Politická korektnost
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=2bbb784caf757518be6f725207664aa0Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 6:49 pm    Předmět: Citovat

Ja jsem docela pro to, nerikat Cikani. Ne ze by Cikani nebyli Cikani, ale proto, ze jsou to take Romove. Slovo "Cikani" ma v cestine strasnou spoustu negativnich konotaci, potkal jsem i takove cikany, kteri nesplnovali ani jednu z nich - a pak je to trochu nezaslouzene minus, ktere se s nimi automaticky vlece cely zivot.
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 7:01 pm    Předmět: Citovat

No jo, jenže ony se prostě slovní významy posouvají. Jak v češtině, tak v angličtině. Ve starých anglických knížkách co jsem měla bylo slovo "Negro" naprosto normální, pak ho postupně nahradilo slovo "Black" a najednou "Afroamerican" (pro černochy v Africe snad Afroafrican). Žádné slovo nemá megativní konotace samo o sobě, ale až pole toho, co na něj lidi nabalí. A postupně se daj nabalit ošklivosti i na slovo Rom a fakt nevím, kde nakonec u všech těch novotvarů můžeme skončit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 7:25 pm    Předmět: Citovat

Myslim, ze to nabalovani trva ne leta, ale generace. Pokud za dve generace odted nebudeme rikat Afroamerican ale "Čokočlověk" a ne Rom ale "Dříveind", bude mi to vadit min, nez pausalne prisuzovat nejakym skupinam domnele negativni vlastnosti Very Happy
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: st březen 12, 2008 9:04 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
No jo, jenže ony se prostě slovní významy posouvají. Jak v češtině, tak v angličtině. Ve starých anglických knížkách co jsem měla bylo slovo "Negro" naprosto normální, pak ho postupně nahradilo slovo "Black" a najednou "Afroamerican" (pro černochy v Africe snad Afroafrican). Žádné slovo nemá megativní konotace samo o sobě, ale až pole toho, co na něj lidi nabalí. A postupně se daj nabalit ošklivosti i na slovo Rom a fakt nevím, kde nakonec u všech těch novotvarů můžeme skončit.

No ale žádné slovo přece nemá žádné konotace samo o sobě, všechno jim přisuzují lidi, to je nomální ne? Já na korektnosti nevidím nic špatného, pokud se pod ní neskrývá pokrytectví, tzn. lepší když člověk říká negr, ale nic proti nim nemá než když říká afroameričan, ale myslí si o nich to nejhorší.
A víc než politická korektnost mi vadí, když se lidi při každé příležitosti ohánějí svobodou vyjadřování a svobodou vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 10:13 am    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
No jo, jenže ony se prostě slovní významy posouvají. Jak v češtině, tak v angličtině. Ve starých anglických knížkách co jsem měla bylo slovo "Negro" naprosto normální, pak ho postupně nahradilo slovo "Black" a najednou "Afroamerican" (pro černochy v Africe snad Afroafrican). Žádné slovo nemá megativní konotace samo o sobě, ale až pole toho, co na něj lidi nabalí. A postupně se daj nabalit ošklivosti i na slovo Rom a fakt nevím, kde nakonec u všech těch novotvarů můžeme skončit.


Jj, souhlas, mně to vadí hrozně, je to takové šílené kroucení a umělé přetváření jazyka, vymýšlejí se pořád nové a nové patvary, které nakonec stejně nejsou k ničemu, protože slovo je slovo, ale špatné myšlenky z hlavy to beztak nikomu nevyrazí... Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kafin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.10.2006
Příspěvky: 1044

PříspěvekZaslal: čt březen 13, 2008 3:19 pm    Předmět: Citovat

V tomhle musím souhlasit s Danou a Klarusou.Politická korektnost je sice pěkná,ale je jenom na oko.Jiné slovo,stejné cítění věci Wink .Osobně už jen čekám až se místo Romové nebo Cikáni bude říkat Indočeši podobně jako jsou v USA Afroameričané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Káťa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.4.2007
Příspěvky: 2593

PříspěvekZaslal: pá březen 14, 2008 8:49 am    Předmět: Citovat

dana napsal:
Bonemína napsal:
No jo, jenže ony se prostě slovní významy posouvají. Jak v češtině, tak v angličtině. Ve starých anglických knížkách co jsem měla bylo slovo "Negro" naprosto normální, pak ho postupně nahradilo slovo "Black" a najednou "Afroamerican" (pro černochy v Africe snad Afroafrican). Žádné slovo nemá megativní konotace samo o sobě, ale až pole toho, co na něj lidi nabalí. A postupně se daj nabalit ošklivosti i na slovo Rom a fakt nevím, kde nakonec u všech těch novotvarů můžeme skončit.

