arrow PÉČE arrow Co nás baví: Living history
Co nás baví: Living history E-mail
Napsal Bonemína   
Čtvrtek, 23 květen 2013

bojovnikBonemína: Na DV.cz máme spoustu lidí, kteří se určitým způsobem motají kolem historie. Ať už ze zájmu, nebo třeba i profesně. Řekla jsem si, že zkusím popsat, co vlastně znamená ten tajemný název living history. V doslovném překladu to znamená žití historií. Možná by se dal použít i výraz loving history, protože bez lásky k historii se tenhle koníček provozovat nedá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rimaniKdyž se řekne living history, spoustě lidí se nevybaví nic. Někomu se vybaví historické bitvy a městské slavnosti a takoví ti lidé, kteří tam chodí oblečení tak, jak se chodilo kdysi. Zasvěcenější si pomyslí něco o magorech, kteří si ručně, kostěnou jehlou, šijí lněné trenýrky.

 

Ale – je living history, v české zkratce familiárně nazývané “elháčko”, vlastně “něco”? Dle mého názoru se to dá spíš popsat jako “nějak”. Living history není ani tak koníček sám o sobě, jako spíš cesta k němu. Nekonečná cesta, plná zákrut, odboček, lákavých zkratek, které vedou do bažiny i slepých stezek. Living history může být starověká, středověká, novověká, prý existuje i pravěká, ale žádné paleolitické elháčkaře jsem zatím, bohužel, nepotkala :)

 

Pokud si chcete hrát na nějakou historickou epochu a zvolíte k tomu LH přístup, máte jedinou jistotu. Ať se budete snažit sebevíc, děláte to špatně :) “Elháčko” je nikdy nekončící boj, jak skloubit časové a finanční možnosti a zároveň vyhovět současnému stavu poznání. Neděláte “středověkého rytíře”, ale ideálně určitou postavu, ať už konkrétní, nebo typizovanou, z určitého místa, sociální vrstvy a přesné doby. Rozhodnutí koho a jak hodláte představovat, je základní a limitující. Pokud si vyberete vhodnou postavu z vhodné doby a regionu, můžete se prošvindlovat třeba i přes několik století a na svém vybavení měnit jen drobné detaily. Čím později do přítomnosti míříte, tím těsněji vás to svazuje – už jen proto, že se rychleji mění móda, u mnoha věcí známe zcela přesné datace, a taky proto, že těch věcí bývá zapotřebí mnohem víc.

 

Základ LH přístupu je studium. Dlouhé studium. Když si myslíte, že už všechno víte, archeologové najdou něco, čím se mění datace, historici přijdou na jinou interpretaci, nebo alespoň objevíte pramen, který jste dosud neznali. Knihovna bobtná, disk se plní. Každý nový objev přináší několik odpovědí a mnohem víc otázek. Musíte být připravení na to, že věc, nad kterou jste strávili hodně času nebo utratili hodně peněz, budete muset bez milosti vyřadit.

 

praceLiving history přístup je tvrdá řehole. Člověk musí odolat mnoha pokušením... Jedno z nich je usnadnit a zlevnit si práci. Samozřejmě, když si oděv ušijete na stroji, třeba jen vnitřní švy, nikdo na první pohled nic nepozná. Ale vy budete vědět, že tam jsou. Pokud vás to bude štvát, je zjevné, že vás LH nákaza infikovala :) Dalším krokem může být, že vás štve průmyslové barvení látky. Skutečnost, že ta látka byla tkaná na stroji. Pořídíte si tedy ručně tkanou látku, samozřejmě jen ze 100% materiálu, ručně ji barvíte, ale ouha, výsledek je sice echt LH, ale vhodný tak leda pro “drna”, neboli osobu nižší společenské třídy. Kde dnes sehnat látku, která bude vypadat stejně, jako ji vyráběli naši předci a bude vyrobená stejnými postupy? Buď se spokojíte s tzv. “ojebem”, nebo hledáte cesty, které jsou pro všechny ostatní smrtelníky naprosto nepochopitelné. Ptají se, proč to vlastně děláte, vždyť to přece stačí... Ale vy víte, že nestačí a že cílem je dělat to dokonale a do nejmenšího detailu správně :) Navíc často ať už při výrobě, nebo při následném používání, zjistíte, že původní postupy dávají smysl a když se snažíte práci si ulehčit, často si jí naopak ještě víc přidáte. A že výsledný produkt je nezřídka mnohem kvalitnější a funkčnější než náhražky.

