arrow TOP TÉMATA arrow Šampóny obecně
Šampóny obecně E-mail
Napsal Jitt, Kikuška   
Středa, 31 červenec 2013

Strážci tématu:  Jitt

 

sam_breachPoužití tekutého šamponu je nejčastější praktikovaná péče o vlasy. Šampon přichází nejvíce do styku s vlasovou pokožkou a tím přímo ovlivňuje kvalitu našich vlasů. Je proto důležité dávat si pozor na složení kosmetiky, kterou používáme. Nabídka šamponů na trhu je obrovská a je dobré mít přehled podle čeho se řídit při jejich výběru. 

 

"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.

 

Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.

 

 

 

 

 

 

Chemické šampony

Nejčastěji se vyskytující šampony. Kontroverzní jsou v nich hlavně silikony a parabeny. Výrobci chemických šamponů často prodávají vedle svých klasických výrobků i speciální bezsilikonové řady šamponů. Není proto možné jednoznačně rozdělit šampony dle značky. Více o silikonech najdete v našem dalším Top tématu Silikony

 

Do této kategorie spadá většina šamponů, se kterými se člověk v běžném životě potká. Výrobci zpravidla míří na co „nejlepší“ účinek, aby tyto šampony byly pro zákazníka zajímavé, tak jsou často uměle navoněné, nabarvené, vylepšené … občas je do nich přidáno stopové množství nějakého přírodního výtažku, aby to pak výrobce mohl hrdě uvést na obalu, jinak se jedná o směs člověkem vytvořených chemikálií, určenou na mytí. Takový šampon ale není nutně sám o sobě zlo, tyto šampony používají denně miliony lidí a nemají s nimi nejmenší (zdravotní) problém. Bohužel ne každý ale tyto směsi látek snese.

 

Příliš agresivní pěniče (SLS/SLES, vysvětleno níže), mohou zbavit pokožku hlavy veškeré mastnoty a také tak učiní, jelikož to je jejich účel. Ovšem pak se kůže může začít bránit a produkovat ještě více mazu, aby dohnala ztráty. Jiným lidem mohou náhle vzniknout suché lupy, také v důsledku nadměrného odmaštění, další zase budou pociťovat nadměrnou suchost a následnou lámavost a krepovitost vlasů. Co člověk to jiný „problém“.

 

V dnešní době je spousta lidí také alergická na různé látky. Na parabeny, užívané jako konzervanty, na umělá barviva, umělé vůně, zlepšovače textur atd. Nemusí to být zrovna alergie ve smyslu „dám si to na hlavu a okamžitě oteču“, ono i takové svědění hlavy po použití výrobku může naznačovat drobný problém. Většina členů fóra pak hledá různé alternativy a obrací se směrem k „přírodě“, ve snaze najít „ten svůj“ šampon. Většina normálních lidí to vezme jako fakt a dále se tím nezaobírá.

 

Apriori se nedá říci, že je „chemický“ šampon špatný šampon. Respektive, že všechny chemické šampony jsou špatné. Vždycky je to o tom, co kterému člověku sedne a co nesnese ani v drogerii v regálu.

 

Chemické šampony s (pravděpodobným) obsahem silikonů

V zásadě téměř cokoliv, co najdete v drogerii. L’oreal, GlissKur, Elseve, Syoss, Garnier atd., běžně dostupné drogérkové značky. Pokud se vyskytne výjimka, pak je na obale zpravidla označena výrazně jako „bez silikonů“ nebo „silicone free“. Taktéž i značka Balea je z velké části silikonová, ovšem i zde se najdou výjimky (kupříkladu řada Balea MED). To samé může platit i o lékárenských značkách. Tam je také nutno se dívat na složení.

 

Chemické šampony (pravděpodobně) bez silikonů

Bývají to zpravidla ty nejobyčejnější a také nejlevnější šampony. Kopřivové, březové a podobně, ze značek bych mohla jmenovat například Dixi nebo Ailee. Ovšem vždy je nutno podívat se na složení, neboť na těchto šamponech se žádná jasná informace o obsahu silikonů zpravidla nevyskytuje.

