arrow PÉČE arrow Co nás baví: Orientační běh I.
Co nás baví: Orientační běh I. E-mail
Napsal Hanča   
Čtvrtek, 03 leden 2013

botyPorcelainswan: Uvažujete o tom, co udělat pro své tělo a nevíte jaký sport zvolit? Přinášíme Vám první část obsáhlého článku o orientačním běhu, který na popud Hanči připravil její muž. 

 

Něco málo z historie

Orientační běh, zkráceně OB, je vytrvalostní sport, jehož kořeny sahají až do konce devatenáctého století. Konkrétně 31.10.1897 se nedaleko norského hlavního města Oslo uskutečnil první závod v OB. Sport se dále rozvíjel především ve Skandinávii, která pro něj má ideální podmínky, a i dnes patří skandinávské země mezi velmoci tohoto sportu. U nás se orientační běh objevil až po druhé světové válce, přičemž první závod se uskutečnil v roce 1950 na Bunči v Chřibech, nedaleko Zlína. Tehdy se ovšem na našem území jednalo o závody dvoučlenných „hlídek“, které měly s dnešním OB jen málo společného. Na cestě k dnešní podobě sportu byl hlavním mezníkem rok 1961, kdy byla založena mezinárodní federace orientačního běhu IOF, jíž se stalo tehdejší Československo zakládajícím členem. V současné době má IOF 53 řádných a 20 přidružených členů, mezi nimiž jsou zastoupeny státy ze všech kontinentů. Česká republika přitom patří se svými více než 7 500 registrovanými sportovci k těm větším a na mezinárodním poli i úspěšnějším národním federacím. 

 

 

 O čem a pro koho tedy orientační běh je?

Nejprve bych si dovolil odpovědět na druhou z položených otázek. Orientační běh je sport pro všechny. Na závodech se lze setkat s malými pětiletými caparty, stejně tak jako se zasloužilými veterány, jejichž věk se již přehoupl přes 80 let. Jediné co všechny spojuje je touha pohybovat se v lese na čerstvém vzduchu. Rychlost pohybu a konečné umístění v závodě nemusí být až tak důležité. Orientační běh se totiž dá provozovat nejen v každém věku, ale i na jakékoliv výkonnostní úrovni. Velkou výhodou je skutečnost, že na valné většině trati vás nijak neovlivňuje interakce s diváky, která by vám bránila si závod užít dle vlastních představ. Aby všechny věkové a výkonnostní skupiny odjížděly ze závodů spokojeny, je zajištěno rozdělením startujících do mnoha kategorií. Každý si tak může najít vyhovující trať a soupeře. I když slovo soupeř se do OB možná nehodí. Všeobecně zde panuje přátelská a fair play atmosféra, a to na všech výkonnostních úrovních.

 

 babaNa startu samotného závodu, který bývá zpravidla intervalový, každý závodník obdrží podrobnou mapu závodního prostoru s vyznačenou tratí. Trať je definována startem, určitým množstvím kontrol, které musí závodník oběhnout v určeném pořadí, a cílem. Trasu běhu mezi jednotlivými kontrolami, vyznačenými v terénu stojanem s oranžovobílým lampionem, si přitom závodník určuje sám za pomoci mapy, buzoly a svého uvážení. Snaží se přitom dosáhnout co nejkratšího času mezi startem a cílem, který je rozhodující veličinou pro určení konečného pořadí. Průchod kontrolami přitom zaznamenává elektronicky do čipu, díky čemuž v cíli obdrží podrobné mezičasy z jednotlivých kontrol. Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že každý závodník se během svého pobytu na trati pohybuje odlišnými místy závodního prostoru, a tudíž výsledek tak nezávisí pouze na rychlosti běhu, ale i na správné volbě postupů. Nejkratší cesta mezi kontrolami totiž nebývá vždy tou nejrychlejší. A to je právě zásadní aspekt, který OB odlišuje od většiny ostatních sportů, kdy jde „pouze“ o dobře natrénovanou fyzickou aktivitu. V orientačním běhu proto velmi často nevyhrává ten nejrychlejší a fyzicky nejlépe vybavený běžec, ale běžec nejkomplexnější, který je schopný si i při velké fyzické zátěži udržet schopnost rozumově řešit mnohdy nelehké problémy. 

 

 

 

 

 

Posílejte i své články, za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE  

 

Foto (C) Hanča, patries 71

(C) Dlouhevlasy.cz, Hanča, 2012. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 


 

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (4)add
...
napsal gramostola , leden 06, 2013
jé to mě vždycky hrozně bavilo a do teď jsem si myslela, že je to ryze školní a táborová hra smilies/cheesy.gif ....asi se půjdu mrknout, jestli se něco takovýho neprovozuje v okolí Prahy smilies/smiley.gif ...jinak běhá se to pouze jako jednotlivec, nebo existují i závody ve dvojicích?
...
napsal Hanča , leden 07, 2013
V okolí Prahy je strašně moc oddílů. Jeden z největších je třeba SK Praga..

Jinak, běhá se jak jako jednotlivec, tak existují i závody štafet a družstev.. Myslím, že to bude v dalších částech článku..smilies/smiley.gif
...
napsal porcelainswan , únor 22, 2013
Neuvěříte, kde jsem zužitkovala znalosti z tohoto článku. Při hraní deskovky Svět. Bylo tam, v jaké zemi tento sport vznikl, tak jsem velmi sebevědomě odpověděla smilies/grin.gif
...
napsal Hanča , únor 24, 2013
Dobrý... smilies/grin.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Neděle, 06 leden 2013 )
 
< Předch.   Další >