Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=419fcad81b96803f9f62006858cd862cZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vesper
161-320
161-320


Založen: 20.4.2009
Příspěvky: 301

PříspěvekZaslal: st květen 19, 2010 8:33 pm    Předmět: Citovat

jeskyne Arrow me k tomu vzdy jako prvni napadnze, ze z toho zkratka vyplyva, ze poznani boli Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lucy W.
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 17.3.2008
Příspěvky: 978

PříspěvekZaslal: pá červen 18, 2010 11:10 am    Předmět: Citovat

Co si myslíte o Nietzschem? Myslím, že v jeho jméně je příliš mnoho zbytečných hlásek. (M. Twain). Asi tak. Je pravda, že vzhledem ke své poznávací mánii (a prakticky nedotčenosti filozofií), a taky proto, že o něm všichni mluví, jsem párkrát otevřela Tak pravil Zarathustra a přišlo mi to jako bych četla mezopotámská mudrosloví nebo Bibli. Tedy celá moje reakce byla: Hm, taky názor.
Jinak (znovu opakuji, že jsem filozofií nedotčena) mám kladný vztah k Johnu Lockovi a všetečnému starci Imanuelovi (Kantovi), kterého sice nechápu, ale líbí se mi, že se staví proti skepticismu a tvrdí, jak to shrnout, že humanitní vědy nejsou jen plácání do větru:-).
Popravdě veškerý můj styk s filosofií supluje Karel Čapek a jeho hledání poznatelnosti pravdy (nejvíc asi trilogie), které se popravdě asi nejvíc podobá Cimrmanově teorii poznání.
_________________
Rozhlizeni po svete nic nestoji­, plati­ se teprve za komentare.
Nebudu se menit v hada, nikdy to nepomaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ceresnicqa_3
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.2.2010
Příspěvky: 1182

PříspěvekZaslal: pá červen 18, 2010 11:21 am    Předmět: Citovat

Lucy W. napsal:
Co si myslíte o Nietzschem?


Nietzsche mal specificku filozofiu, silni jedinci a tak.. Ale opovrhoval nabozenstvom a to az tak neschvalujem.. Hovoril o tom, ze ked chce byt jedinec silny, tak sa nema riadit prikazaniami, lebo tie ho oslabuju..

A uz vobec sa mi nepaci jeho hlaska: "Boh je mrtvy, my vsetci sme ho zabili, ako sa utesime?"

Kazdy ma svoje teorie, minimalne to, ze existuje nieco medzi nebom a zemou, proste nejake dobro, moze to byt vo forme dobrej energie.. Proste kazdy si Boha predstavuje inac, ale ja si urcite nepredstavujem to, ze Boh je mrtvy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pomněnka
161-320
161-320


Založen: 8.5.2008
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: pá červen 18, 2010 1:38 pm    Předmět: Citovat

ceresnicqa_3 napsal:
Lucy W. napsal:
Co si myslíte o Nietzschem?


Nietzsche mal specificku filozofiu, silni jedinci a tak.. Ale opovrhoval nabozenstvom a to az tak neschvalujem.. Hovoril o tom, ze ked chce byt jedinec silny, tak sa nema riadit prikazaniami, lebo tie ho oslabuju..

A uz vobec sa mi nepaci jeho hlaska: "Boh je mrtvy, my vsetci sme ho zabili, ako sa utesime?"

Kazdy ma svoje teorie, minimalne to, ze existuje nieco medzi nebom a zemou, proste nejake dobro, moze to byt vo forme dobrej energie.. Proste kazdy si Boha predstavuje inac, ale ja si urcite nepredstavujem to, ze Boh je mrtvy...



Bůh je mrtvý.
Nietzsche

Nietzsche je mrtvý.
Bůh
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: pá červen 18, 2010 3:40 pm    Předmět: Citovat

Já vidím přínos filozofie v tom, že nutí lidi přemýšlet - když už se někdo začně o filozofii zajímat, nebo to do něj tlučou ve škole, musí se u toho přemýšlet... (nechme stranou to, že učitel na SŠ tomu taky nerozumí apod.)
Můžete namítnout, že i jiné vědy nutí lidi přemýšlet, ale filozofie to dělá úplně jinou cestou a jiným způsobem, ptá se po základních věcech, které se (vlastně) týkají každého z nás... A je už vcelku jedno, jestli někdo dumá nad Descartem, Aristotelem nebo Platónem...
Ovšem problém filozofie je, že není empiricky měřitelná a tím pádem se stává pro dnešní materialistický svět pavědou...
A nesouhlasím s tím, že filozofové jsou těžce mimo - všem učitelům, které máme, to neuvěřitelně pálí a ani v normálním běžném životě nejsou nějak mimo... (max. 1, 2 ženské jsou trošku moc ovlivněné akademickým životem)
Oblíbeného filozofa nemám, neb je všechny ani zdaleka neznám... (ale pracuje se na tom...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ceresnicqa_3
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.2.2010
Příspěvky: 1182

