No Poo mytí: Jogurt (maska/pečující šampon)
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Péče o dlouhé vlasy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=7397c4807e53fb17d8bd07240028eb00Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Zkoušeli jste masku/šampon?
Ano a vyhovuje.
57%
 57%  [ 8 ]
Ano, ale nevyhovoval(a).
14%
 14%  [ 2 ]
Ne a ani to nemám v plánu.
28%
 28%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 14

Autor Zpráva
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: so červen 13, 2015 11:21 am    Předmět: No Poo mytí: Jogurt (maska/pečující šampon) Citovat

Vzhledem k tomu, že u původního článku (viz zde: http://dlouhevlasy.cz/component/option,com_myblog/task,view/id,959/Itemid,140/) se nám pomalu množí diskuze a to ani nepočítám četné zmínky v dalších tématech, jsem si řekl, že si jogurtová maska zaslouží své téma.

Nejdřív stručné shrnutí:

Ingredience:
Na šampon:
- bílý jogurt (cca půl kelímku; mnohým stačí i pouhé 2 až 3 lžíce – zejména majitelům rovných jemných vlasů)
- med (stačí symbolicky, maximálně zhruba 1 lžíce; radši nepřehánět, i když zlepšuje mycí vlastnosti šamponu: [1], [2])
- žloutek (nebo shikakai)

Na masku:
- bílý jogurt (cca půl kelímku)
- med (1/2 až 2 lžíce)
- citronová šťáva (asi ze 1/4 - 1/2 citronu)
- kakao nebo skořice (po kakau můžou být vlasy mastnější; taky může ztmavovat blond vlasy)

Dále možno přidat:
- váš oblíbený kondicionér
- cassia (na smíchání se zbytkem může být zapotřebí šlehač)
- tea tree olej (příp. jiný éterák či neemový prášek) na zklidnění podrážděné pokožky

Postup:
Ingredience postupně smíchejte (pokud je med příliš cukernatý, můžete ho rozehřát - např. stačí pár sekund v mikrovlnce). K výsledné směsi se dá přidat trochu kondicionéru (nebo cassie), ale není to nutné. Dokud nevychytáte množství, tak radši bez něj - přebytky se tak dají sníst Very Happy. Masku naneste na (raději suché) vlasy a nechte působit zhruba hodinu. Ale čím déle ji necháte působit, tím lepší účinek. Nelekejte se zaschnutí - i tak to jde vymýt bez problémů. Po spláchnutí vodou si umyjte vlasy jako obvykle.
Maska je výborná také na pleť.

Nanášet na suché, nebo na mokré vlasy?
Na suché vlasy se jogurt obvykle nanáší trochu obtížněji. Na druhou stranu potom nestéká (naopak postupně zaschne). Můžete s ním tedy i chodit po bytě a nenaděláte.
Při nanášení na mokré vlasy již musíte zůstat ve vaně (resp. sprše), protože jogurt bude stékat. Ale zase ho nanesete mnohem rychleji a snáz.

Varianty:
Maska pro podrážděnou kůži
Stačí smíchat jogurt, vaječný bílek, lžíci medu a pár kapek tea tree (příp. některé další výše uvedené ingredience), dodržet standardní postup a mělo by být po svědění... (Tuto variantu vyzkoušela astrid.)

Jogurtový šampon
Z jogurtu se dá snadno vyrobit výborný pečující šampon. Stačí do něj přidat med a k němu žloutek nebo shikakai. Žloutek (resp. shikakai) je hlavní mycí složka, ale med mytí také napomáhá. Pokud tedy potřebujete vymýt jen slabší mastnotu, můžete dát trochu víc medu a žloutek vynechat.
Na běžné umytí stačí do šamponu dát jeden žloutek a trochu medu (max. cca jednu lžíci) na zhruba 250 - 300 g jogurtu, ale samozřejmě čím víc mastnoty se vymývá (mastné vlasy, olejový zábal, při použití smetanového jogurtu apod.), tím víc žloutků je zapotřebí. Pokud chcete žloutek vynechat, můžete dát víc medu, ale radši ne více než 2-3 lžíce. Med totiž může vlasy vysušovat, takže s ním zacházejte opatrně! Z vlastní zkušenosti vím, že se negativní efekt medu může projevit najednou až po delší době. Při pravidelném používání šamponu ho tedy důrazně doporučuji dávat jen symbolické množství.
Jogurtový šampon není třeba nechávat na hlavě celou hodinu (jako masku). Necelá půlhodina by měla stačit. (Šampon se žloutkem zafunguje během pár minut po prohřátí. Měl by tedy být na hlavě celkem aspoň 10 minut. U ostatních verzí by mohlo stačit i méně, ale 5 minut by mělo být minimum.) Ale stejně jako u masky platí – čím déle na hlavě, tím lepší hydratace a péče.
Vymytí pouze sprchou nemusí být dostačující (vlasy mohou být trochu splihlé; ale to se i tak většinou během pár hodin srovná). Lepší je „prodrbat“ vlasy pod vodou a pak ještě opláchnout sprchou.

Jinak se svými kudrnatými vlasy se sklony k uzlíkování musím vždycky rozčesávat se šaponem / maskou nebo něčím podobným na hlavě (rovnou při mytí). Varianta „jogurtový šampon“ se ukázala být k tomuto účelu naprosto ideální.


Závěrem poděkování Elisse za to, že tahle maska vůbec spatřila světlo světa, a Tie za její propagaci.

