Platon, Descartes, Hegel a spol. aneb Filosofické vlákno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=ab6575b9ee8b6152295c6d6d5eeed87eZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 10:54 am    Předmět: Citovat

Vyjádřila jsem se v některých pasážích trošku kostrbatě (taky je to nějakou dobu...)
Na začátek - nepraktičnost a užitečnost se podle mě nevylučují, ale je to jenom o chápání těch slov - praktičnost beru jako něco, co můžu použít, udělat. Užitečnost - že je to prostě užitečné, ať už jenom v tom, že si třeba člověk utřídí myšlenky... (Jasně, teď mi napíšeš, že člověk si utřídí myšlenky a na základě toho udělá rozhodnutí, ale tak jsem to úplně nemyslela) Šlo mi o praktické využití v dnešní době, při nějaké činnosti jako je třeba povolání.

Ale stejně si pořád myslím, že v dnešní době nemá filososfie tolik využití jako dřív, už jenom pro způsob, jakým jsou ty myšlenky napsány... A je to asi trochu škoda.

S tím, že filosofie vždy reaguje na aktuální život a situaci souhlasím, však je to jasné už z dějin filosofie... Ale i tak - ji přece můžu vnímat jako teoretickou, ne? V dnešní době, podotýkám. Tohle vnímání nejde ze samotné podstaty filosofie - jak píšeš, tak by nám měla vysvětlit běh věcí a pomoct lépe jednat. Ale znova, v dnešní době se to neděje a dít nebude, je mnoho cest (a jednodušších) jak si trochu pomoct v této oblasti... Jenom mi řekni, jakou má podle tebe filosofie v dnešní době vysloveně echt praktickou stránku... Jasně, někdo na základě třeba filosofických pozatků sepíše, knížku, článek, někdo si ho může přečíst a může ho nějak ovlivnit (pokud ho vůbec pochopí)... A dál? Já už bohužel nic dál nevidím... Je pravda, že to, že to někoho ovlivní je už ta praktická stránka, ale kolik takových lidí bude? Při stylu, jakým jsou filosofické knížky (i dnes) psané... Mluvím teď o normálních lidech, třeba i vysokoškolsky vzdělaných, kolik z nich dnes čte filosofii, a´T už dnešní nebo minulou? V tom vidím ten hlavní a veliký problém...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 12:13 pm    Předmět: Citovat

Uveď mi prosím nějakou užitečnou věc, která by se nedala prakticky využít ať přímo, či nepřímo. Nedovedu si představit, jak to podáváš.
Snaha rozdělit dvě provázané věci je hezké a teoreticky by to šlo, ale v životě to přináší pouze neplechu.
Pro lepší poznání jedné věci v jistých směrech je to dobrá metoda, ale nesmíme zapomenout s čím to bylo spojenéSmile

Využití filozofie se od dob minulých s dnešní dobou neliší, tak jak by sis myslela:)
Liší se to v tom, že se to snažíme oddělit od života a pak vnikají pitominy jako dnes. Ovšem i v dnešní době se to opět obrací a vrací se to k svázanosti s životem.

Máš pravdu můžeš jí tak vnímat, prakticky musíš, ale opomíjet její praktickou část, která k ní také patří z ní dělá něco neúplného a zbytečného.

Praktická stránka je ta, že dle závěrů ke kterým dojdeme se i řídíme a nemáváme s nima kolem sebe a nepoučujeme s nimi a přitom si děláme věci úplně opačně. Jak jsi napsala je to proces na delší dobu a někdy potřebujeme získat přesně tu opačnou zkušenost toho k čemu jsme došli, abychom mohli jednat podle té, kterou hlásáme:)

Filozofii miluji a není to pro mě pouze hraní si s myšlenkami, trénování mysli, hledání obecností. Je to pro mě i život samotný, protože vše vychází z mého života (co je to život je na jinou debatu) a oddělovat to by byl z mého pohledu nesmysl. Řídím se tím k čemu docházímSmile
Vše má svůj čas cesty které vedou k tomu čemu věříme jsou nepředvídatelné Very Happy To už jsem si ověřil dávno a nejsem sámSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 12:30 pm    Předmět: Citovat

OK, s tou užitečností máš asi pravdu, nejspíš to beru špatně - nepřímé využití nebereu jako užitečnost, moje chyba... (Beru to - asi chybně - tak, že praktické je něco, co se dá využít nějak hmatatelně, užitečné to, co se dá využít nehmatatelně, na nějaké nehmotné úrovni, ani envím, proč to tak vnímám... Proto beru filsoofii jako nepraktickou, ale užitečnou - když to přeženu, tak s její pomocí neporazím strom...)

