arrow PÉČE arrow No Poo
No Poo E-mail
Napsal Meadow   
Úterý, 07 květen 2013

vlPorcelainswan: Co se skrývá pod názvem No poo? Máte rádi experimenty? Článek o mycí metodě, která se na zdejším fóru získala pozitivní ohlas, pro Vás připravila Meadow!

 

No Poo (zkráceno z "No shamPoo") znamená doslova žádný šampon. Ale nebojte se, neznamená to, že lidé, kteří se k No Poo hlásí, se nemyjí. Jen nepoužívají k mytí vlasů komerční šampony.


 

 

 


vlasProč?

Důvody, proč lidé přecházejí na No Poo jsou různé, záleží na tom, koho který osloví... Můžete si vybrat, který (ne)osloví právě vás:

* Komerční šampony obsahují problematické látky - např. silikony, sodium laureth sulfát (SLES), sodium lauryl sulfát (SLS), parabeny apod. Lidem s citlivou pokožkou hlavy zvláště sulfáty nedělají příliš dobře, pokožka hlavy je svědí.

* Komerční šampony pokožku hlavy příliš drasticky zbavují séba (což jsou přirozené oleje produkované pokožkou hlavy), to má za následek, že se pokožka snaží znovu domastit a produkuje tak větší množství séba, vlasy se rychleji mastí a je třeba je dříve umýt. Pokud budeme mýt pokožku hlavy šetrněji, nebudeme ji tolik dráždit, produkce séba se postupně upraví a vlasy se nebudou tolik mastit. (Samozřejmě, pokud je důvod zvýšeného maštění právě vašeho skalpu jiný než přílišné odmaštění šamponem, tato teorie u vás fungovat nebude)

* No Poo je (více) eko. Omezujeme chemii, používáme přírodě přívětivější mycí látky.

* Při některých No Poo metodách nekupujeme drahé přípravky, tedy ušetříme. Také omezujeme konzumní styl života.

* A teď to, co asi zajímá nejvíce lidí: Pokud vám některý způsob No Poo sedne, vaše vlasy vypadají daleko lépe než se šamponem!

 

No Poo má mnoho podob aneb Jak na to?

Nejdříve zmíním Mytí kondicionérem. Kondicionéry sice neobsahují klasické mycí látky známé ze šamponů (typicky SL(E)S), ale obsahují šetrnější mycí látky, které navíc většinou nejsou na prvních místech složení. Myjte stejně jako se šamponem a nebuďte překvapeni, že tolik nepění. Spotřeba na jedno mytí bývá obvykle větší než u šamponu. Doporučujeme používat přírodní certifikovanou kosmetiku.

vejceAsi nejčastějším způsobem je použití kombinace Jedlá soda + jablečný ocet - když si zadáte do Googlu heslo No Poo, vyjede vám spousta odkazů právě na mytí sodou a octem. Cca jednu polévkovou lžíci rozmíchejte s vodou na vám příjemnou konzistenci (od kašovité varianty po ředění např. v 1/4 l vody). Čím citlivější pokožka hlavy, tím ředěnější variantu si obvykle žádá. Kašičku naneste co nejrovnoměrněji na pokožku hlavy, u hodně ředěné sody je výhodné použít lahvičku s rozprašovačem nebo s aplikátorem. Pokožku hlavy promasírujte, nechte sodu chvíli působit (téměř vůbec to nepění), smyjte vodou. Ve sklenici vody rozmíchejte 1 lžičku až 1 lžíci jablečného octa, octovou vodou přelijte délky a konce vlasů nebo celou hlavu. Pokud se vlasy krepatí, pravděpodobně používáte moc sody. Pokud se velmi rychle mastí, použijte méně octa nebo použijte místo něj citron, případně používejte oplach opravdu pouze na konce vlasů. Nevýhodou může být mírně delší doba schnutí vlasů (oproti stavu při mytí šamponem), kterou hlásily některé členky.

