Co je to vlastně orientální tanec... který si mnozí spojují s dlouhými vlasy? V současné době se o něm často mluví i píše, v nabídce je velké množství kurzů, k vidění je nejen na různých tematických show, ale též jako oživení či doplněk jiných akcí. Jedná se o velmi starou (leč neustále se vyvíjející) formu pohybu, jejímž hlavním účelem je působit radost jak tanečníkům, tak divákům. Přestože má původ dalekých zemích Orientu, je velmi populární i v České republice…a může mít podobu jak tradiční, tak velmi moderní, zdánlivě nemající s původními styly už nic společného.
Asi nejvíce se současné tanečnice věnují klasickému egyptskému kabaretnímu tanci – kdo by odolal záplavě barev, třpytivým ozdobám a temperamentní chytlavé hudbě? Oblíbené jsou i egyptské folklorní tance, které jsou veselé a zemité, a nejvíce odrážejí kulturu a povahu tamních lidí. Přes Perský záliv a tance, které jsou více podobné baletu, se skrz temperamentní a trošku divoké Turecko dostaneme až do Indie, která se od tradice chrámových tanečnic dostala až k bollywoodským filmům, ve kterých není nic nemožné, tanec je směsicí všeho možného, ale hlavně je barevný a velkolepý. Z USA k nám docestoval stále více oblíbený tribal style, který je vlastně „umělým folklorem“, a je založen na skupinovém tanci, ve kterém je prvotní zábava a pocit sounáležitosti. Amerika je též kolébkou mnoha moderních a fúzních stylů, ve kterých lze zkombinovat s orientálním tancem všechno možné, a fantazii se zde meze nekladou – výsledkem bývají scénická představení či vystoupení s různými pomůckami, jako jsou závoje, šavle, vějíře, oheň či nejrůznější zvířata.
A co orientální tanec a dlouhé vlasy? Dlouhé vlasy jsou pro tento tanec určitě nezbytný doplněk, a někdy též taneční pomůcka. V kabaretním tanci bývají vlasy součástí „té správné“ image, využívání paruk nebo příčesků je pro tanečnice, které nebyly patřičně obdařeny přírodou, zcela běžné. Ve folklorních tancích bývají vlasy většinou zakryty šátkem nebo závojem. V Indii je asi nejtradičnějším účesem tanečnic stažený cop, který pak slouží jako podklad pro početné vlasové šperky či jiné ozdoby hlavy. Z tohoto vychází i účesy pro tribal a tribal fusion styl, kde platí „čím více, tím lépe“ – vidět můžeme šátky, čelenky, jehlice, různé šperky a záplavu látkových květin. Za oslavou dlouhých vlasů se dá označit folklorní tanec khaleegy z oblasti Perského zálivu – na specifický rytmus tanečnice různě pohazuje hlavou s rozpuštěnými vlasy, a opisuje jimi kroužky a osmičky….vidět skupinu žen při tomto tanci je skutečným zážitkem pro vlasomilce, a nejen pro ně…. Příležitost vidět orientální tanec v jeho rozličných podobách lze na „Gala večeru orientálního tance“ v Bezbariérovém divadle Barka, Brno dne 30.1. 2010, více na www.zafirah.com. (C) Dlouhevlasy.cz a Sharqigirl, 2010. Fotka (C) Sharqigirl.
Sdilej clanek na Facebooku
|