A já nevím, jestli vnímáme filsofii oba dva stejně... Já beru filsofii vysloveně jako filosofická díla napsaná spíš v minulosti - od Platóna přes Descarta po Hegela apod., je to poměrně jednostranně zaměřené...
Co všechno ty řadíš pod filosofii? Přiznám se, že momentálně jsem v této diskuzi opomněla třeba východní filosofii Embarassed Embarassed, kterou považuji za užitečnou i praktickou, předchozí příspěvky spíš směřovaly k té klasické západoervopské...
Pak je tu totiž spousta dalších systémů a rad k tomu, jak žít, ale ty prostě pro mě nejsou ou čistokrevnou filosofií, ale patří třeba do etiky apod. Ale to je už jenom o tom slovíčkaření. Jenom abychom si rozuměli, doteďka jsem psala o klasické filosofii od starověku řekněme po novověk, případně modernu, postmodernu. Ostaní systémy jsem do toho nezahrnula.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lord Draco
161-320
161-320


Založen: 20.9.2011
Příspěvky: 278

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 2:19 pm    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
OK, s tou užitečností máš asi pravdu, nejspíš to beru špatně - nepřímé využití nebereu jako užitečnost, moje chyba... (Beru to - asi chybně - tak, že praktické je něco, co se dá využít nějak hmatatelně, užitečné to, co se dá využít nehmatatelně, na nějaké nehmotné úrovni, ani envím, proč to tak vnímám... Proto beru filsoofii jako nepraktickou, ale užitečnou - když to přeženu, tak s její pomocí neporazím strom...)

A já nevím, jestli vnímáme filsofii oba dva stejně... Já beru filsofii vysloveně jako filosofická díla napsaná spíš v minulosti - od Platóna přes Descarta po Hegela apod., je to poměrně jednostranně zaměřené...
Co všechno ty řadíš pod filosofii? Přiznám se, že momentálně jsem v této diskuzi opomněla třeba východní filosofii Embarassed Embarassed, kterou považuji za užitečnou i praktickou, předchozí příspěvky spíš směřovaly k té klasické západoervopské...
Pak je tu totiž spousta dalších systémů a rad k tomu, jak žít, ale ty prostě pro mě nejsou ou čistokrevnou filosofií, ale patří třeba do etiky apod. Ale to je už jenom o tom slovíčkaření. Jenom abychom si rozuměli, doteďka jsem psala o klasické filosofii od starověku řekněme po novověk, případně modernu, postmodernu. Ostaní systémy jsem do toho nezahrnula.


I po tvém rozdělení do vytváří celek. Co máš v hlavě užitečného to se ti promítne i do praktického. I naopak.

To máš pravdu nebereme. Pro tebe je filozofie historií. Přiřknout "Filozofii" minulosti... to by již dávno žádná neexistovala:) Je to živoucí s každým z nás. Z historie si filozofii nezískáme. Můžeme se poučit z historie a zahrnout ji do naší Filozofie, ale je to část ne všeSmile

Filozofie a já je to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 5:55 pm    Předmět: Citovat

Děkuji, že jste oživili toto vlákno. Díky vám jsem si ho všimla a objevila tak tuto filosofickou "Ameriku" Smile.
Já měla kdysi na VŠ filosofie jen dva semestry, nicméně tehdy mne velice bavila.Prohrabovala jsem se díly antických autorů stejně jako knihami o náboženstvích, škoda, že od té doby už jsem většinu přečteného a naučeného zapomněla Sad. Pro mne jsou i náboženské systémy filosofiemi. Celý ten cirkus s církví, obřady, symboly atd. kolem stejně vždy vychází z nějaké myšlenkové konstrukce a právě ta je pro mne podstatná.
Jinak chápu Lalaith i Lorda v tom, co tu napsali. Ano filosofie dnes není věda, za jejíž znalost vám bude někdo platit (pokud ji nebudete zase jen učit na VŠ nebo ji nezvrhnete v psaní pseudoesoterických pojednání). Z mého pohledu je to ale věda nesmírně důležitá pro rozvoj osobnosti a chcete-li, duše. Vlastně mne nenapadá nic důležitějšího pro vývoj duše, snad kromě krásy, která je pro mne také velice důležitá. Zmiňuji ji proto, že krásno je také estetickou / filosofickou kategorií a spadá tedy pod toto téma.
Mám proto ráda krásu všude, kam ji mohu vpašovat, v běžném každodenním životě, ve věceh, které denně vídám, které mne obklopují. Neumím si představit žít bez věcí, které vnímám jako krásné a naopak žít třeba jen mezi věcmi, které jsou JEN užitečné, JEN moderní apod. Jaký máte názor na krásno vy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 6:11 pm    Předmět: Citovat

Pokud berete filosofii jako něco, co se stará o duši a rozvíjí duši, tak je rozhodně dobrá, užitečná a praktická se vším všudy Wink Jak jsem psala, já považuji za filsofii hlavně tu historickou, která mi mnohdy využitelná nepřijde (ale mnohdy zase ano). Tož tak, jen aby nedošlo k mýlce, celkově věci, co "pečují o duši" uznávám a beru je pozitivně, snažím se něco zjistit, načíst apod.
Krása je podle mě pro mnoho lidí zásadní, pro jiné už méně, ale já sama krásnu velmi vnímám a prožívám. (a sama se snažím aspoň trošku krásně občas působit Embarassed a jsem ráda, kdy to dělají i lidi v mém okolí). Ale zase, krása a estetika už pro mě nepatří do filsofie, přiznám se, že to beru jako něco úplně zvláštního a jiného, byť to na naši duši a psychiku působí. Jo, život bez krásy a krásných věcí by stál za houby.

