Finsko a finština
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=e34a9ab636c9a02b1255c6e41e8210d5Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: ne duben 18, 2010 4:44 pm    Předmět: Citovat

Kikachu napsal:
Jen prosím tolik nešermovat se slovíčkem finofilové. Dříve jsem nechápala proč na diskuzích nesnáší když někdo prohodil slovo finofilní, ale zjistila jsem proč. Mnoho blogů se zajímá o severské země a Finsko. Na tom neni nic špatného, ale spousta z nich (především těch teen) přirovnávají lásku k Finsku s nemocí. Confused To mi přijde přitažené za vlasy. Navíc slovo finofilní cpou kam můžou a celkově to slovo je takové...Jak bych to řekla...No já s ním asi kamarádka asi nikdy nebudu. Rolling Eyes

Aha, to teda zírám, láska k Finsku s nemocí? Shocked Proč??
Já ho používám běžně proto, že nečtu teen blogy, metal mě nezajímá, jen semtam zavítám na www.skandinavskydum.cz, kde se přípona -fil používá zcela běžně, kvůli rozdělení zájemců o tu kterou skandinávskou zemi. Takže pro mě finofil = člověk, který se zajímá o Finsko a má rád Finsko, nic víc Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: ne duben 18, 2010 5:02 pm    Předmět: Citovat

Jenne napsal:
Jé, Skandinávie Smile To je moje velká láska, miluju všechno skandinávské, filmy, hudbu (teda kromě metalu Laughing ), prostě to jejich naladění je mi blízké... Ale podívat se tam, asi nesplnitelný sen Crying or Very sad

Mě bohužel filmy, hudba, literatura moc nebere, nevím proč. Filmy mám ráda hlavně britské, literaturu ruskou, německou, americkou, hudbu různou a kromě Röyksopp a Mari Boine mě nic výrazného skandinávského nenapadá.
Takže kdyby měl někdo tipy na něco, co stojí za to vidět/slyšet/číst, tak uvítám doporučení, hlavně filmy by mě zajímaly, pár jsem jich viděla a nic moc Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: ne duben 18, 2010 6:24 pm    Předmět: Citovat

taky moc miluju finsko.. krásné scenérie..Smile

Naposledy upravil *Hanča dne so srpen 28, 2010 11:56 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: po duben 19, 2010 8:18 am    Předmět: Citovat

HLásím se do klubu milovníků Skandinávie. Mám vystudovanou norštinu (ale už je to docela dávno, a jak s ní nejsem v kontaktu moc často, tak mi pak vždycky trvá, než se alespoň jakžtakž domluvím). Navíc když už se teď do Skandinávie dostanu, tak jsem spíš ve Švédsku - takže momentálně mluvím šílenou směsicí. Ale kterej Švéd/Nor/Dán chce, tak mi rozumí Wink .
Jinak na Norsku mě vždycky fascinovala majestátní příroda, ale musím říct, že kdy jsem měsíc strávila v Bergenu plus nějakým tím chozením po horách, byl příjezd do Švédska moc příjemnej - ty lesy mi přišly takový domáčtější. Ale asi právě pro tohle musí bejt moc fajn mít možnost procourat si celou Skandinávii v kuse... S kamarádkou jsme kdysi před státnicema zvládly velkej kus Švédska i Norska (dokonce jsme se dostaly i na Lofoty - můžu vřele doporučit). Jé, jak o tom píšu, hned bych zase vyrazila... Ale taky bych moc ráda jednou projela Finsko a Island - tak snad se jednou podaří, aby bylo zároveň dost času i peněz, aby se to dalo podniknout.
Akorát teda literaturu mají (obzlvášť Norové, a tý jsem musela přečíst samozřejmě nejvíc) pěkně depresivní (tedy až na drobný výjimky). Ale zase Noři (i ostatní Skandinávci) dokážou bejt moc fajn, když se povedou. A v Oslu byla k vidění snad největší koncentrace krásnejch chlapů na metr čtvereční, jakou jsme kdy s kamarádkou zažily... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: po duben 19, 2010 8:21 am    Předmět: Citovat

mě bože chraň před skandinávci...

