Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=579173b30eece18f6df1a7ff2ecfbc5bZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Déscantes
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.5.2007
Příspěvky: 4735

PříspěvekZaslal: pá říjen 29, 2010 9:52 pm    Předmět: Citovat

astrid napsal:
(Možná jsem se právě toho dopustila v předchozím příspěvku Smile

Ne, kde? Já myslím že je to dobrá otázka, co se sem úplně hodí Smile
astrid napsal:
jestli filosofie, tím že třeba řeší otázky po smyslu existence ap., zároveň plodí i dostatečně pádné argumenty pro danou věc, nebo zda jen teoreticky konstatuje...

Pádné argumenty bych řekla jak pro koho. Někdo na to slyší a někdo ne, i kdyby ho vzali palicí po hlavě. (viz "jsou to jen blbé kecy a já to poslouchat nebudu")Arrow i tohle už jsem na adresu filosofie slyšela Very Happy

Ale řekla bych, že zrovna filosofie řeší dost zásadní otázky, vlastně ty nejzásadnější, a pokud někdo není duchovně založený, nepotřebuje mystiku, nevyhovují mu různé náboženské systémy a nechce hledat smysl všeho touto cestou, tak právě pro něj je filosofie jako stvořená.
Ale uvědomuju si že filosofie není třeba jen Platon, který dává na podobné otázky celkem ucházející odpovědi, ale i třeba Nietzsche nebo existencionalisté, takže nabízí více cest, nejen jednu, pozitivní, ale i jiné, a pak už je na každém, co si z toho vybere.

A taky - mnoho lidí hájí svého oblíbence filosofa stůj co stůj, byť ví, že jeho argumenty byly dávno vyvráceny. Tohle nechápu. Buď se snažím zjistit, kde je pravda a jdu dál, když dosavadní tvrzení padne, nebo je celá cesta a veškeré tázání zbytečné.

astrid napsal:
Za léta studia pozoruji zálibu filosofů spíš v hledání složitostí, kupení významů a úžasné rozumové virtuozitě, která je ale často účelem sama sobě a de facto bezobsažná.

Jo, jsou takoví, je jich dost a jsou maximálně unesení svou inteligencí.Ještěže existují i ti druzí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:14 am    Předmět: Citovat

Já nevím, filozofii ale beru pořád spíš jako teoretickou, protože stejně podle mě nikdy neřekne, že je potřeba dělat tohle a tohle, abychom žili dobrý život. Spíš poněkud skrytě nadhodí několik (mnoho) možností a je už na každém, jak si to všechno přebere.
Jak už zmínila Dés, učí nás ptát se a hlavně ptát se dál, někam, kam se člověk právě trochu bojí, protože je to všechno jedna velká neznámá, co zavání neúspěchem a tím, že z toho nekouká jedna všeobecná pravda - a to podle mě lidi fakt nemají rádi, ne v dnešní pragmatické společnosti...
Ale myslím si, že je užitečná (užitečné věci ale podle mě nemusejí být nutně praktické) - učí nás přemýšlet, SPRÁVNĚ SE VYJADŘOVAT (protože filozofická argumentace by měla být za všech okolností přesná!), chápat svět trochu jinak, než jsme zvyklí - v dnešní době konzumu. Mimochodem sledování dějin filozofie nám pomáhá pochopit jednotlivé období lidských dějin - vidíme, jak se lidstvo vyvíjelo a můžeme se tereticky poučit z určitých chyb, chybných interpretací apod. Myslím si, že filozofie by měla učit lidi stávat se moudrými - ale to je dlouhý proces a myslím si, že mnohé lidi to svým způsobem odrazuje.
Samozřejmě tohle všechno platí pro mě v případě, když se filozofie netvoří jen "pro sebe samu", jen pro to, aby něco takového bylo... Aby nešlo právě o to slovíčkaření a kupení nicneříkajících metafor na sebe, které se nestávají prostředkem, ale cílem... Tož tak Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:20 am    Předmět: Citovat

astrid napsal:
Při hledání orientace v životě se podle mě více hodí uplatňovat prostý rozum (nebo třeba právě zmiňované předtuchy či instinkt), než vytříbenou logistiku..., co myslíte


Rozhodně, myslíš teda např. po stránce etiky. Ale zase je problém, že každý Ti "radí". vidí správnoust jinak. Kant je třeba, podle Základů metyfysiky mravů, víc objektivistický a Aristoteles subjektivistický, ale jemu nemůžu zas odpustit ten jeho šovinismus Laughing to bych zas odbočovala. Ale to záleží víc na konkrétních filosofech, protože takhle je to moc obsáhlé. Ještě mě napadá z pánů, pan Schopenhauer, který radí radikální induvidualismus a nejraději se s nikým nestýkat, což bylo v knížce vtipně oglosováno, že je to sice hezké, ale jak se to má v běžném životě províst Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:30 am    Předmět: Citovat

- učí nás přemýšlet, SPRÁVNĚ SE VYJADŘOVAT (protože filozofická argumentace by měla být za všech okolností přesná!)

