Finsko a finština
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=037f1a9e5986c9962d0e08ffd225ef79Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:27 pm    Předmět: Citovat

Tak držím palce!
Ono s těma dvěma norštinama - ony ty dvě ofiko norštiny jsou takový "psaco-gramatický" struktury (kdysi jsme se učili, že nynorsk takhle používá jenom asi 17% lidí, hlavně venkov, možná už je to číslo jiný, ale zase takovej markantní rozdíl to nebude) - ale pokud jde o normální mluvení, všici kecaj dialektama, až uši přecházej, takže srandy kopec. Kdysi nám jeden profesor z Norska tvrdil, že tím čistým bokmalem, co se učíme my, mluvěj jenom dvě procenta Norů (včetně královský rodiny) a pak taky většina cizinců, který se učej z norskejch učebnic mimo území Norska. Wink Tož jsme si říkali, že jsme aspoń v dobrý společnosti. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KačBeth
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 7.1.2009
Příspěvky: 665

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:34 pm    Předmět: Citovat

miluju finskou přírodu, lesy, jezera, lišejníky, zvířata, a hlavně málo lidí Smile zato příliš mnoho komárů Smile Smile moskyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyts Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:36 pm    Předmět: Citovat

Titania: tak to je docela děsivý Very Happy
Aktuální poměr by měl prý být cca 20:80 - nynorsk:bokmal, přičemž jih a střed Norska hlavně bokmal, nynorsk na severu a vesnice.
Já poslouchám pravidelně norské rádio a myslím, že je těm moderátorům hodně dobře rozumět, ačkoliv občas zaslechnu nějaké nynorsk slovíčko, ale když koukám na nějaký film, tak nerozumím vůbec ničemu, takže se toho dorozumění v běžném životě docela bojím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Titania
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 3906

PříspěvekZaslal: st duben 21, 2010 2:46 pm    Předmět: Citovat

Neboj, tak strašný to zase není. Wink Do většiny dialogů se dá po chvíli jakžtakž "vposlouchat", když se člověk snaží. A navíc Norové jsou většinou vcelku laskaví lidé, takže v běžným životě sice ne že by se snažili mluvit čistým bokmalem, ale aspoň se dají ukecat, aby to kdyžtak zopakovali nebo mluvili pomaljec (nojo, jedna z prvních frází, kterou jsem se naučila: langsomt, vaer sa snill!). spíš byl zvlášť u mladších občas problém, že byli hodný až moc a aby člověka "netrápili", tak přecházeli do angličtiny - a my jim museli vysvětlovat, že je to od nich sice moc hezký, ale že my se tu norštinu fakt chceme naučit. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Metal Heart
8-20
8-20


Založen: 11.5.2009
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 26, 2010 4:51 pm    Předmět: Citovat

Přidávám se do klubu. Skandinávie je přenádherný kus země, především jezerní Finsko. Už se v létě těším na jeho návštěvu, do Itálie, Chorvatska, Řecka, tam by mě nikdo už v životě nedostal. Suomi !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
81-160
81-160


Založen: 21.10.2008
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: po květen 03, 2010 8:02 pm    Předmět: Citovat

Moje řeč. Rodiče mě chtěli vzít na dovolenou, jenomže já na válení u moře nic přínosnýho nevidím a do Finska či na sever se jim nechtělo tak holt do tý Itálie pojedou sami. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
osminka
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 29.12.2007
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: st květen 05, 2010 12:42 am    Předmět: Citovat

Co takhle vzpomenout si, co nám (nebo světu) dalo Finsko, myslím, že by toho bylo dost. Napadají mě mobily, vodka, sauny, Tarja Turunen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kataska
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.8.2008
Příspěvky: 2214

PříspěvekZaslal: st květen 05, 2010 7:26 am    Předmět: Citovat

Dobrý hokej? Třeba naposled udělali Finové službu hokeji (a Evropě) tím, že porazili Rusáky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
81-160
81-160


Založen: 21.10.2008
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: st květen 05, 2010 5:05 pm    Předmět: Citovat

Kvalitní metal, ty strašně dobrý bonbónky (tušim že se to jmenuje salmiakki)... no moc mě toho teď nenapadá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*Hanča
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.3.2009
Příspěvky: 4307

PříspěvekZaslal: st květen 05, 2010 5:10 pm    Předmět: Citovat

a jé.. asi se budu učit finštinu.. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.