Strážci tématu: psilocybe, Jenne
Admin: Jedno z nejdiskutovanějších - a nejkontroverznějších - témat se týká silikonů. A proto vám přinášíme jeho shrnutí z příspěvků na našem serveru!
Snad v každém vlákně věnovaném určité značce se diskutuje o tom, zda obsahuje či neobsahuje silikon. Většina členek se silikonů obává a haní je. Ale je to z vlastní zkušenosti nebo pouze přejímáme názor ostatních, tak častý v dnešní době, že co je chemické, to je špatné? Máme opravdu všechny přípravky s obsahem silikonů poslat do odpadkového koše nebo jim alespoň někdy umožnit přístup k naší hřívě?
"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.
Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.
Co jsou silikony a jak je poznáme
Silikony (nebo také polysiloxany) jsou anorganicko-organické polymery s obecným vzorcem [R2SiO]n, kde R je organický substituent. Kostra je tvořena řetězcem, ve kterém se střídají atomy křemíku a kyslíku. Organické skupiny jsou navázány na atomy křemíku (www.wikipedia.cz).
Silikóny patria k najmladším kozmetickým surovinám. Pripravujú sa synteticky. Nie sú rozpustné vo vode. Vyznačujú sa teplovzdornosťou a mrazuvzdornosťou. Silikóny s dlhším reťazcom sa využívajú ako silikónové vazelíny a pasty. Sú stále až po teplotu 400ºC.
Silikony tvoří jednu ze základních složek většiny šamponů i stylingových přípravků. Mimo vlasové kosmetiky je můžeme najít i v kosmetice pleťové: v make-upech a krémech, kde tvoří efekt hladké sametové pokožky. Nalezneme je u běžně prodávaných značek, ale i profesionální kosmetiky a dokonce u některých značek kosmetiky přírodní.
Obsah silikonů poznáme ve složení výrobku podle koncovky dané látky. Silikony končí na
-cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane.
Seznam silikonů
Silikony lze rozdělit na rozpustné ve vodě, částečně rozpustné a nerozpustné. Silikony rozpustné ve vodě lze snadno vymýt, částečně rozpustné se vymývají hůře, tedy déle. Nerozpustných se běžným mytím nezbavíte. Lze je vymýt speciálním peelingovým šamponem (např. PRE CLEANSER od Harologi). Čím větší silikonová vrstva je, tím hůře a zdlouhavěji se vymývají.
V kosmetickém průmyslu se běžně používají dva druhy silikonů - s kruhovou a řetězcovou strukturou, přičemž každý z typů má jiné vlastnosti a tedy i funkci. Kruhové silikony (např. cyclomethicone) se rychle odpařují, proto se nejčastěji používají jako nosiče jiných látek třeba v kondicionérech nebo olejových sprejích. Silikony s přímým řetězcem mají různé využití podlé délky a struktury řetězce.
Silikony se od sebe liší také co se týče kvality. Jsou poměrně drahou surovinou, a proto mnoho levných výrobků obsahuje jejich náhražky, jako např. alkohol nebo levné minerální oleje.
Rozpustné ve vodě
Dimethicone Copolyol
Dimethicone copolyol/HWP
Hydroxypropyl
Lauryl Methicone Copolyol
Polysiloxane
Quaternium-80
Částečně rozpustné ve vodě
Amodimethicone
Behenoxy Dimethicone
Bisamino PEG/PPG-41/3 Aminoethyl PG-Propyl Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Cyclohexasiloxane
Cyclopentasiloxane (&) Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Dimethiconol
Cyclotetrasiloxane- Cyclomethicone D4
PEG/PPG-20/15 Dimethicone
PEG-12 Dimethicone
Stearoxy Dimethicone
Nerozpustné ve vodě
Amodimethicone- Trimethylsilylamodimethicone
Cetearyl Methicone
Cetyl Dimethicone
Cyclomethicone (&) PEG/PPG-20/15 Dimethicone
Cyclopentasiloxane (&) Trimethylsiloxysilicate
Dimethicone (&) Laureth-4 (&) Laureth-23
Dimethicone (&) Trimethylsiloxysilicate
Dimethicone
Dimethiconol
Dimethiconol (&) Sodium Dodecylbenzenesulphonate
Diphenyl Dimethicone
Hydrolyzed wheat protein/hydroxypropyl polysiloxane and cystine/silicone co-polymers
Phenyl Trimethicone
Polysilicone-18 Cetyl Phosphate
Simethicone
Stearyl Dimethicone
Trimethylsiloxysilicate
Trimethylsilylamodimethicone
Methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone navzdory „silikonové koncovce“ nejsou silikony, ale konzervační prostředky.