Souhlas! Wink

Jinak mě celkem napadá využití s politikou, někdy je politika čistá rétorika, že? Ale třeba mě napadá, že každá strana občas potřebuje řešit otázky, kam svůj program nasměrovat. Nebo si okecat, proč je tento nový zákon či novela zákona tak potřebná. A potom je dobré, že se vede diskuse, ale většinou to tak není, nebo se můžu mýlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:33 am    Předmět: Citovat

No, asi by to tak být mohlo, s tou politikou, ale mám takový pocit, že filozofie by měla být nestranná a takhle politiku u nás neberu... Navíc politická argumentace mi často přijde jako jedno velké tlachání o ničem a pokud možno se vyhnout přesné odpovědi - ne snažit se něco osvětlit normálním lidem... Ale myslím si, že v ideálním případě by to tak být mělo, ale podle mě není... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:45 am    Předmět: Citovat

Déscantes napsal:
Ale řekla bych, že zrovna filosofie řeší dost zásadní otázky, vlastně ty nejzásadnější, a pokud někdo není duchovně založený, nepotřebuje mystiku, nevyhovují mu různé náboženské systémy a nechce hledat smysl všeho touto cestou, tak právě pro něj je filosofie jako stvořená.
Ale uvědomuju si že filosofie není třeba jen Platon, který dává na podobné otázky celkem ucházející odpovědi, ale i třeba Nietzsche nebo existencionalisté, takže nabízí více cest, nejen jednu, pozitivní, ale i jiné, a pak už je na každém, co si z toho vybere.

A taky - mnoho lidí hájí svého oblíbence filosofa stůj co stůj, byť ví, že jeho argumenty byly dávno vyvráceny. Tohle nechápu. Buď se snažím zjistit, kde je pravda a jdu dál, když dosavadní tvrzení padne, nebo je celá cesta a veškeré tázání zbytečné.



Déscantes, to jsi myslím řekla víc než hezky - jednoduše výstižně. Smile
Názor na to máme asi poměrně stejný; včetně toho, jak pak zmiňuješ hledání pravdy nezatížené padlým systémem...

Na filosofii je opravdu báječné, jak se vyjadřuje takřka ke všemu a kolik cest nabízí. Pokud nám nesedí Hegel, hned je tu Kierkegaard, jestliže nám nevyhovuje statický Parmenidés, třeba nás zaujme dynamika u Hérakleita. Je to inspirující..., byť myslím, že pravda je "úplná" jen s naším osobním obohacením.

...Abych jinak také dodala nějakého "oblíbence", tak za mě je to asi onen zmiňovaný Kierkegaard, dále presokratici a to, co se řadí do úhledného balíčku "východní filosofie". Obecně jsou ale pro mě nejzajímavější předfilosofické mýty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: so říjen 30, 2010 9:49 am    Předmět: Citovat

Odette napsal:
- učí nás přemýšlet, SPRÁVNĚ SE VYJADŘOVAT (protože filozofická argumentace by měla být za všech okolností přesná!)

Souhlas! Wink



Beru to stejně, ale musím přiznat, že je to zároveň i věc, která mě právě na filosofii nejvíc děsí.
Ono to potom snadno sklouzává k slovíčkaření a k tomu, že ve snaze podat co nejpropracovanější výpověď se občas může obsah vzdalovat formě. Jinými slovy, že v honbě za perfektní ekvilibristikou pokulhává sám smysl sdělení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
321-600
321-600


Založen: 11.10.2008
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: ne říjen 31, 2010 10:42 am    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
No, asi by to tak být mohlo, s tou politikou, ale mám takový pocit, že filozofie by měla být nestranná a takhle politiku u nás neberu... Navíc politická argumentace mi často přijde jako jedno velké tlachání o ničem a pokud možno se vyhnout přesné odpovědi - ne snažit se něco osvětlit normálním lidem... Ale myslím si, že v ideálním případě by to tak být mělo, ale podle mě není... Confused