Z těch lehce přírodnějších bych uvedla z drogerek Alverde, ten je bez silikonů ze 100%.

Taktéž sem patří kosmetika Lush. Ne, skutečně není přírodní. Je ručně vyráběná, je čerstvá,  je s přírodními výtažky, je veganská, je vegetariánská, ale není přírodní (zejména skrze používání parabenů a SLS).

 

Dobré zkušenosti s „chemií“

ilona, vlákno Přírodní šampon vs chemický šampon: „Nemyslím,že to platí 100% u každého - ale u mě ano. Barvím chemií a přírodní kosmetika mi skoro žádná nevyhovuje. Používám chemické šampony bez silikonů a masky hlavně se silikony. Zkoušela jsem kdysi přírodní oleje - ale po těch jsem měla dost hrozné konce, roztřepené a ulámané.“

Špatné zkušenosti s „chemií“

Lucifer, vlákno Silikony: „Vycházím čistě z mých zkušeností... dva měsíce jsem se pokoušel opravit vlasy chemií... nic, když něco zabralo, tak na chvíli (to byly ty -cony). Pak jsem použil jednou Weledu a bylo to ohromující... Stejně tak svědění pokožky... s přírodními prostředky to mizí... i lupy... všechno je lepší. Příroda je mocnější než chemie.“

 

Přírodní šampony

Za přírodní šampony na našem fóru se zpravidla označují ty, které mají nějaký „přírodní certifikát“ (BDIH, NaTrue atd.) ovšem ne vždy je takto certifikovaný šampon takříkajíc 100% příroda.

Na rozdíl od „chemických“ šamponů, výrobci těch „přírodních“ se snaží vyvarovat některých chemikálií a ve větší míře se snaží přidávat přírodní výtažky a látky do svých výrobků. Například místo umělých aromat použijí esenciální oleje, místo chemických konzervantů (parabenů) se používá zpravidla alkohol a tak podobně.

Tato kosmetika v 99,9% případů žádné parabeny a silikony neobsahuje, často místo oblíbeného pěniče SLS (sodium lauryl sulfate) nebo SLES (sodium laureth sulfate) používá méně agresivní látky jako ALS (amonnium lauryl sulfate) nebo ALES (amonnium laureth sulfate) nebo výjimečně i látky zcela přírodní (kupříkladu Urterkram). V některých výrobcích se dá najít i SCS (sodium coco sulfate), který má být údajně nejjemnější z výše uvedených pěničů. Tyto látky mají v šamponu za úkol vytvořit onu bohatou pěnu při mytí, a proto jejich „nedostatek“ v přírodnějších šamponech způsobuje, že „málo pění“. Nedá se říci, že tím, že šampon málo pění taktéž i málo myje, je to spíše o osobním pocitu. Někteří lidé potřebují oblaka nadýchané pěny, aby se cítili umytí. 

Výrobci těchto šamponů často používají suroviny z bio zemědělství. Bio alkohol, bio esenciální oleje, bio vypěstované přírodní zdroje, z nichž se pak dolují cenné látky, Bio prostě frčí a hodně zákazníků na toto slyší. Taktéž na nálepku „přírodní“. Často jsou tyto značky i veganské a vegetariánské a netestují na zvířatech (ani jednotlivé výrobní látky).

Ovšem ani to, že je šampon „přírodní“, a tudíž obsahuje minimum chemie, není zárukou toho, že bude člověku vyhovovat. Přírodniny jsou také chemické látky a alergie na ně se také vyskytují v hojné míře. Většina běžných lidí ale spíše řeší výše zmíněný problém s příliš odmaštěnou pokožkou hlavy a vlasy, takže jsou pro ně tyto šampony vhodnou alternativou.

Další kategorií lidí, kteří se orientují spíše na „přírodní“ šampony jsou ti, jež se snaží eliminovat obsah chemie ve svých životech. Co si budeme povídat, uměle vyrobené chemikálie mají mnoho nežádoucích účinků, některé jsou dokonce podezřívány z toho, že při jejich častém dlouhodobém a nadměrném používání dokonce mohou způsobovat rakovinná bujení. Tyto věci jsou ovšem pod přísným dohledem patřičných úřadů, a pokud člověk vyloženě nekupuje na stánku nějaké pochybné výrobky, pravděpodobně se s nimi ani nepotká.

