Čeština spisovná i nespisovná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=6ec8998002b52a8114d24ab8c52f9273Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 10:31 am    Předmět: Citovat

hankabar napsal:
Díky Klarušo za poučení Smile Nicméně mě se víc líbí to, co používám Smile
Jináč občas docela dobře blbnu z kolegyňky Bulharky. Ona se učí česky rok, a jde jí to moc dobře, nicméně třeba slovosled a tvary samozřejmě stoprocentní nejsou, a já to od ní dost chytám. Tuhle jsem dostala moc hezkou sms:
Ahojky co děláš dneska? chtěla by jdeme venku, počasí budou taky krásně, doufám že jsi fajn Very Happy

ta je krásná Very Happy ale náhodou po roce učení je to dobrý, já se německy učím už od 4. třídy a obávám se, že bych se vyjádřila s obdobnýma chybama Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hankabar
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 9.3.2008
Příspěvky: 1361

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 10:38 am    Předmět: Citovat

Very Happy a já anglicky Very Happy Fakt Albenu obdivuju, protože si neumím představit sebe v Bulharsku, že bych se to měla učit. Ruštinu od vedle sedících kolegyň docela chytám, ale bulharština, i když má spoustu výrazů vyloženě stejných nebo aspoň hodně podobných, tak mi přijde těžší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumjana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 25.9.2007
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 11:36 am    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Dana napsal:
Nicole napsal:

A ještě jedna věc mi strašně vadí : sedmatřicet, místo třicet sedm. Ve zprávách u toho šílím.

Co je špatného na sedmatřiceti?


Ono dobře je obojí, asi to bude nějaká osobní averze vůči tomu druhému výrazu Wink


Averzi mám taky, "sedmatřicet" úplně to nesnáším Laughing

hankabar napsal:

Jináč občas docela dobře blbnu z kolegyňky Bulharky. Ona se učí česky rok, a jde jí to moc dobře, nicméně třeba slovosled a tvary samozřejmě stoprocentní nejsou, a já to od ní dost chytám. Tuhle jsem dostala moc hezkou sms:
Ahojky co děláš dneska? chtěla by jdeme venku, počasí budou taky krásně, doufám že jsi fajn Very Happy


Bulharština nemá pády, učit se češtinu jí fakt nezávidím Very Happy


Mně dost vadí : "Mám rád své přátelé", ostatní věci se dají přežít, když je to brácha, opravím ho, pokud někdo méně známý, nepoučuju Smile (nepoučuji Laughing ) Sama dělám chyby, v čárkách určitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumjana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 25.9.2007
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 11:50 am    Předmět: Citovat

Po ani ne roce učení se německy (nebavilo mě to a asi i proto mi němčina nešla) jsme jeli na výlet do Rakouska..chtěla jsem koupit nějaký suvenýr...v jednom obchodě jsem zahlédla nějaké plátno na stěnu s netopýrem, usoudila jsem, že bratrovi by se mohlo to líbit.. Laughing nebyla tam cenovka, tak jsem se musela zeptat..nejsem si tím sice jistá, ale tuším, že jsem na prodavačku vybafla: "kolik stojíte?"...párkát jsem to zopakovala, protože se dost divně tvářila a pak jsem se zeptala "Jste na prodej ?" Laughing Podotýkám, že v nějaké knize jsem si zřejmě zapamatovala větu, no, tak jsem ji použila Embarassed Laughing Jo, ale to bylo dávno, abyste si nemysleli Laughing

(doufám, že v tomhle vlákně nemám v příspěvku chybu Laughing když tedy nepočítám slohové blbosti jako "tak" a "no" Laughing )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nicole
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.7.2008
Příspěvky: 6825

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 11:50 am    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Dana napsal:
Nicole napsal:

A ještě jedna věc mi strašně vadí : sedmatřicet, místo třicet sedm. Ve zprávách u toho šílím.

Co je špatného na sedmatřiceti?


Ono dobře je obojí, asi to bude nějaká osobní averze vůči tomu druhému výrazu Wink

Jasně, přijde mi to převzaté z němčiny. Prostě mi to vadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 12:06 pm    Předmět: Citovat

Lucy W. napsal:
... a "česká spodoba znělosti" "schoda" místo "zhoda" atp.

A není možné, tj. správné, obojí? Češtináři, uveďte to prosím na pravou míru. Nashledanou lze přece taky vyslovit [naschledanou] nebo [nazhledanou] - ten druhý tvar používají častěji starší lidé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 12:54 pm    Předmět: Citovat

Herminka napsal:
Lucy W. napsal:
... a "česká spodoba znělosti" "schoda" místo "zhoda" atp.

A není možné, tj. správné, obojí? Češtináři, uveďte to prosím na pravou míru. Nashledanou lze přece taky vyslovit [naschledanou] nebo [nazhledanou] - ten druhý tvar používají častěji starší lidé.


Pokud si dobře pamatuji, tak obojí výslovnost je skutečně správná. Rozdíl je spíše moravsko-český: moravská podoba zh, česká sch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kornélie
161-320
161-320


Založen: 13.12.2008
Příspěvky: 293

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 1:29 pm    Předmět: Citovat

citace:
Pokud si dobře pamatuji, tak obojí výslovnost je skutečně správná. Rozdíl je spíše moravsko-český: moravská podoba zh, česká sch.

Je to tak, hlavně když je správně napsáno shoda.

A ještě shlédnout x zhlédnout. Už asi ve třetím časopise jsem četla, že nějaká celebrita shlédla nový film. Asi mají všichni plochou obrazovku na podlaze, jinak si to nedovedu vysvětlit. Nebo sledovali program na promítacím plátně z helikoptéry, u celebrit je všechno možné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herminka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.8.2007
Příspěvky: 3260

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 1:45 pm    Předmět: Citovat

Kornélie napsal:
A ještě shlédnout x zhlédnout. Už asi ve třetím časopise jsem četla, že nějaká celebrita shlédla nový film. Asi mají všichni plochou obrazovku na podlaze, jinak si to nedovedu vysvětlit. Nebo sledovali program na promítacím plátně z helikoptéry, u celebrit je všechno možné.

Připadá mi, že mezi lidmi je zakořeněné, že "uvidět" se správně píše "shlédnout".
Když jsem nedávno dělala plakát na výstavu a psala tam "zhlédněte", říkala jsem si, kolik lidí si bude myslet, že tam máme hrubku Rolling Eyes

Ještě mi horzně vadí oslovování prvním pádem - třeba "pane Novák" - připadá mi to takové komunistické Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 1:58 pm    Předmět: Citovat

Jo, to občas klienti zhlédnout chtějí se s... Laughing
Mě vytáčí zaměnování dlouhého a krátkého i ve slově ji/jí. Vyskytuje se to čím dál častěji, přitom to docela výrazně mění smysl Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.