O jménech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 108, 109, 110, 111  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hyde park aneb Pokec
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=2ce6ea77638369e5e35202eb98fa0032Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: st březen 07, 2012 9:28 pm    Předmět: Citovat

Natu: mně se naopak líbí jména, která nevybízejí k různému zkracování. A tvoje jméno zní vznešeně. Navíc ti v cizině budou říkat "Natalí" po francouzsku. A moc se mi líbí nezvyklá jména tvých sourozenců. Timea zní jako nějaká bohyně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soufflet
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.3.2007
Příspěvky: 2015

PříspěvekZaslal: pá březen 09, 2012 3:58 pm    Předmět: Citovat

coctopusmaka napsal:
Jo, souhlasím s Lordem Dracem. Ke jménům mám stejný vztah. Smile
Tak schválně - uhádnete to moje? Wink


jestli mám hledat vodítko v přezdívce, tak tipuju Markétu podle "...maka", jinak nevím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
coctopusmaka
161-320
161-320


Založen: 12.7.2011
Příspěvky: 237

PříspěvekZaslal: pá březen 09, 2012 4:11 pm    Předmět: Citovat

Soufflet napsal:

jestli mám hledat vodítko v přezdívce, tak tipuju Markétu podle "...maka", jinak nevím Smile


Haha, podle přezdívky to nemá moc smysl... Zapomněla jsem kolem té záhady nějak rozprostřít chytré indicie. Nuže dobrá. Hlásím se ke zdejšímu - jistě hojně početnému - osazenstvu, které hrdě nosí jméno Anna. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dachna
0-7
0-7


Založen: 9.3.2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá březen 09, 2012 7:28 pm    Předmět: Citovat

Aj ja sem prispejem, ešte som sa tu moje meno nedočítala. Tak ja som Daša, s krátkym "a", pretože mojej mamine nedovolili dať s dlhým "á", vraj je to české a po slovenky je s krátkym. Zažívam s tým občas na nervy situácie vysvetliť, že mám krátke a alebo, že nie som Dagmar.. Občas to aj vzdám..
Ale na svoje meno som si už zvykla. V detstve ma neskutočne štvalo, že som jediná svojho mena v okolí, teraz ma to teší.
A volajú ma všelijako - Dada najčastejsie a priatelia Šada. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 1:07 pm    Předmět: Citovat

Ahojte, přečetl jsem si něco na internetu o změně jména, znám podmínky, které zákon vyžaduje - alespoň jeho stará úprava, ne ten nový zákoník, který se, doufám, změn jména nedotýká.

Krátce:chtěl bych si změnit jméno, protože je zde v ČR (i v cizině) dle mého nadužívané. Na základce jsem byl ve třídě jeden ze dvou Martinů, na střední jedním ze třech, v naší malé německé skupině dokonce jeden ze čtyř, a navíc, chtěl bych si dát jméno, které charakterizuje mou osobnost.

Jenže, zde nastává problém s mým zvoleným jménem. Gvezdoslav. Toto jméno není zakotveno v oficiálním českém kalendáři, jediná nejbližší jeho podoba je Hvězdoslav, který má jmeniny 20. května (na Slovensku jako Hviezdoslav s jmeninami na témže datu). Jenže já tu českou podobu nechci, jelikož je v rámci slovanských jazyků mírně řečeno lokální, zvolil jsem si mezislovanskou, ostatním Slovanům více srozumitelnou variantu (protože se necítím nejen jako Moravák, ale hlavně jako Slovan). Jelikož toto jméno není nikde zakotveno (pokud vím), tak mi to asi neuznají a budu se muset spokojit s českou variantou, že?

Ach, problémy prvního světa. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rehny
81-160
81-160


Založen: 29.3.2013
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 1:53 pm    Předmět: Citovat

Vybral sis zajímavé jméno o kterém jsem snad nikdy v životě neslyšela a ani nevím, že nějaký Hvězdoslav v kalendáři je. Jak je to se zákony ti moc neporadím, to asi budeš muset zkusit na příslušném úřadě co ti povolí.
Spíš mě zaujalo, že znáš tolik Martinů. Já neznám osobně snad žádného, aspoň mě žádný nenapadá. Po tom úvodu jsem spíš čekala Honzu nebo Jakuba, těch mám kolem sebe mraky. Nikdy jsem žádného spolužáka Martina neměla, ale asi je to dost lokální záležitost, prostě v každé části republiky je obvyklé jiné jméno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 1:58 pm    Předmět: Citovat

Moje příbuzná si tím prošla, takže vím, jak to chodí.
Zaprvé, není povoleno změnit si křestní jméno. Bohužel na to ze zákona člověk právo nemá a musel by u soudu složitě dokazovat, že se například jmenuje po matce, která se jej zřekla, nebo po otci, který sedí ve vězení pro vraždu atd. atd.
Naopak je možné si přidat druhé křestní jméno, na to má právo každý občan ČR. Provádí se to na matrice za jednorázový poplatek 1000,- (Nevím, jestli to nezvýšili).
Vystaví ti nový rodní list, musíš si udělat novou občanku, pas a všechny doklady.
Zvolené křestní jméno musí být buď v knize paní Knopové (baba, která o tom v ČR rozhodovala), nebo musíš na své náklady nechat vypracovat posudek, že toto jméno někde ve světě existuje a je používáno jako křestní jméno. (Tím posuzovatelem bývala opět jmenovaná dáma, takže dobrý byznys). Tu knihu mají na každé matrice.
Uf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 2:25 pm    Předmět: Citovat

Nicole:přesně to, co jsem nechtěl slyšet. Ale děkuji ti za veškeré informace.

Jo, podle tohoto odkazu http://www.abclinuxu.cz/blog/Max_Devaine/2009/10/howto-jak-si-zmenit-jmeno-a-prijmeni to vypadá, že jméno změnit jde. Ale asi se od té doby změnily zákony, byl napsán 12. 10. 2009 a poslední úprava byla 1. 4. 2013, což mě mrzí.

Co už, na své občanské jméno asi v mimúředním styku zapomenu a budu používat mnou vyvolené. Již nějaký ten pátek, asi od svých 14, zastávám názor, že jméno a jeho význam by mělo člověka charakterizovat a ne se dávat jen tak z "hecu" nebo proto, že se jeho zvuková varianta líbí někomu (což dělá 95 % rodičů u svých dětí).

Hahaha, to budou lidi koukat. "Dobrý den, jmenuji se Gvezdoslav, těší mne!" Twisted Evil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 2:28 pm    Předmět: Citovat

Abys případně nehledal zbytečně dlouho, dotyčná baba se jmenuje přesně Miroslava Knappová.

Zajdi si asi na matriku a budeš vědět hned, na čem jsi. Teoreticky bych řekla, že zrovna Gvezdoslav by nemusel být až takový problém, ale to je fakt čistě jenom můj dojem. Ono dost záleží i na tom, jak se k tomu postaví konkrétní úřednice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wensdy
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.3.2013
Příspěvky: 2324

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 2:59 pm    Předmět: Citovat

Rodice koukaji na to jak to zni z jednoho prosteho duvodu. Nejsou vestci, aby uz v porodnici vedeli, jake jmeno bud vystihovat jejich dite...ale ty asi jsi....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 108, 109, 110, 111  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.