arrow PÉČE arrow TOP TÉMA: Silikony
TOP TÉMA: Silikony E-mail
Napsal Lea   
Středa, 30 září 2009

 

Strážci tématu: psilocybe, Jenne 

 

silicone-hair-photo2

Admin: Jedno z nejdiskutovanějších - a nejkontroverznějších - témat se týká silikonů. A proto vám přinášíme jeho shrnutí z příspěvků na našem serveru!

Snad v každém vlákně věnovaném určité značce se diskutuje o tom, zda obsahuje či neobsahuje silikon. Většina členek se silikonů obává a haní je. Ale je to z vlastní zkušenosti nebo pouze přejímáme názor ostatních, tak častý v dnešní době, že co je chemické, to je špatné? Máme opravdu všechny přípravky s obsahem silikonů poslat do odpadkového koše nebo jim alespoň někdy umožnit přístup k naší hřívě?
"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.

 

Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.

 

 

 

 

 

Co jsou silikony a jak je poznáme

Silikony (nebo také polysiloxany) jsou anorganicko-organické polymery s obecným vzorcem [R2SiO]n, kde R je organický substituent. Kostra je tvořena řetězcem, ve kterém se střídají atomy křemíku a kyslíku. Organické skupiny jsou navázány na atomy křemíku (www.wikipedia.cz).

Silikóny patria k najmladším kozmetickým surovinám. Pripravujú sa synteticky. Nie sú rozpustné vo vode. Vyznačujú sa teplovzdornosťou a mrazuvzdornosťou. Silikóny s dlhším reťazcom sa využívajú ako silikónové vazelíny a pasty. Sú stále až po teplotu 400ºC.
Silikony tvoří jednu ze základních složek většiny šamponů i  stylingových přípravků. Mimo vlasové kosmetiky je můžeme najít i v kosmetice pleťové: v make-upech a krémech, kde tvoří efekt hladké sametové pokožky.  Nalezneme je u běžně prodávaných značek, ale i profesionální kosmetiky a dokonce u některých značek kosmetiky přírodní.

Obsah silikonů poznáme ve složení výrobku podle koncovky dané látky. Silikony končí na
-cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane.

 

silicone-hair-photo2

normal-hair-photo1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seznam silikonů

Silikony lze rozdělit na rozpustné ve vodě, částečně rozpustné a nerozpustné. Silikony rozpustné ve vodě lze snadno vymýt, částečně rozpustné se vymývají hůře, tedy déle. Nerozpustných se běžným mytím nezbavíte. Lze je vymýt speciálním peelingovým šamponem (např. PRE CLEANSER od Harologi). Čím větší silikonová vrstva je, tím hůře a zdlouhavěji se vymývají.

 

V kosmetickém průmyslu se běžně používají dva druhy silikonů - s kruhovou a řetězcovou strukturou, přičemž každý z typů má jiné vlastnosti a tedy i funkci. Kruhové silikony (např. cyclomethicone) se rychle odpařují, proto se nejčastěji používají jako nosiče jiných látek třeba v kondicionérech nebo olejových sprejích. Silikony s přímým řetězcem mají různé využití podlé délky a struktury řetězce.
Silikony se od sebe liší také co se týče kvality. Jsou poměrně drahou surovinou, a proto mnoho levných výrobků obsahuje jejich náhražky, jako např. alkohol nebo levné minerální oleje.

Rozpustné ve vodě

Dimethicone Copolyol
Dimethicone copolyol/HWP
Hydroxypropyl
Lauryl Methicone Copolyol
Polysiloxane

Quaternium-80

 

Částečně rozpustné ve vodě

Amodimethicone
Behenoxy Dimethicone
Bisamino PEG/PPG-41/3 Aminoethyl PG-Propyl Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Cyclohexasiloxane
Cyclopentasiloxane (&) Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Dimethiconol
Cyclotetrasiloxane- Cyclomethicone D4
PEG/PPG-20/15 Dimethicone
PEG-12 Dimethicone
Stearoxy Dimethicone

