arrow PÉČE arrow Chemické barvy na vlasy
Chemické barvy na vlasy E-mail
Napsal Fairy   
Pondělí, 14 květen 2007

Není barva jako barvaTento článek jsem přeložila jako reakci na bouřlivou diskusi týkající se barvení vlasů chemickou cestou. Jsou v něm popsány principy fungování jednotlivých barev a suroviny, z nichž se chemické barvy vyrábějí. Článek je převzat  z oficiálních webových stránek vládní organizace  U.S. Food and Drug Administration (FDA). Nyní si můžete vy všichni, kdož chemické barvy používáte, udělat lepší představu o tom, jaké látky si na vlasy dáváte a co se s vašimi vlasy při barvení děje.

Pozn. admin: článek Fairy zaslala těsně před tím, než si zrušila letos účet. S Faiřiným návratem je zde prostor i pro tento článek. 

Výrobky k barvení vlasů lze rozdělit na tři skupiny, tedy trvalé, polotrvalé a dočasné barvy.  Nejoblíbenější jsou trvalé barvy na vlasy. Ty mohou být dále rozděleny na oxidační a inovativní vlasová barviva.

Oxidační vlasová barviva obsahují 1.) roztok barvicích činidel, např. p- fenylendiamin, která barví vlasy prostřednictvím chemické reakce a hotová barviva, např. 2-nitro-p-fenylendiamin, která jsou přidávána pro dosažení žádaných odstínů do vodných nebo čpavkových médií s obsahem mýdla, detergentů a pěstících látek; a 2.) roztok peroxidu vodíku, obvykle 6%, ve vodě nebo v krému.

Čpavkový roztok barviva a roztok peroxidu vodíku, často nazývané „vývojkami“, se namíchají krátce před nanesením na vlasy. Po nanesení této směsi vlas nabobtná a barvicí činidla spolu s hotovými barvivy pronikají do vlasového kanálku tak dlouho, než beze zbytku zreagují jedna s druhými a s peroxidem vodíku a vytvoří tak novou barvu vlasů.

Inovativní barvy na vlasy obsahují jako aktivní složku octan olovnatý. Octan olovnatý je schválen jako přídavek do barviv na  vlasový porost v koncentraci nepřesahující 0,6% v/w přepočteno na metalické olovo (21 CFR 73.2396). Citrát bizmutu, další schválená složka barviv (21 CFR 73.2110) je používán mnohem méně. Inovativní barvy na vlasy mění barvu vlasů postupně ze světle slámové barvy na téměř černou tak, že reagují se sírou obsaženou ve vlasovém keratinu a oxidují na povrchu vlasů.

Polotrvalé a dočasné barvy na vlasy jsou roztoky (výjimečně i práškové substance) různých kamenouhelných dehtů, umělých i přírodních, které se ukládají ve vlasovém kanálku a ulpívají v něm do větší či menší míry. Dočasné barvy na vlasy je nutno použít znovu po každém umytí šamponem. Médium může sestávat z vody, organických rozpouštědel, gumovitých sloučenin, detergentů a pěsticích prostředků. Barviva z kamenouhelných dehtů jsou buď oficiálně uznané a povolené složky barvicích prostředků, nebo barviva, která nebyla oficiálně posouzena. Takovými barvivy mohou být třeba nepovolené soli kovů nebo rostlinné látky.

Bylo zjištěno, že některé složky barev na vlasy na bázi kamenouhelného dehtu způsobily u laboratorních zvířat vznik rakoviny. V případě 4-methoxy-m-fenylendiaminu (4-MMPD, 2,4-diaminoanisol), který dle studií provedených na lidech i zvířatech proniká pokožkou do těla, prohlásil zkušební výbor riziko spojené s jeho používáním ve vlasových barvách za „holý fakt“, o němž by měli být spotřebitelé informováni.Opatření, které vešlo v platnost 16.4.1980 nařizuje, aby barvy obsahující 4-MMPD byly opatřeny následujícím varováním:

Varování: Obsahuje složku, která může proniknout vaší pokožkou, a která u laboratorních zvířat způsobuje rakovinu.

