Demokracie a jiné totality
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Dlouhevlasy.cz -> Současnost a její projevy
 Vložte téma mezi OblíbenéZobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ish
41-80
41-80


Založen: 17.12.2010
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 7:58 pm    Předmět: Citovat

wensdy napsal:
ich: příspěvek jsem smazala, abych nevyvolávala zbytečné spory. Tím by se stejně nic nevyřešilo Wink
Bohužel mne nenapadá žádný zákon, který by mne v každodenním životě omezoval. Jen mi vadí zákon o nepřiměřené obraně, jsem-li napaden, měl bych mít právo bránit se všemi prostředky...


Nevím, proč bys měla něco mazat. Máme tady diskuzi a každý máme jiný názor, tady nejde o nějaké "vyřešení". Pouze se snažím navodit diskuzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:05 pm    Předmět: Citovat

ish napsal:
Bonemína napsal:
Jo, internet vs. realita, nehmotné versus hmotné vlastnictví (až budou pekaři množit housky pomocí CtrlC VtrlV, vymýtíme hladomor), vůbec žádná kontrola toku informací, svobodný přístup kamkoli bez poplatků, naprostá ochrana osobnosti, zcela přátelské a nijak mezi sebou neválčící internetové komunity, žádní hackeři... Tak nějak mám pocit, že znám asi jiný net.

A ještě něco - kdo má právo označit některé zákony za špatné a některé za správné? Na základě čeho? Na základě toho, že si to myslíš ty, nebo na základě toho, že si to myslí společnost? Většina společnosti?


Co se týče prvního odstavce, to to je možná tvoje představa, ale nijak to nesouvisí s tím, co jsem napsal. Jinak pěkný straw man.

Co se týče zákonů, já si myslím, že existují přirozené zákony, které každý civilizovaný člověk chápe implicitně a které není třeba dál specifikovat (nekraď, nezabíjej, neubližuj ostatním, respektuj dohody a cizí majetek) a pak jsou zákony, které si demokratická většina prosadila, aby zlepšila své postavení ve společnosti na úkor menšiny.


Straw man? Ale houbeles, pouhopouhý sarkasmus. V prostředí internetu se pohybuju, stejně jako všichni na DV. Oč je má představa internetu horší než tvá představa? Kdo rozhodne, čí představa je správnější?

Jsou různé teorie přirozeného práva. Například teorie přirozeného práva silnějšího. Silnější má právo vzít si vše, co může. Oč je tato teorie horší než tvá teorie? Kdo rozhodne, která teorie je správnější?
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
*
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 26.3.2008
Příspěvky: 5571

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:09 pm    Předmět: Citovat

ish napsal:
wensdy napsal:
ich: příspěvek jsem smazala, abych nevyvolávala zbytečné spory. Tím by se stejně nic nevyřešilo Wink
Bohužel mne nenapadá žádný zákon, který by mne v každodenním životě omezoval. Jen mi vadí zákon o nepřiměřené obraně, jsem-li napaden, měl bych mít právo bránit se všemi prostředky...


Nevím, proč bys měla něco mazat. Máme tady diskuzi a každý máme jiný názor, tady nejde o nějaké "vyřešení". Pouze se snažím navodit diskuzi.


nejde o názor jako takový. Spíše o to, jakým způsobem byl podán. Hold v psané verzi si tam může každý vyložit jinak. Usoudila jsem, že je to až zbytečně přehnané, toť vše
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ish
41-80
41-80


Založen: 17.12.2010
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:09 pm    Předmět: Citovat

Lalaith napsal:
Ano, zajišťoval dodržování zákonů... Jakých zákonů, podle tebe? Nepsaného zvykového práva? Nebo nějakých úplně základních zakonů, které by jednotlivce podle tebe tolik neomezovaly? Které by to byly?


O jaké zákony jde jsem už několikrát psal. Pokud se ptáš, jaké zákony bych já osobně zavedl, tak odpověď je žádné, protože si nedělám ambice diktovat ostatním, podle jakých zákonů mají žít. Já bych vyhledal komunitu lidí, kteří sdílejí podobné názory jako já (tudíž se řídí podobnými zákony) a s nimi bych se rozhodl žít.

Možná ty preferuješ společnost, kde je jednotlivec omezován na úkor nějaké vnejší autority (státu, boha atd). Pak bys jistě našel skupinu lidí, kteří by vytvořili společnost, která by tyto hodnoty sdílela.
Já bych argumentoval, že lidé v mé komunitě by byli šťastnější a bohatší než ve vaší komunitě, ale nic bych vám nevnucoval.