 

Dalším lákadlem living history přístupu je hromadění. Někdo si něco pořídí, ono je to šikovné a vy byste to chtěli taky, a tak se z věci, která byla původně raritní, stává povinná výbava každého jedince. Pro nás, marnivé ženy, je ještě zásadnější úskalí. Zdaleka ne ve všem dobově správném odění vypadá žena přitažlivě podle moderního vkusu. A všechny ostatní se trošku přizdobují, tak se nic nestane, když já si to tuhle zaberu, támhle přivyšiju, a tahle barva režného lnu mi nesluší, a když použiju trochu moderního makeupu, tak se taky nic nestane. A když bez brýlí nevidím, tak je přece logické, že si je na tom nose nechám. Logické to sice je, jen už nejdete po cestě pravé :)

 

modlitbaA to jsem zatím zmínila jen pár aspektů hmotné kultury. Když chcete být “elháčkař” a věnujete se předkolumbovským dobám, oželíte mimo jiné brambory a kávu. I později se musíte vyhýbat cigaretě a lahváčům. Dáváte si pozor nejen na to, kdy se která plodina objevila ve vaší oblasti, ale také komu byla dostupná, typický kapr jako výsada nóbl dvora a losos pro ubohý plebs. Pokud vaše postava šermuje, studujete manuskripty starých mistrů a trávíte spousty času v tělocvičně, účastníte se různých sparringů a jiných bojůvek, kde zkoušíte a ověřujete, co je jak účinné, a co naopak účinné není, jako třeba pořádat čestný rytířský souboj tváří v tvář sevřenému šiku kopí :) Zbraň, kterou si pořídíte, bude nejen funkční, ale pokud možno podle konkrétního nálezu, a to nejen vzhledem, ale i technickými parametry.

 

Vedle hmotné kultury máme ovšem i kulturu duchovní. A zde je problém ještě mnohem větší než u všeho výše zmíněného. Pro living history je důležité nejen co a jak, ale hlavně proč. A pochopit myšlení lidí žijících před stovkami a tisícovkami let, to je oříšek z nejtěžších. Pochopit jejich motivace, jejich víru, jejich obavy... pro dnešního člověka hraničí s nemožným. Ale pro komplexní rekonstrukci se tomu vyhnout nelze.

 

Možná jste si všimli, že zatím nijak nezmiňuju právě ty výše uvedené bitvy a městské slavnosti. Pokud vím, neexistuje v naší republice jediná bitva nebo městská slavnost, která by snesla označení living history. Samozřejmě že “elháčkaři” na nejrůznější bitvy a městské slavnosti jezdí, ale častěji se LH přístup uplatňuje na neveřejných akcích a různých setkáních, jen tak, pro sebe a svou radost.

 

Taky vám přijde, že výše zmíněné je naprosté šílenství? Je :) Neznám jediného člověka, který by o sobě mohl říct, že je echt living history. Ani to o sobě neříkají. I ti, kteří mezi ostatním šermířským lidem získali nelichotivou přezdívku “elhá fašisti” a kteří si třeba staví vlastní hradiště, vědí, kde mají své limity. Living history je ideál. K ideálu se přibližujeme, jak nejblíž dokážeme, ale nenecháme se deprimovat tím, že je nedosažitelný. Mimochodem, víte, jak poznáte správného “elhá fašistu”? Proneste před ním ve spojitosti s historií větu “to mohlo bejt, dokaž, že to tak nebylo”. Pokud mu z očí vyšlehnou plameny a z nozder vytryskne dým, jste na správné adrese :)

 

dvojlhKomu by výše zmíněná detekce přišla málo, existuje ještě jeden, téměř neselhávající text, jak poznat pravého “elháčkaře”. Před několika lety se to objevilo jako vtip, po jehož přečtení ale spousta lidí rudla, uculovala se a omluvně krčila rameny.

 

“Dokážeš rozeznat 100% vlnu nebo len na 30 yardů.
Utratil jsi stovky liber za oblečení, které vyšlo z módy před stovkami let.
Přehrál sis Discovery/history channels documentary 25krát za sebou jenom kvůli tomu, aby jsi viděl mihnutí své nohy v levém rohu obrazovky.
Vyslovil jsi frázi „jen 68 dní do ...(té které události)".
Každý si myslí, že pronajímáš svůj dům jako sklad pro divadlo.
Tajně toužíš, aby vypadla elektřina.
Máš ve vaně namočený dřevěný sud, čutory nebo pruty.
Cestuješ přes 500 mil, abys spal ve stanu... na zemi.
Jel jsi kolem volné louky a pomyslel si, „Páni! Jak skvělé místo pro bitvu!“.
Nosil jsi na sobě vlnu, i když teplota dosahovala 35 stupňů... opakovaně.
Díváš se na krásnou dívku v bikinách a představuješ si, jak by vypadala v tunice.
Měl jsi řezné rány, popáleniny, klíšťata, modřiny, zlomeniny a považoval jsi to za dobrý víkend.

Udělal jsi rozhodnutí týkající se kariéry založené na dopadu na LH víkendy.

Koupil sis vozidlo podle délky tvých stanových tyčí.

V pondělí kolegové v práci komentují tvé legrační opálení, které končí tam, kde začíná kápě.

Nikdo s tebou nepůjde na historický film.

Tvoje auto za 10 000 liber přečká v dešti, takže tvůj stan za 200 liber může zůstat v garáži.
Vlastníš opravdové knihy... a ČTEŠ je.

 

setkali-se-u-rotundy Jsi na černé listině PETA ... milujeme zvířata: jíme je a nosíme jejich kůže.

Na cestě z/na akci, jsi na benzinové pumpě/v restauraci/nemocnici dotazován, jestli jsi Amiš.