Další možností je použití tuhých šamponů nebo mýdel určených k mytí vlasů - bez SL(E)S. Pozor!!!, nejznámější tuhé šampony, tzv. šampuky, od firmy Lush obvykle tyto silné detergenty obsahují! Namydlete ruce, rukama masírujte pokožku hlavy, podle potřeby ruce a hlavu domydlete, opláchněte vodou. Obvykle je doporučován i oplach octovou vodou nebo vodou s citronem. Pokud nevíte, kam na tuhé šampony a vlasová mýdla, zkuste sehnat ayurvédské mýdlo Visaka nebo Kekulu, nebo nakoukněte na Fler, je tam pár výrobců vlasových mýdel.

Do No Poo metod podle mého názoru patří též mytí lávovou zemí a ayurvédskými bylinkami (aritha + shikakai, ayurvédský práškový šampon Eliah Sahil apod.). V principu jde vždy o to, že se daný prášek rozmíchá ve vodě a použije podobně jako jedlá soda.

A pokud lávová zem a ayurvédské byliny, pak také vejcomedový šampon patří do No Poo... Tady se smíchají 1 vejce, 1 vaječný žloutek, 1 čajová lžička medu, šťáva z 1 citronu, směs se nanese na pokožku hlavy a nechá asi 5 minut působit. Vymývá se důkladně vlažnou vodou.

lavaAsi “nejdrsnější” variantou je Water Only, tedy mytí jen vodou v kombinaci s roznášením séba ke koncům vlasů pomocí česání kartáčem s přírodními štětinami. Při mytí jen vodou je třeba masírovat pokožku hlavy bříšky prstů a uvolnit tak přebytečnou mastnostu - pouhé vydatné opláchnutí vlasů vodou nestačí! Také se doporučuje střídat teplotu vody - zpočátku hodně teplá, pak změnit na studenou a nakonec vlažná až teplá. Opět to pomáhá uvolnit sébum. Navíc je vhodné před mytím roznést sébum od kořínků ke konečkům česáním kančím kartáčem. Vlasy mohou být zvláště po této metodě jiné na omak (po Water Only hlásily některé členky, že vizuálně byly vlasy dobré, ale měly jakoby voskový “omak”).

 

Mohou nastat problémy?

U přechodu na některou z No Poo metod by se mělo počítat s přechodným obdobím, kdy dochází k dočasnému zhoršení stavu vlasů - zejména vizuálnímu (maštění vlasů než si pokožka zvykne produkovat méně séba). Jako typická doba se uvádí 6 týdnů. U někoho tato fáze nenastává, u někoho trvá naopak déle. Pokud přecházíte ze šamponů se SL(E)S a silikony a zároveň z denního mytí, je pravděpodobné, že přechodné období bude delší či mít horší průběh, než pokud přecházíte z certifikované přírodní kosmetiky a mycí interval byl delší. Některé zdroje uvádí ještě druhé zhoršení poté, co už se stav zlepšil - cca 2-3 měsících od počátku experimentu.

Dále je třeba počítat s tím, že vlasy jsou po mytí No Poo jiné - mohou se více vlnit (nebo se naopak narovnají), mohou být jiné na omak.

V každém případě ty z vás, které barví hennou, musí při mytí sodou a octem počítat s vymýváním barviva. Některé členky mají pocit, že se tak henna vymývá více než při použití šamponu.

 

Pro jaký typ vlasů?

K No Poo metodám se uchylují obvykle kudrnáči (typicky mytí kondicionérem, ale i jiné metody), dále ti, kteří mají citlivou pokožku hlavy, a ti, kteří se snaží prodloužit mycí interval. Pak také hippies a ekoaktivisté... :-D Jinak zde na serveru vyhovuje mytí sodou a octem také několika rovnovlasým jemnovláskám... No prostě, teoreticky by žádný typ vlasů neměl být ukrácen na svých právech. Zároveň ale nelze zastírat, že jsou lidé, kteří to zkusili - a nešlo to.

 

Musím dodržet postup přesně? Když se rozhodnu pro jednu z metod, už nikdy nesmím umýt ničím jiným?

