Čeština spisovná i nespisovná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=a629262a8852258f1c390569fae6257fZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cris
321-600
321-600


Založen: 14.12.2006
Příspěvky: 519

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 2:54 pm    Předmět: Citovat

hankabar napsal:

Ano ano, souhlas - v médiích by se měli snažit mluvit spisovně. To trhá uši i mně Sad I když - podívejte se na panáčky z naší vlády - ti by také měli jít příkladem, ale to jejich vyjadřování, o chování jako takovém ani nemluvě... ts ts ts...

nejenom mluvit spisovně, zvláště reportéři a moderátoři by se měli povinně účastnit nějakých kurzů rétoriky aby se naučili alespoň trochu frázovat a správně dýchat. Je pro mě skoro nemožné poslouchat ty jejich staccato projevo-zprávy Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 3:12 pm    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
Proč mluvit monotónně jako uspávač hadů? Chichi Laughing


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 3:14 pm    Předmět: Citovat

Koukám, že by možná stálo za to založit "jazykové" nebo "češtinářské" vlákno Laughing
A pokud se tak náhodou stane, přidávám předem svou trošku. Ve škole jsem měla češtinu moc ráda kvůli slohům. Ovšem význam větného rozboru mi byl vždy záhadou. Nikdy jsem nepochopila tu svahilštinu, kterou se ta slova označovala. Stejně tak mi velice vadí striktní trvání na zkostnatělých pravidlech. Někteří lidé nemají smysl pro humor, tvořivost a ani pro vývoj jazyka. Například v literatuře mě to nebetyčně vytáčí. Každý autor má svůj styl, kterým se vyjadřuje a který mu slouží coby malířský štětec.
Na druhou stranu samozřejmě některé hrůzy v novinách nebo zpravodajství mě dokáží pořádně rozčílit. Ale to spíš proto, že mě zlobí kdokoli, kdo nedělá svou práci pořádně.

Já jsem si s řečí vždycky ráda hrála. Slovní hříčky a novotvary se mi moc líbí a nový přístup k jazyku mě většinou spíš potěší, než abych se pohoršovala nad porušováním nějakých pravidel. Ale musí to být tvůrčí. Nesmí to pramenit z neznalosti a hlouposti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Awerin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.5.2007
Příspěvky: 1069

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 3:16 pm    Předmět: Citovat

Já si myslím, že na srazu by se nad něčím takovým jako je přízvuk, nářečí,.. nikdo nepozastavoval, pokud by náš slovník vysloveně nebyl synonymem pro kanál. Takže klid. Když někdo řekne "Já bysem" a je to kamarád, tak ho s úsměvem na to upozorním, když je to někdo cizí a vážím si ho, mám ho ráda a vím, že je to člověk, který jinak z pusy běžně nevypouští kdejaké splašky, spustí se mi sice v hlavě alarm, ale úplně bez problému to přejdu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 3:29 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Koukám, že by možná stálo za to založit "jazykové" nebo "češtinářské" vlákno Laughing
A pokud se tak náhodou stane, přidávám předem svou trošku. Ve škole jsem měla češtinu moc ráda kvůli slohům. Ovšem význam větného rozboru mi byl vždy záhadou. Nikdy jsem nepochopila tu svahilštinu, kterou se ta slova označovala. Stejně tak mi velice vadí striktní trvání na zkostnatělých pravidlech. Někteří lidé nemají smysl pro humor, tvořivost a ani pro vývoj jazyka. Například v literatuře mě to nebetyčně vytáčí. Každý autor má svůj styl, kterým se vyjadřuje a který mu slouží coby malířský štětec.
Na druhou stranu samozřejmě některé hrůzy v novinách nebo zpravodajství mě dokáží pořádně rozčílit. Ale to spíš proto, že mě zlobí kdokoli, kdo nedělá svou práci pořádně.

Já jsem si s řečí vždycky ráda hrála. Slovní hříčky a novotvary se mi moc líbí a nový přístup k jazyku mě většinou spíš potěší, než abych se pohoršovala nad porušováním nějakých pravidel. Ale musí to být tvůrčí. Nesmí to pramenit z neznalosti a hlouposti.


