První překlad ze stránek http://isaetno.free.fr/, který jsem slíbila už před nějakou dobou. O tom, jak oleje na vlasy obecně používat, už jsme na fóru mluvili mockrát. Ale napadlo vás, kolik druhů vlastně existuje? Některé jsou běžné k dostání, jiné jsou speciální a pak jsou tu takové, o kterých možná ani nevíte, že existují.
Obecné informace (krátký výcuc):
- na vlasy jsou nejlepší oleje nerafinované, za studena lisované, nejlépe bio
- nejjednodušší a nejméně nákladné je začít s tím, co máte po ruce, tedy s olejem do kuchyně
- ať už si vyberete olej tekutý, pevný nebo rostlinné máslo, musíte směs zahřát. Nejlépe je postavit nádobu s olejem do teplé vody. Teplo umožní lepší vstřebávání aktivních látek z olejů do vlasů.
- do směsi olejů můžete přidat různé ingredience
Seznam olejů a jejich vlastností:
Arganový olej: Arganový olej se obvykle doporučuje na vlasy suché a bez života. Díky svým regeneračním a výživným vlastnostem je také vhodný na vlasy matné, kterým vrátí lesk.
Mandlový olej :Zvláčňující a posilující, je doporučován na suché konečky.
Avokádový olej: Je známý pro své hydratační a regenerační vlastnosti. Účinný na problémy se suchými a lámavými vlasy. Posiluje vlasy a podporuje růst.
Olej Babassu: Tento olej výborně pečuje o vlasy a díky tekuté konzistenci se příjemně používá.
Olej z baobabu: Tento olej se hodí pro vlasy suché, lámavé a roztřepené.
?Brutnákový olej: Tento olej je vhodný pro suché a lámavé vlasy. Často se užívá ve směsi s mandlovým nebo makadamiovým olejem.
Olej z kamélie: Olej z kamélie byl vždy vysoce oceňován Japonkami, které ho používají již celá staletí. Vyživuje a zjemňuje, je skvělou péčí pro vlasy suché nebo bez života a může se používat jako kondicionér pro výživu konečků.
Konopný olej: Tento olej obzvlášť bohatý na minerály, lipidy a proteiny. Zvyšuje objem a pružnost vlasů. Usnadňuje také rozčesávání a dodává vlasům lesk.
Kokosový olej: Malá dávka kokosového oleje dodá vašim vlasům lesk. Při pokojové teplotě je pevný, ohřejte ho v teplé vodě.
Olej s výtažkem z květů z Tiaré (Monoï): Monoi z Tahiti je známý pro své kosmetické přednosti. Vlasy jsou po něm silnější, lesklejší a lépe se rozčesávají. Je vyroben z květů z Tiaré a kokosového oleje. Tradiční 100% čistý Monoi není parfémovaný. Může tuhnout při pokojové teplotě. Ponořte ho tedy do teplé vody.
Olej z obilných klíčků: Doporučuje se na suché a lámavé vlasy. Vysoký obsah vitamínu E z něj dělá přírodní antioxidant.
Olej Inca Inchi: Tento olej, bohatý na mastné kyseliny a vitamín E, se používá jako ochrana a posílení vlasů.
Jojobový olej: Je vhodný na suché vlasy, které vyživuje, zjemňuje a hydratuje. Výborně také reguluje produkci mazu na vlasové pokožce. Navíc má tu výhodu, že se dá použít jako přirozený opalovací krém s UV 5, což může být užitečné pro ochranu vlasů proti slunci.
Makadamiový olej: Velmi oceňovaný olej, který vlasy vyživuje a hydratuje.
Nimbový olej: Nimba je považována za zázračnou rostlinu, protože všechny její části mají léčivé účinky. V ajurvédské medicíně se jí říká "sarve roga nirvarini" (léčící všechny choroby). Olej se doporučuje proti vším, protože má antiseptické vlastnosti a odpuzuje hmyz
Olej z černuchy: Tento olej posiluje vlasy.
Meruňkový olej: Meruňkový olej je bohatý na nenasycené kyseliny. Předchází padání vlasů a používá se také na vlasy suché a bez lesku.
Olej z bambuckého másla:? Tento olej je vhodný na vlasy suché, hrubé, krepaté, lámavé a s roztřepenými konečky. Je to také přísada oceňovaná při výrobě kosmetiky proti slunci, šampónů, krémů a vyživujících a ochranných prostředků na vlasy.
Olivový olej: Olivový olej vyživuje a zjemňuje. Je výborný na suché a křehké vlasy, které zvláčňuje a chrání před vnějšími vlivy.
Pupalkový olej: Je bohatý na esenciální mastné kyseliny (hlavně na kyselinu gama linoleovou). Vyživuje a oživuje vlasy suché a lámavé. Stejně jako brutnákový olej se doporučuje používat ve směsi s asi 5 – 10 % makadamiového nebo mandlového oleje.
Palmový olej? Regeneruje díky obsahu látek, které nepodléhají saponifikaci (asi 1%). Tento olej je bohatý na mastné kyseliny a doporučuje se na suché vlasy. Je velmi mastný, takže ho není třeba dávat moc. Je také třeba poznamenat, že těžba palem je velmi výnosná. Proto pěstitelé začali lesy nahrazovat palmovými plantážemi. To způsobuje ničení tropických lesů a rašelinišť.
Olej z hroznových semínek: Olej z hroznových semínek ošetřuje a vyživuje vlas. Je to skvělá péče pro vlasy jemné, suché a poškozené.
Ricinový olej: Ricinový olej je spojován se suchými vlasy bez života, krepatými, lámavými a s roztřepenými konečky. Posiluje je a podporuje růst. Protože je mazlavý, doporučujeme ho buď užívat ve směsi s jinými oleji nebo ho jemně zahřát, aby se usnadnila jeho aplikace.
Sezamový olej: Velmi bohatý na mastné kyseliny. Je to dobrá péče pro poškozené vlasy. Může být také přírodním opalovacím krémem, protože absorbuje ultrafialové záření.
Slunečnicový olej: Velmi bohatý na vitamín E a F, vyživuje a zjemňuje. Byl velmi oceňován indiány, kteří ho používali na vlasy.
Přeloženo z http://isaetno.free.fr/
Obraz - reprodukce od Pierre Puvis De Chavannes.
*** (C) Dlouhevlasy.cz a Dana, 2008. Další publikování není povoleno. No text reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :)
Sdilej clanek na Facebooku
|