Jinými slovy, riziko nežádoucí reakce/účinku je tu vždy, ať už se jedná o látku „přírodní“ nebo „uměle vyrobenou“.

Příklady značek „přírodních“ šampon: Logona, Weleda, Nobilis Tilia, Dr. Haushka, Urterkram atd.

 

porcelainswan, vlákno Přírodní kosmetika Logona „Vyzkoušela jsem šampon Logona Henna a spokojenost jako skoro s každým Logona šamponem. Hlava ani trošku nesvědí, což je pro mne velmi radostné.“


Jadesss, vlákno Přírodní kosmetika Logona „Na moje suchý vlasy byl teda měsíček pohroma (šíleně je přesušil)... takže v něm teď peru“


Meadow, vlákno Nobilis Tilia: „Tak jsem vyzkoušela obnovující šampon s arganovým olejem (díky, Sid), co má být na poškozené vlasy a kupodivu dobrý. Tyhle pečující a podobné šampony si moc nekupuju (ani přírodní), potřebuju spíš objemový šampony, ale po tomhle dobrý. Jako ne že bych měla kdovíjaký objem, ale neuplácl a neměla jsem pocit, že by se mi po něm vlasy dřív mastily, což po pečujících šamponech mívám. Takže za mě dobrý.“

 

daveparkerZlatá střední cesta

Jak už to bývá, poté, co člověk znechuceně zahodí chemii a zapřísahá se, že už mu nikdy nesmí no baráku a přeorientuje se na přírodní výrobky, zjistí, že ani ty nejsou samospasitelné a nevyhovují plně jeho potřebám. Nabízí se tedy takřka Nerudovská otázka „co teď s tím“?

Značky, jež nepoužívají silikony a chemii pro svou kosmetiku je stále víc, ale pořád převládají a jsou cenově dostupnější, chemické výrobky, proto jsou možná o dost používanější. Některým členům chemická péče nevyhovuje a silikony jejich vlasy zatěžují nebo bojují za práva zvířat a testování výrobků na nich, je zcela zřejmé, že se tedy objevují kosmetické řady, které podporují veganství a přírodu. Často se ale stává, že výsledky přírodní kosmetiky bývají negativní, vlasy členů postrádají lesk a členové se často se vracejí k silikonům. Proto není někdy od věci šampony prostřídat nebo si alespoň pro větší lesk vetřít do vlasů olejíček či jiný vlasový zábal (viz. článek Domácí recepty pro vlasy)

Nikde není psáno, že se tyto dva směry nemohou navzájem kombinovat a doplňovat. Každý jsme originál a tedy i kombinaci výrobků si musíme najít každý sám. Tak jako někdo nesnese čistě chemické šampony při opakovaném použití a jiný zase nemůže používat stále čistě přírodní, tam oba dva mohou úspěšně kombinovat. Vlasy mnoha lidí občas prostě tu změnu vyžadují a když dostávají stále to stejné, začnou být nespokojené. Potvory rozmlsané.

Vyhovuje více chemie, ale „něco těm vlasům chybí“? Tak to občas prostřídejte s nějakým přírodnějším šamponem.  Třeba ob dvě/tři umytí.

Vyhovuje více „příroda“, ale taky to není tak úplně ono? Jednou za čas ten chemický šampon neuškodí. Ba naopak, může mít velmi pozitivní vliv na vzhled vlasů, ač by to člověk nikdy neřekl.

Střídat se dají ale i chemické šampony mezi sebou a taktéž i „přírodní“ šampony mezi sebou. I to dokáže občas docela překvapit.

Pravda, pak se člověk může dostat do takových extrémů, kdy má tři šampony „přírodní“, další dva chemické a občas to prokládá domácími pokusy a pokaždé myje hlavu něčím jiným. Ale většina si při střídání vystačí se dvěma flaštičkama plus maximálně nějaký ten kondicionér.

Nutno dodat, že než člověk vychytá to, co mu sedí (nejen výrobky ale i jejich kombinace), je to metoda pokus-omyl. A taky docela náročné na peněženku, zejména ze začátku.