Tak to jsme v tom dvě Very Happy Z větných rozborů jsem nejlepší známku měla vždy 4 - a to jen v případě, že souvětí obsahovalo příslovečné určení - krom podmětu a přísudku snad jediné, co jsem dovedla rozpoznat Very Happy

Taky mám ráda hrátky s češtinou (na to naštěstí není větného rozboru až tolik třeba) a přímo zbožňuju Luďka Nekudu. Ten chlap měl češtinu na háku viz zde skvěle odzpívaná písnička Pes suverén Smile
www.youtube.com/watch?v=RzqB4XS_9k8

Jo, málem bych zapomněla - byla jsem v kině IMAX, a tam mají tedy neskutečného uvaděče - klučina cca 18 let, který divákům podává před filmem stručné vysvětlení technologie 3D a drmolí, komolí jedno slovo za druhým, žádná intonace, nic, jede, už aby to měl. Copak ho nadřízení nikdy neslyšeli??? Tfuj! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 3:43 pm    Předmět: Citovat

Tak já tam 3x slyšela slečnu, která byla sice Češka, ale česky rozhodně nemluvila. Ona slila všechna slova do nekonečného lamentu. Nejen, že člověk vůbec nevěděl, co říká, ale znělo to jako litevština Laughing Velice podobný projev tomu, o kterém píšeš. Vzhledem k tomu, že tam chodí hlavně školy, je to neskutečná drzost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Awerin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.5.2007
Příspěvky: 1069

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 5:11 pm    Předmět: Citovat

hankabar: Tak přesně toho samého klučinu, o kterém mluvíš, jsem v IMAXU zažila i já. Drmolil jak o závod a většina z toho co řekl, byla přímo k smíchu ( jako návod, jak si otřít brýle)...já vím, že zrovna v tomhle vláknu, kde se částečně mluví i o kultivovanosti se tohle nehodí psát, ale já jsem to pak už nevydržela a drze se hlasitě rozesmála, až se na mě někteří otočili. To fakt stojí za to, ten jeho proslov si poslechnout Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yurasch
41-80
41-80


Založen: 5.7.2008
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po říjen 27, 2008 10:11 pm    Předmět: Citovat

Nicole napsal:
Ve škole jsem měla češtinu moc ráda kvůli slohům. Ovšem význam větného rozboru mi byl vždy záhadou. Nikdy jsem nepochopila tu svahilštinu, kterou se ta slova označovala.

Tak to jsem podobný případ. Naštěstí se mi vždycky nějakým zázrakem zkoušení z vět. rozboru vyhnulo. Možná nějaký školní Anděl strážný Very Happy
Sloh byl taky má oblíbená disciplína, moji pohádku o Zelené Karkulce si moje učitelka v 5. třídě schovala na památku. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 8:58 am    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
J
Tak to jsme v tom dvě Very Happy Z větných rozborů jsem nejlepší známku měla vždy 4 - a to jen v případě, že souvětí obsahovalo příslovečné určení - krom podmětu a přísudku snad jediné, co jsem dovedla rozpoznat Very Happy

Tak tohle mi nedělalo žádné problemy - za nás byl větný rozbor součastí přijmaček, takže jsme to promrskávali stále dokola . Ovšem k čemu je větný rozbor dobrý mi zustalo utajeno - po přijmačkách už jsem ho nikdy nepotřebovala, za pár let se mi uplně vykouřil z hlavy a nemužu říct, že by mi tahle znalost v životě scházela Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Awerin
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 27.5.2007
Příspěvky: 1069

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 12:36 pm    Předmět: Citovat

Podle mě je to k tomu, abychom pochopili význam slov,sousloví, vět,... jejich základ a celkově strukturu jazyka českého. Protože těměř každý jazyk tvoří větu jinak, jinak skloňuje,..., tak je podle mě důležité pochopit, jak je to v Češtině Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.