arrow TOP TÉMATA arrow TOP TÉMA: Vlnité a kudrnaté vlasy
TOP TÉMA: Vlnité a kudrnaté vlasy E-mail
Napsal Janis   
Čtvrtek, 29 říjen 2009

 

Strážci tématu: SilkyJane, jitty

 

Máte na hlavě džungli kudrlin a milujete své vlasy tak, jak jsou? Mám na mysli jejich divokost a „neupravitelnost“?  Kudrny evokují rošťáctví a také se někdy rošťácky chovají. Nebo jste víla (nejen Luční) s romantickými vlnkami a nechcete být „učesaná-neučesaná“, nýbrž zcela vlnitá? Tyto typy vlasů jsou krásné svojí výjimečností, ale vyžadují péči – jak na to?

"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.

 

Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.  

 

 

 

Typy vlnitých vlasů

Pro začátek je dobré ujasnit si, jaký typ vlasů mám, obecně platí, čím víc kudrn, tím intenzivnější péče je k zachování jejich krásy potřeba. Systém klasifikace vlasů vytvořil Andre Walker, kadeřník show Oprah Winfrey. Rovným vlasům patří typ 1, nás budou zajímat typy 2, 3 a 4.

Typ 2 Vlnité vlasy

Tento typ charakterizuje tvar vln „S“, jsou méně lesklé než rovné vlasy a lze je poměrně snadno upravovat, ale jsou více náchylné k zacuchání. Dělí se na tři podkategorie: 2A, které jsou jemné, lze velmi snadno natáčet i žehlit (Cate Blanchett, Scarlett Johansson), 2B, které jsou silnější, hůř upravitelné a mají tendenci ke krepatění (Joss Stone, Nelly Furtado) a 2C odolné, těžko upravitelné, krepatící vlasy (Daisy Fuentes).
K úpravě stačí lehký gel nebo pěna podporující zvlnění (např. tužidlo Balea), kterým se uhladí povrch vlasů, je možné je nechat uschnout na vzduchu nebo vysušit difuzérem, nepoužívat hřeben na suché vlasy. Všem typům vln svědčí spaní na saténovém polštáři.

Typ 3 Kudrnaté vlasy

Tento typ se dá označit jako kudrnaté vlasy, vlny jsou pevnější, mají tvar „S“ nebo „Z“ a jsou kudrnaté i bez stylingu. Tyto vlasy mají velký objem, ale jsou jemné, reagují na vlhkost vzduchu a snadno zkrepatí. Dělí se na dvě podkategorie: typ 3A, jehož vlny jsou velké a lesklé (Debra Messing, Nicole Kidman) a typ 3B, charakterizovaný střední velikostí vln, které jsou kombinací volnějších a těsných kudrlinek (Julianna Margulies, Melina Kankaredes).
Na tento typ jsou nejvhodnější mléka a krémy s ochranou proti krepatění (tzv. anti frizz), které vlasům dodají hydrataci.
Někdy se uvádí i typ 3C, který v tomto systému chybí. Jde jemné vlasy, které tvoří těsné kudrliny tvořené oddělenými prameny, je možné je vyfénovat do hladka, ale je to poměrně obtížné (Alicia Keys).

Typ 4 „Afro“

Tento typ v ČR není příliš obvyklý, je typický pro africké vlasy, je tvořen malými těsnými výraznými kudrlinami, které mohou mít různou velikost. Tvar těchto vlasů je „Z“. Jsou nejvíc suché a náchylné k poškození, proto se může stát, že se hodně lámou a zdánlivě nerostou. Potřebují hodně výživnou péči, např. oleje a másla. Typ 4A má po natažení tvar „S“, je méně suchý a kudrliny jsou více definované než u 4B (Macy Gray). 4B vlasy mají vždy tvar „Z“, jsou hodně krepovité, na dotyk jsou jako bavlna. Je nutné používat rozčesávací hřeben s širokými zuby, používat velké množství vyživující péče, na noc je dobré je zabalit do saténové čepice. (Jill Scott)


Zdroj a více informací zde: http://www.naturallycurly.com/hair-types, http://www.curls.biz/curly-hair-type-guide.html

 

 

Hlavní potíže

 • krepovitost (vzhled chemlon, nikoliv ruličky),
 • neudrží tvar (nerovnoměrné nakroucení),
 • obecná suchost a lámavost vedoucí k ovečkovitosti.