Bonemína napsal:
Jsou různé teorie přirozeného práva. Například teorie přirozeného práva silnějšího. Silnější má právo vzít si vše, co může. Oč je tato teorie horší než tvá teorie? Kdo rozhodne, která teorie je správnější?

Já takové právo neuznávám, ale jestli někdo jo, tak ať si na tomhle principu klidně založí komunitu, já pochybuji, že by vydržela dlouho.
Podle toho můžeme soudit, jak je která teorie dobrá.

Bonemína napsal:
Oč je má představa internetu horší než tvá představa? Kdo rozhodne, čí představa je správnější?


Ty vidíš sklenici poloprázdnou.


Naposledy upravil ish dne po leden 24, 2011 8:27 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lúthien
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 10.4.2009
Příspěvky: 1889

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:18 pm    Předmět: Citovat

ish napsal:
Já bych vyhledal komunitu lidí, kteří sdílejí podobné názory jako já (tudíž se řídí podobnými zákony) a s nimi bych se rozhodl žít.


A jak si to reálně představuješ? Ty si budeš žít se svojí vybranou komunitou lidí bez zákonů a bez omezování a ostatní budou dále žít v organizovaném státě se svými zákony? Jak by mohlo něco takového vedle sebe fungovat? Kdyby si do své skupiny vzal všechny, nastal by naprostá zmatek, protože každý by se ve výsledku zajímal pouze o svůj vlastní prospěch, ne o prospěch skupiny se kterou má společně pouze to, že ho nikdo neomezuje. Myslím, že ta tvoje představa by nemohla nikdy fungovat ve skupině větší než pár desítek lidí, navíc naprosto izolované od ostatních, protože potom by na sebe museli vzájemně uplatňovat své zákony/nezákony v případě konfliktu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:27 pm    Předmět: Citovat

Ish: Na spoustu otázek jsi mi neodpověděl, tak položím jinou. Proč, když tvá vize komunity přináší jejím členům štěstí a bohatství, proč takové komunity na světě nepřevládají? Pokusy o taková společenství už přece byly.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ish
41-80
41-80


Založen: 17.12.2010
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:32 pm    Předmět: Citovat

Janickaxy napsal:
ish napsal:
Já bych vyhledal komunitu lidí, kteří sdílejí podobné názory jako já (tudíž se řídí podobnými zákony) a s nimi bych se rozhodl žít.


A jak si to reálně představuješ? Ty si budeš žít se svojí vybranou komunitou lidí bez zákonů a bez omezování a ostatní budou dále žít v organizovaném státě se svými zákony? Jak by mohlo něco takového vedle sebe fungovat? Kdyby si do své skupiny vzal všechny, nastal by naprostá zmatek, protože každý by se ve výsledku zajímal pouze o svůj vlastní prospěch, ne o prospěch skupiny se kterou má společně pouze to, že ho nikdo neomezuje. Myslím, že ta tvoje představa by nemohla nikdy fungovat ve skupině větší než pár desítek lidí, navíc naprosto izolované od ostatních, protože potom by na sebe museli vzájemně uplatňovat své zákony/nezákony v případě konfliktu.


Samozřejmě že by nikoho nezajímal "prospěch skupiny". On totiž nikoho nezajímá ani dnes ani nikdy v minulosti. Opět bych doporučil přečíst Adama Smithe, který dobře popisuje, jak člověk, který sleduje své vlastní zájmy svými činy nevědomě prospívá celé společnosti.

citace:
Ish: Na spoustu otázek jsi mi neodpověděl, tak položím jinou. Proč, když tvá vize komunity přináší jejím členům štěstí a bohatství, proč takové komunity na světě nepřevládají? Pokusy o taková společenství už přece byly.

Na tuhle otázku existuje stejná odpověď jako na otázky typu "Proč máme uzákoněnou minimální mzdu, když už dávno víme, že škodí a obvzlášť škodí těm lidem, kterým měla pomáhat?".
Protože lidé kteří nám vládnou (demokratická většina) jsou málo vzdělaní.
(tohle může znít arogantně, ale je to tak).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Meritka
>RADA STARŠÍCH<


