arrow PÉČE arrow Nechemie
Nechemie E-mail
Napsal Ještěrka   
Pátek, 29 září 2006

Jak vám pomůže heřmánek?Ačkoli to není běžně známá věc, tak každá chemie aplikovaná na vlasy je vysouší a ničí. Leč šamponu se nelze vyhnout a pak je zapotřebí vyrovnat pH vlasové pokožky, která umytím změní kyselou reakci na zásaditou, je zapotřebí udržet vláčnost konečků, které mytím vysychají (a to prosím i po těch nejkvalitnějších šamponech, všechny, i ty přírodní jsou vyrobené na bázi tenzidů, které odstraní nejen mastnotu nadbytečnou, ale i tu nutnou).

Pro vyrovnání pH pokožky (které není neutrální, jak nám říkají reklamy, ale mírně kyselé) se často používá roztok vinného nebo jablečného octa. Ale bez potíží lze použít i klasický ocet, protože kyselina octová zůstává kyselinou octovou, ať už je vyrobena z čehokoli. Ocet se ředí zhruba půl hrnečku do litru vody. A velmi snadno si můžete vyrobit bylinkový ocet a tím zkombinovat užitečnost kyselého oplachu a bylinného výluhu. Bylinný ocet určený na vlasy se vyrábí ve formě koncentrovanější, než se vyrábí ocet určený pro kuchyň. Recept je následující – větší sklenici se šroubovacím uzávěrem naplňte příslušnou bylinkou tak, aby hladina octa mohla být asi 1cm nad bylinkami, bylinky příliš nepěchujte, aby jimi tekutina dobře prošla. Zalijte octem tak, aby hladina byla asi centimetr nad bylinkami. Nádobu dejte do tepla a každý den důkladně protřepejte. Po zhruba 10 dnech až dvou týdnech ocet sceďte a slijte do lahve. Tento ocet se uchovává stejně jako konzumní ocet. Před použitím se zředí vlažnou vodou půl hrnku na litr vody. Vyrovná pH pokožky a ošetří vlasy.

Druhý problém, tedy vysoušení konečků lze řešit dvojím způsobem. První z nich, tedy nechat konečky vysoušet a tu a tam zničené konečky odstřihnout, má ten nepříjemný zkracující následek. Druhý způsob sice zastřihování úplně neeliminuje, ale pár centimetrů může zachránit. Pravidelné dodání mastnoty a pravidelná hydratace, to je to kouzlo. Když jste si jistá, že nepůjdete příštích pár hodin nikam mezi lidi, případně se budete pohybovat mezi těmi, kterým to nevadí, můžete na vlasy po posledních 2/3 délky potřít čistým nebo bylinným olivovým olejem. Olej je zapotřebí nechat alespoň 5 hodin působit, to je minimální čas, nejlépe je nechat jej na vlasech až 2 dny. Olej se smyje šamponem. Pozor, při prvním mytí to vůbec nepění, při druhém lehce a napotřetí už je to v pohodě. Vlasy jsou ošetřené a konečky se nepřesouší. Taková olejová kůra by se měla provádět nejlépe jednou do měsíce. Používat se může i mandlový olej, nebo při krizi i řepkový na smažení. Do oleje je možné naložit příslušné bylinky. Postup je stejný jako při výrobě bylinného octa, jen olej je vhodné nechat louhovat za oknem v teple a slunci a skladovat v ledničce. Při lupech se používá olej měsíčkový nebo ořešákový, kdy se olej nanese i na pokožku hlavy.

 

Byliny dle barvy vlasů

·        Tmavé vlasy - malinové listy, šalvěj, listy ořešáku vlašského, černý čaj, lopuchový kořen, kopřiva

·        Zrzavé vlasy - henna, malinové listy, černý čaj, lopuchový kořen, měsíček lékařský, heřmánek, světlice barvířská, kopřiva

·        Světlé vlasy – heřmánek, měsíček lékařský, lopuchový kořen

 

Bylinky můžete nakládat do oleje, octa, či alkoholu pro výrobu vlasových vod. Alkoholové vlasové vody prokrvují vlasovou pokožku a podporuje růst vlasů a kvalitu pokožky, protože eliminuje lupy.

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2006.


 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (0)add





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.