Někteří výrobci barev na vlasy považovali toto riziko za příliš mizivé a napadli jeho pravdivost soudní cestou. Zkušební výbor se rozhodl své stanovisko přehodnotit, uzavřel s výrobci dohodu a odložil účinnost nařízení, než bylo nebezpečí rakoviny u 4-MMPD zcela dokázáno v souladu s všeobecně uznávanými vědeckými postupy.

Kromě 4-MMPD způsobily i následující složky barev na vlasy rakovinu u nejméně jednoho zvířecího druhu během výzkumu v délce trvání celého života zvířete: 4-chloro-m-fenylendiamin, 2,4-toluendiamin, 2-nitro-p-fenylendiamin a 4-amino-2-nitrofenol. Také tyto látky pronikají lidskou i zvířecí pokožkou.

 

***

(C) Dlouhevlasy.cz, 2007. 

Photo by FascinatingGirl reprinted under Flickr Creative Commons Licence

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (6)add
...
napsal Sayako , červenec 21, 2008
Nu já se barvím už asi 2 roky za sebou, ale poslední dobou až se o vlasy snažím starat-dávám si na ně balzám.Ale stále se bojím, že když si je budu barvit dál, budu plešatá nebo budu mít špatné vlasy. Mé přírodní nejsou hezké, takže hodlám pokračovat v barvení a kadeřnice říkala, že barva vlasům jenom přispívá, že je neničí, ale jistá si tím nejsem. Používám Palette color XXL -Schwarzkopf fialovou barvu,tak jestli mi někdo poradíte...budu ráda. Prosím na tento email Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
...
napsal MissTeena , únor 22, 2011
Některé kadeřnice řeknou cokoli, jen aby prodaly to, co prodat mají... Já chemii nechci nikdy nikdy. Navíc na bližních vidím, co to s jejich vlasy dělá.
...
napsal Sexína , červenec 06, 2011
Ono to asi ničí vlasy jak komu smilies/smiley.gif já mám třeba po barvě ty vlasy vždycky hezčí smilies/smiley.gif
...
napsal Letty , květen 29, 2012
Hezci ano... Ale jak dlouho. Ja chemickymi barvami barvila svoje vlasy cca 6 let. Nikdy jsem nemela bujnou hrivu jako slecny z televize.. Spis naopak. Ale vlasy jsem mela zdrave, po barveni kdyz se obalily barvou byly vzdy opticky silnejsi, krasne barevne a leskle. Postupem let byly tyto vysledky jen po barveni. Ted mam vlasy temer znicene, prisla jsem o cast toho mala co jsem na hlave mela a ani barva neni takova jaka by mela byt. Odrustajici korinky tak vypadali o dost zdravejsi nez zbytek vlasu. Tak jsem zacla zkouset hennu. Mam za sebou prvni 2 barveni, tak uvidime, co s mymi znicenymi vlasy udela ona... Precejen je to asi lepsi volba. A zatim spokojenost i s barvou, tak s leskem. Vlasy mam hebci. Tak snad se mi zacne trochu vzpamatovavat i cela hlava smilies/cheesy.gif
...
napsal Marye , červen 13, 2012
Já si vlasy barvím už asi 6-7 let a nijak zvláštní problémy s nimi nemám (kromě pár roztřepených konečků, ale kdo je nemá, že? smilies/cheesy.gif )taky je ovšem pravda, že nebarvím každý měsíc, spíš jednou za 3 měsíce, a snažím se jim to barvení různě vynahrazovat smilies/smiley.gif
...
napsal Alue , květen 11, 2014
Děkuji za tento článek. Právě jsem totiž zjistila, že si zadělávám na rakovinu. - Okamžitě začnu používat něco jiného, však už mně ta chemka i bez toho leze na nervy.





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.   Další >