Nerozpustné ve vodě

Amodimethicone- Trimethylsilylamodimethicone
Cetearyl Methicone
Cetyl Dimethicone
Cyclomethicone (&) PEG/PPG-20/15 Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Trimethylsiloxysilicate
Dimethicone (&) Laureth-4 (&) Laureth-23
Dimethicone (&) Trimethylsiloxysilicate
Dimethicone
Dimethiconol
Dimethiconol (&) Sodium Dodecylbenzenesulphonate
Diphenyl Dimethicone
Hydrolyzed wheat protein/hydroxypropyl polysiloxane and cystine/silicone co-polymers
Phenyl Trimethicone
Polysilicone-18 Cetyl Phosphate
Simethicone
Stearyl Dimethicone
Trimethylsiloxysilicate
Trimethylsilylamodimethicone

Methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone  navzdory „silikonové koncovce“ nejsou silikony, ale konzervační prostředky.

Tento seznam je třeba brát jako orientační, na internetu lze nalézt jiné, kde bude zařazení do jednotlivých skupin odlišné.

 

Funkce a použití

Silikony vlas obalují a uzavírají. Tento obal při krátkodobém či občasném používání chrání vlas proti třepení, horku a mechanickému poškození a UV záření. Jelikož je obal částečně nepropustný pro vodu, zabraňuje také ztrátě přirozené vlhkosti vlasu - ale i naopak, silikonový obal omezuje přístup vody do vlasu, což může u některých vlasů vést k vysoušení (má to ovšem i pozitivní účinek, např. zamezuje krepatění ve vlhkém počasí). Při dlouhodobém může vést ke ztrátě  ohebnosti čímž zvyšuje lámavost, způsobí velký tlak na kořínek a může poškozovat vlasové šupinky. Obalený vlas také špatně přijímá látky z šamponů, kůr, masek či olejů. Proto se mají silikonové přípravky používat až po nanesení masky (není-li už tato se silikony). Někteří zde také nedoporučují vlasy obalené silikony vystavovat vysokým teplotám, tedy kulmovat, fénovat a žehlit. Na obalený vlas také může špatně chytat henna, chemická barva či trvalá.

ilona, vlákno o silikonech - To je zajímavá teorie ...možná to tak někomu funguje...já barvím chemií víc jak 10 let, silikonové masky a kondicionery používam stejnou dobu .. a barva mi opravdu drží , chytá dobře a vůbec se nevymývá. Ale je fakt, že chodím na barvu ke kadeřnici, některé drogerkové barvy jsou spíš šunt a vymyjí se - silikon, nesilikon.
Sim,
vlákno o silikonech - Já když jsem taky barvila kdysi chemií a používala k tomu normálně gliss kur se silikonem, tak mi taky barva chytala normálně a nevymývala se nijak zvlášť, i když já spíše vždycky dávala světlejší... 

 


Škodlivý vliv mají silikony ale především na pokožku hlavy. Ucpávací póry a tlačí na vlasy u kořínků. Postupně mohou na pokožce hlavy vytvořit těžko prodyšný film. Stává se tak při dlouhodobém používání šamponů s vysokým obsahem silikonů nebo při nanášení stylingových přípravků přímo na vlasovou pokožku.


Silikony by tedy neměly přijít do styku s pokožkou, proto je lépe používat bezsilikonové šampony. Naopak v kondicionérech a maskách mohou být silikony užitečné. Vhodné je také střídání přípravků s a bez silikonů. Každý si také musí vyzkoušet, co s vlasy udělá péče čistě bez nich a s nimi. Některým členkám zde po silikonech vlasy plihnou, což ovšem nevadí u velmi hustých vlasů, jiné zas bez silikonů nemůžou být. Naopak při používání kosmetiky bez silikonů je často třeba více domašťovat konečky.


Silikóny sa často objavujú v zázračných prípravkoch na „zacelenie“ rozšiepených končekov. Rozšiepené končeky nezacelí NIČ. Jediný liek na ne sú – bohužiaľ – nožničky. Silikóny vlas (buď celý alebo len koniec – podľa toho ako sú nanesené) obalia a ako keby uzavrú do obalu. Vlas sa však pod týmto obalom môže naďalej šiepiť po dĺžke.
Preto sa silikóny doporučujú skôr ako dodatočná starostlivosť a prevencia proti štiepeniu vlasov.