 

Zkušenosti se střídáním šamponů

astrid, vlákno Přírodní šampon vs chemický: „Já se přidávám k těm, kterým vyhovuje oba typy střídat. Chemii používám nerada, ale jednou za čas si o to vlasy samy řeknou, takže prostřídám to, co jinak používám nejvíc (Alverde, Urtekram, Desert Essence Organics) třeba s pivní Manufakturou nebo Baleou. V kuse mi to s přírodními šampony vyhovuje, jen když vlasy vyživuji pravidelnými zábaly - jinak začnou po nějaké době působit unaveně a hrubnou. Tak jako tak, přírodní kosmetiku bych za nic nevyměnila. Od té doby, co jsem s ní začala (a rozšířila ji na celý svůj kosmetický arzenál, nejen na šampony), šla kvalita mých vlasů (a i třeba pleti) značně nahoru“

 
Blondorezka, vlákno Přírodní šampony vs chemické : „Mně se teda čistě přírodní péče o vlasy neosvědčila, i když jsem střídala značky nevyjímaje opěvované Urtekramy a Logony- strašně se mi sušily konce a měla jsem pocit "pěti chlupů na hlavě", i když jsem to vydržela dlouho, nezlepšilo se to. Teď střídám přírodu, polopřírodu a chemii (elseve, glisskur, botanicus, alverde, visaka...) a je to asi to nejlepší. Nebo taky je fajn dát si přírodní šampon a chemický kondiš (klidně i se silikony) jen do délek, tak to dělá docela dost slečen a paní tady.“ „ano přesně tak...strašně se to zhoršilo a asi tedy přestoupím zpět na chemii...mám hodně málo vlasů....a nechci tímto tempem přijít i o poslední..“

Denynka, vlákno Přírodní šampon vs chemický šampon „Za mě určitě příroda...sice to trvalo,než si vlasy zvykly a než se vymyly ty silikony, tak byly takové hrubší, ale kdykoliv si umyju vlasy chemií, tak jsou vlasy sice lesklé a hezké, ale brzo splihlé, kdežto u přírodních se mi to nestává. Ikdyž je fakt že já mám hebké a lesklé vlasy snad po všem. Ale mám s tou přírodou lepší pocit. používám urtekram a kondicionér od lavery...samozřejmě, že se nehroutím, když si občas umyju vlasy chemií, ale není to ono“ 

 

henna_sooqTuhé šampony

Tuhé šampony jsou především specialitou kosmetické značky Lush u většiny členů mají tyto šampony pozitivní recenze. Podle všeho zklidňují pokožku hlavy. Někteří lidé mají ale špatné zkušenosti s uchováváním tuhého šamponu. Mezi tuhé šampony by se daly zařadit i jemná mýdla, kupříkladu mýdlo Visaka.

 

Práškové šampony

Z chemických šamponů se sem dají zařadit suché šampony, jejichž účelem je o den protáhnout mycí interval. Prášek se vetře do vlasů, nechá se chvíli působit (nasákne do sebe část mastnoty) a poté se vyčeše/vydrbe ručníkem. Vlasy zmatní a nebudou vypadat tak mastné.

Pro brunetky a tmavovlásky je vhodná alternativa kakao. Nezanechá křídový povlak na vlasech a velkým plusem je i příjemná vůně, po kterých budete doslova k sežrání. 

Se značně tradičnějším použitím se člověk setká u dalších zástupců této kategorie, a to amlou a shikakai. Jedná se o namleté bylinky z Indie, jež po namočení a vmasírování do vlasů mají lehký mycí účinek. Mnohým vyhovují více než všechny chemické a přírodní šampony dohromady.

Lávová země taktéž patří sem. Velmi jemně nadrcený minerál po styku s vodou vytvoří mycí „bláto“, které vsákne mastnotu z vlasů a nechá je krásně umyté. Alespoň u lidí, kterým „sedne“. Pro tvrdší (a spořivější) povahy, stejnou službu prokáže i doma jemně namleté kočičí stelivo Bentonit. Cenový rozdíl mezi 200gr originální lávovou zemí a pětikilovkou Bentonitu je neuvěřitelný. Mínusem pro Bentonit je, že se nedá sehnat v menším množství. A při spotřebě lávové zěmě (polévková lžíce jemně namleté horniny až dvě na jedno mytí) se pět kilo Bentonitu rovná téměř doživotní mycí zásobě.

