Měsíc a vlasy? Možná.

arrow PÉČE arrow "OK mastnota" a "FUJ mastnota"
"OK mastnota" a "FUJ mastnota" E-mail
Napsal Aloha   
Neděle, 22 duben 2007
Indky si vlasy olejují pravidelněO dlouhých vlasech a péči o ně jsem četla hodně na webu. Srovnávala jsem si v hlavě různé návody, ale vždycky mě zajímalo, proč měli dlouhovlasí spolužáci, kteří občas opomíjeli některé hygienické návyky (jako koupel nebo výměnu ponožek) krásnější vlasy než spolužačky, které o svou pýchu zuřivě pečovaly podle „Elle“ a jiných elitních časopisů. Zatímco čunčata se leskla a kadeřila, po mladých dámách polehávaly oplihlé ubarvené pramínky jako chcíplé anorektické žížaly, rozježděné parním válcem. Co se za tím skrývá?

 

Kdysi jsem se setkala s dívkou s copem až pod zadek. Obdivovala jsem tu nádheru a ptala jsem se, co všechno pro takové vlasy musí dělat. Používala obyčejný kopřivový šampon, česala se obyčejným hřebenem, a spala s vlasy spletenými do volného copu. Nic extra. Nemohla jsem tomu věřit. Pozor, „obyčejný“ kopřivový šampon jsem zkusila a vlasy se mi po něm vysušením téměř rozpadly. Není kopřivový šampon jako kopřivový šampon. 

Překvapilo mne, jak dlouho se někteří spolužáci dokázali nemýt a přežili to (byli to horolezci a tam, kde lezli, bylo sotva co pít, takže k výstřednostem jako mytí nedocházelo). Nejenom že neumřeli, kupodivu tímto způsobem nepřišli ani o skalp. Na fotografiích z hor vypadali dobře (a vlasatě) a po návratu (a po umytí) dokonce krásně. Mám takový pocit, že dříve se krásnovlasaté dámy myly také téměř s horolezeckou frekvencí (hraběnka prý jednou za měsíc celá). 

Z toho jsem vyvodila následující závěr: nejde ani tak o mastnotu, jako o odmašťování. Čeho je moc a co nyní v době „šampónové a mycí“ škodí, je spíše odmašťování než mastnota. 

Jako správné čunče navrhuju dělit „mastnotu“ na „OK level“ a „fuj level“ (stupeň). Fuj level znamená „čeho je moc, toho je příliš“. OK level podle čunčecího výkladu znamená, že vlasy jsou ošetřované tak, že nejsou úplně vyschlé a zdestrované a zbylo na nich právě tolik mastnoty, aby se jich špína nedržela. Vysvětlím: samočisticí schopnost vlny znamená, že je natolik mastná od lanolinu, že se špína odrolí a nedrží se na ní (viz. vlněné prádlo pro extrémní sporty, stránka www.vlneneoblecky.cz a odkazy na www.northtrappers.cz).

Takže bychom se neměli příliš zuřivě odmašťovat do mrtě. Podezírám různé barvy, že napřed musí odmastit, aby mohly vtrhnout do struktury vlasu nebo se pořádně na vlas nachytat. A že právě tohle skutečně škodí. Co vy na to? Je to hodně ujetá představa? 

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2007. Photo archiv serveru.

 

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (5)add
...
napsal Týnka , červen 30, 2008
já si myslim, že máš úplnou pravdu.já sem si dřív myla vlasy každý den, protože byli hezčí a myslela si, že se mytím méně mastí.ale když sem jela na výlet, nebylo moc času na mytí vlasů a jejich úpravu, takže sem zjistila, že se mi ještě více mastí.takže zkoušim vždycky po nějaké době oddálit interval mytí vlasů a opravdu zabaralo to, mastí se mi vždy tak po třech dnech.teď sou prázky, tak chci zkusit i více dní, měj se krásně a díky za radu papa
...
napsal Týnka , červen 30, 2008
jo a ještě jedna věcička.dříve jsem používala na základce kopřivový šampon, sice byl levný, ale měla sem po něm nádherný vlasy.vždycky když sem šla ke kadeřnici, ptala se mě, jak je možný, že se mi tak lesknou a když sem jí řekla, že používám kopřivový šampon, tak se hodně divila.Ani newim, proč sem přešla na jiné šampony, ale už rozhodně asi nikdy mít tak pěkný vlasy nebudu jako dřív
...
napsal Nicole , červenec 10, 2008
Já jsem nakonec došla k tomu, že ti kluci jedni zatracení mají prostě geneticky silnější vlas a tak to prostě je. Takže díky tomu mají kolikrát i zdravější pevnější a hustší hřívu. Ovšem, když jsem se nad tím zamyslela, zase tolik jim ty vlasaté geny nezávidím - jistý vedlejší efekt (hair everywhere - aneb ochlupení) bych tedy nechtěla :-))

...
napsal whitelight , květen 12, 2012
keď tak rozmýšľam...tak chalani hlavne jedia viac mässa a celkovo jedia viac pretože vydajú aj vac energie, poriadne sa spotia pri športoch a vlasy sa im zmastia..nechce sa im umývať ich každú chvíľku ako nám...ako bolo už napísané a predovšetkým..nepoužívajú toľko gumičky...nežehlia, nenatáčajú, nefarbia..
...
napsal Johanka , srpen 04, 2012
Já si myju vlasy v podstatě každý den, výmečně ob den a taky je mám v podstatě dlouhé a zdravé. Šampón max Shaumu nebo Wellu a kartáč z drogerky.. toť vše. Navíc nosím vlasy neustále v drdolu a i tak jsou jaké jsou. No zamašťuji, když jsem nemocná, nebo když vím, že nikam víc dní nepůjdu a je to fajn pocit potom to umýt =D =)

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.   Další >

Nové příspěvky ve fóru k péči


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to MySQL server on 'mysql1.local.smarthost.cz' (111) in /home/dlouhevlasy.cz/dlouhevlasy.cz/modules/mod_phpbblatesttopics.php on line 53
Could not connect :