__________________________________________________________
Maska pro podrážděnou kůži (astrid): http://dlouhevlasy.cz/phpbb/viewtopic.php?t=7405&start=70#381572
Obecná recenze + pár postřehů: http://dlouhevlasy.cz/phpbb/viewtopic.php?t=7405&start=90#382263
(Jako „šampon” stačí jen jogurt a med: http://dlouhevlasy.cz/phpbb/viewtopic.php?t=7405&start=120#387496 - brát s rezervou! Viz výše.)


Naposledy upravil Portos dne ne srpen 07, 2022 4:42 am, celkově upraveno 12 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: so červen 13, 2015 11:34 am    Předmět: Citovat

A teď proč vlastně zakládám nové téma:
Myslíte, že by jogurtová maska mohla mít vliv na stálost barvy? Normálně mám totiž černé vlasy se silnými zrz odlesky. Obzvlášť v létě a hlavně v délkách vlasů je proti světlu vidět, že už vlastně ani černé nejsou. Ale teď mám pocit, že navzdory každodennímu několikahodinovému trajdání na přímém slunci ty vlasy nikdy nebyly černější (a to jsem párkrát zjistil, že jsou rozžhavené doběla, až jsem se o ně skoro spálil).
A skvělá zpráva je, že vůbec nejsou zničený... Tak mě napadá: Jaký má jogurt vlastně ochranný faktor? Razz Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonie
ADMIN


Založen: 3.1.2008
Příspěvky: 4131

PříspěvekZaslal: so červen 13, 2015 11:36 am    Předmět: Citovat

Výborné téma. Díky Portosi za jeho založení.
Moje vlasová pokožka odmítá jogurtovou masku, takže vám tu moc přispívat nebudu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: so červen 13, 2015 11:45 am    Předmět: Citovat

Portosi - mě s tou barvou akorát napadá, že jsou po ní vlasy důkladněji hydratovaný. A když jsou vlasy míň suchý, bejvaj i o něco tmavší.
Jinak já mám jogurtovu masku ráda, ale používám ji jen zřídkakdy, protože mi celkem stahuje hennu - teda v dýlkách ne, ale blíž ke kořínkům, kde je těch vrstev málo. Ale jednou za čas si ji stejně dám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: so červen 13, 2015 11:59 am    Předmět: Citovat

Taky jsem si říkal, že to bude mít co dělat s hydratací, ale že hydratovaný vlasy jsou tmavší jsem opravdu netušil. Shocked
Díky.

A díky za pochvalu, Sid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: ne červen 14, 2015 7:52 am    Předmět: Citovat

No, ona je to spíš taková teorie. Ale podle mě by to mohlo fungovat - čím víc vlhkosti ve vlasu, tím tmavěji na pohled vypadají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harik
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 16.3.2012
Příspěvky: 1270

PříspěvekZaslal: ne červen 14, 2015 7:57 am    Předmět: Citovat

Portos napsal:
Taky jsem si říkal, že to bude mít co dělat s hydratací, ale že hydratovaný vlasy jsou tmavší jsem opravdu netušil. Shocked
Taky si to myslím. Takový ty hodně vysušený vlasy bejvaj trochu průsvitný a vypadají světlejší. A ty děláš pro vlasy hodně, dáváš výživný masky a olej (nepletu se..?) a olej má snad přirozeně spf. Lesklé odráží světlo a teplo líp, než matné Smile Ale jsem humanitně vzdělaná, tak se omlouvám za laickým pohled. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Portos
1201-2400. Guru II. kategorie
1201-2400. Guru II. kategorie


Založen: 12.2.2015
Příspěvky: 1558

PříspěvekZaslal: ne červen 14, 2015 3:16 pm    Předmět: Citovat

Hariku děkuji za tak vysoké mínění, ale momentálně to ,,hodně", co dělám, je jen ten jogurtový šampon. Zbytek je spíš výživa užívaná vnitřně. Laughing Chystám se na pravidelnější cassiování s bylinkami a olejíčky, ale to je zatím ve fázi nakoupených ingrediencí.

Jinak co se odrážení tepla týče: vždycky to u mě fungovalo tak, že se horní vrstva ohromně rozpálila, ale v zásadě to neproniklo hlouběji (vedro přímo na hlavu mi nebývá).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: po červen 15, 2015 1:13 pm    Předmět: Citovat

ja som masku zvykla miešať s kakaom, medom a ricínovým olejom (nebyť oleja, asi by som ju rovno zjedla a neobťažovala sa s vlasmi Very Happy), ale keďže moja lenivosť vyhráva na celej čiare, dávam na vlasy už len jogurt Embarassed
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: po červen 15, 2015 1:25 pm    Předmět: Citovat

Pro mě je jogurtová maska top, používám ji ráda a dost často zachraňuje mé vlasy z toho nejhoršího v obzvlášť náročných dnech (kdy mám od slunce či mrazu délky úplně na troud).
Její vliv na barvu posoudit nemůžu - jen to, co provádí s hennou. Přijde mi, že stahuje opravdu fest, ale zas hezky projasňuje, takže i když je pak ten odstín vybledlejší, vypadá celkem živě.
Variantu s citronem si nedělám, ale zato přidávám kapku olivového oleje a med. (A někdy pro "chuť" tu skořici. Wink )

Žloutkovo-jogurtový šampon jsem zatím nezkoušela: trochu se bojím, že budu mít po něm vlasy mastné víc, než potřebuji. Ale až bude ten správný den, kdy se nebudu chystat mezi lidi, určitě mu šanci dám. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.