Čeština spisovná i nespisovná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=1ec96a312728782ff4ede6d3af6b9fc7Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 21.11.2006
Příspěvky: 2752

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 12:52 pm    Předmět: Citovat

Awerin napsal:
Podle mě je to k tomu, abychom pochopili význam slov,sousloví, vět,... jejich základ a celkově strukturu jazyka českého. Protože těměř každý jazyk tvoří větu jinak, jinak skloňuje,..., tak je podle mě důležité pochopit, jak je to v Češtině Wink

Souhlas, konečně to někdo pochopil. Nejde ani tak o to naučit se, jak se která věta přesně jmenuje, ale pochopit logiku souvětí. Bez toho v podstatě nejde ani pochopit jeho význam.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lily
321-600
321-600


Založen: 24.11.2006
Příspěvky: 490

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 1:07 pm    Předmět: Citovat

Awerin napsal:
hankabar: Tak přesně toho samého klučinu, o kterém mluvíš, jsem v IMAXU zažila i já. Drmolil jak o závod a většina z toho co řekl, byla přímo k smíchu ( jako návod, jak si otřít brýle)...já vím, že zrovna v tomhle vláknu, kde se částečně mluví i o kultivovanosti se tohle nehodí psát, ale já jsem to pak už nevydržela a drze se hlasitě rozesmála, až se na mě někteří otočili. To fakt stojí za to, ten jeho proslov si poslechnout Laughing


Já jsem tam byla dvakrát a pokaždé tam byl on. Chtělo se mi smát a strašně, ale jako pedagogický dozor jsem nechtěla dávat dětem špatný příklad. I když většina dětí se smála Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 10:44 pm    Předmět: Citovat

Ad větný rozbory: já sice měla v češtině taky radši slohy, ale větný rozbory mi nijak nevadily. Spíš jsem je brala tak trochu jako nějaký rébusy, něco jako v matice rovnice (a zažívala jsem takový to uspokojení, když všechno zapadne do sebe a vyjde to správně, teď si to užívám u sudoku - holt magor a hračička, no Embarassed ).
Ale pořádně jsem rozbory ocenila až později na vysoký, když jsme dělali částečně na pozadí češtiny gramatiku jinejch jazyků - za pomoci rozborů ty rozdíly ve větný skladbě byly úžasně názorný, člověk jenom kouknul, viděl a pochopil. A i na těch nižších stupních se s pomocí větnejch rozborů učíme líp vnímat jazyk jako určitou strukturu nejenom na úrovni slov. Jenom možná není úplně šťastný řešení na to při výuce klást až takovej důraz. Občas jsem na základce i na gymplu mívala pocit, že čeština není nic jinýho než rozbory - a to jsem patřila k tý menšině, kterou v rozumným množství rozbory bavily a nedělaly jí problémy. Všeho moc škodí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: út říjen 28, 2008 10:56 pm    Předmět: Citovat

ježiš, já jsem asi fakt exot... mě rozbory nijak nevadily, mě totiž nevadilo ve škole skoro nic... jediné, co jsem nesnášela bylo, když jsem se musela cokoli (do jakéhokoli předmětu) naučit nazpaměť, to jsem bojkotovala, protože mi dodneška příjde naprosto zbytečné se cokoliv učit zpaměti... a odmítám to dělat doteď... ale když jsme se učili cokoliv jinýho (třeba něco, co podporuje přemýšlení - tzn. i ten větný rozbor), tak jsem neměla a nemám nejmenší problém - i když jsou to někdy věci, které už v životě nepoužiju...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: st říjen 29, 2008 9:03 am    Předmět: Citovat

Tak větné rozbory mi nějak zásadněji nevadily, navíc větné rozbory na střední byly jen slabým odvarem toho, čím nás obšťastnovali v syntaxi na výšce Twisted Evil Je ale tedy fakt, že takové ty "špeky" už jsem docela úspěšně zapomněla, neb je nijak zásadněji nepotřebuju, a pokud na ně narazím sem tam při korektuře (třeba kvůli správnému umístění čárek), musím je hledat znova a znova... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonie
ADMIN


