arrow TOP TÉMATA arrow TOP TÉMA: Fénování, kulmování a žehlení
TOP TÉMA: Fénování, kulmování a žehlení E-mail
Napsal Marsali   
Neděle, 11 červenec 2010

 

Strážci tématu: SilkyJane

 

Dlouhé vlasy jsou sice krásné na pohled, ale aby mohly být tak oslňující, jak je vidíme všude na Dlouhých vlasech, je potřeba se o ně pořádně starat. Přeci jen každý nemá čas na to, několik dlouhých hodin čekat, než jeho kštice uschne přírodním způsobem, a musí proto sáhnout po fénu. Největší problém bývá s úpravou ofiny, která se po vysušení rozhodla ležet na jinou stranu, než chcete vy, a po dobrém si nedá říct. Proto saháme po žehličkách a kulmách, ale víme jak správně na ně?

"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.

 

Edit Sidonie: Zcela nové Top téma, které se dočkalo zveřejnění.. Často diskutované sušení vlasů fénem, jejich natáčení na kulmu a rovnání žehlením je zde krásně shrnuto. Díky SilkyJane za úpravu a doplnění původního článku.

Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.

        

 

 

Fénování

 

Touto problematikou se to na fóru jen hemží a z celkového kontextu příspěvků členů vyplývá, že fénování je pro dlouhé vlasy zlo. Fénování vlasy vysušuje a celkově působí nepříznivě, ale nemůžeme brát v úvahu jen zdraví vlasů, ale i zdraví naše. Hodně dlouhé a husté vlasy schnou někdy i 4 hodiny, a když nemáte večer čas, musíte jít spát s mokrou hlavou a tady hrozí riziko nachlazení. Samotné fénování může zabrat také dlouhou dobu, proto se vyplatí vyfoukat např. jen u hlavy a zbytek nechat doschnout. Fénování jednou za čas vlasům neuškodí, třeba když venku mrzne, vy máte vlasy bohužel mastné a nikam s nimi vyrazit nemůžete, přijde na řadu rychlé mytí, to se potom fén hodí. Existují jisté výjimky, kterým fénování vlasů jen prospěje. Některé členky popisují, že se jejich vlasy po fénování nekrepatí a konečky nejsou tak suché. Možná to takhle dopadá jen se „svátečními fénovači“.

Nejenom fén dokáže vyfoukat vlasy, existují i difuzéry. Difuzér by měl vlasy při jejich vysoušení přirozeně zvlnit a případným „hřebíkům“ dodat přirozený zvlněný vzhled. Ne každá z nás však umí s difuzérem pracovat. Návod se dá najít například na internetové kadeřnické škole BlaHo, která v jednom ze svých dílů vysvětluje práci s difuzérem. Před koupi difuzéru se doporučuje vyzkoušet si ho u kamarádky nebo kadeřnice, každé vlasy reagují na difuzér jinak. Někomu vlasy vlní ještě víc, někomu je spíš rovná.

Pokud si chcete své vlasy foukat, zde je několik zásad šetrného zacházení:

  • Nepřibližovat fén přímo k vlasům, vzdálenost nejméně 20 cm.
  • Mít kvalitní fén s nastavením teploty na horký, teplý a studený vzduch, případně iontový fén. Foukat co nejstudenějším vzduchem.
  • Fénovat z vrchu po směru vlasů.
  • Nefénovat mokré vlasy, ze kterých ještě kape voda.
  • Nečesat se při fénování. 

 

Ohlasy z fóra na fénování:

Annyssek:brr ja bych vlasy bez fenovani mela hnusne, vrzave a zasmodrchane, krepate....kdyz si je vyfenuju jsou krasne hladke, leskle a upravene...“
Pawluška:bez fénování mám vlasy daleko lepší..teď jsem párkrát musela nutně použít fen a je to zas na těch vlasech znát, hlavně na koncích jsou suché..takže zase fén schovávám..."
speedy.gonzales391: „Já nefoukám ani studeným ani teplým vzduchem a přijde mi to nej, a když potřebuju aby to rychle uslo, tak hážu hlavou, jako na koncíku...“

