BYLINKY aneb BABKY KOŘENÁŘKY
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Příroda, ekologie a žití v souladu s přírodou.
 Vložte téma mezi OblíbenéZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: so březen 15, 2008 7:50 pm    Předmět: Citovat

když už jsme u sirupů, mám ráda jitrocelový, opravdu pomáhá na kašel (např dr. muller ho dělá). a u bratra jsem teď ochutnala echinaceový, no, je to slaďoučký, tak je to dobrýVery Happy
jinak miluju mateřídoušku, fakt moc:) před spaním, horký hrníček s medem, no výbornýVery Happy
i máta je dobrá, mamina ji pěstuje na zahradě (no, ona už se pěstuje sama), a meduňka...
rosé lavender, jak pěstuješ levanduli? nějaké speciální fígle? koupila jsem si pytlíček semínek a chystám se na ni letos taky, právě kvůli vůni, ale na obalu píšou něco o sklizni druhým rokem... budu vděčná za každou radu, kujůů Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: so březen 15, 2008 7:53 pm    Předmět: Citovat

jo, a ještě jsem si koupila měsíček lékařský a třapatku srstnatou (o třapatkách jsem četla, že nejen nachová je zdravá, a v plusu měli semínka za 7 kč, tak sem pokoupila Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: út březen 18, 2008 4:48 pm    Předmět: Citovat

dovolila jsem si skopčit z jednoho blogu, slečna tam měla přímo návody na co je která bylinka... docela pučné, tak tu:
Z bylinek si připravte nálev (2 lžíce bylinek přelijte hrnkem vařící vody a nechte dvacet minut louhovat), kterým si po umytí šampónem přelijte vlasy. Nezapomeňte, že se bylinky musí dostat na pokožku hlavy, takže nálev po přelití vmasírujte i tam. Mimo léčebných účinků se také navrátí vlasům jejich kyselé pH, usnadní se jejich rozčesávání a odstraníte i zbytky šampónu. Do takto přepravených nálevů můžete přikápnout pár kapek esenciálního oleje -vaše vlasy pak budou nádherně vonět.

Heřmánek
Heřmánek má značné zklidňující účinky, působí jako sedativum a zklidňuje pokožku hlavy. Obsahuje látku alfa-bisabolol, která je antiseptická, protizánětlivá a antimikrobiální. Kromě toho také zvyšuje lesk vlasů.
Bazalka
Tato bylinka je příbuzná máty, zklidňuje a stimuluje vlasovou pokožku a povzbuzuje růst vlasů. Bývá častou složkou kondicionérů a přípravků na rozčesávání vlasů.
Máta peprná
Obsahuje peprmintový olej s mentolem, takže působí osvěživě. Dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů, proto se přidává do vlasových vod.
Kopřiva
Kopřivy obsahují mnoho minerálů, vitaminů a aminokyselin, které podporují růst vlasů, posilují je a působí proti plísním. 0mezují padání vlasů a podporují jejich lesk.
Levandule
Tato krásně vonící bylinka je známým kosmetickým prostředkem, cení se hlavně pro své regenerační účinky. Čistí a stahuje pokožku hlavy a uklidňuje svědění ve vlasech.
Lopuch
Lopuch (hlavně jeho kořen) je jedna z nejúčinnějších bylinek v boji proti lupům. Má antibakteriální účinky, stimuluje a uklidňuje pokožku a podporuje růst vlasů.
Šalvěj lékařská
Má čistící a stahující účinky stejně jako rozmarýn, obě bylinky jsou skvělým vlasovým kondicionérem.
Měsíček lékařský
Je to tišící a protizánětlivá bylinka, které výborně ošetřuje citlivou pokožku a zvláčňuje vlasy a pokožku hlavy.
Petrželka kadeřavá
Další rostlinka, která je účinná nejenom v kuchyni. Má mnoho minerálů a vitaminů a vtíráním odvaru do pokožky hlavy stimuluje růst vlasů.
Podběl
Ten je známý hlavně jako prostředek při nachlazení, výborně se hodí ale také pro zvyšování kondice našich vlasů. Posiluje je, jsou pak silnější a více se lesknou.
Bobkový list
Má velké zklidňující účinky na podrážděnou pokožku hlavy. Je antiseptický a stimuluje růst vlasů.
Proskurník
Uklidňuje alergické reakce a záněty kůže, má zvláčňující a stahující účinky. Hodí se pro citlivou a podrážděnou pokožku.