Jinak nevím, možná by vás mohla někoho zajímat jedna kniha, která mi ososbně dala asi víc než všechny echt filsofické knihy, co jsem kdy musela přečíst... Je od Scotta Pecka a jmenuje se Nevyšlapanou cestou. Peck je psycholog s praxí a na příkladech lidí tam ukazuje mnoho věcí...které jsou v naší společnosti běžné a jaké pak mají důsledky na psychiku lidí. Je to krásná a čtivě napsaná kniha, člověk se nad sebou potom opravdu zamyslí a v některých příkladech se krásně pozná.... Je o právě spíš zaměřeno na etické jednání. Úplně úžasné jsou pasáže o vyhýbání se odpovědnosti (přiznám se, že jsem se u něčeho zasytděla až do morku kostí...) Doporučuju všema deseti, prý má i pokračování, k tomu jsem se zatím nedostala.

Jo a pokud vás někoho zajímá pedagogika, moc krásná je knížka Filososfie výchovy od Pelcové. Taky jedna z knih, co se mi moc líbila... A hlavně byla čtivě a pěkně napsaná a člověk se nemusel zamýšlet nad významem každé věty. A někdy se i zasmál. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 6:19 pm    Předmět: Citovat

názor na estetiku? podľa mňa je dosť podstatná, teda aspoň pre mňa (ale občas ma chytí až príliš a potom, keď zastanem uprostred ulice a obdivujem nejakú stavbu alebo čo ostatní nie sú moc nadšený)
uvedomujem si, že nie všetko musí byť krásne a musí esteticky pôsobiť, ale taká vec určite viac nadchne, poteší a zaujme...a navyše v každej veci a v každom človeku je aspoň niečo pekné a potom je zaujímavé hľadať to Smile
estetika a rozvoj osobnosti - určite dáva iný pohľad na vec a nový rozmer tomu, ako niečo vnímame...lenže zase mám obavy, že ak sa raz naučím vnímať krásno a hodnotiť ho, potom akúkoľvek inú vec podhodnotím, pokiaľ nebude spĺňať esteticke normy, aj keď tie nebudú vôbec dôležité...
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fairy
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 25.8.2007
Příspěvky: 1034

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 6:54 pm    Předmět: Citovat

Lalaith: estetika spadá oficiálně pod filosofii, proto jsem ji zmínila. To je jeden z mála střípků, co si ještě ze školy pamatuji Embarassed

Seelya: Tomu se dá vyhnout tak, že se snažím posuzovat věci podle jejich primární funkce. Tak třeba šperk posuzuji podle toho, zda je dostatečně krásný, aby vůbnec splňoval funkci, ke které byl určen, tedy někoho zdobit. Pokud si kupuji řekněme rychlovarnou konvici, budu na prvním místě volit podle účelovosti a spotřeby, a až potom podle přidaných hodnot, jako je krása. Ale jestli jsi měla ny mysli lidi, tak to je kapitola sama pro sebe a pokud do ní teď zabředneme, asi z toho hezky dlouho nevybředneme Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astrid
***moderátorka***


Založen: 1.8.2010
Příspěvky: 1774

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 6:55 pm    Předmět: Citovat

Estetika je s filosofií skutečně neodmyslitelně spjatá - od jejích počátků po dnešek (namátkou: antický ideál kalokagathie a současná studie Umberta Eca Dějiny krásy + Dějiny ošklivosti). Vzhledem k tomu, že máme my lidé mnohdy tendence považovat krásné za dobré, dostává se pojem estetiky stopově i do oblasti etiky (např. jako protipól utilitarismu).

Můj osobní postoj k estetice je jinak podobný, jak ho vylíčila už Fairy. I když nejsem výlučně esteticky zaměřený tvor, krásno a krása jsou pro mně naprosto zásadní. Neumím si představit, že bych si nedopřála přes den potěšení z něčeho půvabného, a třeba i zbytečného, a zaměřovala se jen na to, co zrovna potřebuji. Věřím, že zrovna krásno hraje v péči o duši mimořádnou roli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
seelya
***moderátorka***


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 2258

PříspěvekZaslal: st prosinec 28, 2011 7:08 pm    Předmět: Citovat

fairy, presne ľudí som mala na mysli, pri veciach ak estetika nie je primárne kritérium, tak každý kto uvažuje ju bude brať na ztreteľ až v druhom rade...tuna logika nepustí...
ale pri ľudoch ten zmysel pre estetiku skrátka robí svoje, väčšinu ľudí to jednoducho nepustí
nehovorím, že sa cez to nedá preniesť, ale bežne ťa skôr zaujme niekto, kto vyhovuje aj tvojím estetickým nárokom

len tak mimochodom, zabrúsim ešte k filozofii... spomínate tu buď klasickú európsku alebo potom východnú filozofiu...nezaoberali ste sa tu niekto aj židovskou alebo islamskou filozofiou?
_________________
Co víme o lásce? Láska je jako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Zkuste přesně definovat tvar hrušky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.