Ohlasy z fóra ohledně iontového fénu:

gagulé:Tyto fény jsou téměř úplně tiché a fungují na jiném principu, mají speciální iontový generátor který vlasy suší tím že rozbíjí molekuli vody ve vlasu a zároveň 5O% vody tam zůstává a funguje to vlastně jako kondicionér, odstraňují statický náboj a celkově mají na vlasy blahodárný účinek.“
Nicole:Měla jsem teď jednorázově půjčený fén s ionizátorem. Vlasy vždycky jen dosušuju, protože úplně proschlé na vzduchu jsou příliš splihlé. A ionizátor (ionizér ??) vážně funguje. Vlasy jsem měla takové těžší, nic nepoletovalo a hodně se leskly. Hm, tak vím, co si dám k narozeninám.“

Slunéčko: „Rozbíjí molekuly vody ve vlasu? Ty jo, zajímavé? Já o iontových fénech nic nevím, ale jak ten fén zjistí, že už rozbil padesát procent molekul? Nevysuší je třeba omylem příliš?

Bonemína:Tak jsem se ptala polovičky, který by tomu měl rozumět, když už přednáší na tom matfyzu a on to prohlásil za kravinu. Takže tohle kupovat nebudu.“ 

 

 

Kulmování

Příroda nás očividně nemá ráda nebo se tomu také dá říkat zákon schválnosti, každopádně ty z nás, které mají vlasy kudrnaté, se je snaží všemožně narovnat a naopak. Co tedy s tím? Sáhnout po kulmě.

Kulmování se musí potýkat, stejně jako fén, s názory o pálení vlasů a podobně. Menším zlem je pro vlasy horkovzdušná kulma s ostny. Používá se na vlhké vlasy a funguje na podobném principu jako fén. Kulmy jsou však vhodnější na kratší vlasy, lokny z kulmy totiž většinou nevydrží zátěž dlouhých vlasů bez dalších opatření (např. spousty tužidla a laku). Na fóru dlouhých vlasů kulmy víceméně odsuzují a využívají se jiné metody natáčení, mnohem šetrnější k dlouhým vlasům. Proto návod na správné kulmování nenajdete zde, ale třeba na již zmíněné internetové kadeřnické škole BlaHo.

Vlasy se samozřejmě dají zvlnit i jinými způsoby – např. natáčkami. Jedny z nejpoužívanějších jsou molitanové papiloty, ve kterých se dá i spát a vytváří lokýnky. Papiloty nahradí i smotané kapesníky, které přes noc vytvoří větší vlny. Fórum na Dlouhých vlasech je ale plné návodů  i na alternativní způsoby natáčení - např. zaplétání copů na noc, různé uzly, „Vílčiny šnečky“ apod. (Více ve vlákně Vlny a kudrny: jak na ně?)

 

Ohlasy z fóra ohledně natáčení vlasů:
Daniela:Já jsem kdysi čas používala takovou tu horkovzdušnou kulmu se zatahovacími ostny na vlasy okolo obličeje, ale když víc narostly, tak už to nemělo cenu. Ale ta kulma byla dobrá.“
Blondorezka: „Tak hlásím výbornou zkušenost s papiloty. Krásně se v nich spí a dělají pěkné prstýnky. A vlásky si lebedí, natáčky jsou měkké, ani se do nich vlasy nemotají... Ale chce to trochu cvik, první pokus moc nedopadl, druhý lepší, třetí super.“
Slunečnice: „Zkoušela jsem už snad vše... kulma mi ničí vlasy, takže nepoužívám, natáčky , papiloty i kapesníčky mi sjíždí a spíš než natočené jsou pak vlasy pomuchlané. Nevím, jestli to dělám špatně, ale výsledek se mi prostě nelíbí. Jediné, co mi pěkně zvlní vlasy je, když je mám zamotané to drdolu nebo copu apod. Tohle mi pak vydrží i několik hodin zvlněné...i bez tužidla. Zatímco natáčky na mě nějak nefungují. Nechápu to. Ale na druhou stranu jsem ráda, protože je pro mě lepší vlnit si vlasy takhle, než lítat doma před manželem v natáčkách

 

           

 

Žehlení

Od natáčení k tomu opačnému. Obdivujete také vlasy, které můžeme spatřit v reklamách spousty značek zabývajících se vlasovou kosmetikou? Všimli jste si, že pokud to zrovna není přípravek na kudrnaté vlasy, bývají všechny vlasy dokonale rovné? Ty lesklé závoje jsou vskutku okouzlující, ale jak jich docílit? 