 

Zénais, vlákno o silikonech: Tak mě teď zviklala jedna kadeřnice, na které bylo velmi znát, že vlasům rozumí. Řekla mi, že mám vlasy suché proto, že se mi dost mastí a ta mastnota se usazuje u kořínků vlasů, a ty pak nemůžou tak dobře růst a jsou trochu deformované - proto se potom v délkách třepí a lámou..
a taky mi řekla, že podobný efekt mají i silikony. A taky, že můžou vlas poškozovat, když se pak z něj odlupujou.

 

 

Kosmetika bez silikonů

Zde je seznam značek bez obsahu silikonů zmiňovaných na fóru. Výčet jistě není úplný, lze najít další, především u přírodní kosmetiky. Ale i při nákupu těchto značek je třeba prohlédnout složení, neboť různé přípravky od jedné a téže firmy mohou být bez silikonů i s nimi.


Procyon, Yves Rocher, Štěstí baronky, Ryor, Herbavera, Lavera, Alvedre, Weleda

 

Z přírodních značek mají silikony jen výjimky (např Jason pro barvené vlasy).  

 

U kosmetických značek známých jako silikonové se občas objeví i bezsilikonový výrobek. Patří zde například:

 

Šampony 

 • Elseve fialová řada (pro objem)
 • Loreal´s kakaovým extraktem
 • Schauma7 bylin, Q10
 • Gliss Kur Asia Straight, Ligiud Silk Gloss a Hair Activ
 • Garnier Natural - všechny kromě brusinkového
 • Schauma Push Up
 • Dixi
 • Maufaktura pivní, vinný a mojito
 • BIONEcosmetics - řady s označením BIO (Aqua, Keratin+obilné klíčky, Keratin+arganový olej, Cannabis)

Kondicionéry

 • Balea- vše kromě kokosového a broskvového (nezaměňovat s meruňkovým, ten je bez silikonů)
 • Elseve- fialová řada (pro objem), bezoplachový světle růžový Nutri Gloss Fructis - pro objem
 • Palette vital balsam
 • Balea Professional (býv. Reelle) - vše
 • Ryor
 • Schauma- Q10, Bio granátové jablko, Bio mandle, Kiwi
 • Suave
 • Swiss O Par s kokosovým mlékem
 • Valea- vlasový krém
 • Altermed Panthenol
 • Body Shop - banánový
 • Garnier Natural - avokádo+karité, heřmánek, brusinka, pivní kvasnice+granátové jablko
 • Schauma Push Up

Masky na vlasy

 • MilMil
 • Gestil Wonder
 • Balea - pouze sáčkové masky (mimo trojúhelníčkové 1minutové masky s meruňkou)
 • Elseve - na melíry (zlatá krabička)
 • AS HairCare Moisture Care

Neoplachovací masky na vlasy

 • Alverde dvojfázový sprej s ibištekom a aloe
 • Alverde mandľovo argánový olej
 • Aleverde sérum na rozštienené končeky hrozno avokádo
 • Elseve Nutri Gloss (růžová krabička)

 

Kosmetika se silikony

Zde naopak výběr několika značek, kde silikony určitě najdete.


Fructis, Elseve, Pantene, Avon, Schwarzkopf, Vichy

 

 

Názory členů

Špatné zkušenosti se silikony

Fairy: Mám velice neblahou zkušenost se šamponem Alcina pro suché vlasy (žlutý)! Když jsem teď byla opět u babičky, neměla jsem tam jinou volbu a umyla si vlasy tímto. Měla jsem je tak obalené silikony, že to vypadalo, jako by mi zbyla vlasů jen půlka a dnes, když jsem je chtěla znovu umýt, mi na ně ani nechytala voda!!!

