Je Pražák člověk ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=a29585a409dab477fe3b4ecd2eb7b8ebZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lillypad
161-320
161-320


Založen: 15.2.2008
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:01 pm    Předmět: Citovat

Zážitek z minulého týdne- Jela jsem domů do Ostravy z Brna na víkend, sedím v MHD z vlakového nádraží, přistoupí matka s malým klukem, ten kluk po chvilce řekne pražáckým, rvoucím uši, přízvukem: A mamíííí proč tady všichni jezděj sockouu??? No myslela jsem, že se paní studem propadne, a ona na to: Protože jsou tady všichni chudí.
Měli jste vidět ty obličeje Very Happy
Bohužel takových jsem potkala vícero. Ale taky znám z Prahy skvělé lidi....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eltecko
161-320
161-320


Založen: 29.11.2006
Příspěvky: 289

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:16 pm    Předmět: Citovat

Já teda nevím, co někteří mají proti pražštině.... Každý dialekt je přece specifický, ne?? Podotýkám, že pocházím ze skoro-Moravy a v Praze reziduji 3 roky. Ano, používá se tu více hovorových výrazů, ale já jsem zase byla u vytržení např. z nářečí Ostravského (a to jsem ještě v Praze nebydlela) a připadalo mi fakt hrozné. Teď na pražštině nic zvláštního nevidím. Připadá mi rozhodně přijatelnější než třeba nářečí severočeské, kde se komolí nejen slova, ale i pády, což mi doslova trhá uši. Je fakt, že když se vrátím od nás z domu, ještě tak dva dny mluvím po našem a nebo se doma směju slovům jako "ulica" "židla" atd. Smile Myslím, že se to přehání a pokud někdo má něco proti Pražákům, tak je pro něj zdejší jazyk jen záminkou. Myslím, že lidi jsou všude stejní a zdejší mluvu neshledávám o nic horší než jakoukoli jinou. Stejně tak se mi nikdy nestalo, že by na mě v obchodě zapěli "Breej déééén".. Spíš nezdraví vůbec, což je spíš způsobeno tím, že vcházím v oděvu určeném do školy a zrovna nevypadám, že tam hodlám provětrat zlatou kartu.
Vzhledem k tomu, že já proti nikomu nic nemám, mi docela vadí, že se rodilí Pražáci (a nebo možná ani ti ne, ale ti co se sem přistěhovali) vyjadřují o nově-příchozích jako o "naplavenině". Copak já za to můžu, že je zde největší výběr škol a dostatek pracovních příležitostí??
_________________
Zivot se meri na okamziky, ktere se dotknou vaseho srdce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eltecko
161-320
161-320


Založen: 29.11.2006
Příspěvky: 289

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:19 pm    Předmět: Citovat

lillypad napsal:
Zážitek z minulého týdne- Jela jsem domů do Ostravy z Brna na víkend, sedím v MHD z vlakového nádraží, přistoupí matka s malým klukem, ten kluk po chvilce řekne pražáckým, rvoucím uši, přízvukem: A mamíííí proč tady všichni jezděj sockouu??? No myslela jsem, že se paní studem propadne, a ona na to: Protože jsou tady všichni chudí.
Měli jste vidět ty obličeje Very Happy
Bohužel takových jsem potkala vícero. Ale taky znám z Prahy skvělé lidi....

Hlavně, že oni cestovali limuzínou. To je fakt povrchní.
Já nevím, nějak si nemůžu vzpomenout, že bych tu někdy tak příšernou mluvu slyšela... Řekla bych, že normálním Pražákům je to úplně fuk, ale spíš jsou nevražíví takoví ti, co se Pražáky už cítí být a jaksi žárlí na ty "nové", jako by tu měli ohrožovat jejich sociální zázemí nebo co...
_________________
Zivot se meri na okamziky, ktere se dotknou vaseho srdce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tonda
161-320
161-320


Založen: 14.8.2006
Příspěvky: 289

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:21 pm    Předmět: Citovat

lillypad napsal:
Zážitek z minulého týdne- Jela jsem domů do Ostravy z Brna na víkend, sedím v MHD z vlakového nádraží, přistoupí matka s malým klukem, ten kluk po chvilce řekne pražáckým, rvoucím uši, přízvukem: A mamíííí proč tady všichni jezděj sockouu??? No myslela jsem, že se paní studem propadne, a ona na to: Protože jsou tady všichni chudí.
Měli jste vidět ty obličeje Very Happy
Bohužel takových jsem potkala vícero. Ale taky znám z Prahy skvělé lidi....