Tento seznam je třeba brát jako orientační, na internetu lze nalézt jiné, kde bude zařazení do jednotlivých skupin odlišné.
Funkce a použití
Silikony vlas obalují a uzavírají. Tento obal při krátkodobém či občasném používání chrání vlas proti třepení, horku a mechanickému poškození a UV záření. Jelikož je obal částečně nepropustný pro vodu, zabraňuje také ztrátě přirozené vlhkosti vlasu - ale i naopak, silikonový obal omezuje přístup vody do vlasu, což může u některých vlasů vést k vysoušení (má to ovšem i pozitivní účinek, např. zamezuje krepatění ve vlhkém počasí). Při dlouhodobém může vést ke ztrátě ohebnosti čímž zvyšuje lámavost, způsobí velký tlak na kořínek a může poškozovat vlasové šupinky. Obalený vlas také špatně přijímá látky z šamponů, kůr, masek či olejů. Proto se mají silikonové přípravky používat až po nanesení masky (není-li už tato se silikony). Někteří zde také nedoporučují vlasy obalené silikony vystavovat vysokým teplotám, tedy kulmovat, fénovat a žehlit. Na obalený vlas také může špatně chytat henna, chemická barva či trvalá.
ilona, vlákno o silikonech - To je zajímavá teorie ...možná to tak někomu funguje...já barvím chemií víc jak 10 let, silikonové masky a kondicionery používam stejnou dobu .. a barva mi opravdu drží , chytá dobře a vůbec se nevymývá. Ale je fakt, že chodím na barvu ke kadeřnici, některé drogerkové barvy jsou spíš šunt a vymyjí se - silikon, nesilikon.
Sim, vlákno o silikonech - Já když jsem taky barvila kdysi chemií a používala k tomu normálně gliss kur se silikonem, tak mi taky barva chytala normálně a nevymývala se nijak zvlášť, i když já spíše vždycky dávala světlejší...
Škodlivý vliv mají silikony ale především na pokožku hlavy. Ucpávací póry a tlačí na vlasy u kořínků. Postupně mohou na pokožce hlavy vytvořit těžko prodyšný film. Stává se tak při dlouhodobém používání šamponů s vysokým obsahem silikonů nebo při nanášení stylingových přípravků přímo na vlasovou pokožku.
Silikony by tedy neměly přijít do styku s pokožkou, proto je lépe používat bezsilikonové šampony. Naopak v kondicionérech a maskách mohou být silikony užitečné. Vhodné je také střídání přípravků s a bez silikonů. Každý si také musí vyzkoušet, co s vlasy udělá péče čistě bez nich a s nimi. Některým členkám zde po silikonech vlasy plihnou, což ovšem nevadí u velmi hustých vlasů, jiné zas bez silikonů nemůžou být. Naopak při používání kosmetiky bez silikonů je často třeba více domašťovat konečky.
Silikóny sa často objavujú v zázračných prípravkoch na „zacelenie“ rozšiepených končekov. Rozšiepené končeky nezacelí NIČ. Jediný liek na ne sú – bohužiaľ – nožničky. Silikóny vlas (buď celý alebo len koniec – podľa toho ako sú nanesené) obalia a ako keby uzavrú do obalu. Vlas sa však pod týmto obalom môže naďalej šiepiť po dĺžke.
Preto sa silikóny doporučujú skôr ako dodatočná starostlivosť a prevencia proti štiepeniu vlasov.
Zénais, vlákno o silikonech: Tak mě teď zviklala jedna kadeřnice, na které bylo velmi znát, že vlasům rozumí. Řekla mi, že mám vlasy suché proto, že se mi dost mastí a ta mastnota se usazuje u kořínků vlasů, a ty pak nemůžou tak dobře růst a jsou trochu deformované - proto se potom v délkách třepí a lámou..
a taky mi řekla, že podobný efekt mají i silikony. A taky, že můžou vlas poškozovat, když se pak z něj odlupujou.
Kosmetika bez silikonů
Zde je seznam značek bez obsahu silikonů zmiňovaných na fóru. Výčet jistě není úplný, lze najít další, především u přírodní kosmetiky. Ale i při nákupu těchto značek je třeba prohlédnout složení, neboť různé přípravky od jedné a téže firmy mohou být bez silikonů i s nimi.
Procyon, Yves Rocher, Štěstí baronky, Ryor, Herbavera, Lavera, Alvedre, Weleda
Z přírodních značek mají silikony jen výjimky (např Jason pro barvené vlasy).