No ale žádné slovo přece nemá žádné konotace samo o sobě, všechno jim přisuzují lidi, to je nomální ne? Já na korektnosti nevidím nic špatného, pokud se pod ní neskrývá pokrytectví, tzn. lepší když člověk říká negr, ale nic proti nim nemá než když říká afroameričan, ale myslí si o nich to nejhorší.
A víc než politická korektnost mi vadí, když se lidi při každé příležitosti ohánějí svobodou vyjadřování a svobodou vůbec.


Každý to holt máme jinak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Čírina
161-320
161-320


Založen: 6.6.2007
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: st květen 21, 2008 12:20 pm    Předmět: Citovat

Aha napsal:
Ja jsem docela pro to, nerikat Cikani. Ne ze by Cikani nebyli Cikani, ale proto, ze jsou to take Romove. Slovo "Cikani" ma v cestine strasnou spoustu negativnich konotaci, potkal jsem i takove cikany, kteri nesplnovali ani jednu z nich - a pak je to trochu nezaslouzene minus, ktere se s nimi automaticky vlece cely zivot.


Jak jsem onehdá slyšela v hospodě, s Cikánama teď už žádné problémy nejsou - ale Rómové, ty nám dávaj....
Nemyslím, že by slovo změnilo skutečnost prostým přejmenováním věci, neboť růže, zvána jinak, voní vždycky stejně. Wink

Celá politická korektnost je postavená na hlavu, protože pokud nemůžeme pojmenovat problém, nemůžeme mluvit o problému a nemůžeme ho ani řešit. Uvedu přešvihnutý příklad - představme si, že pokud o někom řeknete že je obézní či tlustý, dopouštíte se diskriminace na základu tvaru těla. Když zcela korektně řeknete dvoustokilové dámě, že je plnějších tvarů, tak problém zvaný obezita jaksi neexistuje, protože se o něm nesmí mluvit. Ta paní umře na svou obezitu, protože kdyby jí doktor řekl, že je obézní a měla by zhubnout, tak ho zažaluje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 28.12.2006
Příspěvky: 2341

PříspěvekZaslal: st květen 21, 2008 12:40 pm    Předmět: Citovat

O politické korektnosti vím naprosto své, aneb, jak jsem kdysi komusi řekla: "politika je špína" - a od pověď dotyčného byla - "ano, proto tam jsem". Povětšinou jde hlavně o udržení koryta a "já, jen já mám málo", nepočítám ty předvolební politické kecy a motta typu: chovej se vždy tak, aby ses nemusel stydět a schovávat... ve skutečnosti by se při bližším ohledání člověk z toho tvora pozvracel... A upřímně řečeno, je to celkem tenký led. Ono, ať se co nazývá jakkoli, je celkem velice jednoduché uklouznout (nebo být nechán schválně uklouznut, když se někdo přestane hodit)..... Politika je byznys, hodně velký špinavý byznys.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Clondyk
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.4.2006
Příspěvky: 1922

PříspěvekZaslal: po květen 26, 2008 4:35 am    Předmět: Citovat

No o cikánech nebo rómech se toho dá naspat asi hafo, haf... když jsem byl na učńáku, tak bylo období, kdy si sami cikáni říkali "Italové" a mezi samotnýma rómama slovo róm moc oblíbené není, protože to má být nějaký jeden kmen , asi jako zde kdysi byly třeba kmen Lučanů nebo Čechů... takže mezi sebou si běžně říkají cikáne a za žádnou nadávku to nepovažují, ovšem, řekne-li to to slovo gadža, tak je zle...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.