Utratíš víc za pár středověkých bot než za běžné oblečení nebo normální boty.
Tvému sousedovi už nepřijde zvláštní, když tě vidí nosit kopí, meče nebo štíty.
Vždycky jsi švorc.
Ceníš si Monty Pythony a umíš recitovat všechny jejich slavné satiry.
Tvůj vánoční/narozeninový seznam přání se čte jako proviantmistrova zásobovací žádost.

Jíš pět jídel z misky, ale myješ ji dvakrát.
Díváš se na dno svého džbánku, aby ses ujistil, že není příliš špinavý, a než ho naplníš na další rundu, vytřepeš z něj mravence.

Tvoje děti mohou opravovat svého učitele dějepisu. Chodíš na zahradní výprodeje a hledáš hliněné džbánky a dřevěné soudky.

Tvoje ložnice vypadá jako muzejní výstava.

Umíš rozlišit rozdíl mezi ručním a strojním švem.

Udělal jsi někdy něco hloupého ve jménu dobovosti. Nevíš, co to je, chutná to hnusně, ale stejně to sníš.
Jsi nadšený z rezavého kusu kovu a ceníš si ho, protože je to PRAVÉ tepané železo.
Ptáš se přátel, jestli nemají nějaké zvířecí kosti, které nepoužívají.
Když potřebuješ každodenní běžnou věc (kterou si můžeš snadno koupit), zcela vážně zvážíš nejen to, že si to vyrobíš sám, ale že začneš ze SUROVÉHO materiálu. I kdyby to mělo znamenat tavení železa, stříhání ovce, masakr sousedova domácího mazlíčka nebo kácení stromů.
Jedeš kolem sraženého zvířete a přemýšlíš nad tím, jestli tam nejsou nějaké použitelné kousky, které potřebuješ.
Spíš s mečem vedle postele.
Nosíš svou zbroj pod dlouhým kabátem a doufáš, že se někdo pokusí tě napadnout.”

 

 

 

 

 atmosfericka  bojovnik  nadobi

 

 

Foto (C) Jaroslav Kousal, Miloš Bernart, Andrea Porvazníková, Jan Přemyslovský, Šárka Bejdová, Theodora Heller.

(C) Dlouhevlasy.cz, Bonemína, 2013. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (9)add
...
napsal Nicole , květen 28, 2013
Ten název spíš znamená "živoucí historie". Ale to je jedno, každopádně dokud nezaměstnáte vši, svrabáky, muňky a pohlavně přenosné buňky, nikdy to pravá historie nebude, protože nebude dostatečně živoucí :-))
Upřímně, já bych mezi vámi nepřežila ani jedno odpoledne. Jsem totiž žirafa: viděl jsem 46 porušení hygienických předpisů. 47!
...
napsal Bonemína , květen 28, 2013
Název má několik variant překladu, mimo "živoucí historie" třeba i "oživlá historie", ale ta zvolená v článku se mi líbí nejvíc.
...
napsal Caithlin , květen 28, 2013
Moc pěkný článek, my děláme teda jenom ty "odfláklejší" a modernější bitvy, ale i tak se v tom dost poznávám. I tam se mimo hlavní šaškování pro návštěvníky hlavně dělá spousta věcí pro nás (od dobové čajovny po projížďky na jednokolejce a soukromé "přestřelky"). Taly když vybírám oblečení/boty v obchodě, tak už přemýšlím na jaké období by se mi to mohlo hodit :-D
...
napsal vercaskockama , květen 28, 2013
Pěkný článek. I když já jsem tedy vždy v pozici pozorovatele smilies/smiley.gif Vzpomněla jsem si, jak před několika lety chyběli lidi na rekonstrukci jedné středověké bitvy, takže přítel (původn návštěvník) neplánovaně táhnul kanon v zapůjčeném oblečení a sandálích římského legionáře :-D
...
napsal poppy , červen 01, 2013
mne sa viac páči preklad Oživená história, ale aj ten tvoj má čosi do seba smilies/cheesy.gif
Oživená história je to skôr z pohľadu divákov na akcii. Žitie históriou je pohľad z našej strany (vzhľadom na to, že v zime šijeme, tkáme, opravujeme... A denne sa potkýňame o sekery, štíty atd. smilies/cheesy.gif )
...
napsal Espi , červen 01, 2013
Veľmi pekný článok. smilies/cheesy.gif Už sa teším na letoooo smilies/grin.gif
...
napsal Bonemína , červen 13, 2013
A zítra konečně, po dlouhé době, zas skočím o pár set let dozadu, těším se jak na Vánoce smilies/smiley.gif

Jinak co se mě týče, většina diváků je jen nutný přívažek, aby se nějaké historické akce konaly, ale bez nich mě to baví víc smilies/smiley.gif
...
napsal Elis3 , červen 18, 2013
Sakra, nějak moc toho na mě sedí smilies/grin.gif
...
napsal Bonemína , červen 19, 2013
Tak to asi budeš muset přijmout krutou realitu smilies/grin.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 28 květen 2013 )
 
< Předch.   Další >