Založen: 3.1.2008
Příspěvky: 4131

PříspěvekZaslal: čt leden 08, 2009 8:14 am    Předmět: Citovat

Když mi kamarád vyprávěl co mu lidi říkají do telefonu na konci hovoru, tak jsem mu nevěřila. Ale včera jsem se na vlastní uši přesvědčila, že je to pravda. Jedna paní šla po ulici a dost hlasitě telefonovala a žádala někoho, aby ještě chvíli počkal, že hned dorazí. A než se rozloučila, tak prohlásila: "hodnej". Jsem z toho byla lehce v šoku. Co to má jako být?? Zní mi to jako poplácání po hlavě, takový úlisný. Setkali jste se s tím??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: čt leden 08, 2009 2:58 pm    Předmět: Citovat

Já jsem si dneska všimla, že se tu v jednom vláknu nějak pomnožilo slovo VYKOMUNIKOVAT Confused a tak se divim... nikdy v životě jsem se s tim nesetkala a upřímně se mi moc nelíbí (ale zas já si zvyknu na kde co Wink Laughing )... a taky se chci zeptat: Kde jste k tomu slovu přišli?
(dik a nemyslim to zle, jenom se divim Wink )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: čt leden 08, 2009 3:09 pm    Předmět: Citovat

egle napsal:
Já jsem si dneska všimla, že se tu v jednom vláknu nějak pomnožilo slovo VYKOMUNIKOVAT Confused a tak se divim... nikdy v životě jsem se s tim nesetkala a upřímně se mi moc nelíbí (ale zas já si zvyknu na kde co Wink Laughing )... a taky se chci zeptat: Kde jste k tomu slovu přišli?
(dik a nemyslim to zle, jenom se divim Wink )


Laughing Laughing Laughing Já jsem reagovala přímo do příslušného vlákna. Je to hrozné slovo. A svého času jsem se v jednom z mailů s připomínkami klientů setkala s tím, že loga nemohou být na obalu umístěná tak, jak jsou, protože: "Není úplně správné komunikovat logo x a logo y"... Tak jsem opravdu hleděla jak puk a netuším, kde to sebrali... Shocked Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: čt leden 08, 2009 3:18 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
"Není úplně správné komunikovat logo x a logo y"

taky dobrý Laughing přidávám se k puku Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blondorezka
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.9.2007
Příspěvky: 794

PříspěvekZaslal: čt leden 08, 2009 3:23 pm    Předmět: Citovat

Tak čeština mi vždycky šla, hlavně sloh jsem milovala. Mám potíž se správným umístěním čárek ve větě(souvětí) a občas, hlavně když jako tady na pokecu píšu rychle a myslím hlavně na obsah a méně na formu, tak popletu třeba s a z na počátku slova. Doufám ale, že velké hrubky ze mě nepadají ani v kalupu Very Happy Mluva reportérů a moderátorů je hnus(čest nemnohým vyjímkám).Máma je reportérka v Českém rozhlase, Cool a já jsem od mala byla v mluvení "honěná"(Výslovnost, neříkat různé extra patvary, nespisovně jsem samozřejmě mluvila, ale ne vysloveně chybné výrazy). Nejsem ale žádný fanatik a když třeba klepu s kámoškama, tak taky drmolím páté přes deváté(někdy i tady, uznávám). Ale když někdo čte zprávy a mluví jak v hospodě, je to humus.

Strašně mě tahá za uši, kolik lidí co veřejně promlouvají, neumí správně zacházet s vysokými číslovkami. "Připomínáme si šestsetpadesátpáté výročí založení..." z úst primátorky města při slavnostním projevu je humus. (Snad šestistépadesátépáté) Razz

Prostě co je tak nějak jedno mezi kamarády by na nějakém oficiálním projevu vážně nemělo zaznívat.Ale sem chodím relaxovat, tak nějaký ten patvar snad přežijete Very Happy


Naposledy upravil Blondorezka dne čt leden 08, 2009 3:40 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.