 

Jak s nimi zacházet?

Umývání

Především je nutné důkladně česat pouze před mytím nebo opatrně po mytí než uschnou od konečků, je třeba mít trpělivost a neškubat, pročesávat hřebenem se širokými zuby nebo jenom prsty ve dny mezi mytím.

Před mytím vymotat vypadlé vlasy jako prevence vzniku dredů a pravidelně dělat olejový zábal (kokosový olej, olivový, jojobový, bambucké nebo kakaové máslo) na mokré vlasy před mytím.
Při mytí šamponovat pouze pokožku, nedrhnout délky, je možné i střídání šamponů jako prevence proti přílišnému zjemnění nebo naopak zdrsnění vlasů, kondionér je vhodný především do konců, u hlavy by vlny příliš zatížil. Některým vlasům svědčí spíše nesmývací tedy tzv. leave-in kondicionéry.
Pro zachování tvaru kudrn je důležité jednat s nimi opatrně i při mytí. Je lepší mýt v předklonu, při šamponování či jiných procedurách vlasy příliš nenatahovat, necuchat. Vodu pak z vlasů neždímat, jen opatrně vymačkávat nejdříve rukama a poté i ručníkem.
Po rozbalení se může do úplných konečků větřít kokosový/jojobový olej, pokud je třeba rozčesat (platí pro typ 2 a 3), za vlhka promačkat kudrny kvůli zvýraznění tvaru (hlavou dolů) nebo namotat postupně na prsty, v tuto chvíli je vhodné použít styling (tužidlo, vosk, gel, krém apod.) nebo lehčí oleje jako je makadamiový, hroznový, meruňkový a broskvový, ty můžeme dávat po celé délce vlhkých vlasů místo stylingu, pokud ve vlasech zůstává moc oleje, zabalíme je ještě na chvíli do ručníku, který přebytečný olej nasaje.
Hodně přesušené kudrnaté vlasy je vhodné mýt místo šamponu kondicionérem. Ne pro všechny je tato metoda vhodná, někomu se poté vlasy příliš mastí, někdo má pak však krásné kudrny. Více viz článek Jak pečovat o kudrnaté vlasy? nebo ve fóru.

 

Úprava po mytí

Majitelky vlnitých vlasů mohou využít k podpoře vln difuzér, kudrnám se tolik neosvědčil, vlasy se foukají opět hlavou dolů, po částech vlasy do difuzéru přidržet rukou. Nebo v případě delších vlasů (po lopatky, do půli zad) je lepší  difuzérem "nabrat" části vlasů od konečků vlasů a přiblížit až k hlavě, kdyžtak si pomoci rukou, aby zůstaly hezky smotané uvnitř hlavice. Je dobré před ukončením fénování udělat stejný postup i se studeným vzduchem. Pokud chcete větší objem pro své vlasy, fénujte v předklonu, hlavou dolů. Pokud chcete lepší tvar svých kudrn, foukejte je normálně, tak jak vlasy běžně jsou na svém místě. Návod na foukání difuzérem najdete zde: http://www.stream.cz/uservideo/269339-blaho-81-namackej-si-mikado 

Kudrny pomáhají definovat i „Vílčiny šnečci“ pro vlnité vlasy (viz návod), na noc pomáhá smotání do uzlu, ve dny bez mytí je někdy třeba vlasy lehce navlhčit a znovu upravit vlny, které se především typu 2 často v noci narovnají nerovnoměrně.
Vlasy je nutné chránit před silným větrem a mrazem, které ničí vlny a způsobují přesušování vlasů, v mrazu nechodit ven s vhlkými vlasy, mohly by se polámat.
Ohledně střihu doporučujeme vlasy sestříhat do dvou hlavních vstev
, pokud je nosíte rozpuštěné a chcete je mít co nejvíce kudrnaté, protože tento střih vlasy odlehčí a to způsobí větší zvlnění nebo naopak nechat stejnou délku, pokud je chcete zkrotit do větších vln či je nosíte v účesech. (Pozor nebezpečí lví hřívy.)

