Státní maturity
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=6c4a71ac6a67f6bb3ed50adca35e8a4aZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 11:19 am    Předmět: Re: Státní maturity Citovat

Bonemína napsal:
Bavila jsem se na toto téma s jedním nastávajícím maturantem, ale nějak mi nebyl schopný vysvětlit, v čem vlastně spočívá změna oproti stávajícímu stavu a především - co na tom studentům tolik vadí a proč proti tomu tolik protestují.
Ale vzhledem k tomu, že na DV je dostatečné množství předmaturantů, řekla jsem si, že tady určitě nějakou odpověď dostanu.

Tak jak to s těmi státními maturitami vlastně je?


Týká se to dcery, která jde po prázdninách do čtvrtého ročníku. Od druháku nosí domů lejstra, kde jsou případné podoby státních maturit - jednou to bylo dokonce něco jako test studijních předpokladů ( což se mi zdálo asi nejhorší - maturita by podle mě měla být o nějakých získaných znalostech a ne o logice)
Na posledním rodičáku nam třídní učitelka řekla, že je ze státních maturit už hodně otrávená, několik let se na státní maturity školí ,každé školení jí dá jiné, rozporuplné informace, doma má několik certifikátů, které jsou za rok k ničemu. Říkala, že do státních maturit se už vrazilo něco kolem čtvrt miliardy Kč - a jsou to peníze, které vyletěly oknem.
Poslední informace, kterou ke státním maturitám dcera má - v říjnu státní maturity nanečisto, možnost zvolit obtížnost ( na gymnaziu doporučují obtížnost č.2) . Více bude vědět v září,taky se má konat další rodičák,kde by snad už měla být podoba maturity r.2011 upřesněna.
Takže jak budou státní maturity vypadat neví zatím ani sami učitelé, natož studenti. Existuje zřejmě několik podob, desítek fám - ale jak to bude doopravdy...těžko říct. Z toho zřejmě plyne ta všeobecná otrávenost - nikdo neví nic pořádně, informace se dost liší , učitelé jsou na otázku "státní maturity" už docela alergičtí - ani se jim nedivím. Dřív studenti ve třetím ročniku víceméně věděli, z čeho budou maturovat - a oni pujdou do čtvrťáku a nevědí nic. Loni to bylo myslím stejné - nejdřív že budou státní, pak zase ne , pak zase že ano, ale pořád se nevědělo, jak to vlastně bude probíhat.... nakonec se to zase odložilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meeesha
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 13.6.2010
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 11:32 am    Předmět: Citovat

To ilona: Je fajn, že tvé dceři dali na gymplu na výběr, jakou chtějí úroveň. Mému bratrovi vloni řekli, že u nich se bude ze všeho dělat jenom ta nižší, protože by to organizačně nezvládli (na jejich gymplu, spíš gymplíčku, jsou v každém ročníku 2! třídy). Nakonec jsme byli rádi, že to odpískali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 11:49 am    Předmět: Citovat

Meeesha napsal:
To ilona: Je fajn, že tvé dceři dali na gymplu na výběr, jakou chtějí úroveň. Mému bratrovi vloni řekli, že u nich se bude ze všeho dělat jenom ta nižší, protože by to organizačně nezvládli (na jejich gymplu, spíš gymplíčku, jsou v každém ročníku 2! třídy). Nakonec jsme byli rádi, že to odpískali.

No - výběr úrovně platil v červnu - co bude v září zatím neví. Většina kantorů se shodla na tom,že státní maturity jsou ostudou českého školství - ne proto, že by měly být státní, ale pro tu ukrutnou nepřipravenost, která se táhne už skoro desetiletí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Majdal_e_e_nka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.3.2010
Příspěvky: 1421
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 6:10 pm    Předmět: Citovat

Já jsem maturovala tento rok a taky jsme minulý rok nevěděli jak to bude.. Bylo to otravný a potom všem dohadování nám už bylo jedno, jak budeme maturovat, jen abysme věděli nějaké info... Učitelé otrávení mnohem víc než my, protože se pořád něco přeučovali a pořád jezdili na školení a bylo to k ničemu, jak už tady bylo řečeno.
Myslím, že gymnazisti jsou na tom nejlíp a státní verze se nemusí bát...

