Poezie pro začátečníky (i pokročilé)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=394daa7f570eb5f84bbd242139af2872Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jak jste na tom s poezií?
Téměř nedotčen(a), mimo školní povinnosti
27%
 27%  [ 8 ]
Čtu a rád(a)
20%
 20%  [ 6 ]
Čtu a rád(a) a taky píšu
27%
 27%  [ 8 ]
Píšu, ale moc nečtu, darmo bych se pletl(a)
24%
 24%  [ 7 ]
Celkem hlasů : 29

Autor Zpráva
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: ne květen 09, 2010 3:10 pm    Předmět: Citovat

Lucy - uf, já vím, proč se poezii vyhýbám. Většinou bych potřebovala mít nějakou studii/slovník toho, co tím chtěl básník říci. Případně proč to proboha nemohl napsat prózou Twisted Evil Very Happy Jak jsi psala, že spolužákům přišly básničky složité - mě to nepřijde složité, já prostě nemyslím jako daný člověk a tudíž mě opravdu netrkne, o čem to je. Ještě že léta analýzy poezie na gymplu jsou za mnou Smile
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 1:18 pm    Předmět: Citovat

No, konkrétně v tomhle případě je problém v tom, že je to asi stránka z 80-ti stránkové skladby.

Ale abych pravdu řekla, já mám spíš opačný problém. Jak říct něco v próze, aby to nevyznělo lacině.

Jinak pro začátečníky doporučuji Jan Skácel: Třináctý černý kůň (kniha): Důvody básně a Co zbývá (texty).
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barthezka
~ Strážkyně tématu ~


Založen: 2.8.2009
Příspěvky: 1327

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 4:59 pm    Předmět: Citovat

Jsem podobný případ jako Morganna - poezie pro mě byla dycky utrpení... Pro mě kapka rosy na stéblu trávy bude vždycky jenom kapka rosy na stéblu trávy a ne životní deprese autora básně nebo rychle plynoucí čas Laughing Laughing Prostě na tohle nemám střevo, nemám ráda abstrakci a zbytečný řeči okolo a filozoofvání, když už básničky, tak vtipný a narovinu... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 7:54 pm    Předmět: Citovat

barthezka - ABSTRAKCE je to slovo, co jsem se snažila najít Laughing Laughing díky
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 7:57 pm    Předmět: Citovat

Morganna napsal:
. Ještě že léta analýzy poezie na gymplu jsou za mnou Smile


A na výšce nic? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 8:07 pm    Předmět: Citovat

Tak poezii rozebíráme akorát v momentě, kdy má někdko referát na básníka. A to přetrpíme Wink Věř mi, celý náš ročník je ANTIPOETICKY Twisted Evil
jo, uznavam, k tomu Nohavicovi a Erbenovi (protože ten vypráví příběhy, co se dají představit Twisted Evil - například takový Zlatý kolovrat, to je maso, že?), ještě Jan Kochanowski a jeho Frašky. To je něco dost podobného.
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 8:15 pm    Předmět: Citovat

Tak to máš dobré Laughing Jinak ti to klidně věířm, já jsem taky poměrně antipoetická. Takže jsem zašktrla první možnost, že poezie jen v rámci školních povinností, což ovšem v mém případě znamenal poněkud hlubší seznámení, než by mi bylo milé Twisted Evil Jako nemůžu říct, že by se mi nelíbily vůbec žádné básně, to zas ne, ale prostě sama od sebe bych do ruky básnickou sbírku těžko vzala. Nemluvě o seznamování se s nějakou teorií poezie Rolling Eyes
Je přece tolik úžasných próz, které člověka strhnou a obohatí, tak proč marnit čas nípáním se v něčích niterných pocitech... ?Laughing Laughing Laughing Toť asi můj názor na poezii. Výjimku mají některé zhudebněné básně, tam už to vnímám jaksi líp.

(jasně, jasně, je i epická poezie... ale prostě to pro mě nemá takové kouzlo jako próza) Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: po květen 10, 2010 8:45 pm    Předmět: Citovat

SOuhlas, upíue Smile
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: út květen 11, 2010 7:52 am    Předmět: Citovat

U mě je to trochu naopak. Mně někdy próza přijde, že věci zbytečně rozmazává, i co se poezie týče, tak zastávám názor čím kratší, tím lepší. Tím nechci říct, že bych nečetla knihy nad 300 stran, to spíš naopak. A symbolika a metafory mi taky teoreticky nic neříkají. Konečně, pokud vím, každý básník pitvání básní absolutně nenávidí.
Ale je fakt, že báseň buď člověku něco říká a není problém, nebo ne (a taky vlastně není problém).
A jinak, básnická próza vám jde? Vančuru jsem nepobrala, ten by vážně měl psát radši poezii, ale co třeba Pasternak? Ten to se složitostí taky přehání, ale když si člověk uvědomí, že je Doktor Živago vlastně úplně jednoduchej, není to problém (paradoxně Pasternakova poezie má vesměs neideální překlady).
A co se Nohavici týče. Jeho poezie je docela stejně "složitá" jako jakákoliv jináSmile Ať už jde o zhudebněné texty Bloka, Bezruče, má tam i Šotolu a Gelnera, nebo vlastní básně - Můj přítel Homér nebo Vlaštovky. Mimochodem, nevíte čím to je, že písňové texty jsou pro lidi "přístupnější"?
A Erben je variace na lidové téma. Na to je dobrej doslov výboru polských balad Paní pána zabila:-) a Mickiewiczova slova, že veškerá poezie má jediný zdroj? "Lidovou poezii?" "Ne, pravdu."
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Morganna
***moderátorka***


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 9303

PříspěvekZaslal: út květen 11, 2010 9:17 am    Předmět: Citovat

Lucy W. napsal:

A jinak, básnická próza vám jde? Vančuru jsem nepobrala, ten by vážně měl psát radši poezii, ale co třeba Pasternak? Ten to se složitostí taky přehání, ale když si člověk uvědomí, že je Doktor Živago vlastně úplně jednoduchej, není to problém (paradoxně Pasternakova poezie má vesměs neideální překlady).
A co se Nohavici týče. Jeho poezie je docela stejně "složitá" jako jakákoliv jináSmile Ať už jde o zhudebněné texty Bloka, Bezruče, má tam i Šotolu a Gelnera, nebo vlastní básně - Můj přítel Homér nebo Vlaštovky. Mimochodem, nevíte čím to je, že písňové texty jsou pro lidi "přístupnější"?
A Erben je variace na lidové téma. Na to je dobrej doslov výboru polských balad Paní pána zabila:-) a Mickiewiczova slova, že veškerá poezie má jediný zdroj? "Lidovou poezii?" "Ne, pravdu."


Vančura se mi líbí moc, Markétu Lazarovou mám mezi oblíbenými knížkami. Od Pasternaka jsem četla jen nějaké úryvky ve škole - a protože si moc nepamatuju detaily, tipuju, že zřejmě mě neurazí, nepotěší.
S temi pisnovymi texty - tezko rict...Mozna ze tam hodne pomaha ta melodie.
A Mickiewicza na mě prosím nevytahovat - s ním a se Slowackim jsem strávila "excelentní" měsíc přípravy na zkoušku z polského romantismu..
Rozhodně existují lepší básníci, jenom prostě v romantismu se začal rozvíjet polský patriotismus a doteď je to zřejmě nejplodnější epocha, co se literatury týče. Grrrrrrr Twisted Evil
_________________
Szła magiczka przez porębę, pogryzły ją żmije. Wszystkie gady wyzdychały i magiczka żyje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.