arrow PÉČE arrow Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Jak pečovat o kudrnaté vlasy? E-mail
Středa, 07 únor 2007
Kudrnky, jak na vás?

Kudrnaté vlasy jsou krásné, zajímavé, divoké... a těžko zvládnutelné. Jsou prostě speciální a tak vyžadují speciální péči. Jednou z možností, jak se o svou hřívu starat, je metoda No poo  nebo-li Co-wash.

Název je složen z anglických slov "no" (ne) a "poo" (shampoo - šampón),takže doslova to znamená žádný šampón. Touto metodou můžete obnovit audržovat krásu svých kudrnatých vlasů. (A používají ji i někteří lidé srovnými vlasy). Nebojte se, nikdo vás nechce přesvědčovat, abyste chodili po světě s mastnými nemytými vlasy. Jde jen o to vyměnit šampón za něco jiného.

Metoda No poo spočívá v tom, že se vlasy myjí jemnýmhydratačním kondicionérem bez silikonů, které zatěžují vlasy a zanášejíje zbytky, které nejdou umýt ničím jiným než šampónem. Pokud si chcet ověřit, jestli výrobek obsahuje silikony, dívejte se ponázvech látek, které končí na thicone, thiconol, siloxane nebo silane.

Proč kondicionér?Kudrnaté vlasy bývají pórovitější než vlasy rovné, a proto jeobtížnější vymýt z nich všechny zbytky šampónu. V kondicionéru jsou také mycí látky, ale velmi jemné, takže nezanášejí póry vlasů, ale stačí k vymytí běžné špíny. Nedá se s nimi ale umýt"zažraná" vrstva špíny (proto se doporučuje vyhnout se výrobkům, kterése těžko vymývají, jako jsou silikony, a těm, které jsou příliš mastné,např. vazelína).

 

Jak na to? Jednou za týden si umyjte vlasy a vlasovou pokožku kondicionérem podle bodu 1 a 2. Další dny stačí postup podle bodů 1 a 3.Čím jsou vlasy kudrnatější a sušší, tím víc kondicionéru je potřeba. Uváděná množství jsou pouze orientační, sami uvidíte, kolikbudete potřebovat.

1 : Nechte vodu ze sprchy stékat volně po vlasech a pokud chcete dosáhnout hezky tvarovaných prstýnků, nedotýkejte se jich.

2 : Vezměte půl lžičky kondicionéru (nebo více, pokud je třeba) aumyjte s ní vlasy. Při mytí dobře promasírujte vlasovou pokožku.Opláchněte.

3 : Vezměte půl lžičky kondicionéru a naneste na vrchní část hlavy(část, která je nejvíce vystavena působení vnějších vlivů). Druhoupůllžičku kondicionéru naneste na vlasy u týla (část, která se nejvícecuchá). Vlasy jemně pročeště prsty. Potom naneste stejné množství nakaždou stranu hlavy, opět použijte prsty rozneste jimi kondicionér po celé délce.V tuto chvíli by měly vlasy být jemné a upravené jako vlhké mořské řasy.

Pokud budete oplachovat, nechte proud vody jen několik sekund stékat povlasech, aby dobře roznesl kondicionér, aniž by ho úplně vymyl. (Alevětšina lidí ho stejně vymývá úplně).

Důležité je i to, jak vlasy vysušíte. Vezměte ručník, položte ho na vlasy a několikrát jemně stiskněte uhlavy, abyste vyždímali co možná nejvíce vody. (Netřete ani nestáčejtevlasy do turbanu, pokud chcete mít na hlavě prstýnky. Pokud máte vúmyslu česat si drdol, cop apod. klidně do ručníku zabalte.) Pak jemněvymačkejte jednotlivé části vlasů, bez tření, abyste kudrny neporušili.

 

Jednou týdně se má provádět Peeling vlasové pokožky a to touto směsí: 1lžíce třtinového cukru nebo rostliny kvinoa* a 3 lžíce kondicionéru.

Pokud zjistíte, že se vaše vlasy místo zjemňování vysušují, znamená to,že vám nevyhovuje váš kondicionér. Nezavrhujte tuto metodu, ale změňtevýrobek. Nestačí jen, aby byl bez silikonů, mělby také obsahovat ty správné složky a vyhovovat vám. Některé vlasynapříklad nemají rády proteiny. Sami musíte přijít na to, který výrobekvám vyhovuje.

Prospěšné složky:

- Změkčovače: Uhlazují povrch vlasu a omezují kudrnacení vlasů: bambucké máslo (shea butter), rostlinné oleje

- Proteiny: chrání vlasy: obilné klíčky (wheat germ), sojové proteiny (soy protein)...

- Zvlhčovače: absorbují vodu a udržují hydrataci, jsou nepostradatelné: pantenol, rostlinný glycerín, sorbitol...

- Hydratující složky: aloe vera...

Pozn. Při hledání nějakých dalších informací o no poo jsem narazila na stránky a fórum o kudrnatých vlasech. Pokud vás to zajímá, naťukejte do prohlížeče adresu http://www.naturallycurly.com/ 

 

*opravdu netuším, co to je (Ještěrko, pomoooc), ale na internetu jsem ji našla v obchodech se zdravou výživou, jiný název je merlík chilský. 

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2006.

 

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (5)add
...
napsal Mak , listopad 07, 2008
Díky za tipy! smilies/wink.gif
...
napsal Lela , červen 21, 2009
smilies/smiley.gifMusím moc poděkovat za skvělé tipy. Snad brzy vyzkouším.
...
napsal Venea , červen 28, 2009
Neznáte prosím někdo nějaké značky kondicionérů bez těch silikonů, které se dají koupit v drogérii? smilies/wink.gif
...
napsal Mak , říjen 31, 2009
Alverde z DM...
...
napsal Domča , leden 06, 2013
Venea- zkus výrobky od Bione Cosmetic, mám od této zančky kondicioner Keratin s olejem z obilných klíčků, a pak dva bezoplachové spreje (opět Keratin s olejem z obilných klíčků, pak Keratin s arganovým olejem a pak Kanabis). Vše je to bez silikonů a ropných produktů a za velmi dobrou cenu, přitom to vydrží hodně dlouho a složení se mi taky moc líbí smilies/smiley.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.   Další >