Veškerým styligem můžete svoje vlny a kudrny ještě více zdůraznit, ovšem pamatujte, že všeho moc škodí. Přesušené vlasy potřebují péči, ale pokud máte jemné vlasy, dejte si pozor na těžké oleje nebo pečující masky, které by mohly vlasy zatížit a ty by se poté už tolik nemusely kroutit. Stejně jako každý člověk jsou i každé vlasy jiné, takže se nebojte zkoušet víc různých věcí. Co sedí ostatním, nemusí sedět vám. 

 

Doporučujeme k vyzkoušení

 • vejcomedový šampon (obecně mytí vejci) = propaguje Tree
 • Freeman na kudrnaté vlasy š+k, zvlňovací lak(!)
 • Balea tužidlo na podporu vln
 • Alverde tužidlo/gel
 • Alverde obecně (=bezsilikonové přípravky)
 • Ryor šampon bylinný
 • Lush Rehab
 • Balea meruňka, Balea řada pro kudrnaté vlasy – šampon, kondicionér, sérum a sprej, L'Oréal Studio Line Cur - tužidlo a sprej
 • Henna, nejvíce regeneruje čistá Lawsonia (např. Lush Caca Rouge), pozor může při delším používání v některých případech vlasy narovnávat (měnit z kudrnatých na vlnité), protože vlasy jsou pak zdravější, uhlazenější a těžší,
 • Sante Styling vosk na vlasy s kokosovým olejem
 • Gel ze lněných semínek pro kudrnaté vlasy (návod jak připravit gel najdete v Top tématu Domáci recepty pro vlasy nebo na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=k6yPFKaxo70): 2 polévkové lžíce lněných semínek; 1 šálek vody; aloe vera gel (ne šťáva);několik kapek esenciálního oleje.

Řady určené pro kudrnaté vlasy

Bohužel u nás je výběr z řad výrobků speciálně určených pro podporu kudrn jen mezi klasickou kosmetikou, z řady přírodní kosmetiky jde jen o jednotlivé výrobky, které složením můžou kudrnám prospívat (Lush, Logona, Urtekram atd.)
Celé řady najdete u značek Londa, Schwarzkopf Bonacure, Goldwell, Matrix, Subrina, Tigy, Wella SP, Redken, Kératase, Alcina, Avon, Young a dalších.

 

Nedoporučujeme (ale nezakazujeme)

 • NE kartáčování během dne – a lá pudl pes
 • NE drhnutí ručníkem za mokra
 • NE břitvě – ničení konečků
 • NE odbarvování – extrémně vysušuje a vede ke změně struktury vlasu
 • NE horkému fénu či žehličce

 

================================================

 

Související odkazy na naše články

 

Související vlákna ve fóru

Odkazy na profily některých našich mimořádně kudrnatých členů

=================

Historie Top Tématu

 •  28.10.2009:  Sepsala Janis
 •  12.07.2010:  Upraveno Hlavním strážcem
 •  19.07.2010:  Aktualizace strážcem - SilkyJane
 •  25.03.2011:  Aktualizace strážcem - SilkyJane
 •  07.09.2011:  Aktualizace strážcem - jitty
 •  27.09.2011:  Aktualizace strážcem - jitty
 •  27.09.2011:  Aktualizace strážcem -Silky Jane

=================

 