Ilona: Svého času jsem hodně a hojně používala Pantene Pro V ( nalétla jsem reklamě a doufala, že budu mít také takový úžasný lesk a délku a hustotu  ), měla jsem šampon, kondicioner, masku - a opravdu, asi tak dva měsíce vypadaly moje vlasy hezky a já si libovala, jaký jsem udělala objev. Jenže pak se začaly mnohem víc mastit, plihnout, a hodně třepit - no hrůza , i kadeřnice si toho všimla, ptala se co používám a když jsem jí to řekla, udělala mi přednášku o škodlivosti silikonů

 

Dobré zkušenosti se silikony

Loudy: Já s těmi silikony nevím, na jednom zahraničním serveru jsem se dočetla, že v menší míře mohou být prospěšné a s tím souhlasím. Myslím si, že je to individuální jako všechno, např. po přírodních šamponech jsem měla vlasy strašně suché a polámané a pomohly mi až silikony, takže já nejsem nepřítelem silikonů, spíše naopak, problém vidím spíše v tom, že když je tam silikonů moc,tak mám ty vlasy splihlé, takže to řeším, že si umyju vlasy šamponem bez silikonů a kondicionér použiji silikonový + ještě někdy použiji masku (taky se silikony).Mým vlasům to tak prospívá a jsou v lepší kondici než po úplně bezsilikonových produktech

Sidonie: S těmi -cony bych to neviděla tak černě. Používám je celý život, ani o tom nevím. Ono to asi dost záleží na vlasech. Takže vyzkouším ještě bez -conů a uvidím co uvidím. Snad ne chaos na hlavě.

 

 

================================================

Související odkazy na naše články

 

Související vlákna ve fóru

=================

Historie Top Tématu

 •  29.09.2009:  Sepsala Lea
 •  12.07.2010:  Upraveno Hlavním strážcem
 •  01.08.2010:  Aktualizace strážci - psilocybe
 •  25.08.2010:  Aktualizace strážci - Jenne
 •  28.09.2010:  Aktualizace strážci - Jenne
 •  07.02.2011:  Aktualizace strážci - Jenne
 •  13.05.2011:  Aktualizace strážci - Meadow
 •  30.08.2012:  Aktualizace strážci - psilocybe
 •  05.11.2012:  Aktualizace strážci - Meadow

=================

 

(C) Dlouhelvasy.cz a Lea, 2009. Images (C) BeautyLens. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povolenySdilej clanek na Facebooku