U kosmetických značek známých jako silikonové se občas objeví i bezsilikonový výrobek. Patří zde například:
Šampony
-
Elseve fialová řada (pro objem)
- Loreal´s kakaovým extraktem
- Schauma7 bylin, Q10
- Gliss Kur Asia Straight, Ligiud Silk Gloss a Hair Activ
- Garnier Natural - všechny kromě brusinkového
- Schauma Push Up
- Dixi
- Maufaktura pivní, vinný a mojito
- BIONEcosmetics - řady s označením BIO (Aqua, Keratin+obilné klíčky, Keratin+arganový olej, Cannabis)
Kondicionéry
- Balea- vše kromě kokosového a broskvového (nezaměňovat s meruňkovým, ten je bez silikonů)
- Elseve- fialová řada (pro objem), bezoplachový světle růžový Nutri Gloss
Fructis - pro objem
- Palette vital balsam
- Balea Professional (býv. Reelle) - vše
- Ryor
- Schauma- Q10, Bio granátové jablko, Bio mandle, Kiwi
- Suave
- Swiss O Par s kokosovým mlékem
- Valea- vlasový krém
- Altermed Panthenol
- Body Shop - banánový
- Garnier Natural - avokádo+karité, heřmánek, brusinka, pivní kvasnice+granátové jablko
- Schauma Push Up
Masky na vlasy
- MilMil
- Gestil Wonder
- Balea - pouze sáčkové masky
(mimo trojúhelníčkové 1minutové masky s meruňkou)
- Elseve - na melíry (zlatá krabička)
- AS HairCare Moisture Care
Neoplachovací masky na vlasy
- Alverde dvojfázový sprej s ibištekom a aloe
- Alverde mandľovo argánový olej
- Aleverde sérum na rozštienené končeky hrozno avokádo
- Elseve Nutri Gloss (růžová krabička)
Kosmetika se silikony
Zde naopak výběr několika značek, kde silikony určitě najdete.
Fructis, Elseve, Pantene, Avon, Schwarzkopf, Vichy
Názory členů
Špatné zkušenosti se silikony
Fairy: Mám velice neblahou zkušenost se šamponem Alcina pro suché vlasy (žlutý)! Když jsem teď byla opět u babičky, neměla jsem tam jinou volbu a umyla si vlasy tímto. Měla jsem je tak obalené silikony, že to vypadalo, jako by mi zbyla vlasů jen půlka a dnes, když jsem je chtěla znovu umýt, mi na ně ani nechytala voda!!!
Ilona: Svého času jsem hodně a hojně používala Pantene Pro V ( nalétla jsem reklamě a doufala, že budu mít také takový úžasný lesk a délku a hustotu ), měla jsem šampon, kondicioner, masku - a opravdu, asi tak dva měsíce vypadaly moje vlasy hezky a já si libovala, jaký jsem udělala objev. Jenže pak se začaly mnohem víc mastit, plihnout, a hodně třepit - no hrůza , i kadeřnice si toho všimla, ptala se co používám a když jsem jí to řekla, udělala mi přednášku o škodlivosti silikonů
Dobré zkušenosti se silikony
Loudy: Já s těmi silikony nevím, na jednom zahraničním serveru jsem se dočetla, že v menší míře mohou být prospěšné a s tím souhlasím. Myslím si, že je to individuální jako všechno, např. po přírodních šamponech jsem měla vlasy strašně suché a polámané a pomohly mi až silikony, takže já nejsem nepřítelem silikonů, spíše naopak, problém vidím spíše v tom, že když je tam silikonů moc,tak mám ty vlasy splihlé, takže to řeším, že si umyju vlasy šamponem bez silikonů a kondicionér použiji silikonový + ještě někdy použiji masku (taky se silikony).Mým vlasům to tak prospívá a jsou v lepší kondici než po úplně bezsilikonových produktech
Sidonie: S těmi -cony bych to neviděla tak černě. Používám je celý život, ani o tom nevím. Ono to asi dost záleží na vlasech. Takže vyzkouším ještě bez -conů a uvidím co uvidím. Snad ne chaos na hlavě.
================================================
Související odkazy na naše články
Související vlákna ve fóru
=================
Historie Top Tématu
- 29.09.2009: Sepsala Lea
- 12.07.2010: Upraveno Hlavním strážcem
- 01.08.2010: Aktualizace strážci - psilocybe
- 25.08.2010: Aktualizace strážci - Jenne
- 28.09.2010: Aktualizace strážci - Jenne
- 07.02.2011: Aktualizace strážci - Jenne
- 13.05.2011: Aktualizace strážci - Meadow
- 30.08.2012: Aktualizace strážci - psilocybe
- 05.11.2012: Aktualizace strážci - Meadow
=================
(C) Dlouhelvasy.cz a Lea, 2009. Images (C) BeautyLens. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz (
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
)
Sdilej clanek na Facebooku
|