Žehlička nemusí ničit vlasy zase tolik, jak se říká. Záleží ovšem na vaší péči a frekvenci žehlení. Musíte svým vlasům dát správnou péči před, při i po žehlení. Jakými radami se tedy řídit?

V první řadě musíte vybrat dostatečně šetrnou žehličku. V dnešní době už není třeba uvádět konkrétní značky, většina výrobců už vyrábí žehličky v dostatečně vysoké kvalitě. Co však musíte vědět a vždy si to zkontrolovat, je materiál, ze kterého jsou vyrobeny dotykové části žehličky. Vždy dbejte na to, aby žehlička měla tento nástavec vyrobený z keramiky! Již tento fakt vašim vlasům prospěje. Pokud byste se o svoje vlasy stále ještě báli, jsou na trhu k sehnání žehličky keramické s teflonovým potahem a přídavkem turmalínu. Na trhu se stále objevují nové a nové vymoženosti týkající se právě žehliček a to až už v podobě vyměnitelných nástavců vedoucích k praktické multifunkčnosti, ale také třeba k digitálním displejům, informujícím majitele o všem, co se v žehličce děje. Mimo jiné i kontrolování teploty.

Máte již šetrnou žehličku, ale bojíte se o kvalitu konečků vlasů po zákroku. A oprávněně. Jenomže až takhle do hloubky na nás výrobci přípravků na vlasy nemyslí. Pokud se chcete vyhnout nesmyvatelným silikonům, je pátrání opravdu zdlouhavé a mnohdy dokonce bez výsledků. Přípravky na ochranu vlasů při žehlení ale často obsahují spoustu silikonů a také alkohol. Můžeme namítnout, že to vlasům také neprospěje, to je však riziko žehlení vlasů. Pokud se již tedy rozhodnete pro žehlení vlasů, dopřejte jim vyživující zábaly a kůry. Nemusí to být drahé silikonové výrobky, leckdy jsou lepší i domácí kůry, na které najdete na fóru spoustu návodů (viz TOP TÉMA: Domácí recepty). Po vyžehlení dodejte vlasům nějaké vyživující mléko a hlavně dbejte na to, aby byly dostatečně hydratované. Žehlička vlasům škodí nejvíce právě vysušováním. Po nešetrném žehlení jsou vlasy suché, třepí se a lámou a ztrácejí svůj přirozený lesk.

 

A jaký je tedy celkový názor zde na dlouhých vlasech na žehlení? Nežehlit, vždyť přírodní vlasy jsou ty nejhezčí! A že na nich občas pluje nějaká vlnka? Je to příjemné oživení zdravých vlasů.

 

Ohlasy z fóra ohledně žehlení vlasů:
*Leontýnka*: Tak to já žehlila kdysi docela hodně. Se mi nelíbily mé vlnité vlasy Teď už je mám ráda takové jaké jsou a tak je žehlím jen příležitostně. Po výtce mé dobré kadeřnice a kamarádky jsem se zamyslela a rozhodla se,že je tedy při žehlení budu něčím chránit. Ale zase jsem nechtěla aby tam byly nevymývatelné silikony. Koukala jsem se pečlivě ale oběvila jsem na trhu jen mléko od Lorealu-plné silikonů,proto letělo zpět na polici. No a druhým byl sprej od got2be. Obsahuje vodu,alkohol denat.,jeden vymývací silikon a to je myslím vše. Až teda zase budu žehlit,ozkouším jestli je vidět nějaký rozdíl. Jinak žehlení hrozně ničí vlasy. A nedoporučovala bych ho na vlasy melírované-ty jsou už samy o sobě dost zničené a žehlička ty zničené konce nikdy nenarovná úplně takže to vypadá dost blbě“
alishia: „zehlenie je uplne individualna zalezitost, kazdy chceme vlasy ake nemame ... ja si ich zehlim uz cca 5 rokov, v priemere 1-2x do tyzdna, vdaka kilam kozmetiky a starostlivosti - najma tej narvanej silikonmi to vlasy zvladaju... nastastie su hrube, take dost odolne, no a po roznych experimentoch s pripravkami, ktore mi najviac vyhovuju su dokonca konecne hladke leskle a este by som dodala, ze zehlim len od vysky ako mam usi priplacnutie k hlave by som nedopustila“