 Ne, jde přece o to, aby se pokožka hlavy a vlasy měly dobře... takže experimentujte, kombinujte! Některé místní členky například myjí sodou a o konce pečují kondicionérem. Jiné průběžně střídají více No Poo metod podle toho, jak to zrovna vlasům vyhovuje. Další hodlají používat No Poo metody jen nouzově, např. při delším pobytu v přírodě při letních aktivitách. No stress... Ale pokud vám některá z metod opravdu sedne a vlasy po ní budete mít jako nikdy předtím, je jisté, že nebudete chtít měnit. ;-)

 

 

 

 


Foto (C) † mexico rosel †, Henna Sooq, NYCandre, Wet and Messy Photography

(C) Dlouhevlasy.cz, Meadow, 2013. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (16)add
...
napsal Nicole , květen 08, 2013
A já si to dokonce života budu prostě překládat doslova: žádné bobky smilies/grin.gif smilies/grin.gif
Každopádně tato metoda pro mě bohužel není, bobky nebobky. Díky mírné antiseptické obsesi potřebuju pocit čistoty, tudíž to pěnění, vrzání atd. Navíc než bych tu sodu nebo něco rozmatlala na všechny vlasy, asi bych z toho vyrostla (i když to by nebylo na škodu). Stačil mi jeden pokus s mýdlem na vlasy.
Moc obdivuju všechny, kteří to dokážou a vydrží sami se sebou, i když nemají stopro čisté a odmaštěné vlasy. Protože mě by brzo odvezli... smilies/cheesy.gif

Ovšem musím moc pochválit podobu článku!
...
napsal lilly , květen 09, 2013
Pěkny článek smilies/smiley.gif ten vejcomedový šampo stojí za vyzkoušení
...
napsal Juanitta , květen 09, 2013
Krásne zhrnuté, Meadow. Tiež som vyskúšala a na občasné prestriedanie je pre mňa táto metóda dobrá, ale určite nie nastálo smilies/smiley.gif
...
napsal astrid , květen 09, 2013
Hezky napsané, skvělé shrnutí! Článek moc oceňuji, i když se do no poo pouštím jen v nouzi. Ráda si občas dělám vejcomedový šampon, ale sodu a ocet jsem ještě nezkoušela. Pokud se rozhodnu, mám od Meadow hezky nastíněné alternativy... smilies/wink.gif Díky!
...
napsal Hanilka , květen 09, 2013
Vlasy si myju pouze lávovou zemí a ayurvédskými bylinkami a nemůžu si na nic stěžovat. Jsou krásné a čistésmilies/wink.gif
...
napsal Romanka , květen 10, 2013
já tohle moc neřeším, myju většinou šamponem, co prostě najdu na vaně smilies/cheesy.gif ale občas si udělám vejcomedový šampon a občas je po mytí opláchnu octovou vodou, pak se krásně lesknou smilies/smiley.gif
...
napsal Harik , květen 11, 2013
Ahoj,
moc hezky napsané. Nemám dobrý pocit z mytí úplně bez pěny, protože mám mastné vlasy. Zkoušela jsem prodloužit mycí interval, ale marně. U mě je problém v typu vlasů a kůže ne v podráždění agresivním šampónem. V každém případě, když mi na vlasy vyhovuje med, mám cukání zkusit vejcomedový. Tak až budu doma a nebude hrozit, že musim někam jít, kdyby to tak úplně nevyšlo... smilies/wink.gif
Jinak můžu dát jen žloutky a med?
...
napsal frenki , květen 11, 2013
Je tomu pár měsíců, co jsem o no poo slyšel poměrně dlouhý příspěvěk v rádiu v Meteoru...a říkal jsem si tehdy, co na to asi dv smilies/wink.gif Myslím, že sem někam porcelainswan tehdy i psala odkaz na ten pořad.

