Povinná literatura?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Umění, film, divadlo, architektura, literatura
 Vložte téma mezi Oblíbené&sid=6f9a0d06ee90cb89e3f6cfa04043a293Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:04 pm    Předmět: Citovat

Málem bych zapomněla na Jiráskova F.L.Věka - ale to je přeci úžasná kniha! Smile

Nejsem zástáncem příliš liberálních metod typu "drahouška to nebaví, tak to dělat nemusí"Smile Od toho je tam ten učitel, aby dětem (studentům) vysvětlil, proč je ta kniha tak důležitá, že by si ji měli přečíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:07 pm    Předmět: Citovat

Ha, to víš Danielo, že Honzíkova cesta byla přepsaná do moderní podoby? Třeba JZD se vyměnilo za statek a tak. Ale prý to nedává moc smysl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:09 pm    Předmět: Citovat

day napsal:
Ha, to víš Danielo, že Honzíkova cesta byla přepsaná do moderní podoby? Třeba JZD se vyměnilo za statek a tak. Ale prý to nedává moc smysl Very Happy


Ježkovy voči! Shocked Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 14.10.2006
Příspěvky: 841

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:16 pm    Předmět: Citovat

Daniela napsal:
Od toho je tam ten učitel, aby dětem (studentům) vysvětlil, proč je ta kniha tak důležitá, že by si ji měli přečíst.


yes. Neni to ale jednoducha prace a je jen malo opravdu povolanych...(pracovala sem na zakladce, takze muzu posoudit:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniela
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 11.11.2006
Příspěvky: 2201

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:21 pm    Předmět: Citovat

Ano, dobré pedagogy by měli vyvážit zlatem Smile
Jé, jakého my měli na gymplu skvělého třídního - češtináře, ale pak mu přeskočilo a utekl nám (a my za to nemohli, čestné slovo! My ho měli rádi:-) )

Fairy, ty učíš i literaturu? Jaké konkrétní knížky bys ty určila jako povinnou četbu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Day
601-1200. Guru III. kategorie
601-1200. Guru III. kategorie


Založen: 1.9.2006
Příspěvky: 833

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:27 pm    Předmět: Citovat

Fairy a co si myslíš o zamýšlené nové maturitě s tím kánonem knih na vybrání? To mi připadá dost dobrý. Z každého období nějaké knihy, zvolí si a místo aby mluvili o tom, co se nabušili o romantismu a neměli o tom žádnou představu, tak to budou popisovat na těch knihách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aha Admin
ADMIN


Založen: 9.4.2006
Příspěvky: 1798
Bydliště: Zazrcadli

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 10:41 pm    Předmět: Citovat

Fairy napsal:
Zas nějaká povinná četba. Což nikdo nečtete nic jiného? Sad


Fairy koukej vyhrát tohle kolo a dát sem nějakou nepovinnou, kvalitní literatůru Smile Pokud je mezi povinnými peckami kromě srágor typu Švejk třeba i Bystrouška... ale taky Hemingway nebo, ó nebesa, Pasternak či Bulgakov... pak vůbec nemám potřebu řešit, jestli po mně někdo chce v zájmu získání základního kulturního rozhledu absolvování těchto literárních kousků a tím automaticky kvalitu díla znehodnocuje.

Neboť.... bez ohňů je underground (a to je jaká knížka, hm? Wink)

Teď ale vyhrajte už někdo tohle kolo, nebo tu povinně knižní diskusi lepnu do samostatnýho fóra Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anonymní
Anonymní





PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 11:07 pm    Předmět: Citovat

day napsal:
Fairy a co si myslíš o zamýšlené nové maturitě s tím kánonem knih na vybrání? To mi připadá dost dobrý. Z každého období nějaké knihy, zvolí si a místo aby mluvili o tom, co se nabušili o romantismu a neměli o tom žádnou představu, tak to budou popisovat na těch knihách.


Ano, to se mi líbí moc. Také to dává větší volnost při výběru knih. A všimla jsem si, že povinná četba se od našich dob také hodně modernizovala, což je skvělé. Jsem jen zvědavá, kdy přestanou vynášet do nebes Švejka...Když už musí být Hašek, tak některé jeho povídky mi připadaly daleko lepší.