 

Pokud vás  všechny rizika žehlení neodradily, podívejte se na kadeřnickou školu BlaHo, ať si prohlédnete, jaké umění dokáží tito kadeřníci. 

 

 

Nakonec pár "úsměvných" zážitků našich členů s kulmou či fénem:

Maketa: "Taky se mi něco jednou povedlo..Teďka mi to přijde děsně úsměvné, ale tehdy to rozhodně nebylo. Měly sme jít s mamkou do divadla, tak jsem si řekla, že si na vlasech udělám vlny kulmou..Jenže jsem ji nikdy předtím nedržela v ruce, a vlasy se mi do ní po chvíli zapletly...A to dost děsným způsobem, takže jsem nemohla jinak než střihnout to. A vlasy jsem potom na jedné straně o půlku delší než na druhé. Nejhorší ale bylo, když matka potom zjistila, že to divadlo není, že si spletla datum.. "
tanka777: "Raz si kamoska kupila novu kulmu a prisla sa s nou ku mne pochvalit. Samo ze som ju chcela vyskusat, lebo bola taka super nova a bola vlastne ako maly gulaty kartac, s hustymi zubami. Poriadne som ju rozohriala a namotala na pramen az ku hlave. No a naspat to uz neslo. strasne som spanikarila a zacala kricat, ze zhorim, lebo to zacinalo smrdiet, nakoniec sa nam to podarilo vybrat, ked vychladla, ale kamoska mi uz kulmu nepozicala."
Slunéčko: "Já jsem si díky vlasům zničila kdysi fén... a to je nemám nijak dlouhé. Prostě se mi vlásky zachytily z druhé strany fénu, do takových těch dírek kudy se dostává do fénu vzduch, aby pak na druhé straně mohl teplý vycházet ven. Pár se mi jich tak vytrhlo, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Ale potom jsem se jedno fénovala, a cítím puch, fén uvnitř úplně rudý, ty vlásky vevnitř shořely a s nimi i další "vnitřnosti" toho fénu. "
Titania: "Jojo, s tím fénem se mi kdysi stalo přesně totéž (šmarjá to už je dávno, teď už nefénuju nějakejch deset let). Těch vlasů se tam ani nemohlo dostat moc, protože to skoro nebolelo, navíc byly dlouhý maximálně po ramena, ale smrad byl posléze naprosto šílenej... " 

 

 

 

Související vlákna ve fóru

  

Odkazy na externí weby

=================

Historie Top Tématu

  •  19.07.2009:  Sepsala Marsali
  •  12.07.2010:  Aktualizace strážci - SilkyJane
  •  19.07.2010:  Aktualizace strážci - SilkyJane
  •  07.02.2011:  Aktualizace strážci - SilkyJane

=================


 

(C) Dlouhevlasy.cz, Marsali a autoři, 2009. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ) 

 

Foto (CC) morgpet. Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (18)add
...
napsal Annyssek , červenec 23, 2010
brr ja bych vlasy bez fenovani mela hnusne, vrzave a zasmodrchane, krepate....kdyz si je vyfenuju jsou krasne hladke, leskle a upravene...

