extremismus u nás
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi OblíbenéZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 1:20 pm    Předmět: Citovat

Káťa napsal:
Ad Vítkov:
Já osobně si jen těžko umím představit, že by šlo o jiný než rasový motiv.

Proč myslíš? Proč se to automaticky označilo jako rasově motivovaný útok? Proč by nemohlo jít třeba o vyřizování účtů mezi romy? Nebo pomsta nějakého lichváře? To mi na tom celém vadí, že se zase bílí automaticky označili za původce nějakého zla.


Tak je to jen můj pohled, jistě je možnost, že šlo o osobní vyřizování účtů nebo o nějaký finanční motiv... Já trošku vycházím z toho, že podohobné útoky už tu mají bohužel tradici (v několika případech byla i u soudu potvrzena souvislost s příslušníky neonacistických hnutí)...
viz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=635155
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkun
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 662

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 6:58 pm    Předmět: Citovat

Slunéčko napsal:
Jj, je možné, že jsem v tomto směru trochu přecitlivělá. Taky jsem nemířila na všechny reakce, ale například: ... v první třídě jsem měla roma spolužáka - samozřejmě propadl ...

Blondorezka napsal:
Není to trochu zbytečné chytání za slovo?

Kataska napsal:
...je to drobnost, poukazující dost výrazně na to, jak lidé přemýšlí.

Je to zatraceně důležitá drobnost, a dokud se přinejmenším většinově nezmírní, tak lze těžko skutečně účinně udělat něco dalšího. Sám na sobě pozoruji, že při pohledu na cikána (tj. v případě, že je poznat, že je cikán) v podstatě automaticky zbystřím a jímají mě nelibé pocity. Raději se držím dál, přecházím ulici, mizím... Aniž si to dotyčný konkrétní jednotlivec něčím konkrétním zasloužil. Pokud si oni tenhle náš přístup uvědomují (a část z nich určitě ano), moc velká motivace ke snaze o lepší soužití to jistě není.
Jenže na druhou stranu, tenhle přístup se těžko mění bez snahy z druhé strany, potože někteří z nich skutečně mizerové jsou... (Ponechme stranou otázku, zda je vůbec správné někoho takhle nutit ke změně - to je samo o sobě docela složité.) JENŽE to má háček: jakmile se cikán začne chovat tak, jak by se "nám" to líbilo, zařadí se mezi ty (kolik jich vlastně je? Není jich náhodou docela dost?), o kterých vlastně nevíme, protože nevybočují. Všímáme si jen těch vybočujících... a těmi si posilujeme své nelibé pocity. Pročež jsme v začarovaném kruhu, z nějž se nedostaneme, pokud nebudeme chtít a nebudeme se snažit. A pokud budeme něco takového, jako psala Slunéčko, brát za "zbytečné chytání za slovo." Slova jsou totiž pekelně důležitá.

Ovšem... pokud se tohle řeší nevhodně, spíš to uškodí. Stejně jako naše negativní předsudky odrazují od snahy cikány, tak leckoho z nás může odratit od snahy o toleranci, pokud bude k menšinám oficiálními místy přistupováno lépe než k většině. Upřímně a tvrdě řečeno, copak je neštěstí v rodině důvodem k prominutí trestu za spáchaný zločin? Tímhle naši vládci opravdu nepomohou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kalakai
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 1.2.2008
Příspěvky: 965

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 10:08 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Blondorezka napsal:
Slunéčko napsal:
Jj, je možné, že jsem v tomto směru trochu přecitlivělá. Taky jsem nemířila na všechny reakce, ale například:

Do vagunu se dostala trojička cikánů a hned se na ně zaměřil jestli jaí lístky, samozřejmě, že neměli a vykopal je.
nebo

jinak v první třídě jsem měla roma spolužáka - samozřejmě propadl
nebo

malí smradi vás zastavují a chtějí drobné, cigarety a tak...


Není to trochu zbytečné chytání za slovo?