Foto (CC) Eddy Van 3000

(C) Dlouhevlasy.cz, Janis a autoři, 2009. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz (sidonie Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ) Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (25)add
...
napsal tanka777 , říjen 29, 2009
velmi sympaticke zhrnutie smilies/wink.gif
...
napsal Kikuška , říjen 30, 2009
Dobrý článek.Ještě bych tam přidala inspiraci členů s vlnitými a kudrnatými vlasy smilies/cheesy.gif smilies/grin.gif Takže se nemá žehlit?Ale jednou za čas to snad nevadí ne? smilies/shocked.gif
...
napsal Janis , říjen 30, 2009
to Kikuška: co vím jistě, tak kudrny má Tree, Mak a Woky..ostatním se omlouvám a prosím o update smilies/cool.gif. Ad žehlička, víš, já svý vlasy miluju natolik, že se k ní nepřibližuju. A navíc (bez urážky) - rovný jsou přece děsná nuda, ne? smilies/wink.gif smilies/grin.gif smilies/tongue.gif
...
napsal Mak , říjen 30, 2009
smilies/grin.gif No jo... rovné by mě nebavily. smilies/cheesy.gif
Kikuška: Jakékoliv nepřirozené (40 °C)zahřívaní vlasy určitým způsobem poškozuje. Čím vyšší teplota, tím "hůř". Když to uděláš jednou za čas, tak to neznamená, že by se neničily. Jen si toho nevšimneš. Pokud ale o vlasy pečuješ, neměl by zřejmě být problém si čas od času vlasy vyžehlit. Radost jim ale neuděláš... smilies/wink.gif
...
napsal Tree , listopad 29, 2009
Ahoj, jo díky za článek, vidíte, na vajíčka sem zapomněla, ale zrovna máme nový plato v lednici a potřebuju umýt hlavu smilies/cheesy.gif aspoň si dám změnu od alverde.

