Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=05893c757096517d2216707fd2f5a5a3Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ally
321-600
321-600


Založen: 6.5.2007
Příspěvky: 435

PříspěvekZaslal: so červen 26, 2010 10:15 am    Předmět: Citovat

ceresnicqa_3 napsal:

A uz vobec sa mi nepaci jeho hlaska: "Boh je mrtvy, my vsetci sme ho zabili, ako sa utesime?"
Kazdy ma svoje teorie, minimalne to, ze existuje nieco medzi nebom a zemou, proste nejake dobro, moze to byt vo forme dobrej energie.. Proste kazdy si Boha predstavuje inac, ale ja si urcite nepredstavujem to, ze Boh je mrtvy...


To je práve otázka interpretácie. Boh môže byť mŕtvy v tom zmysle, že skončila epocha automatickej platnosti tradičnej kresťanskej morálky a kresťanského Boha ako nespochybniteľnej metafyzickej útechy a autority/tiež napr. v tom, že Nietzsche odmieta dovtedajšiu metafyzickú tradíciu, vidí príklon k metafyzike ako čosi choré a úpadkové a nahrádza ho čo najväčším príklonom a pritakaním životu...

U Nietzscheho, aj keď je v mnohom podnetný, je aspoň pre mňa vždy zložité nevidieť jeho filozoficko-literárne myšlienky ako určitú kompenzáciu a následok vlastného tragického životného príbehu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so červen 26, 2010 10:38 am    Předmět: Citovat

Ally napsal:
Déscantes napsal:
Lalaith napsal:
Můžete namítnout, že i jiné vědy nutí lidi přemýšlet, ale filozofie to dělá úplně jinou cestou a jiným způsobem, ptá se po základních věcech, které se (vlastně) týkají každého z nás...

Mě se na filosofii líbí síla, se kterou formuje lidi, kteří se jí zabývají. Tu jiné vědy nemají. Jasně, můžeme se přít, nakolik je filosofie "vědou" v tom smyslu, v jakém ji chápeme dnes. Ale její podstatně silný vliv na život člověka, kterého nebolí přemýšlet, se popřít nedá.


Ako vidíte v tejto súvislosti porovanie filozofického myslenia s tým matematickým? Oboje vyrastá zo spoločného antického koreňa a aj keď to nedokážem presne uchopiť, mám dojem, že oboje má na človeka aj podobný vplyv...

Velká souvislost je v tom, že obojí - filosofie i matematika jsou podle mě přísně logické... V matematice se pracuje s čísly a vzorci a musí do sebe všechno zapadat. Ve filosofii se pracuje "se slovy" a také to musí zapadat, navazovat...
A oboje vědy trénují lidský mozek, působí tak pozitivně na lidi, ovšem každá trochu jiným způsobem, matematika mi přijde často dost schematická a taková "neosobní", ale filozofie má podle mě blíž k lidem, než ta matematika... Takže asi takhle Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 11:24 am    Předmět: Citovat

Déscantes napsal:
Aha napsal:

Téma rozhodně zajímavé, ale asi nadhoď tezi nebo myšlenkovou školu, od které se dá začít Smile

Začít můžeme rovnou od Thaléta Smile ale ne, mě šlo hlavně o to nejprve zjistit, jestli vůbec někdo bude ochotný se o tomto bavit.
Safra lidi, kde je vás víc? Kath psala, že má ráda Aristotela, a ještě u někoho v profilu jsem narazila na nějaká známá jména. Ale nevadí.

Můžeme začít kontroverzněji - jaký máte názor na Friedricha Nietzscheho a jeho filosofii?
Je zajímavé, že když jsem se o něm bavila se známýma, tak často reakce -"hmm, Nietzscheho mám opravdu rád, frajer (a rozhodně s tím nesouvisí jeho zneužitelnost nacismem - to je úplně mimo). Když jsem se ptala proč, tak odpověď - on je prostě dobrý, skvěle píše, umí zaujmout...
Pořádný argument proč právě Nietzsche jsem z nich ale nedostala.

On byl bezesporu skvělý spisovatel a uměl strhnout, málokteré filosofické spisy jsou napsané tak vášnivě, ale spoustu jeho argumentů stojí na hliněných nohou a lze je snadno vyvrátit. Ale přesto jistota, se kterou psal a síla, která z některých jeho knih tryská, to je úplně neuvěřitelný.
Četli jste něco od Nietzscheho, jaký na něj máte názor? Smile


Na Nietzschem jsem začínala - první byla kniha Antikrist - nemám ho moc ráda, ač jako filolog píše "čitelnějí" iracionálně. Ale nemá pořádný argumet a spíše "nadává" je agresivní. Sice myšlenka nadčlověka - osvobozeného od křesťanské morálky mohla být kdysi revoluční, ač dnes již ne ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 11:27 am    Předmět: Citovat

Déscantes napsal:
Aha napsal:
Mávám odrazům na jeskyni

To je skvělé téma.