_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lučnívíla
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 2854

PříspěvekZaslal: út březen 18, 2008 5:00 pm    Předmět: Citovat

Tiborku pekny Very Happy tak a ja musim po splachnuti henny vyzkouset bazalku,jelikoz jeji vuni priiiiimo miluju Laughing a kdyz podporuje rust vlasku,to si necham libit Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: út březen 18, 2008 5:19 pm    Předmět: Citovat

lučnívíla napsal:
Tiborku pekny Very Happy tak a ja musim po splachnuti henny vyzkouset bazalku,jelikoz jeji vuni priiiiimo miluju Laughing a kdyz podporuje rust vlasku,to si necham libit Cool

vílko, ta bazalička mě právě taky zaujala, mám ji moc oblíbenou jako koření, a teď se dozvim toto, no toto:D taky ji zkusím... ještě mě láká měsíček a šalvěj Wink
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: út březen 18, 2008 5:43 pm    Předmět: Citovat

a propos, mám tu pár dat dle jednoho staršího herbáře (přesněji z roku 1985), kdy je vhodné sbírat jaké rostlinky...
od DUBNA (v závorce za bylinkou bude do kdy)

bříza list (červen)
bříza je močopudná, dezinfikuje močové cesty, lepší sbírat časně zjara, kdy má nejvíce látek.

mařinka vonná (červen)

http://www.ordinace.cz/clanek/marinka-vonna/
sbírá se celá nať, působí proti nadýmání, problémům nervového původu; neměla by se užívat ve velkém množství

podběl květ (květen)
od května do července list
působí na kašel, rozpouští hleny, vhodný při potížích s horními cestami dýchacími

popenec břečťanolistý (červenec)

sbírá se kvetoucí nať, vhodný pro horní cesty dýchací, jako obklad na hnisavé rány (odvar)

sedmikráska chudobka květ (ceeeeelý rok co kvete)
působí protizánětlivě, napomáhá odkašlávání
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonie
ADMIN


Založen: 3.1.2008
Příspěvky: 4131

PříspěvekZaslal: čt duben 03, 2008 11:44 am    Předmět: Citovat

tak tady se taky přidám - na mentruační bolesti se mi dost osvědčila kombinace z řebříčku, kontryhelu, kopřivy. Dávám si do toho ještě pár lístků máty na chuť. A aby se mi to nepřepilo, tak to kombinuji se vším co najdu - divizna, fialky,zavinutka, levandule, růže, měsíček lékařský atd. S podobným složením se to dá koupit i v lékárně, jmenuje se to čaj pro ženy a fakt to zabírá, teda mě dost. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sidonie
ADMIN


Založen: 3.1.2008
Příspěvky: 4131

PříspěvekZaslal: čt duben 03, 2008 11:45 am    Předmět: Citovat

jinak používám bylinka hlavně na saláty a ozdobení jídel. Takové sedmikrásky a filaky s listy všeho co se dá sníst promíchané s citronem a olejem - prostě mňamka Laughing Ale je fakt, že když přijdou kamarádi, tak se na to dívají dost nedůvěřivě a vždycky to musím ochutnat první, aby se přesvědčili, že je to k jídlu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: ne duben 06, 2008 4:27 pm    Předmět: Citovat

pánečku, ani jsem nedoufala, že najdu tak snadno podběl. šli jsme si v sobotu zajezdit na minibiku, a jak sme tak jezdili takovejma pěknejma polňačkama, asfaltovejma, koukám, co to tam nesvítí za žlutý pampelišky Very Happy tož došlo mi to hned, tak sem motnu pustila z pazour, pravda barbarsky sem vzala auto, on ten okruh měl pár kilásků, a co naleziště, tam jsem si zastavila... pravda jak magor jsem se každý kytce omluvila, trhala jsem tak obkvět, abych to nevyplenila do jednoho, ale nasbírala jsem toho i tak docela dost, no tenhle rok na občasnej kašel vystačím...
a jak tak trhám, trhám, koukám, co mě to nepálí, a ono mláďata kopřiv... takže jsem si pár přivlastnila taky (ne moc), a hned jsem si doma uvařila výbornej čaj...
http://botanika.wendys.cz/kytky/K173.php
pár detailů o podbělu, mj. tam píší, že je vysokým zdrojem zinku, takže by nemusel být špatný ani z hlediska vlasového využití... hňa Laughing Laughing Laughing
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Llucy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2007
Příspěvky: 1368

PříspěvekZaslal: ne duben 06, 2008 4:33 pm    Předmět: Citovat

Sidonie napsal:
jinak používám bylinka hlavně na saláty a ozdobení jídel. Takové sedmikrásky a filaky s listy všeho co se dá sníst promíchané s citronem a olejem - prostě mňamka Laughing Ale je fakt, že když přijdou kamarádi, tak se na to dívají dost nedůvěřivě a vždycky to musím ochutnat první, aby se přesvědčili, že je to k jídlu


Ty filaky mají být fialky? A není fialka jedovatá??? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.