Komentáře (17)add
...
napsal tanka777 , září 30, 2009
dakujem za velmi poucny clanok, po roku som sa opat vratila ku silikonovym pripravkom a teiz sa mi to nevidi nejake hrozne, aspon si ich pri cesani tolko nevysklbem. myslim, ze ked je vsetko z mierou, tak je to ok
...
napsal heyday , říjen 01, 2009
skvely clanek! taky se na silikony nedivam, tak skrz prsty smilies/wink.gif micham ted prirodu, chemii bez silikonu a chemii se silikony a vlasy jsou spokojene jako nikdy drive.
...
napsal Déscantes , říjen 01, 2009
Ty obrázky jsou fajn, měla jsem sice obavu, že pohled na zasilikonovaný vlas pod mikroskopem spustí zase lavinu hrůzy před cony smilies/grin.gif ale doufám že se tak nestane. Jinak ten vlas mi přijde zasilikonovaný dost extrémně, při střídmém použití silikonů by tak nejspíš nevypadal. A ten zdravý vlas - "normal hair" je zas perfektně zdravý, ideální. Kdo takové vlasy dneska má? Málokdo.
Střídám teď silikonovou chemii a bezsilikonovou a vyhovuje mi to nejvíc ze všeho smilies/smiley.gif
...
napsal Lahoda , říjen 07, 2009
Moc hezký článek! Takové shrnutí to opravdu chtělo, protože názory se opravdu různí a člověk aby se v tom potom vyznal.smilies/smiley.gif Vede mě to k myšlence, kterou mám už docela dlouho. Používám teď výhradně Alverde, vlásky jsou super, ale prostě ty konce nejsou v úplné kondici. Tak si říkám, že když na úplné konečky budu občas používat nějaký silikoňák, že by to mohlo spíš pomoct. Prostě ty konce trocu zaplácat chemií, aby vypadaly uhlazenější... smilies/wink.gif Jenom se tomu pořád bráním spíš kvůli svému "eko-přesvědčení" smilies/undecided.gif smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
...
napsal Margarette , únor 01, 2010
Popis funkce a použití silikonů je třeba zde
http://www.mah.cz/katalog.php?kid=16&tridit=inci&lang=cz
...
napsal Lachesis , září 21, 2010
Já mám neblahou zkušenost i se silikonovým sérem na roztřepené konečky od Avonu. Snažila jsem se je tím patlat, protože vypadaly přesušeně a myslela jsem si, že mi to na ně pomůže, ale časem, když jsem se na to vykašlala a silikony jsem úplně vyřadila, se ukázalo, že právě ten silikon byl příčinou toho přesoušení a krepatění. Vlasy nemohly dýchat a dost to drhlo při česání. Jen uvádím příklad své vlastní zkušenosti, nekomu to možná pomáhá, já jsem ale spokojena s pleťovým olejíčkem, který si někdy dopřeju na celou délku vlasů a pak na těch konečcích není vůbec znát, že by na nich předtím byly bílé tečky po zlomení nebo roztřepené vidličky (dočasný jev, ale moc příjemnýsmilies/smiley.gif
...
napsal HairyGirl19 , únor 09, 2011
smilies/angry.gif tak ja mam doma pomaly všetko zo silikonmi :-( mierne ma to teraz nastvalo,ze ako to moze poskodzovat vlasy :-( to aby som teraz vsetku tu silikonovu kozmetiku vyhodila ? :-( asi zacnem pouzivat prirodu ak to vsetko minem .. smilies/smiley.gif
...
napsal Anywetta , červen 13, 2011
Šampony a kondicionéry Down Under by taky měly být bez silikonů...alespoň mi to odpověděli na můj dotaz smilies/smiley.gif
...
napsal Misaki , srpen 13, 2011
Ahoj chtěla jsem se optat na tento odkaz http://www.dlouhevlasyzera.cz/...KA-KARTACE na ty šampony a kondicionery co tam mají jestli jsou vnich také silikony ? díky
...
napsal Cmelacik , srpen 19, 2011
Super článek smilies/smiley.gif
...
napsal Tyler , srpen 25, 2011
Vlasová kosmetika Kaypderm je také bez silikonů. http://www.kapyderm.cz/
...
napsal NicoleOxystorm , leden 13, 2012
A nebo to pak prostě vezmete JAREM a je to smilies/smiley.gif já to tak udělala už dvakrát, jednou kvůli silikonům a podruhý kvůli oliváku, kterej už na mojí kokosku taky nepůjde. Vlasům to zjevně vůbec nic neudělalo, možná se i víc leskly smilies/smiley.gif takže kdo má vlasy, co prostě vydrží snad všechno tak můžete zkusit smilies/grin.gif neručim za výsledek
...
napsal Henkinen , květen 05, 2012
Máte některá zkušenost s výrobky z řady Body Basics? Zdali také obsahují silikony?
...
napsal ayudomi , květen 22, 2012
chcela by som sa opýtať, či vlasová kozmetika značky Urtekram je tiež bez silikónov?
...
napsal Hortenzie , září 29, 2012
V seznamu chybí značka Freeman a Cien, ale myslím, že ještě nějaké. smilies/smiley.gif
...
napsal Malone , duben 17, 2015
Mám jemné vlasy a po levandulovém Garnier natural (tj. bez silikonů) mám vlasy krásné a hebké, akorát na konečky plácám zelené sérum od Avonu. Silikonové jsou fajn, když si s nimi umyji vlasy jednou, dlouhodobě příšernost - jsou těžké, zplihlé... Nic pro mě!

Myslím, že z ohlasů tady celkově dost vyplývá, že na jemné vlasy silikon nic moc, na hrubé fajn smilies/smiley.gif
...
napsal Portos , květen 04, 2015
,,využití podlé délky" smilies/grin.gif smilies/grin.gif To se mi hrozně líbí.

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Neděle, 03 srpen 2014 )
 
< Předch.   Další >