Podobenství o jeskyni -Platon /Ústava/

Sókratés: Představ si lidi v podzemním příbytku podobném jeskyni, která má k světlu otevřený dlouhý vchod podél celé jeskyně. V této jeskyni žijí lidé od dětství spoutaní na nohou a na krku, takže zůstávají stále na tomtéž místě a vidí jen rovně před sebe, protože pouta jim brání otáčet hlavou. Vysoko a daleko vzadu za nimi hoří oheň. Uprostřed mezi ohněm a spoutanými vězni vede vzhůru cesta, podél níž je postavena nízká zeď na způsob zábradlí, jaké mají před sebou loutkáři a nad nímž dělají své kousky. Podél této zídky chodí lidé a nosí všelijaké nářadí, které přečnívá nad zídkou, podoby lidí a zvířat z kamene a dřeva.
Glaukón: Předvádíš podivný obraz a podivné vězně.
Sókratés: Podobají se nám. Myslíš, že by takoví vězni mohli vidět sami ze sebe a ze svých druhů něco jiného než stíny vrhané ohněm na protější stranu jeskyně?
Glaukón: Jak by mohli vědět, když jsou celý život nuceni držet hlavu nehybně?
Sókratés: Tito vězni by nemohli pokládat za pravdivé nic jiného než stíny oněch umělých věcí.
Glaukón: Nevyhnutelně.
Sókratés: Kdyby jeden z nich byl zbaven pout a přinucen náhle vstát, otočit šíji, jít a podívat se nahoru do světla, mohl by to udělat jen s bolestí a pro oslepující lesk by nebyl schopen dívat se na předměty, jejichž stíny předtím viděl. Co by podle tebe řekl, kdyby mu někdo tvrdil, že tehdy viděl pouze přeludy? Nemyslíš, že by byl zmatený a domníval by se, že předměty tehdy viděné jsou pravdivější než ty, které mu ukazují teď?
Glaukón: Mnohem pravdivější.
Sókratés: A kdyby ho někdo odtud násilím vlekl skrze drsný a strmý vchod a nepustil by ho, dokud by ho nevytáhl na sluneční světlo, nepociťoval by bolestně toto násilí a nevzpíral by se, a kdyby přišel na světlo, mohly by snad jeho oči plné sluneční záře vidět něco z toho, co mu nyní uvádí jako pravdivé?
Glaukón: Ne, alespoň ne hned.
Sókratés: Myslím, že by si musel na to zvyknout, kdyby chtěl vidět věci tam nahoře. Nejdříve by asi nejsnáze poznal stíny, potom samotné předměty. Dále by potom nebeská tělesa i samotnou oblohu snáze pozoroval v noci, dívaje se na světlo hvězd a měsíce. Nakonec by se myslím mohl dívat na slunce samo o sobě na jeho vlastním místě a mohl by též pozorovat, jaké je.
--------------------------------------------------------------------------------------
Názory?



Ústavu mám ráda Embarassed A byla jsem za ni u maturity ráda. Sice jsem to pochopila odstupem času - jak Platón říká, nemáme věřit smyslům, ale rozpomínat se - ted nevím, zdali to mělo být na nějaké vrozené ideje - už se mi to nejspíš plete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 11:34 am    Předmět: Citovat

Jinak se nadšeně přidávám Very Happy ona mě ta euforie hned přejde. Ač jsem se na UK nedostala Crying or Very sad uteklo mi to těsně ach jo. Ale jdu na jazykovku a ustavičně se připravuji a poctivě!

Jinak mám nejraději Platóna - je v jeho dílo cosi více uměleckého než třeba Aristotela. Dialogy se mi čtou mnohem lépe. Aristotela už tak ráda nemám, a nezapomenu, jak jsem zvorala tu Etiku Níkomachovu Sad Jinak mi ještě zajímavý přijde Schopenhauer, taky jako Platón je ovlivněn myšlením Indie Smile A jak krásně ironicky píše Very Happy U jeho aforismů jsem se nasmála Very Happy Potom ještě existenciálisté. No mi připomíná, že bych tu neměla vysedávat a jít někam Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 12:32 pm    Předmět: Citovat

Odette Arrow Ústava je skvělá, čtu ji zrovna teďka Very Happy
Sice mi to kvůli času bude trvat dlouho, ale jsem nadšená. Taky mám ráda Platona, jeho dialogy, nejvíc asi Timaios, pak Kritias o Atlantidě, Obranu Sokratovu a Gorgias.
A Faidros Very Happy
Jinak co se týče toho rozvzpomínání, tak myslím, že to bylo na ideje, které duše nazírala před narozením v nadsmyslovém světě, takže máš určitě pravdu.