Laughing


Naposledy upravil *Hanča dne so srpen 28, 2010 11:56 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
81-160
81-160


Založen: 21.10.2008
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: út duben 20, 2010 4:33 pm    Předmět: Citovat

Kataska napsal:
Aha, to teda zírám, láska k Finsku s nemocí? Shocked Proč??Já ho používám běžně proto, že nečtu teen blogy, metal mě nezajímá, jen semtam zavítám na www.skandinavskydum.cz, kde se přípona -fil používá zcela běžně, kvůli rozdělení zájemců o tu kterou skandinávskou zemi. Takže pro mě finofil = člověk, který se zajímá o Finsko a má rád Finsko, nic víc Wink


Já na to narazila když jsem hledala přes net učebnici finštiny. Co blog to nemoc (respektive to nazývali FIS či jak :-! ) Ovšem v pořádku já to chápu jak to myslíš, ale bohužel pro mě konocvká -fil je spojená s psychickou nemocí...Ale nechme to být Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
felcharka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.5.2008
Příspěvky: 815

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 1:21 pm    Předmět: Citovat

Titania napsal:
HLásím se do klubu milovníků Skandinávie. Mám vystudovanou norštinu (ale už je to docela dávno, a jak s ní nejsem v kontaktu moc často, tak mi pak vždycky trvá, než se alespoň jakžtakž domluvím).


Jééé, můžu z Tebe tahat rozumy? Je totiž dost pravděpodobné, že tam půjdem s partnerem pracovat. Odrazovala nás nutnost mít zkoušku ze dvou Shocked norštin, ale kamarád si to tam domlouval už konkrétně a prý to není ani třeba. No to je vlastně fuk.
Je norština na naučení hodně těžká?
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 1:31 pm    Předmět: Citovat

felcharka napsal:
Odrazovala nás nutnost mít zkoušku ze dvou Shocked norštin, ale kamarád si to tam domlouval už konkrétně a prý to není ani třeba. No to je vlastně fuk.
Je norština na naučení hodně těžká?

Myslíš bokmal a nynorsk? Tak nynorsk asi nikdo vyžadovat nebude Smile Taky chceme s přítelem do Norska za prací, už jsem si něco málo zjišťovala a pokud jsi odborník v nějakém hodně žádaném oboru, tak dokonce stačí i angličtina. Jinak norština není vůbec těžká, je to jeden z nejjednodušších jazyků, podobně jako angličtina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:12 pm    Předmět: Citovat

Felcharko, taky si myslím, že zkoušku z čistýho nynorsku po vás nikdo chtít nebude. My jsme ho na škole taky až tak neprožívali - jako jo, museli jsme v něm číst, takže jsme se učili takový ty základní rozdíly mezi bokmalem a nynorskem, a pak už to jakžtakž šlo. Ovšem ono fakt hodně záleží, kam se dostanete - mluvit na vás stejně bude každej svým dialektem (a ty jsou někdy pěkně nesrozumitelný i pro Nory, který bydlej o kus jinde...). Někdy mě to, jak jsou stráášně pyšný na ty svoje dialekty a odmítají požívat nějakou obecnější "spisovnou" norštinu pěkně vytáčelo - ale ono po chvíli poslouchání si jde i na většinu dialektrů docela zvyknout a porozumět jim.
A dobrá zpráva - norština fakt není nijak těžká, zvlášť pokud už něco umíš z angliny nebo němčiny, tak je to vcelku pohoda. A jak tam mají už pár desítek let tu spoustu přistěhovalců, mají dost vymakaný učebnice pro cizince. A jinak anglicky se tam dá v nejhorším taky domluvit celkem slušně - i když starší generace na tom je o něco hůř (ale furt podstatně líp než u nás).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
felcharka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 22.5.2008
Příspěvky: 815

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:18 pm    Předmět: Citovat

Tak díky za uklidnění. Ono to nakonec vypadá, že bude stačit angličtina a ta jejich zkouška z norštiny se může udělat až později. Doufám teda. Ty informace jsou tak různé.. Právě ty první o dvou norštinách nás skoro odradily Rolling Eyes
Ani informace o platu se tak neliší Laughing
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.