Výborný článek uplně naditý informacemi!
...
napsal Lilyan Evans , květen 12, 2013
Tak jsem si řekla, že se i já podělím o své zkušenosti... O metodě se sodou a octem jsem se dozvěděla od své kamarádky, která ji (před uděláním dredů) také používala. Koupila sjem si tedy sodu a začala jsem si s ní mýt vlasy, ale já hlupák nekoupila ocet. Vlasy tedy byly během jednoho dne mastné a ošklivé. A tak to bylo skoro 14 dní. Ale pak jsem konečně použila ocet a voalá!!! Vlásky mám krásné a nesmrdí!!! Akorát řeším menší problém... Nevím, jestli to je z této metody mytí, ale mám pocit, že mi nějak více padají vlasy. Máte s tím někdo zkušenosti, nebo si myslte, že to může být z něčeho jiného?
...
napsal Nikinka , květen 13, 2013
Lilyan Evans:
Mě taky začly nějak víc padat vlasy po No Poo metodě, myla jsem tak dva měsíce... nejdřív byly úžasný, objemný a nemastný, pak najednou po těch 2 měsících zhoršení, nešly umýt ani sodou a padání. Tak jsem je začla mýt zas šamponem, ale za nějakou dobu bych to zase ráda zkusila. U mě to padání mohlo bejt třeba i stresem, kterýho opravdu nebylo málo... ale kdo ví.
...
napsal Nikinka , květen 13, 2013
Ale jinak musím pochválit článek, krásně shrnuto, o tom zhoršení po nějaký době jsem nevěděla, je možný, že to u mě nastalo a já to vzdala...
...
napsal Dionka , červenec 09, 2013
Tak zkoušela jsem vejcomedový šampon a bomba. Už jsem si ho dávala asi pětkrát, a ze začátku mi docela vadil zápach vajíček, ale ted už jsem si na to zvykla a už to ani necítím. Naopak ten šampon z jedlé sody, mi vůbec nesedí. Asi po dvou minutách působení, mě začala svědit pokožka. A za nápad, jablečný ocet místo kondicionéru, moc děkuju, dávala jsem si na vlasy obyčejný, a připadá mi, že ten jablečný tolik nesmrdí. smilies/smiley.gif
...
napsal Iska , srpen 22, 2013
Používám tuhý šampon z Fleru od Zelené větévky a vlasky jasají smilies/cheesy.gif
...
napsal skarma007 , září 11, 2013
tak já tuto metodu praktikuju už 6 týdnů a začátky byly dobrý, pak sem musela ubírat na sodě a octu, páč mám jemné vlasy a byly moc zplihlé a soda se na vlasech dost usazovala, teď po 6 týdnech sem měla pořád zplihlé vlasy, ale nemastné, tak sem to pár krát umyla vodou a byly pořád zplihlé, ale pak sem narazila na tento článek a že se má při mytí střídat teplota vody a hurá, vlasy dnes vypadají hustěji, živěji a celkově mnohem líp, sem zvědavá, jestli už budu moct vysadit jak sodu tak ocet a mýt je pouze vodou smilies/smiley.gif
...
napsal melissa , říjen 22, 2013
moc pekne shrnuti! jeste jsem vycetla na nakem americkem blogu, ze se ma soda nechat pusobit tak dliuho, az zacne byt povrch vlasu trosku klouzavy. je to asi jako kdyz se dela mydlo (vezmou se oleje a prida se hydroxid - zasada).. takze si delate vlastni mydlo behem umyvani vlasu smilies/smiley.gif
a jeste radu proti elektrizovani vlasu: predmyt vodou s octem, oplachnout a pak klasika (soda, oplachnout, ocet do delek..).
za vyzkouseni to stoji urcite. taky mi teda zacly padat vlasy trochu vic, ale nekdy mi to tak na podzim dela, tak nevim..
...
napsal Gwlanche , listopad 04, 2016
Sodou a octem bych teda určitě nemyla, někde jsem četla, že soda silně narušuje strukturu vlasu (podobně jako chemická barva) a oplach octem už to moc nespraví. Vlasy mohou začít být vysušené atd...





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Středa, 08 květen 2013 )
 
Další >