Ale upřímně jsem zastáncem právě státních maturit, protože když srovnám dnešní maturitu gymnazistů, lyceistů nebo třeba různých učiliští, na kterých je možná taky maturita, tak v tom je dost velkej rozdíl... To by měla právě státní maturita zredukovat...
Jenže kde nic, tu nic Confused

A taky si myslím, že dvě úrovně maturity jsou pěkné kraviny, protože to pak ztrácí smysl, který to má mít... Prostě když chce někdo maturitu, tak by se měl naučit tak, aby se vešel do určitých kritérií a né, že si vybere lehčí úroveň, kterou zvládnou prváci a má taky maturitu Very Happy
Tj přeci blbost...
_________________
Touzime po tom, co nemuzeme mit a diky tomu nevidime to, co mame...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 6:23 pm    Předmět: Citovat

Majdal_e_e_nka - taky by mě docela zajímalo, jak je to myšleno - dvě urovně maturity .
Možná dvě úrovně plánují proto , protože je jasné,že studenti střední odbormé školy s nějakým zaměřením, nebudou mít např. takové znalosti z matiky, jako studenti gymnázia, bo na gymplu je matematiky více ,nebo že žáci jazykových tříd na tom budou s angličtinou lépe než studenti ostatních nejazykových středních škol ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Majdal_e_e_nka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 16.3.2010
Příspěvky: 1421
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 6:36 pm    Předmět: Citovat

ilona napsal:
Majdal_e_e_nka - taky by mě docela zajímalo, jak je to myšleno - dvě urovně maturity .
Možná dvě úrovně plánují proto , protože je jasné,že studenti střední odbormé školy s nějakým zaměřením, nebudou mít např. takové znalosti z matiky, jako studenti gymnázia, bo na gymplu je matematiky více ,nebo že žáci jazykových tříd na tom budou s angličtinou lépe než studenti ostatních nejazykových středních škol ?


Přesně tak to je jak to říkáš a v tom případě mi to přijde nesmyslný, protože to bude rozdvojený stejně jak je to teď... Úroveň kuchaře a gymnazisty...
Né, že bych někým "míň urovňovým" pohrdala, ale přijde mi to vážně ujetý... Když chce přeci někdo maturitu, tak ať tomu něco obětuje a ať se učí...
Potom každý říká že maturita je fraška.. Jenže nejjednodušší zkouška je už ta udělaná.. Osobně bych ji nechtěla opakovat... I když přijdou asi i horší věci...
_________________
Touzime po tom, co nemuzeme mit a diky tomu nevidime to, co mame...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Berušák
321-600
321-600


Založen: 3.12.2009
Příspěvky: 376

PříspěvekZaslal: so srpen 14, 2010 12:59 am    Předmět: Citovat

Mně teda přijde jednotná maturita pro všechny střední školy jako pěkná blbost. Rozhodně si nedovedu představit, jak by taková maturita určená jak pro gympláka tak pro kuchtíka měla asi vypadat. Vždyť to ani nejde Shocked Nejde, aby kuchtíkovi zvedli laťku na úvoreň znalostí gymnazisty. Pak by rovnou mohli zrušit hierarchii středních škol - všechny lycea, obchodky, průmyslovky a já nevím, co ještě vůbec je. Jasně, každej středoškolák by měl umět matiku, češtinu i další jazyk na nějaké úrovni, ale ne každej je schopnej pochopit a naučit se to, co se bere na gymplu. Proto taky na ten gympl asi nešel, ne Smile

Já sice mám gympl, ale jediné, co mi dal, je jakás takás disciplína, teorie a předpoklady na moje studium na VŠ. Tzn. umím se učit a mám potřebnou teoretickou základnu, která spoustě lidem, co šli na stejnou školu s různých obchodek a průmyslovek, prostě chybí. Abychom mohli mít stejnou maturitu, musel by se kompletně překopat systém studia na obou stranách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
plavunik
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 18.7.2010
Příspěvky: 893
Bydliště: ZA

PříspěvekZaslal: so srpen 14, 2010 7:23 am    Předmět: Citovat

Tak u nás na Slovensku je už jednotná maturita zavedená,maturovala som minulý rok Smile Co sa týka obtiažností v cudzích jazykoch,medzi úrovňou B1 a B2 nebol zas až taký rozdiel v obtiažnosti,dokonca myslím,že písomný test bol veľmi podobný,ak nie aj rovnaký Rolling Eyes Testy boli stavané tak,aby z nich každý niečo vedel,či už študent učilišťa,priemyslovky alebo gymnázia. Slovenčina takisto, na učilištiach čo som počula sa dosť zvyklo radiť,takže nakoniec dopadli lepšie ako mi gymnazisti a o iných podrazoch ani nevravím Evil or Very Mad

