Čeština spisovná i nespisovná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=4a93cf39eec952758e78168d45e5f505Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 2:49 pm    Předmět: Citovat

Páni, jak tak zjišťuji, tak mám hooodně velký problém Laughing Hledím na "přišlo tam spoustu lidí" a říkám si, co je na tom sakra divně... (A to mám češtinu dost ráda) Prostě tam nic divného nevidím. Vím, že je "spousta lidí", ale když slyším (a říkám) spoustu, tak mi to špatně nepřijde Embarassed Možná tím, že tady v Ostravě strkáme do všeho -u (snídaňu, večeřu, ještě lepší - na taleřu Laughing ) To se fakt stydím tedy Embarassed (A rozdíl ji/jí taky nepoznám Sad )

A v rychlosti často spletu shodu přísudku s podmětem, když je věta moc dlouhá, to mě dost štve a nějak tomu neumím zabránit, protože píšu rychleji než myslím Laughing (Ale já jsem dys- bourající hranice svých možností Laughing )

A dělání chyb ve slovně "zhlédnout" se poslední dobou objevuje příšerně často, nemám to ráda, shlédnout mi hned asociuje představení v Národním divadle, kdy jsem opravdu SHLÉDLA vystoupení z nezměrné výše galerie Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 3:13 pm    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
P(A rozdíl ji/jí taky nepoznám Sad )


Kath, já myslím, že rozdíl mezi "prodal jí (něco)" a "prodal ji (někomu)" je zcela zřejmý... Laughing Nebo už se to boha opravdu tak setřelo, že lidé nejsou schopni odlišit ten význam? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mehta
161-320
161-320


Založen: 17.11.2008
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 3:35 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Kathory napsal:
P(A rozdíl ji/jí taky nepoznám Sad )


Kath, já myslím, že rozdíl mezi "prodal jí (něco)" a "prodal ji (někomu)" je zcela zřejmý... Laughing Nebo už se to boha opravdu tak setřelo, že lidé nejsou schopni odlišit ten význam? Shocked

Nás paní učitelka učila, že když nevíme, co máme napsat, máme si místo "ona" zkusit doplnit "ta", na tom je dlouhé í/krátké i vidět hned (prodal tÉ (=jÍ) kamarádce něco, prodal tU (=jI) kamarádku do otroctví, můžu se na tU (=na nI) kamarádku spolehnout, šel jsem ven s tOU (=s nÍ) kamarádkou).
Když tápu, vždycky si na tuhle radu vzpomenu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 3:50 pm    Předmět: Citovat

Jo, podle toho se taky řídím, ale prostě mi to nejde přes prsty, obecně tam, kde jsou čárky, mi to dělá často velký problém. Vidím chybu napsanou, ale sama mám problém ji nenapsat, uvědomím si to až když je pozdě Very Happy Ale časem to půjde Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 3:55 pm    Předmět: Citovat

Klarusa napsal:
Kathory napsal:
P(A rozdíl ji/jí taky nepoznám Sad )

Kath, já myslím, že rozdíl mezi "prodal jí (něco)" a "prodal ji (někomu)" je zcela zřejmý... Laughing Nebo už se to boha opravdu tak setřelo, že lidé nejsou schopni odlišit ten význam? Shocked

Kla - tyhle jemné nuance češtiny už spousta školáku skoro nevnímá !
Většina z nich skoro nečte, od druhé-třetí třídy komunikuje přes icg, kde se na pravopis, háčky a čárky vůbec nehledí , tím pádem mají tyhle hrubice zažité. Z diktátu, který by za mých školních let byl ohodnocen čtverkou dnes dostávají dvojky. Shocked
Není divu, že se uvažuje o zjednodušení pravopisu ( četla jsem někde na netu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumjana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 25.9.2007
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 4:02 pm    Předmět: Citovat

Kathory napsal:
Jo, podle toho se taky řídím, ale prostě mi to nejde přes prsty, obecně tam, kde jsou čárky, mi to dělá často velký problém. Vidím chybu napsanou, ale sama mám problém ji nenapsat, uvědomím si to až když je pozdě Very Happy Ale časem to půjde Razz


náhodou, jde Ti to dobře Wink spíš "mislíš" rychleji než píšeš a chybu "vydíš" až pozdě Laughing omlouvám se za vsuvku, ale nemohla jsem jinak, Kath moc dobře ví, jak příšerne, bez "hackuacarek" , s překlepy a dalšími hrůzami píšu "neveřejně", a při tom rychlém psaní jsem už zažila i mislím a vydím, za což se před sebou hluboce stydím Laughing ovšem pobavilo mě, když kamarádka, která si dost zakládá, aby neměla chybu ve svém projevu, i jen když píše sms, když mi psala taktéž v rychlosti, vloudilo se jí ono "mislím"..s hrůzou se hnedka opravila Smile takže jsem ráda, že to nejsem jen já Wink mimochodem, sms píšu v okruhu rodiny velice kódovaně, zkracuji slova, nepíšu žádnou interpunkci, no je to veselé Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumjana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 25.9.2007
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 4:05 pm    Předmět: Citovat

ilonko, to je pravda, od doby, kdy píši sms stylem, který jsem popsala v minulém příspěvku, taky mám častěji problémy, kam co dát. Člověk nepřemýšlí, tím pádem víc zakrní..škoda, lenost je hrozná věc..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kathory
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 23.9.2007
Příspěvky: 2753

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 4:09 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Klarusa napsal:
Kathory napsal:
P(A rozdíl ji/jí taky nepoznám Sad )

Kath, já myslím, že rozdíl mezi "prodal jí (něco)" a "prodal ji (někomu)" je zcela zřejmý... Laughing Nebo už se to boha opravdu tak setřelo, že lidé nejsou schopni odlišit ten význam? Shocked

Kla - tyhle jemné nuance češtiny už spousta školáku skoro nevnímá !
Většina z nich skoro nečte, od druhé-třetí třídy komunikuje přes icg, kde se na pravopis, háčky a čárky vůbec nehledí , tím pádem mají tyhle hrubice zažité. Z diktátu, který by za mých školních let byl ohodnocen čtverkou dnes dostávají dvojky. Shocked
Není divu, že se uvažuje o zjednodušení pravopisu ( četla jsem někde na netu)


Šmankote, nestraš!! Shocked To bude strašné... Vždyť čeština je tak nádherná proto, že je složitá, je pestrá a dá se s ní kouzlit, jen ne zjednodušovat, proboha Sad


Naposledy upravil Kathory dne pá leden 09, 2009 4:12 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 4:10 pm    Předmět: Citovat

rumjana napsal:
ilonko, to je pravda, od doby, kdy píši sms stylem, který jsem popsala v minulém příspěvku, taky mám častěji problémy, kam co dát. Člověk nepřemýšlí, tím pádem víc zakrní..škoda, lenost je hrozná věc..

Jojo - kdyby jsi viděla domácí úlohu synka z českého jazyka - to je jedna předlouhá sms, bez háčků a čárek !!!! Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumjana
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 25.9.2007
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2009 4:20 pm    Předmět: Citovat

teďka jsi mi připomněla...pár roků zpátky psal brácha slohovku nebo něco do čtenárskeho deniku, uz nevim ... mám to vyfocene, protože takový skvost bylo nemožné nezaznamenat..a je to něco na způsob, jak si vymyslet vlastní příběh na motivy knihy, kterou jsem (jakože četl) a co z toho vzniklo...pokud to najdu, dám to sem, je to dost sranda Laughing (ke slovu legrace mám taky averzi Laughing )

(omlouvam se, ale uz nemam nervy psat na tehle klavesnici s hacky)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.