No mě až na ty "smrady" (v tomhle případě docela výstižný název) přijde, že možná ani ne, že v tomhle má Slunéčko pravdu. Jsou to jen slova, ale je v nich už to očekávání, že Rom = pozor, tady něco SAMOZŘEJMĚ nebude hrát. Ale zase nelze se tomu divit - pokud uvidíte Roma, už z jeho zevnějšku, chůze, lidí v okolí, výrazu, můžete odhadnout, jestli "pozor, samozřejmě tu něco hrát nebude" aniž třeba ještě promluví.
Není to 100%, není to správné, proto by se nemělo paušalizovat, ale člověk se tomu slovíčku "samozřejmě" bohužel neubrání - po x zkušenostech, které udělal.
Ale jinak to chápu - je to drobnost, poukazující dost výrazně na to, jak lidé přemýšlí.


jedna věc k tomu - že o tom spolužákovi píšu jako o romovi - je z toho důvodu, že za námi dětmi chodili jeho rodiče a sami nám říkali, že je to rom a ne cikán. a pak uváděla jsem to jako příklad toho jak se nehodlají přizpůsobit a jenom přebírají chování od rodičů. takže mi přijde nefér vytrhnout to z kontextu a nenechat tam, že propadl, nedochodil školu /páč tam ani nechtěl chodit a podle rodičů ani nemusel chodit- to dodávám nyní at nejsem rasista pro některé /, ale převzal vzor a v patnácti měl hned dítě...

jinak kdyby žebrali a obtěžovali kolemjdoucí děti jakékoliv národnosti, tak jim budu říkat smradi, protože po lidech plivou a sprostě jim nadávají, pokud jim něco nedáte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kalakai
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 1.2.2008
Příspěvky: 965

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 10:25 pm    Předmět: Citovat

furt tady bráníte menšinu, ale chtěla bych vás vidět, kdyby vás zastavili u vašeho auta a k břichu přiložili nůž, a další ti položili na kapotu, že si je musíš koupit. tak jako se to stalo mému muži předloni... nože si opravdu koupil, protože se bál o život..

kdo by pak bránil jeho? strejda je policajt a sám mi říkal kolik takových případů musí policie zamést pod stůl kvůli toho, aby nebyly problémy s rasismem - ničeho se pak nedovoláte

proto taky, když na mě někdo takový zavolá tak peláším seč můžu.. slušného a pracujícího člověk poznáte, stačí promluvit.. ale slyšim hej gadžo.. a mažu ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
egle
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 20.5.2007
Příspěvky: 2607

PříspěvekZaslal: so duben 25, 2009 11:08 pm    Předmět: Citovat

kalakai napsal:
furt tady bráníte menšinu, ale chtěla bych vás vidět, kdyby vás zastavili u vašeho auta a k břichu přiložili nůž, a další ti položili na kapotu, že si je musíš koupit. tak jako se to stalo mému muži předloni... nože si opravdu koupil, protože se bál o život..

podobná zkušenost, jen bez toho nože... mojí mamku odchytla bandička cikánů na parkovišti u Kauflandu a "paní, kupte si prstýnek" chvíli ji otravovali, pak se jí povedlo skočit do auta a ujet, ale kdoví, co všechno by na ni zkusili, bylo jich asi 5...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 5:34 am    Předmět: Citovat

NO tak pokud policie pod stůl zamete trestný čin či přestupek, tak je to chyba policie a na vašem místě bych se bránila a vymáhala spravedlnost...

Tady za celou dobu nikdo neřekl, že lidi, co provedou něco nezákonného, nemají být potrestáni. A mělo by to platit bez vyjímky pro všechny.....

Ono se to totiž týká i bílých.... Zrovna mě napadá jeden příklad ukázkové korupce na městě.... A pak městská zakázka v hodnotě mnoha desítek mil korun na základě nezákonného výběrového řízení, která stála daňové poplatníky spooooustu penez zbytecne... A ty lidi taky nikdo nepotrestal...

To já zase jsem proto, aby policie a soudnictví fungovaly... Ale problém vidím na straně policie a soudu...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 7:40 am    Předmět: Citovat

Jinak bych ještě chtěla znova podotknout, že je logické a přínostné pro celou společnosti investovat do lidí, kteří potenciálně mohou znamenat problém... (třeba lidi z ghett)
Pokud těm lidem nebude nikdo pomáhat, nebudou existovat žádné přípravky, doučování, volnočasové klubovny, asistenti ve školách, sociální pracovníci, pracovní poradci apod..... Pokud je necháme, ať si žijí ve svých ghettech, jak umějí, jen ať nám nechodí moc na oči...
Jediným naším cílem bude vystrnadit je za město....
vážně věříte, že tímhle se problém vyřeší? Možná opravdu pár let nebudeme ty lidi moc často vidět, možná opravdu několik lep na osciálních pracovnících nějaké peníze ušetříme....
Ale věřte- ty problémy nezmizi, jenom někde ve skrytu začnou narůstat do rozměrů, které nebude umět zvládnout nikdo...
Nikdo asi nemá úplné a ejdnoduchí řešení... ale dělat něco je pořád nadějnější než nedělat nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katul
321-600
321-600