Danielko, jak jsem říkala, povinnou četbu bych nejraději zrušila a nahradila ji těmi osvícenými pedagogy. Ti by ovšem museli také dostat zaplaceno, určitě víc než nějaká úřednice. Dost mne překvapuje, jak striktně tu všechny kolegyně učitelky této četbě fandíte. Už jste zapomněly, jaké to bylo, když jste něco číst MUSELY? Nemyslím tím přímo ten přístup "když drahoušek nechce tak nemusí". To ne. Musel by být nějaký limit, který by bylo třeba naplnit. Myslím, že hlavní problém je v tom, že volný přístup vyhovuje těm, kteří čtou rádi. Bič v četbě existuje proto, aby ke čtení donutil ty, kteří stejně nikdy číst nebudou a i toto se budou snažit obejít recenzemi z internetu. Nelíbí se mi to.
Mám aprobaci pro 2.stupeň ZŠ, takže pro tento stupeň bych určitě zařadila kvalitní a krásné knihy pro mládež. Štorcha, Foglara, Verna, Maye, Greye, určitě bych vzkřísila i Batličku, protože jeho povídky jsou nejen zábavné, ale také poučné. Klidně bych je nechala číst sci-fi a fantasy, mnohé tyto knihy jsou také velmi dobře napsané a přitom poutavé. Ale přidala abych i knihy typu "Děti ze stanice ZOO" a podobně. Myslím, že je to příklad, který je dost senzační, aby je přitáhl a navíc funguje. Trochu problém je s dívčí literaturou, Lanczová není nijak na výši a obvyklý S. Rudolf zase není příliš čtivý. Starším bych klidně naordinovala literaturu faktu, Sienkewicze nebo Waltariho, ale zase spíš formou upoutávek. Soustředit se na klasické básně, hlavně formou pocitů, které vyvolávají. A vracet se ke starým textům. Jednou jsem na gymplu udělall literární seminář o staroegyptské poezii a měl velký úspěch. Je totiž nádherná, čistá a přirozená.

ale něco z té stávající povinné bych asi nechala také, to musím uznat. Ale opakuji, nikdy nenutit, jen upoutávat, vést a doporučovat.
Výbornou formou je třeba nechat děti, aby si každou hodinu jedno nebo dvě připravily referát na knížku, která s ejim líbila apředstavili ji ostatním. Jakoukoli. Toto provozovala moje výborná učitelka Čj na základce a já se tak od vlastních spolužáků dověděla o spoustě zajímavých knížek.
Návrat nahoru
Klarusa
*** šéfredaktorka serveru ***


Založen: 10.11.2006
Příspěvky: 6037

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 11:20 pm    Předmět: Citovat

Tak nevím, ale pokud mě pamět neklame, tak jsme na gymplu nic jako "povinnou" četbu neměli. Záhy jsme už neměli ani čtenářské deníky, jejichž funkci dodnes nechápu Rolling Eyes , protože sice ukrutně ráda čtu, ale z těch desítek knih, co jsem za rok přelouskla, jsem se vždycky donutila zapsat do deníku jen pár. Wink Na výšce jsem samozřejmě musela mít u zkoušky seznam načtené literatury k jednotlivým literárním obdobím, ale taky nám většinou nikdo natvrdo neřekl, že to a to musíme přečíst (tedy až na některé výjimky Wink )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ilona
***moderátorka***


Založen: 13.10.2006
Příspěvky: 7425

PříspěvekZaslal: st únor 14, 2007 9:41 am    Předmět: Citovat

Daniela napsal:
)Nejsem zástáncem příliš liberálních metod typu "drahouška to nebaví, tak to dělat nemusí"Smile Od toho je tam ten učitel, aby dětem (studentům) vysvětlil, proč je ta kniha tak důležitá, že by si ji měli přečíst.


S tím souhlasím! Moje děcka na základní škole čtenářské deníky mají, a jediným jejích úkolem je přečíst za školní rok 10 knížek (tj 1 kniha za měsíc) od kohokoliv, jakéhokoliv žánru.Jsou děti,na které kdyby se netlačilo,nepřečtou vůbec nic,raděj budou pařit na pc. Zdá se mi to jako rozumné řešení i pro nečtenáře.
Povinná četba za mé školní docházky byla někdy nezáživná (viz Reportáž psaná na oprátce-fááákt super čtení pro žáky na druhém stupni),ale mně osobně nijak nevadila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.