V poslední době velmi oblíbená kombinace jedlé sody a octa se dá také považovat za „práškovou“. Alespoň ta sodová část. Tato metoda už je zařazována jako „no poo“, tedy „bezšamponová“, ovšem pro pořádek se sluší a patří ji uvést i zde. U některých lidí má zajímavé výsledky.

 

Domácí šampony

Cenově nejdostupnější šampony jsou právě ty, které si můžeme vytvořit doma a přimíchat dle svých potřeb určité suroviny. Bonusem je nulová nákladnost (ve většině případů) a pocit že vím, co přesně si na tu hlavu dávám.

 

Jako zástupce bych zde uvedla vejcomedový šampon. Žloutek (a v menším obsahu i bílek) obsahuje lecitin, emulgátor, který umožní vodě smísit se s olejem. A mastnota na vlasech je vlastně olej. Med zase funguje jako hydratační složka. A pokud se to s ním nepřežene, tak pak vlasy skutečně nelepí.

 

Na pomezí mezi domácím a práškovým šamponem je i mydlice lékařská. Tato bylina (jak název napovídá), se kdysi používala i na vaření mýdla.

 

Více o domácích šamponech najdete v článku Domácí recepty pro vlasy. 

 

Zvířecí šampony

A protože i naši čtyřnozí kamarádi mají své šampony (a kolikrát prý lepší a šetrnější než my, páníčci a paničky), taky by se o ně s námi občas mohli podělit. Na fóru si pár členů pochvaluje zejména šampony pro psy a koně.

 

================================================

Související odkazy na naše články


Související vlákna ve fóru

 

=================

Historie Top Tématu

  • 01.12.2012:  První nástřel sepsala Kikuška
  • 03.01.2013:  Doplnila Sidonie a strážci témat
  • 27.07.2013:   Přepracovala Jitt 
  • 06.08.2013   Aktualizováno Hlavním strážcem

=================

 

 

Foto (C) Sam Breac, daveparker, Henna Sooq

(C) Dlouhevlasy.cz, Kikuška, Jitt a autoři, 2012. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (6)add
...
napsal Romanka , srpen 12, 2013
zajímavý a poučný článek, osobně teda tohle moc neřeším, prostě beru co je doma, protože nikdy mi nepřišlo že bych po něčem měla vlasy horší nebo lepší, jen občas udělám vejcomedový šampon, ale to asi spíš pro ten pocit a občas vlasy opláchnu vodou s octem, aby se leskly. Ale zaujaly mě ty zvířecí šampony, už sem o tom někdy slyšela, možná někdy vyzkoušim smilies/grin.gif smilies/smiley.gif
...
napsal simušena , květen 06, 2014
dobrý článek smilies/smiley.gif
...
napsal Lenny.ko , únor 04, 2017
Já mám výborné zkušenosti s šampony od Urtekramu, které jsou bezvadné, šetrně myjí a hlavně mám po nich objem! Pak taky na rozčesání jejich bezoplachové kondicionéry, ty jsou taky top! smilies/grin.gif smilies/grin.gif
...
napsal Recenze , září 08, 2021
Dobré zkušenosti mám se šampony od Eurona by Cerny. www.katalogdrogerie.cz a www.topkatalogy.cz
...
napsal AdriPavlov , listopad 23, 2023
A nevíte šampon na jemné vlasy, hlavně pro pěkný lesk, není jednoduché vybrat, je toho hodně, a na každém mi něco vadí, přísady, cena atd.
...
napsal AdriPavlov , prosinec 01, 2023
Nakonec jsme pořídili a je to super kondicionér. Vlasy se snadno rozčesávají: https://www.notino.cz/phytorelax-laboratories/coconut-intenzivne-regeneracni-kondicioner-s-kokosovym-olejem/





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Neděle, 03 srpen 2014 )
 
Další >