O jménech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 109, 110, 111  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Hyde park aneb Pokec
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=65eee8f4964da0a630d174dd7a036ecbZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 3:02 pm    Předmět: Citovat

Nicole, nevím, kdy si tvá teta chtěla jméno měnit, ale podle současného zákona o matrikách je možná jak změna jména, tak změna příjmení.

Knappová vydala knihu Jak se bude vaše dítě jmenovat?, mají ji k nahlédnutí na matrikách a je běžně dostupná v knihovnách (a celkem bývá i v knihkupectvích), tak stačí nahlédnout. Pokud tam to jméno není, máš malou šanci, že to s matrikářkou uhádáš, pokud tam to jméno je, máš to naprosto bez problémů. Každopádně Miroslava Knappová už není jediná soudní znalkyně přes jména, dělá to už i někdo další, bohužel si nepamatuju kdo.

Mě bohužel Bonemína jako druhé jméno neprošla a varianta Bona Mína, která by prošla, se mi zas nelíbí.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 3:07 pm    Předmět: Citovat

Když tak kontakt na ÚJČ - soudní znalectví osobních jmen tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 3:17 pm    Předmět: Citovat

Bonemína: je to asi 4-5 let zpátky. Úřednice jí dost podrobně vysvětlila, že vyměnit (tedy změnit) křestní jméno nejde. Pokud se něco změnilo, asi nebude mít radost :lol:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 3:34 pm    Předmět: Citovat

wensdy napsal:
Rodice koukaji na to jak to zni z jednoho prosteho duvodu. Nejsou vestci, aby uz v porodnici vedeli, jake jmeno bud vystihovat jejich dite...ale ty asi jsi....

Jo, to já plně chápu. Každá kultura ke jménu měla jiný vztah. U starých Římanů se křestní jméno (praenomen) v základu dávalo podle charakteristického znaku při narození nebo pořadí mezi sourozenci (např. Naso znamená "nosatý" či Quintus "pátý"), jinak je to s římskými jmény docela komplikované. U starých Slovanů se nejdříve dávalo takové "jakoby" jméno, které mělo za cíl ochránit dítě před zlými duchy i nemocemi, až pak s rituálem postřižin (=zkrácením vlasů) asi okolo osmi let bylo dítěti dáno jméno podle jeho projevující se osobnosti. Příp. se dávala u Slovanů taky jména přací (rodiče dítěti přáli nějakou dobrou vlastnost) či ochranná (chtěli ho ochránit před zlými věcmi).

Ale chápu, proč si rodiče vybírají jméno jen podle toho, jak se jim líbí. Staré obyčeje pomalu zanikají, navíc, v dnešním systému velkého bratra musí mít člověk identifikaci již od narození. Jsem holt trošku takový zpátečník v některých věcech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lethality
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 2.2.2013
Příspěvky: 987

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 11:26 am    Předmět: Citovat

.... tak to by mě celkem zajímalo, jak bys jméno pro potomka vybíral ty?
_________________
Kdyz o nic nehrajes, nemas co ztratit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wensdy
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.3.2013
Příspěvky: 2324

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 11:41 am    Předmět: Citovat

Křivozub: V pohodě. já mám dvě děti a věř mi, není to tak jednoduché, jak to vypadá. Jméno musí být dobře vyslovitelné, aby ho zvládlo říct malé dítě, musí "jít k příjmění" ( to abychom nedávali zrod perlám typu Blanka Protrhlá) a do toho ti krafou příbuzní a poučují tě, po kom máš dítě pojmenovat (jistěže po mě, protože jsem nej babička, dědeček, teta, strejda...) jeden z důvodů. proč jsme obě těhotenství tajila do šestého měsíce...poslouchat to devět měsíců, asi někoho přetáhnu pánvičkou po hlavě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 12:29 pm    Předmět: Citovat

Křivozub: Máš mé sympatie - Gvezdoslav je nevšední, krásné jméno. Trochu mě mrzí, že se ta ryzí slovanská jména vytrácejí a do výběru se obvykle dostává jen pár těch, která už jsou skoro uniformní...
Držím palce, ať to vyjde. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Křivozub
161-320
161-320


Založen: 30.1.2010
Příspěvky: 182

PříspěvekZaslal: po leden 20, 2014 5:40 pm    Předmět: Citovat

Bohužel, to nevyjde. Byl jsem na matrice, ženská mi tam řekla, že bych si musel dát opravdu tu českou podobu, takže jedním slovem. NASRAT. A stejně si asi nejsem jistý, jestli bych tu lítačku po úřadech zvládl.

Bude asi z mého pohledu jednodušší se lidem představovat jako Gvezdoslav a na staré jméno v neúředním styku zapomenout. Ač to nebude oficiální, bude to mé "pravé" jméno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
osminka
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 29.12.2007
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2017 11:21 pm    Předmět: Citovat

Oživuju staré téma, protože chci trochu poradit. Mám velmi tuctové jméno i příjmení, jméno se mi moc nelíbí, hlavně, když ho někdo ošklivě říká, ale respektuju ho, že ho maminka s láskou vybrala. Tak se nechci přejmenovat, ale přidat druhé jméno. Nenapadlo mě to, až teď jsem uviděla nádherné jméno, vznešené, co by to moje původní vylepšilo, kdyby stálo za ním. Najednou jsem měla pocit, že tohle je přesně ono. a to teď zrovínka propadá občanka, už to ale nestihnu a taky si to musím nechat projít hlavou. A vím, že kvůli tomu bude zle. Dávám tomu tak rok, ať se uvidí, jestli je to pobláznění, které přejde nebo veliká touha, ale bylo by trapné už zase měnit občanku. Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2017 8:41 am    Předmět: Citovat

Opraveno - ta chybka je tu už dlouho. Příspěvek se ti odešle, jen se pak musíš vrátit přes nové příspěvky.
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 109, 110, 111  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.