Hlásila ses na UK přímo na filosofii?

Aristotela taky příliš nemusím, ALE je fakt, že nad jediným odstavcem jakéhokoli jeho díla se dá strávit týden, možná i měsíc, vážím si ho.
Ale můj favorit to taky není, drží se moc při zemi a chybí mu Platonův rozlet (to naopak dost lidem nejspíš vyhovuje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 1:34 pm    Předmět: Citovat

Aristotelés taky není přímo můj oblíbenec, ale nemůžeme mu upřít opravdu velký vliv na další utváření filozofie i ostatních věd...

Mám ráda presokratiky a jejich úplně prvotní filozofické myšlenky o původu světa, které svým způsobem přibližují myšlení lidí té doby... akorát toho o nich není moc známo...

čekám, až se ve škole dostaneme dál, k někomu zajímavějšímu (ne že by mě středověká filozofie nenadchla, ale přece jen to není úplně ono Embarassed ačkoli některé myšlenky Tomáše Akvinského jsou víc než nadčasové )

A s tou duší je to tak, jak píšete, duše pochází ze světa idejí, kde poznala skutečnou povahu věcí a nyní je "vězněna" pozemským tělěm, může znovu dosáhnout světa idejí, když se tělo opoutá od smyslového, stínového světa k duchovnímu... Ovšem celkeově u světa idejí tkví slabina, a to je souvislost světa idejí se skutečným světem a i to jak to celkově celé funguje... Jak se duše dostane do světa idejí? Ideje mají být dokonalé, existuje tedy idea ošklivosti, špíny, bahna a podobných věcí, které nejsou promárně krásné a dokonalé? Platon si občas ve svých dialozích protiřečí, jeho názor se vyvíjel a trochu měnil... Ale vůbec, studium Platóna je dost náročné a moj znalosti jeho filozofie jsou dost nedokonalé, mám co dohánět, ve škole to byl takový rychlokurz...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 3:09 pm    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Aristotelés taky není přímo můj oblíbenec, ale nemůžeme mu upřít opravdu velký vliv na další utváření filozofie i ostatních věd...

Mám ráda presokratiky a jejich úplně prvotní filozofické myšlenky o původu světa, které svým způsobem přibližují myšlení lidí té doby... akorát toho o nich není moc známo...

čekám, až se ve škole dostaneme dál, k někomu zajímavějšímu (ne že by mě středověká filozofie nenadchla, ale přece jen to není úplně ono Embarassed ačkoli některé myšlenky Tomáše Akvinského jsou víc než nadčasové )

A s tou duší je to tak, jak píšete, duše pochází ze světa idejí, kde poznala skutečnou povahu věcí a nyní je "vězněna" pozemským tělěm, může znovu dosáhnout světa idejí, když se tělo opoutá od smyslového, stínového světa k duchovnímu... Ovšem celkeově u světa idejí tkví slabina, a to je souvislost světa idejí se skutečným světem a i to jak to celkově celé funguje... Jak se duše dostane do světa idejí? Ideje mají být dokonalé, existuje tedy idea ošklivosti, špíny, bahna a podobných věcí, které nejsou promárně krásné a dokonalé? Platon si občas ve svých dialozích protiřečí, jeho názor se vyvíjel a trochu měnil... Ale vůbec, studium Platóna je dost náročné a moj znalosti jeho filozofie jsou dost nedokonalé, mám co dohánět, ve škole to byl takový rychlokurz...



Vím, hlavně středověcí na něj navazovali a on dal vzniknout logice a v přírodních vědách apod.
Takže Tě teprv čeká výška? Smile Kdybych ten čas mohla vrátit!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 3:11 pm    Předmět: Citovat

Mám za sebou prvák vš - filozofie humanitních věd (Technická univerzita Liberec...) Wink A co ty, smím-li se ptát?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt srpen 05, 2010 3:15 pm    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Mám za sebou prvák vš - filozofie humanitních věd (Technická univerzita Liberec...) Wink A co ty, smím-li se ptát?


dva body mi chyběly na UK obor filosofie Crying or Very sad ted jdu na jazykovku tady v Lbc Wink a příští rok zkouším naposled znovu - měla jsem rok odklad, takže jsem starší, tak aby mi to vyšlo do 26 let Smile Jéé, takže jsi z Lbc!!! Tu nikoho nemám, jsem dojížděla na gympl jinam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.