť obecná čeština prosakuje do mluvy zdatně po celé naší industrialisované vlasti, pořád se na Moravě používají často jiné tvary slov a ten přízvuk je prostě jiný - jakoby "hlubší" a některé hlásky jsou výrazně měkčí. Že to nejsou halucinace potvrzeno několikrát dotazem na lidi, u kterých se mi zdálo, že jim občas zazní v mluvě něco takového - jo, byli z původem z Moravy.
Cthulhuví, proč mám zrovna na takovou kravinu tak přecitlivělý sluch.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 7:22 pm    Předmět: Citovat

Však já taky nemluvím o hantecu, ale o specifické brněnské výslovnosti některých hlásek, která fakt není moc rozšířená. Wink A já ji naopak docela "žeru". Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 7:25 pm    Předmět: Citovat

Myslíš takový ten přízvuk jako měl Karel Höger?
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 7:37 pm    Předmět: Citovat

Eee, jo no, trochu. Ale přijde mi, že u něj už to bylo tak hodně laděno do měkka (asi i záleží, kde zrovna promlouval, mně se momentálně vybavuje hlavně Dášeňka a tam to asi i bylo ovlivněné tím, že je to pro děcka, v běžném projevu to asi tak výrazné nebylo) + on měl vůbec takové celkem zvláštní zabarvení hlasu.

Zase aby si někdo nepředstavovla, že v Brně všichni mluví jak Höger. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 7:53 pm    Předmět: Citovat

No jasné, já se snažím si to nějak přiblížit Smile nějak nejsem schopná si teď vybavit přesně to, co myslíš. Bo hantecem jsem nikoho mluvit neslyšela (ač třeba brácha Brňák je) a jinak mám kamarády spíš z východu (zkůůška, atd Smile )
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 9:17 pm    Předmět: Citovat

Jé, Brněnský přízvuk, k tomu mám historku. Když jsem byla na prvním stupni, často jsem navštěvovala jednu spolužačku. Její tatínek byl z Brna a mluvil super měkce. Navíc neměl nijak hluboký hlas a mně na něm pořád přišlo něco divného. Nejdřív jsem si myslela, že je doma pod pantoflem a proto tak měkkounce mluví. Pak jsem si ale spojila naprosto nevhodně různé info a jednou jsem se té spolužačky zeptala:a tvojí mámě nevadí, že je táta teplej?
Uf, to byl trapas Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: st květen 01, 2013 9:30 pm    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
No jasné, já se snažím si to nějak přiblížit Smile nějak nejsem schopná si teď vybavit přesně to, co myslíš. Bo hantecem jsem nikoho mluvit neslyšela (ač třeba brácha Brňák je) a jinak mám kamarády spíš z východu (zkůůška, atd Smile )


On taky hantecem mluví fakt málokdo, natož čistým, to spíš sem tam nějaké jednotlivé slovo.
Pro Brno je (dneska už možná by se dalo říct spíše bývala) typická "úzká" výslovnost, v textu to jde pravda popsat poměrně těžko, to nejspíš musí mít člověk štěstí a na někoho natrefit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 41, 42, 43

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.