PříspěvekZaslal: so červen 19, 2010 8:06 pm    Předmět: Citovat

pomněnka napsal:



Bůh je mrtvý.
Nietzsche

Nietzsche je mrtvý.
Bůh


Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: ne červen 20, 2010 10:03 am    Předmět: Citovat

ceresnicqa_3 napsal:
Lucy W. napsal:
Co si myslíte o Nietzschem?


Nietzsche mal specificku filozofiu, silni jedinci a tak.. Ale opovrhoval nabozenstvom a to az tak neschvalujem.. Hovoril o tom, ze ked chce byt jedinec silny, tak sa nema riadit prikazaniami, lebo tie ho oslabuju..

A uz vobec sa mi nepaci jeho hlaska: "Boh je mrtvy, my vsetci sme ho zabili, ako sa utesime?"

Kazdy ma svoje teorie, minimalne to, ze existuje nieco medzi nebom a zemou, proste nejake dobro, moze to byt vo forme dobrej energie.. Proste kazdy si Boha predstavuje inac, ale ja si urcite nepredstavujem to, ze Boh je mrtvy...


Já teda filosofii rozumím zhruba stejně jako poesii (t.j. prachbídně), ale přijde mi, že tvůj třetí odstavec je přesná odpověď na otázku v druhém odstavci.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ceresnicqa_3
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.2.2010
Příspěvky: 1182

PříspěvekZaslal: ne červen 20, 2010 7:16 pm    Předmět: Citovat

Bonemína napsal:
ceresnicqa_3 napsal:
Lucy W. napsal:
Co si myslíte o Nietzschem?


Nietzsche mal specificku filozofiu, silni jedinci a tak.. Ale opovrhoval nabozenstvom a to az tak neschvalujem.. Hovoril o tom, ze ked chce byt jedinec silny, tak sa nema riadit prikazaniami, lebo tie ho oslabuju..

A uz vobec sa mi nepaci jeho hlaska: "Boh je mrtvy, my vsetci sme ho zabili, ako sa utesime?"

Kazdy ma svoje teorie, minimalne to, ze existuje nieco medzi nebom a zemou, proste nejake dobro, moze to byt vo forme dobrej energie.. Proste kazdy si Boha predstavuje inac, ale ja si urcite nepredstavujem to, ze Boh je mrtvy...


Já teda filosofii rozumím zhruba stejně jako poesii (t.j. prachbídně), ale přijde mi, že tvůj třetí odstavec je přesná odpověď na otázku v druhém odstavci.


Wau, normalne som odpovedala na Nietzscheho otazku Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: so červen 26, 2010 9:40 am    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Můžete namítnout, že i jiné vědy nutí lidi přemýšlet, ale filozofie to dělá úplně jinou cestou a jiným způsobem, ptá se po základních věcech, které se (vlastně) týkají každého z nás...

Mě se na filosofii líbí síla, se kterou formuje lidi, kteří se jí zabývají. Tu jiné vědy nemají. Jasně, můžeme se přít, nakolik je filosofie "vědou" v tom smyslu, v jakém ji chápeme dnes. Ale její podstatně silný vliv na život člověka, kterého nebolí přemýšlet, se popřít nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: so červen 26, 2010 9:54 am    Předmět: Citovat

Déscantes napsal:
Lalaith napsal:
Můžete namítnout, že i jiné vědy nutí lidi přemýšlet, ale filozofie to dělá úplně jinou cestou a jiným způsobem, ptá se po základních věcech, které se (vlastně) týkají každého z nás...

Mě se na filosofii líbí síla, se kterou formuje lidi, kteří se jí zabývají. Tu jiné vědy nemají. Jasně, můžeme se přít, nakolik je filosofie "vědou" v tom smyslu, v jakém ji chápeme dnes. Ale její podstatně silný vliv na život člověka, kterého nebolí přemýšlet, se popřít nedá.


Ako vidíte v tejto súvislosti porovanie filozofického myslenia s tým matematickým? Oboje vyrastá zo spoločného antického koreňa a aj keď to nedokážem presne uchopiť, mám dojem, že oboje má na človeka aj podobný vplyv...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.