Ja som osobne zástancom jednotnej maturity,je to dobrým kritériom pre vysoké školy,teda aspoň by mohlo byť,keby sa robili naozaj poctivo Rolling Eyes

Ja v tom teda nič zlé nevidím, i ked mi dodnes zostáva záhadou,ako priemerný študent z učilišťa alebo priemyslovky (pokaľ nie je nadmieru múdry a šikovný) napíše z nemčiny sloh na tému Ochrana životného prostredia (znečisťovanie a jeho možné riešenie)...treba tam celkom slovnú zásobu, aj ja som mala problém sa priznám,štát dakedy vážne nepremýšla,ale budiž Laughing

Mám kamarátku,čo chodí do školy v Madarsku a oni už majú prijímačky na vysokú školu nahradené maturitami. Ciže ak sa chceš dostať trebárs na medicínu,musíš mať istý celkový počet bodov za maturitu,čo núti tých slabších žiakov robiť si maturitu aj v 3.ročníku z ľahšej úrovne a v maturitnom z tej ťažšej Arrow Tak toto už nie,brrrrrr
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lalaith
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 19.11.2008
Příspěvky: 4667

PříspěvekZaslal: so srpen 14, 2010 8:04 am    Předmět: Citovat

Berušák napsal:
Mně teda přijde jednotná maturita pro všechny střední školy jako pěkná blbost. Rozhodně si nedovedu představit, jak by taková maturita určená jak pro gympláka tak pro kuchtíka měla asi vypadat. Vždyť to ani nejde Shocked Nejde, aby kuchtíkovi zvedli laťku na úvoreň znalostí gymnazisty. Pak by rovnou mohli zrušit hierarchii středních škol - všechny lycea, obchodky, průmyslovky a já nevím, co ještě vůbec je. Jasně, každej středoškolák by měl umět matiku, češtinu i další jazyk na nějaké úrovni, ale ne každej je schopnej pochopit a naučit se to, co se bere na gymplu. Proto taky na ten gympl asi nešel, ne Smile

Já sice mám gympl, ale jediné, co mi dal, je jakás takás disciplína, teorie a předpoklady na moje studium na VŠ. Tzn. umím se učit a mám potřebnou teoretickou základnu, která spoustě lidem, co šli na stejnou školu s různých obchodek a průmyslovek, prostě chybí. Abychom mohli mít stejnou maturitu, musel by se kompletně překopat systém studia na obou stranách.


S tím souhlasím, já si taky myslím, že to není moc dobrý... Sice se lidi občas rozčiují, že z toho gymplu mají stajnou úroveň vzdělání jako nějaký učeň s maturitou, ale přijde mi, že se to nedá vůůůůbec srovnávat - ten učeň musel projít praktickou maturitou, něco takového na gymplu vůbec není - a vůbec celé to vzdělání je o něčem jiném...
A popravdě, mě ani gympl nenaučil se pořádně učit... až teď na VŠ teprvě zjišťuju, co mi nejvíc vyhovuje Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
porcelainswan
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 24.7.2009
Příspěvky: 2865

PříspěvekZaslal: so srpen 14, 2010 8:20 am    Předmět: Citovat

já maturovala letos, ale musím říct, že jsem měla štěstí, a na škole nás připravovali na obě varianty. Řekla bych, že víc na tu státní, takže když se v září řeklo, že opět nebude, tak stejně všem spadl kámen ze srdce. Jelikož jsem studovala odbornou školu, tak stejně bych maturovala ještě z odborných předmětů, takže bych měla jak školní tak maturitu státní. Čeho se všichni u státní maturity báli, byl cizí jazyk. Ve třídě byly hrozné rozdíly, někdo neuměl opravdu nic, byl rád, že procházel...Nakonec jsme ale odmaturovali všichni.

Já osobně státní maturitu chtěla, byla by pro mě jednodušší, že bych se nemusela na ni učit. Na učení jsem totiž nebyla zvyklá.

Co ovšem bylo nedomyšlené..jak píšete o kuchařích, tak u nás na škole byly umělecké obory s maturitou...těžko říct, jak by mohli maturovat stejně jak my, když měli měsíc praxi, měsíc se učili. Např. v jazycích by neměli oproti nám šanci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 19, 20, 21  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.