jinak pravda, souhlasím, rovné jsou nuda smilies/wink.gif smilies/cool.gif
...
napsal campanella , leden 15, 2010
Hej, kam zmizela ta fotka tý kudrnatý zěnský- já jsem si jí neuložila.. a fakt se mi líbila- nevíte, odkud byla nebo kde je?
...
napsal *Anetka* , duben 10, 2010
Já si vlasy taky žehlím, protože mě nechtějí růst a jsou krátké, vlnité a naprosto odporně hnusné. fuj. ale žehlička je hned spraví smilies/cheesy.gif
...
napsal janter , červenec 19, 2010
ahoj, my by sme se vás chtěly zeptat jak můžeme mít rovný vlasy i bez žehličky a bez různě drahých šamponů? a odepište kdyžtak na E- mail Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
děkujem za radu!
...
napsal Sidonie , červenec 19, 2010
Janter - pročti si příslušná témata ve foru nebo tam polož tento dotaz. Ostatní členové ti určitě pomůžou. smilies/wink.gif
...
napsal Miňule , červenec 20, 2010
No já si pomalu zase na vlny zvykám, páč mě furt nebaví žehlit a chci je mít krásné aj bez toho.. Jen vůbec nevím, proč dřív šlo, aby po umytí proschly a vlny byly pěkné a teď to nejde.. smilies/cry.gif
...
napsal Lady Celestína , leden 02, 2011
...Sympatické,inak odporúčam si pozrieť CG-method na naturallycurly.com,poprípade googliť. Nepoužívam šampón a je to tá najlepšia vec,akú som pre moje kučery mohla urobiť smilies/wink.gif
...
napsal Michael , březen 25, 2011
Snažím se ctít zásady uvedené v tomto, mimochodem pěkném článku, ale mám zde jednu malou nejasnost. Jak rozumět tomu "NE břitvě – ničení konečků" Myslí se tím pouze nepoužívat břitvu na vlasy, nebo obecně nezastřihávat ? Co potom s roztřepenými vlasy ? smilies/grin.gif smilies/tongue.gif
...
napsal SilkyJane , březen 26, 2011
jistě, že zastřihávat, to nikdo nezakazuje, vždyť zastřihává se nůžkami smilies/wink.gif když se vezme pramen vlasů břitvou, tak se ale postupně seseká a "oškube", proto pak snadno ničí konečky smilies/wink.gif
...
napsal Aryante , květen 01, 2011
Taky máte své vlasy svým způsobem rády, ale někdy byste chytly strojek a vzaly to pěkně u hlavy? smilies/cheesy.gif
...
napsal janasarah , červenec 06, 2011
protože mně přijde, že je kolem hodne malo informaci o kudrnatých vlasech, rozhodla jsem se zalozit blog o nich.)) http://new-book-smell.blogspot.com/
...
napsal ivka136 , listopad 02, 2011
Chtěla bych poprosit o radu. Nějaký šampon podporující vlnění vlasů který máte třeba vyzkoušený a fungoval. Už jsem zoufalásmilies/sad.gif Moc děkuji, kdyžtak do zpráv prosím smilies/smiley.gif Všem mockrát děkuji za odpověďsmilies/smiley.gif
...
napsal Jeanne0 , leden 16, 2012
ja som si objednala toto: http://www.hair-cosmetics.sk/v...8105.html# vraj to podporuje vlnitost vlasov. Som zvedava, hned ako mi pride vyskusam a dam vedieť ako som dopadla, lebo tiež som už zufalá z tych mojich vlasov. Ked su mokre su prenadherne brckave ale ako uschnu tak vyzeraju ako pokrcene alebo ako to nazvat smilies/grin.gif vobec nemaju ten krasny tvar ako ked boli mokre smilies/angry.gif
...
napsal Poki , duben 16, 2012
dali by sa k jednotlivým popisom dať aj fotky?
...
napsal Emanuela , duben 09, 2013
Tak nevím :- -vlasy mám kudrnaté, takže typ 3, ale jsou silné, nikoliv jemné, se sklonem ke kerepatění. Dva dny mám vlasy nádherné s velkými kudrnami a po dvou dnech jsou kudrny ohavné, každá jinak natočená, každá jinak veliká. Ach jo. smilies/sad.gif
...
napsal BrunetteAnette , květen 16, 2013
chtěla jsem se zeptat jaká barva by nejlépe sedla na dlouhé, husté, kudrnaté vlasy? mám odstín tizian a chtěla bych si je obarvit na černo... nějaké zkušenosti? předem děkuji za odpověď smilies/smiley.gif
...
napsal BeastLovesBeauty , únor 26, 2014
Ani neviem, do ktorého vlno-typu by som sa zaradila, moje vlny sú dosť náladové smilies/cheesy.gif Ale akosi badám, že sú podstatne rovnejšie ako kedysi, že by to predsalen bolo kvôli henne (keďže pravideľne hennujem)?
...
napsal Kubo , listopad 30, 2014
Jeanne0 mám ten istý problém, po uschnutí vyzerám ako ovečka BÉÉ smilies/grin.gif
...
napsal Portos , duben 02, 2015
"Na tento typ (kudrnaté) jsou nejvhodnější mléka a krémy s ochranou proti krepatění (tzv. anti frizz)..."
Cokoliv s označením "anti frizz", co jsem kdy použil, zůstalo přinejlepším bez efektu. Většinou to spíš krepatění usilovně podporovalo a pomáhalo "definovat". Jo, "definování vln" je další sousloví, které na mě působí jak červený hadr na býka. Prostě kudrnaté vlasy si s vlněním poradí sami a od majitele požadují pouze výživu a šetrné zacházení. Toť mé zkušenosti.
...
napsal Portos , duben 02, 2015
Hups, chybička se vloudila: *samy
Pardon.
...
napsal /ILIEN , srpen 02, 2015
Skvělej článek, ale trochu moc informací najednou smilies/cheesy.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Středa, 21 říjen 2015 )
 
< Předch.   Další >