Knižní klub
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=9c5758cd6f9be423aeb91a088695c344Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Caithlin
***moderátorka***


Založen: 18.5.2009
Příspěvky: 2495

PříspěvekZaslal: pá září 02, 2016 6:42 pm    Předmět: Citovat

Tak tak, já ještě nezačala, mám rozečtenou jinou Embarassed Ale za pár dní bude snad dočteno, akorát doufám, že se k takovému vážnějšímu tématu dokopu.
Každopádně

Kniha na měsíc září:
Aldous Huxley - Konec civilizace aneb Překrásný nový svět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: po září 05, 2016 9:43 am    Předmět: Citovat

ja som ešte nezačala, nemám túto knihu doma a nejak nebol doteraz čas ju zháňať. ale len čo ju zoženiem niekde, tak sa do toho chcem pustiť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Caithlin
***moderátorka***


Založen: 18.5.2009
Příspěvky: 2495

PříspěvekZaslal: po září 05, 2016 9:18 pm    Předmět: Citovat

Tož knížka je ve čtečce, zítra se do toho snad pustím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: út září 13, 2016 8:16 am    Předmět: Citovat

tak Huxleyho mám doma; cez víkend som si na neho posvietila. zvláštny štýl a zatiaľ je to zaujímavé Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: pá září 30, 2016 10:33 am    Předmět: Citovat

tak ako? už niekto dočítal? Smile

(možný spoiler?)
mne sa knižka páčila, hodnotím výbornou hlavne za námet a víziu "dokonalej a šťastnej spoločnosti", ktorá však na dosiahnutie svojho cieľa obetuje slobodu, individualitu a medziľudský cit Smile miestami to zaváňa až matrixovsky, ale ten znepokojivý rozmer tomu dodáva fakt, že človek si tú uniformitu pýta sám... a recituje pritom tie ohavné veršíky. fuj Very Happy pýtala som sa samej seba, čo by som volila.. a zistila som, že odpoveď nebola úplne jednoznačná - prvotná odpoveď bola, že by som volila seba, no po dlhšom premýšlaní som si spomenula na životné situácie, kde som si vyložene želala, aby som nemusela nič cítiť alebo riešiť a vypnúť, odísť do iného sveta. chcem tým iba povedať, čo autor naznačoval - každý šťastie vníma inak a je na nás, ako si zvolíme. niekto sa proste radšej oblbuje telkou, aby nemusel premýšlať/cítiť... ja som asi predestinovaná na to druhé Wink Very Happy na túto tému by sa dalo filozofovať asi dlho...
každopádne je to podnetné čítanie, čo sa týka myšlienok. na druhej strane samotná forma trochu zaostáva - málinko tomu chýba náboj v druhej polovici. vývoj postáv dobrý, i keď Bernard ma teda znechucoval a John je taký typický romantický hrdina. možno Huxley mohol ísť ešte trochu hlbšie, miestami sa mi zdalo, že iba kĺže po povrchu... ale to je iba môj názor.

toľko moje dojmy aj s osobnou vsuvkou. zaujímavé je, že som nikdy predtým o tejto knihe ani nepočula a vôbec som netušila, do čoho idem. takže pre mňa celkom experimentálne čítanie Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: so říjen 01, 2016 7:04 am    Předmět: Citovat

Myslím na to, ale budu se moct rozepsat až po víkendu, kdy snad už budu mít stabilní net. .Těším se, že si počtu i další reakce a názory. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: so říjen 01, 2016 9:44 am    Předmět: Citovat

Mňa zo začiatku rozčuľoval štýl písania a jazyk, bolo cítiť, že kniha je staršia ako moji rodičia...
Námet bol super, vízia spoločnosti no.... Celý ich svet mi prišiel úplne chorý, nosná myšlienka degradácie ľudí na kusy mäsa, či už v sociálnej oblasti (každý patrí každému), alebo v biologickej (koľko pracovníkov treba, toľko si ich vypestujeme, ideálne úplne totožných) zasa dosť smutná... A čo sa týka nižších tried, prišlo mi to čisto ako náhrady robotov, akurát pre typ vedy, na akú sa tam orientovali je logickejsie naklonovať si "ľudské stroje" ako konštruovať roboty z bežných sci-fi...
Osobne by som radšej skončila v tej rezervácii so stredovekými podmienkami než v londýne, lebo konečná cena za tie malé výhody "ideálnej spoločnosti" zďaleka nestojí
Ale inak, niektoré tie prvky spoločenskej normálnosti, samozrejme, zdaleka nie až v tak extrémnej forme, vidno už teraz, nemáte ten pocit?
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: so říjen 01, 2016 11:55 am    Předmět: Citovat

seelya napsal:

Ale inak, niektoré tie prvky spoločenskej normálnosti, samozrejme, zdaleka nie až v tak extrémnej forme, vidno už teraz, nemáte ten pocit?


určite Smile napr. to, čo sa odlišuje od "väčšiny" je vždy divné. taká tá "stádovitosť" to tiež dneska docela funguje, si myslím... ja napríklad pracujem v lekárni a chodí tam mnoho ľudí, ktorí vždy hladajú "zázračnú pilulku" po ktorej budu zdraví Wink lebo pilulky všetko vyriešia ... /irónia
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: so říjen 01, 2016 12:10 pm    Předmět: Citovat

morana: ja som skôr myslela genetickú diagnostiku a možnosti, ktoré ponúka...
a potom ešte aj to, že ľudia sa redukujú na tovar (trebárs to, že sú s niekým mesiac aj s cestou a potom nájdú nejakú chybu, a okamžite idú hľadať niečo lepšie, alebo tie mladé baby, čo do maturity stihnú vystriedať pol mesta)..
ale diagnostika je oveľa väčší strašiak, aj keď zatiaľ nemá vďaka legislatíve šancu robiť zlobu (a toto predvídať 70-80 rokov vopred, keď to bolo čisté sci-fi, tak to klobôk dolu)
...mám dojem, že stádovitosť fungovala vždy
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
morana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.7.2008
Příspěvky: 981

PříspěvekZaslal: so říjen 01, 2016 3:58 pm    Předmět: Citovat

s tovarom súhlasím. už len preto, že doba je čoraz rýchlejšia a spotrebnejšia a pomaly ale isto do toho zapadá aj sám človek... že tento prvok sa objavuje.

a génové inžinierstvo na človeku straší aj mňa, len si to nejak neviem dať dokopy s tou spoločenskou normálnosťou v súčasnosti. chápem víziu, že v budúcnosti sa budú geneticky programovať vzorce spoločenského správania u ľudí, no v dnešnej dobe tam ešte dúfam niesme. spoločenské normy mi práve viac rezonujú s tou stádovitosťou a hlavne cielenou manipuláciou - napríklad skrz médiá a pod. príde mi, že teraz "nás proste programujú inak" (bože to je veta Very Happy )
viem, že sa v súčasnosti pestujú orgány z kmeňových buniek a genetická liečba by asi vyriešila mnohé ťažké choroby.... ak myslíš toto

alebo to celé možno chápem nejak inak Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.