No fuj...to jsem někdy napsala? NESOUHLAAAS smilies/grin.gif
...
napsal Annyssek , červenec 23, 2010
Mimochodem...kdybych si teď náhodou vyénovala vlasy...br..tak mi připomínají chlupatou deku...
...
napsal SilkyJane , červenec 23, 2010
Annyssek - tak to promiň, ale je to vážně vyjmuto z příslušného vlákna fóra smilies/cheesy.gif Takže leda hezky popros Sidonii, jestli by to dala pryč smilies/cheesy.gif
...
napsal Majdal_e_e_nka , červenec 23, 2010
BlaHo tam má hodně dobrých rad a někdy jsou ty jejich fórky i docela vtipný :-) takže za sebe taky doporučuju. Jinak žehlila jsem své melírama zničené vlasy a teda od tý doby, co mi to kadeřnice radikálně zkrátila používám žehličku jen občas na ofinu, jinak ne.. Kulmu jsem viděla naposledy když jsem chodila do tanečních.. A nefénuji, tak nějak si to vždy naplánuju, aby vlasy mohly přirozeně uschnout smilies/cheesy.gif :-) I když ten iontový fén bych někdy ráda vyzkoušela :-)
Jinak je to skvěle poučný článek :-)
...
napsal Keller , červenec 24, 2010
smilies/smiley.gifPěkný článek, někdy i docela veselý smilies/grin.gif. Tím "rozbíjením molekul vody fénem s iontovým generátorem" jsem se docela pobavil smilies/wink.gif. Používám na vlásky své ženušky taky fén s iontovým generátorem od firmy BaBylissPRO, jak už jsem někde taky psal a na profilu uváděl, cca 2 roky a musím říct, že jsou její vlasy skutečně nádherně lesklé, nepoletují (a to má své vlasy takové ty "chemloňačky", co na ně stačí otevřít právě domytou myčku nádobí, vypustit oblak páry a dned se, mršky, krepatí... smilies/undecided.gif ), jsou krásně splývají a vydrží déle nadýchané a nemastí se tak. Je fakt, že se špatně rozlišuje, "za co může" fén s rozbíječem molekul smilies/cheesy.gif , a za co řada přípravků od BaBylissPRO, které používáme celé ty dva roky výhradně. S žehlením to sice nepřeháníme, ale jak jsem psal, "chemloňačky" je občas potřeba zkrotit a nakrášlit a tak tady zase musím vyzvednout myslím velice šetrný nástroj na žehlení - žehličku BABYLISS PRO COSMETIC SPA BAB2075E, která má unikátní systém napařování vlasů v průběhu žehlení (nemusí se samozřejmě používat, lze velice jednoduše vypnout) a kromě normální vody (a vývinu páry) se do nádobky dají dávat speciální séra, která díky napaření ošetřují vlas dokonce v průběhu samotného žehlení. Kdybych nevyzkoušel mnohokrát "na vlastní kůži" (míněna manželka smilies/tongue.gif), nevěřil bych, že i žehlení dokáže být šetrnou úpravou. A ač se výrobky BaByliss PRO honosí přídavkem "profesionální", cena tomu moc neodpovídá a lze pořídit jak přístroje tak vlasovou kosmetiku za skutečně příznivé ceny. Určitě je nebetyčný, téměř propastný rozdíl mezi žehlením s "obyčejnou" žehličkou, byť např. s keramickými ploškami (takovou jednu máme doma historicky taky) s už zmiňovanou BaBylisskou. Vyzkoušejte, třeba uvěřite smilies/wink.gif
...
napsal Keller , červenec 24, 2010
... vím, vím, jsem neodbytnej a ukecanej smilies/angry.gif, ale ještě jednou jsem si přečetl článek a tak mě napadla ještě jedna zajímavost, která tak trochu vyvrací zažité pravdy (mokré vlasy nečesat, při fénování taky ne...). S ionizačním fénem BaByliss PRO a přípravky po mytí (ať už kondicioner či maska) se doporučuje pro intenzivní kůru vlasy s kondicionerem/maskou naopak profénovávat s ionizací za současného pročesávání (když má Dáša trpělivost, klidně i 20-30minutek), prohřát... a pak je to doslova hedvábíčko. Miluju to smývání, protože ty vlásky jsou fakt po takovém procedůře i v mokrém stavu pevné, extrahladké, jedním slovem nádherné. A následná úprava o to snazší smilies/smiley.gif smilies/wink.gif
...
napsal Annyssek , červenec 24, 2010
No tak prosit o odstranění zrovna nemusím jsem ráda, že jsem se někde objevila smilies/cheesy.gif akorát musí všichni vědět, že už s tím nesouhlasím a tím pádem to neplatí smilies/grin.gif hlavní je, že to tehdy platilo...a to je dostačující pravda tomu, kdo se rozhoduje, jestli fénovat, či ne smilies/wink.gif
...
napsal REBELKAAAAAA , červenec 24, 2010
Taky jsem si kdysi koupila kulmu a používala ale jen na chvilku ani ne po hodně se mi vlasy opět narovnali a dali do původního tvaru takže pro mě žehličky určitě ne, neboť nedrží. No jo je mi to líto, ale musim na vlnitý vlasy buď natáčky a nebo copy. Jinak je to moc super článek smilies/wink.gif
...
napsal REBELKAAAAAA , červenec 24, 2010
*hodině
pardon za překlep
...
napsal Mielikki , červenec 24, 2010
Speedyho spôsob sušenia používam niekedy aj ja, odstredivá sila robí divy smilies/grin.gif
...
napsal Zdenka_P , srpen 03, 2010
Dlouho jsem přemýšlela o žehličce, ale pak jsem jednou viděla Markétu Hrubešovou, která má podobnou kvalitu vlasů jako já, vyžehlenou v Ulici a byl to tak strašlivý pohled, že už o tom nepřemýšlím ani trochu. Vlasy se jí o hlavy, kam žehlička nedosáhla, zvedaly, jak jim velí příroda, a rovný zbytek trčel do prostoru.
...
napsal MissTeena , únor 21, 2011
To, co psal jako "zkušenost" speedy.gonzales391 jsem dělávala taky smilies/cheesy.gif Spíš tedy jako malá. Voda se z vlasů pěkně vycákala a byly za chvíli suché. Horší bylo, že jsem si občas dala do kokosa... smilies/cheesy.gif
...
napsal lopuch , duben 10, 2011
nemůžu si pomoct, ale žehlení vlasů pro mě zůstalo traumatizujicím zážitkem. Práce s tím bylo jako na kostele, vlasy pak zničené (vlasová kosmetika chránící vlasy před poničením dost mastila), ale hlavně ty vlasy přišly o veškerý objem, nadýchanost zmizela, žehlení vlasy úplně zjemní. Snažím se u vlnitých vlasů najít takový střih, při kterém není potřeba žehlení a zároveň nebudu vypadat jako vystřižená z 80. let.
...
napsal Tyler , srpen 25, 2011
Pěkný článek. Ještě bych doplnil, že je vhodné vyfénovat hlavu tak, aby na pokožce nezůstalo příliž vody, která by mohla dehydratovat pokožku. Stejně jako utíráme do sucha kůži na zbytku těla, tak ještě citlivěji reaguje pokožka na hlavě.