Založen: 26.8.2010
Příspěvky: 1377

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:51 pm    Předmět: Citovat

Bone, ja to reknu proc ... protoze v kazde takove komunite se drive nebo pozdeji projevi ten hnus co je v lidech a to i kdyby to byla nejmensi komunita na svete treba dvou-tri lidi. Clovek uz je takovy, vzdycky se ve skupine objevi nekdo, kdo bude chtit moc, bohatstvi, neco jineho nez ostatni, povysovat se, nerespektovat skupinu - a to jsou veci ktere se neprojevi hned, ale postupne. Proste kazde takovehle spolecenstvi hnije zevnitr.
Jenom tak v rychlosti me napada knizka Pan Much, Malevil nebo film Plaz. Ano, silnejsi prezije, ale co z toho, silnejsi nemusi se rovnat lepsi? Zavani mi to trochu socialnim darwinismem, ktery jak znamo vedl az k rasovym teoriim ...
Ja chapu jak to ish mysli, ale je to podle me neralizovatelne. Na svete je 6 mld lidi ... v CR 10 mil ... v mojem meste 50 tis. V moji ctvrti mozna nekolik stovek lidi = nekolik stovek potreb a nazoru na svet. Nedovedu si predstavit, ze ani na celem svete najdu byt jen jednoho cloveka, ktery bude ochotny se mnou naprosto stoprocentne sdilet muj pohled na zivot ... Jiste, da se tomu priblizit, ale trenice budou vznikat vzdycky a to je prirozene. A trenice nemusi vzdycky koncit dobre ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bonemína
***moderátorka***


Založen: 30.8.2007
Příspěvky: 6526

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 8:57 pm    Předmět: Citovat

ish napsal:

Bonemína napsal:
Ish: Na spoustu otázek jsi mi neodpověděl, tak položím jinou. Proč, když tvá vize komunity přináší jejím členům štěstí a bohatství, proč takové komunity na světě nepřevládají? Pokusy o taková společenství už přece byly.

Na tuhle otázku existuje stejná odpověď jako na otázky typu "Proč máme uzákoněnou minimální mzdu, když už dávno víme, že škodí a obvzlášť škodí těm lidem, kterým měla pomáhat?".
Protože lidé kteří nám vládnou (demokratická většina) jsou málo vzdělaní.
(tohle může znít arogantně, ale je to tak).


"Proč, když tvá vize komunity přináší jejím členům štěstí a bohatství, proč takové komunity na světě nepřevládají?"
"Protože lidé kteří nám vládnou (demokratická většina) jsou málo vzdělaní."

Tvá odpověď postrádá smysl.
_________________
A co hadi, krtek a vypelichany sokol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ish
41-80
41-80


Založen: 17.12.2010
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po leden 24, 2011 9:25 pm    Předmět: Citovat

Meritka napsal:
Bone, ja to reknu proc ... protoze v kazde takove komunite se drive nebo pozdeji projevi ten hnus co je v lidech a to i kdyby to byla nejmensi komunita na svete treba dvou-tri lidi. Clovek uz je takovy, vzdycky se ve skupine objevi nekdo, kdo bude chtit moc, bohatstvi, neco jineho nez ostatni, povysovat se, nerespektovat skupinu - a to jsou veci ktere se neprojevi hned, ale postupne. Proste kazde takovehle spolecenstvi hnije zevnitr.
Jenom tak v rychlosti me napada knizka Pan Much, Malevil nebo film Plaz. Ano, silnejsi prezije, ale co z toho, silnejsi nemusi se rovnat lepsi? Zavani mi to trochu socialnim darwinismem, ktery jak znamo vedl az k rasovym teoriim ...
Ja chapu jak to ish mysli, ale je to podle me neralizovatelne. Na svete je 6 mld lidi ... v CR 10 mil ... v mojem meste 50 tis. V moji ctvrti mozna nekolik stovek lidi = nekolik stovek potreb a nazoru na svet. Nedovedu si predstavit, ze ani na celem svete najdu byt jen jednoho cloveka, ktery bude ochotny se mnou naprosto stoprocentne sdilet muj pohled na zivot ... Jiste, da se tomu priblizit, ale trenice budou vznikat vzdycky a to je prirozene. A trenice nemusi vzdycky koncit dobre ...


Pokud nekdo chce bohatstvi a pokud v urcite spolecnosti je trzni system (kde se respektuje osobni vlastnictvi) tak jediny zpusob, jak muze bohatstvi dosahnout je, ze bude lidem poskytovat neco, co chteji. Ja bych tedy doufal, ze v me spolecnosti bude co nejvice lidi, kteri budou touzit po bohatstvi.

citace:
"Proč, když tvá vize komunity přináší jejím členům štěstí a bohatství, proč takové komunity na světě nepřevládají?"
"Protože lidé kteří nám vládnou (demokratická většina) jsou málo vzdělaní."

Tvá odpověď postrádá smysl.


Tvoji otázku jsem pojal obecněji a moje odpověď smysl má. Takové komunity neexistují protože lidé nemají právo si zorganizovat vlastní společenství s vlastními pravidly ale musí se podřídit diktátu většiny na nějakém pevně daném území - státu (které technicky nikomu nepatři).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Další

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.