no ty woe?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Jste u nás noví? Představte se, zeptejte se, uvolněte se :)
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=573587f23e3ad0a44adb4d66a95b84eeZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
speedy.gonzales391
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 7.2.2008
Příspěvky: 1290

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 2:47 pm    Předmět: Citovat

Titania napsal:
S tím šukáním po světnici si nejsem jistá, jestli to náhodou není rovnou v Němcový Babičce - už jsem klasiky dávno nečetla. A taky mám pocit, že v Komenskýho Labyrintu světa nebo v jiné knize přibližně ze stejné doby se zase objevuje, že psi seděli pod stolem mrdaje ocasy - samozřejmě taky bez jakejchkoli náznaků vulgarity. Prostě se nám jazyk vyvíjí a vyvíjí Smile


V tý starý Babičce to myslim je a hledala myslim, že šátek? nebo něco podobnýho...
_________________
Jsem jak?? jsem a komu se to nel?????????????­b?????????????­, a??.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 6:00 pm    Předmět: Citovat

sobebor napsal:
Pro pochopení kvalitní mluvy a imidže doporučuju tento studijní článek http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2006080701 Laughing


Ta to je opravdu hustý. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Konečně někdo oživil makarónskou mluvu ze 14.století - a tentokrát v Čj-Aj, což mi jako absolventce těchto dvou oborů dokonale vyhovuje Laughing Laughing Laughing

A u té babičky se myslím jednalo o popis dění v chalupě po ránu. Šukání po světnici znamená prostě zabývání se drobnými domácími pracemi, ne hledání čehokoli Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 8:32 pm    Předmět: Citovat

Titania napsal:
...že v Komenskýho Labyrintu světa nebo v jiné knize přibližně ze stejné doby se zase objevuje, že psi seděli pod stolem mrdaje ocasy - samozřejmě taky bez jakejchkoli náznaků vulgarity. Prostě se nám jazyk vyvíjí a vyvíjí Smile

To je spíš multikulturní směšování než vývoj. Konkrétně tohle je z polštiny a psi to tam zcela bez ostychu dělají dodnes - v Polsku to znamená vrtět . Smile

Ovšem zmatky to může nadělat hezké... podobně jako když jistý dnes už celkem známý botanik šel se svou polskou kolegyní po horách, hledali kytky... a v jednu chvíli se ocitli na místě s pěkným výhledem. Čech se rozhlédl a pravil: "Tady je hezky, že? Zastavme se, pokochejme se..." A paní se hrubě urazila, neb podle jejího rodného jazyka ji právě, nic netuše, vyzval k milování Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Breberka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.9.2007
Příspěvky: 838

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 8:35 pm    Předmět: Citovat

heh pekne se toto tema zvrtlo =) cele jsem ho precetla, nez jsem sem neco napsala a pekne jsem se nasmala =)) Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Breberka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.9.2007
Příspěvky: 838

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2008 8:40 pm    Předmět: Citovat

nedavno jsem mluvila s jednou pani - mohlo ji byt tak 65, no a rikala, jak mluvi jeji vnoucata. jako nepripadnu si stara, ale proste jsem nevedela ze toto slovo existuje. Snad ho napisu dobre ..Fríkulín (free-cool-in). to znamena ze je borec ci holka free,cool a in zaroven. vubec jsem toto neznala. No nedalo mi to a ptala jsem se o 3 roky mladsi segry a bratrance. tj. je jim 17 a bratranec to znal, segra ne... Laughing Embarassed Twisted Evil tak nevim jestli sem uz moc stara, ale neslysela jsem o tom vyrazu zatim Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Embarassed Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 6:06 pm    Předmět: Citovat

Breberko , slovo FRIKULIN znám a také občas používám ( četla jsem to jednou i s vysvětlením v nějakém časáku) - občas se zkrátka vyskytne hustej týpek ( klído i ženského pohlaví) , na kterého tohle slovo sedne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pimpa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.4.2008
Příspěvky: 1019

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 7:54 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Breberko , slovo FRIKULIN znám a také občas používám ( četla jsem to jednou i s vysvětlením v nějakém časáku) - občas se zkrátka vyskytne hustej týpek ( klído i ženského pohlaví) , na kterého tohle slovo sedne.


Hustej týpek je taky dobrý termín! Za mého mládí se říkalo borec. Manželovi řekla loni jedna mladá slečna: "Vy jste hustej!" a on vůbec nevěděl, jestli ho chválí, nebo haní! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 8:12 pm    Předmět: Citovat

pimpa napsal:
ilona napsal:
Breberko , slovo FRIKULIN znám a také občas používám ( četla jsem to jednou i s vysvětlením v nějakém časáku) - občas se zkrátka vyskytne hustej týpek ( klído i ženského pohlaví) , na kterého tohle slovo sedne.


Hustej týpek je taky dobrý termín! Za mého mládí se říkalo borec. Manželovi řekla loni jedna mladá slečna: "Vy jste hustej!" a on vůbec nevěděl, jestli ho chválí, nebo haní! Very Happy

jezdila sem na tábor k brnu a tam holky klukum řikaly balíci... a taky to znamenalo jakože borci, ale pro nás byl balík vesnickej kluk prostě Very Happy
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pimpa
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.4.2008
Příspěvky: 1019

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 8:16 pm    Předmět: Citovat

tiborMel napsal:
pimpa napsal:
ilona napsal:
Breberko , slovo FRIKULIN znám a také občas používám ( četla jsem to jednou i s vysvětlením v nějakém časáku) - občas se zkrátka vyskytne hustej týpek ( klído i ženského pohlaví) , na kterého tohle slovo sedne.


Hustej týpek je taky dobrý termín! Za mého mládí se říkalo borec. Manželovi řekla loni jedna mladá slečna: "Vy jste hustej!" a on vůbec nevěděl, jestli ho chválí, nebo haní! Very Happy

jezdila sem na tábor k brnu a tam holky klukum řikaly balíci... a taky to znamenalo jakože borci, ale pro nás byl balík vesnickej kluk prostě Very Happy


Balík je fakt vesnickej buran. Aspoň tady se to taky říká. A ještě jsme frajerům říkávali "bouchač". Very Happy A krásnou "nadávku" používal Foglar v Rychlých šípech: "Ty plantážníku!" Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiborMel
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 3.1.2007
Příspěvky: 2550

PříspěvekZaslal: po červenec 14, 2008 8:45 pm    Předmět: Citovat

jj, ale oni to používali jakože na chalany prostě, > tak kdy dorazej ti balíci? nebo >to sou balíci!!!
_________________
I would die to breathe again
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky! Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.