arrow PÉČE arrow Bylinkové barvení
Bylinkové barvení E-mail
Napsal Ještěrka   
Neděle, 01 říjen 2006

Doruda, a přírodně!
Foto: Proserpina / Flickr
    „Proč si ženy barví vlasy?“ ptají se často muži a my, ženy, odpovídáme: „Abychom se vám, milí pánové líbily.“

    Ženy a vlasy od přírody ohnivě rudými, nebo výrazně melírovanými bylypovažovány za čarodějnice a když se ke kráse vlasového porostu přidalai krása obličeje a těla, stála před námi žena, jíž muži obdivovali aženy záviděly a chtěly se jí alespoň v něčem podobat.

    Ženy si barvily vlasy kam až sahá paměť lidstva a to prostředkynejrůznějšími, počínaje rostlinnými barvivy, přes zvířecí tělesnévýměšky, po moderní chemické přípravky.

 

    Většina rostlinných barviv se z vlasů rychle vymyje, protože barva jena povrchu vlasu, tvoří vrstvu, kterou šampon snadno naruší a barveníse musí často opakovat. Oproti tomu chemické složky moderní barvynaruší povrch vlasu a barva se dostane pod povrch, odkud nemůže být taksnadno vymyta. Ale povrch vlasu je narušen a tudíž chemicky barvenývlas už nelze v žádném případě považovat za zdravý. Proto se budemev zájmu krásy a kvality našich vlasů zabývat pouze barvami rostlinnými. 

Chceme-li zvýraznit světlou barvu vlasů přirozeně světlých, je vhodné oplachovat vlasy po každém mytí silným výluhem z heřmánku nebo květu měsíčku. Byliny dodají vlasům lesk a světlá barva se stane světlejší. Ale bohužel, jediný přírodní postup, kterak vlasy odbarvit, změnit barvu z tmavé na světlou spočívá v tajemství krásek z Benátek. Benátčanky si ve snaze změnit barvu vlasů z tmavé na blond polévaly hlavu lví močí a pak hodiny seděly na slunci a nechaly vlasy světlat. Lví moč, stejně jako moč ostatních živočichů obsahuje čpavek, vedlejší produkt metabolismu a čpavek, neboli amoniak je hlavní složkou odbarvovacích i zabarvovacích přípravků dnešní doby, takže tento postup, ač přírodní, vlasy spíše ničí.

Zrzavá barva se v době minulé získávala z henny, která se dovážela z Egypta a ze zemí středního východu. Ostatně henna se používá dodnes a její blahodárné účinky na všechny typy vlasů jsou všeobecně velmi dobře známy. Z bylin evropských projasní zrzavou barvu listí maliníku a kořen z lopuchu. Lopuch zároveň vlas ošetří a zatáhne všechny části s tendencí ke třepení.

Na ztmavení tmavé i světlé barvy paradoxně existuje bylin mnohem víc, než k zesvětlení. Do všech směsí pro vlasy tmavší než blond doporučuji přidávat lopuchový, nebo kostivalový kořen, které fungují jako ošetřující složka. Na barvení tmavých vlasů se často používají listy ořešáku, listy maliníku ve směsi 1:1 s listy šalvěje, nebo šalvěj samotná. Běžně se požívá kopřiva. Do směsi se může pro posílení vlasového vlákna přidat přeslička, nebo ovesná sláma, tyto bylinky obsahují velké množství křemičitanů, které podporují hojení poškozené pokožky a obecně posilují vlas.

Samotná směs pro barvení se připravuje následovně – směs sušených bylin rozdrťte na co nejjemnější prášek, množství prášku je zapotřebí odhadnout podle délky vlasů. Na vlasy do pasu je zapotřebí asi ¾ hrnku středního rozměru. Prášek musí být skutečně co nejjemnější aby vlasy dobře obalil. Pozor, kostivalový kořen se používá v množství zhruba jedné čajové lžičky mletého kořene na půl hrnku základní práškové směsi, jinak to ztuhne a špatně se to z vlasů vymývá. Do prášku přidejte jednu polévkovou lžíci olivového oleje a vše zalijte horkou vodou tak, aby vznikla směs o konzistenci zhruba pasty na zuby. Nechte vychladnout na přijatelnou teplotu a doplňte vypařenou vodu zpět na správnou konzistenci. Vetřete do vlasů a zabalte do igelitové čepice, do ručníku a nechte minimálně dvě hodiny působit. Dvě hodiny jsou minimum, můžete zábal ponechat přes noc. Po uplynutí doby působení vymyjte z vlasů a vlasy nechte přirozeně uschnout, nefénujte.

Tento způsob barvení je třeba několikrát opakovat, abychom dosáhly dobrého efektu. Výsledek sice není tak přesný a rychlý jako u chemických barev, ale vlasům tento způsob může jen prospět. 

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2006.

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (1)add
...
napsal Elizabethine , duben 25, 2009
skúšal to niekto?





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.