Založen: 14.1.2009
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 9:42 am    Předmět: Citovat

Blondorezka napsal:

Ad Romové- dokud jim státní aparát bude evidentně nadržovat oproti bílým, tak je lidi prostě budou nesnášet. A právem.

S tím naprosto souhlasím. Kdysi jsem se považovala za nerasistku, ale vzhledem k tomu, co vláda umožňuje Romům o sobě začínám pochybovat. Jasně, že se s tím musí něco dělat, ale když se rodinám, který si sami zdevastujou a rozprodaj barák, daj úplně nový byty, toleruje se neplacení nájmu, výtržnosti a zvedaj se jim příspěvky, tak to zase zvedá ze židle mě. Lidi, který pracujou a odváděj daně, který jdou na tohle, musej bejt právem naštvaný. Neřikám, že jsou takový všichni, ale občas si myslím, že šikanovaný jsme tady my, a ne romská menšina!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katul
321-600
321-600


Založen: 14.1.2009
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 10:14 am    Předmět: Citovat

Blondorezka napsal:
Ad Vítkov- co mi vadí je to, že spoustu bílých rodin potká podobná tragédie a neštěkne po nich pes, protože nejsou "ubohá, potlačovaná menšina, kdy je třeba světu ukázat, že my nejsme rasisti, že...".

A pod tohle se musím taky podepsat, kolik bylo útoků Romů na bílé, kolik bílých dětí bylo při tom zraněno? Těžko říct, protože když se něco takovýho stane, je to sice strašná, ale jen další běžná zpráva v televizi. Když se ale něco takového stane Romům, je z toho haló. Té holčičky mi je samozřejmě líto, ALE proč rovnou milost chlapovi, kterej se do toho vězení za něco dostat musel? Proč takové velkorysé gesto v podobě finančních darů, nového bydlení a já nevim čeho všeho. Jen abysme ukázali, že nejsme rasisti? To je směšný! Je to sice tragédie, ale ten přístup státu mi pomalu připadá jako tragédie tomu podobná.
Uff, to jsem se zase rozčílila Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Babu
321-600
321-600


Založen: 8.7.2008
Příspěvky: 380

PříspěvekZaslal: ne duben 26, 2009 10:42 am    Předmět: Citovat

Ono prakticky kazdy clovek je rasista, zalezi jen na tom, do jake miry je schopen tu druhou stranu tolerovat Wink

K tomu Vitkovu - z jedne strany neverim, ze by ti napadeni byli tak nevinni, jak se tvari, ale zase na tu druhou ... mi prijde trochu zbabele podpalit nekomu barak, jeste s rodinou ... pokud slo o vyrovnavani uctu, tak dobre, ale vyrovnavam s tim, kdo si to zaslouzi, kdo je za to zodpovedny ... a ne, ze to odnese chudak decko, dyt ta mala, pokud prezije, tak ma zniceny cely zivot a ona prece za nic nemohla, dyt takove decko si sotva jeste uvedomuje, ze existuje a nemuze za to, co udelali nebo neudelali jeho rodice Sad

a pokud jde o nas stat, tak to radsi neresit, protoze to, ze nasi "spoluobcane" na ruznych socialnich davkach, maji vice penez, nez rodina s deckem, kde oba rodice pracuji, mi prijde trochu hodne nefer. Jasne, jsou takovi, kteri pracuji, par jich znam, jsou to fakt slusni lidi, odsuzuji to, co dela jejich ethnikum. Podle me je vsechno tohle o zacleneni, proste kdyby romove pracovali, chovali se slusne, dodrzovali nejaka pravidla, tak nikdo s nimi problem nema, bohuzel se chovaji tak, jak se chovaji a ti, co se chovaji jinak, to odnaseji za ne, takze opravdu ne vsichni se daji hazet do jednoho pytle, ono vsechno jde, kdyz se chce, mozna by bylo lepsi posilat deti do skoly, nez je ucit krast, ze? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.