Další postřehy a tipy jak pečovat o vlasy ...... Pro reklamu a jiná komerční sdělení na našich stránkách kontaktujte admina stránek na mail Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
...
napsal KellyMTuck , březen 27, 2012
Holky, poraďte mi nějaký fén, moc se v tom nevyznám smilies/cheesy.gif smilies/smiley.gif
...
napsal nadiky , červen 03, 2013
ja si jen studenym vzduchem fenuju vlasy ponevač je to lepšý podle mne smilies/smiley.gif
...
napsal nadiky , červen 03, 2013
mam jednu radu kdiš si budete umivat vlasy tak nejdŕif mirne studenou vodou pak teplou uvidite jak se vam budou lesknout vlasy smilies/wink.gif
...
napsal Love_BK , červenec 25, 2013
Tak já jsem si vlasy od nějakých 13ti let až do 17ti fenovala a žehlila vlasy prakticky denně...nemusím snad ani říkat, co to s vlasama udělalo... jedna velká katastrofa...pak jsem přestala žehlit, jen jsem fenovala, ale ani to moc vlasům nepomohlo, konce pořád suché, krepaté, hrubé, roztřepené, hnusné. Lámaly se, takže se mi zasekly na jedné délce a dál ani ťuk.
A to jsem používala sprej od Welly SP na žehlení vlasů. Stejně to nepomáhalo.
Teď díky BK nefenuji, nežehlím...jsou čerstvě ustřižené, všechen ten zničený hnus šel pryč..teď už je nechám jen v klidu růst..

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Neděle, 03 srpen 2014 )
 
< Předch.   Další >