Někde jsem četla příspěvek, už si ho přesně nepamatuju, takže nebudu citovat, ale bylo to v tom smyslu, že politik musí dělat, že věří svým lžím a podat to tak. Ano, dnešní doba je zlá Confused Holt naivní představa - vedené a věcné diskuse bez zaujetí je ta tam...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:01 am    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Já nevím, filozofii ale beru pořád spíš jako teoretickou, protože stejně podle mě nikdy neřekne, že je potřeba dělat tohle a tohle, abychom žili dobrý život. Spíš poněkud skrytě nadhodí několik (mnoho) možností a je už na každém, jak si to všechno přebere.
Jak už zmínila Dés, učí nás ptát se a hlavně ptát se dál, někam, kam se člověk právě trochu bojí, protože je to všechno jedna velká neznámá, co zavání neúspěchem a tím, že z toho nekouká jedna všeobecná pravda - a to podle mě lidi fakt nemají rádi, ne v dnešní pragmatické společnosti...
Ale myslím si, že je užitečná (užitečné věci ale podle mě nemusejí být nutně praktické) - učí nás přemýšlet, SPRÁVNĚ SE VYJADŘOVAT (protože filozofická argumentace by měla být za všech okolností přesná!), chápat svět trochu jinak, než jsme zvyklí - v dnešní době konzumu. Mimochodem sledování dějin filozofie nám pomáhá pochopit jednotlivé období lidských dějin - vidíme, jak se lidstvo vyvíjelo a můžeme se tereticky poučit z určitých chyb, chybných interpretací apod. Myslím si, že filozofie by měla učit lidi stávat se moudrými - ale to je dlouhý proces a myslím si, že mnohé lidi to svým způsobem odrazuje.
Samozřejmě tohle všechno platí pro mě v případě, když se filozofie netvoří jen "pro sebe samu", jen pro to, aby něco takového bylo... Aby nešlo právě o to slovíčkaření a kupení nicneříkajících metafor na sebe, které se nestávají prostředkem, ale cílem... Tož tak Wink



Vezmu to popořadě. Pokud budeš brát Filozofii pouze jako teoretickou, tak je zbytečné nějakou Filozofii vůbec mít. Jako všechno ostatní vzniká Filozofie ze života, který prožíváme. Ptáním se po věcech a uvažováním o nich při pátrání po smyslu a závěrech, které nám dají jistotu není celou cestou. Díky tomu, že jsme přišli poznatkem, který překračuje naši zkušenost na kterou se tážeme jsme zjistili obecný zákon skrze, který se pak dle každého udává způsob, metoda, tvar a další možnosti jednání, či konání.
Závěry ve Filozofii musí být nutně obecné, proto aby si je mohl každý vztáhnout sám k sobě (své míře). Ale to jsem řekl, že není všechno.
Jak Filozofie dochází k těmto obecninám, tak to není konečná cesta, která jí oddělí od života, ale dá nám pochopení řádu věcí, abychom skrze toto pochopení mohli také lépe jednat v životě. Pouhá teorie Filozofie je prázdná a bezpředmětná. Musí být také svoji praktickou stránku, své využití. Jinak je k ničemu. Jen plky lidí, kteří jsou již dávno mrtví.

Jak jsem naznačil. Všeobecnost je za vším a odhalujeme ji jen jak to sami dokážeme, když ji hledáme. Ovšem všeobecností žít nemůžeme, potřebujeme konkrétní věci, které si díky ní můžeme vytvořit sami. Dalo by se říci, že nám dává božskou moc tvoření a je jedno, jestli o ní víme, či ne.

Užitečná věc - bez praktičnosti? Very Happy Promiň to mi nepříjde možné Smile
Jedna důležitá poznámka, která dělá velký nepořádek v tom jak se filozofie vnímá. Filozofie nás neučí jak vnímat svět jinak. Jako jiné vnímání světa se nám to může zdát, ale pořád je to jeden a ten samý svět, pouze jej dokážeme nahlížet celistvěji, i když hned ze začátku nedokážeme najít spojitosti.

Dějiny Filozofie není lepší pro poučení z dějin než cokoli jiného. Je to prostě historie z jiného náhledu. Historii je úplně jedno jak se na ní koukáš skrze dějiny Filozofie, křesťanství, či chronologicky jak nás učili ve škole.
Za další Filozofie neučí lidi stát se moudrými. Jednoduše proto, že nemůže. Filozofii využíváme my sami a ne ona nás. Moudrými se můžeme stát i bez filozofie. Je mnoho cest k moudrosti filozofie, věda, víra... je to jedno. Stejně jako kdekoli jinde Filozof může být někdo celý život a moudrosti nepobere ani, co by se za nehet vešlo:)

Trochu sem se rozepsal... Reagoval jsem na tvůj příspěvek, protože v něm vidím všeobecné nahlížení, které z Filozofie dělá něco zbytečného a mystického.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:04 am    Předmět: Citovat

astrid napsal:
Odette napsal:
- učí nás přemýšlet, SPRÁVNĚ SE VYJADŘOVAT (protože filozofická argumentace by měla být za všech okolností přesná!)

Souhlas! Wink



Beru to stejně, ale musím přiznat, že je to zároveň i věc, která mě právě na filosofii nejvíc děsí.
Ono to potom snadno sklouzává k slovíčkaření a k tomu, že ve snaze podat co nejpropracovanější výpověď se občas může obsah vzdalovat formě. Jinými slovy, že v honbě za perfektní ekvilibristikou pokulhává sám smysl sdělení...


Takovéto slovíčkaření a honění za perfektním popisem už není filozofií, ale vědou. Každá přespříliš konkrétní věc je již osobním poznáním vycházejícím z "Filozofie", ale Filozofie to není.
Jak jsi to sama označila je to honba za ekvilibristikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.