Mě se nelíbí používání pojmu "socka" pro veřejnou dopravu. Já naopak podporuju veř. dopravu, ale musí stát za něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:28 pm    Předmět: Citovat

Řekla bych, že Pražák je člověk jako každý jiný a vždycky záleží na jedinci, jak se jeví. Někdo je milý, jiný protivný... - ať je z Prahy, Aše nebo Mostů u Jablunkova - v Praze jsem 5 let studovala a nesetkala jsem se s vyloženě plošným negativním chováním - někdo byl takový a jiný makový.
Nelíbí se mi, jak se v Praze mluví, ale připadá mi, že je to podobná obecná čeština jako jinde v Čechách. Vadí mi to, ale někomu zase můžou vadit moje šufánky a šporáky Smile
Připadá mi zajímavé (ale asi to není jen u Pražáků, ale u všech z Čech), jak se tak zvláštně zdůrazňuje, že je někdo z Moravy - my Moraváci neříkáme, že je někdo z Čech Smile, ale řekneme třeba "je to kamarádka z Třeboně" a hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:39 pm    Předmět: Citovat

Herminka napsal:

Připadá mi zajímavé (ale asi to není jen u Pražáků, ale u všech z Čech), jak se tak zvláštně zdůrazňuje, že je někdo z Moravy - my Moraváci neříkáme, že je někdo z Čech Smile, ale řekneme třeba "je to kamarádka z Třeboně" a hotovo.


Hej, ale jo, tež jsem si všimla.. Shocked Wink
O mně v práci furt říkali - to je ta z Moravy. Případně v předchozí práci - "no já nevím, jak se to dělá u vás v Ostravě, ale u nás jinak!!" Laughing
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 4:46 pm    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
O mně v práci furt říkali - to je ta z Moravy.

Nojo, asi je to pro ně exotika - východ... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bambi
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 8.3.2008
Příspěvky: 780

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 5:00 pm    Předmět: Citovat

Herminka napsal:
Morganna napsal:
O mně v práci furt říkali - to je ta z Moravy.

Nojo, asi je to pro ně exotika - východ... Laughing

Já nevím kdyby byla Praha větší jak Morava, ale takto...
Laughing Twisted Evil Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 5:16 pm    Předmět: Citovat

Asi žiju na jiné planetě, co se úplnou náhodou jmenuje taky Praha. Protože jsem se s většinou věcí, o kterých píšete vůbec nesetkala Shocked
A pokud jde o jazyk. Jak už jsem psala, v Praze se mluví česky. Nepoužívají se germanismy, polské výrazy a jiné zkomoleniny. Takže pokud někdo argumentuje, že se v Praze mluví hrozně, připadá mí, jakoby říkal, že je hrozná čeština.
Třeba na Moravě se na základní škole má taky učit český jazyk a učitelka tam na děti rozhodně česky nemluví. Vždycky mě zaráží, že pražskou češtinu často haní lidé, kteří používají ve svém místním nářečí nejvíc výrazů převzatých z jiných jazyků a nejvíc zkomolenin. Nechápu to.

A pokud jde o to nepřátelství, stačí někde zmínit, odkud jsem a už se mi dostane v lepším případě posměšků, v horším urážek. Mě by při tom nikdy nenapadlo urážet nebo napadat Moravany, Slezany a všechny ostatní, kteří náhodou nebydlí v Praze.

Když už mě někdo vážně tímhle primitivním přístupem naštve, řeknu na to : vesnický dvorek nepřeskočíš Wink a pokrčím rameny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 5:21 pm    Předmět: Citovat

Pražština zní nepražským uším hrozně zejm. intonací a výslovností. Ale je to taková legrácka, neměli by to pražácí brát moc vážně... Wink)
_________________
DlouheVlasy.cz!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.