arrow PÉČE arrow Co nás baví: Lezení a horolezectví
Co nás baví: Lezení a horolezectví E-mail
Napsal Nikinka   
Pondělí, 10 září 2012

darkmatter

Přinášíme první článek od Nikinky ze série "Co nás baví". Spousta z vás má často netradiční a zajímavé koníčky. Proto vám zde dáváme prostor pro jejich představení. 

Lezení a horolezectví je pohyb po stěně nebo skále směrem vzhůru, to ví asi každý, ale ráda bych vám toto odvětví sportu přiblížila víc:-)
Jak jsem se k tomuhle koníčku vlastně dostala? Jednoduše… Jeden můj kamarád chodil na stěnu v rámci školy a jednou neměl s kým jít a zeptal se mě, jestli bych to nechtěla zkusit. A bylo to:-) Začalo mě to bavit. Co mě ale vlastně baví na tom lezení? Především sám pohyb a taky pocit vítězství, když někam dolezu. Jedno jestli na stěně nějakou označenou nebo i neoznačenou cestu, nebo na skále. Postupem času jsem se zlepšovala a dokázala překonat i převis po madlech, to jsou ty největší chyty. Je to sport, který posiluje nejen prsty a ruce obecně, ale celé tělo. Po správným lezení vás doslova bolí celej člověk. Důležitá je totiž technika nohou, a to platí i pro převisy. Lezu již čtyři roky a pořád mě to baví. Mezitím se mi stačil přihodit úraz z nepozornosti, samozřejmě že při lezení. Proto buďte opatrní. Na stěnu nepatří ideálně ani pivo, anebo až po lezení;-)

 

 

 

 

 

 

 

Dělení

Lezení se dělí do několika odvětví či disciplín:

  • lezení na umělých stěnách, obvykle v hale
  • bouldering, lezení bez lana obvykle nízko nad zemí, v hale i v přírodě
  • sportovní lezení na skalách
  • pískovcové lezení
  • lezení v horách
  • bigwall, vícedélkové až vícedenní cesty na skále
  • lezení ledů
  • drytooling, lezení po skále s mačkami a cepíny jako při lezení ledů
  • horolezectví v ledovcových horách a velehorách
  • buildering, lezení po budovách a mostech
  • závodní lezení, závodí se v boulderingu, lezení na obtížnost, rychlolezení, ledolezení/drytoolingu na obtížnost, ledolezení na rychlost


Já jsem zatím vyzkoušela lezení na stěnách, na skalách i v horách (krátké i vícedélkové cesty), bouldering v hale, lezení na písku a lezení v ledu. Každé odvětví má svoje pro a proti, mě ale nejvíc baví lezení na skalách a v horách.
Lezení v hale má ale obrovské výhody. Je vhodné pro začátečníky, kteří se s lezením chtějí seznámit, ale i pro pokročilé na nácvik těžkých cest, pro zlepšení síly i vytrvalosti. Bouldering je vhodný na zlepšení techniky lezení, síly i vytrvalosti. Lezení na skalách a v horách je už pro zkušené lezce/horolezce.

oliverfrank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vybavení

K lezení je potřeba docela dost věcí... Nejméně toho potřebujete k boulderingu v hale, a to:

  • lezečky
  • pytlík s magnesiem
  • v přírodě ještě bouldermatku (speciální žíněnka na padání).

K lezení do výšky na stěně v hale potřebujete krom lezeček a pytlíku na magnesium také:

  • sedák
  • karabinu s jistítkem
  • jednoduché lano (určitý typ lana)

Na zajištěné skály ještě:

  • expresky (dvě karabiny spojené smyčkou)
  • pár karabin navíc jako zálohu

Na špatně zajištěné nebo nezajištěné skály, na vícedélkové cesty a do hor ještě:

  • dvojité nebo poloviční lano (určitý typ lana)
  • friendy a vklíněnce na zakládání vlastního jištění
  • smyčky
  • přilbu
  • mačky a cepín
  • kladívko, skoby – obvykle pouze do nezajištěných hor

Já vlastním krom bouldermatky, kladívka a skob všechno. Odvíjí se to od toho, kde všude lezu.
Lezečky je dobré si vybrat těsné, ale ne tolik, aby vás noha bolela, nedejbože se odkrvila. Je spousta druhů lezeček různých typů, tvarů, barev:-), je dobré vyzkoušet jich víc a rozhodnout se podle toho, které nejlíp sedí. Koneckonců na značce a ceně nesejde. K sedáku bych řekla to samé co k lezečkám, všechny mají splněné normy, je jen na vás, který vám nejvíc líbí a sedí.
Více o sedáku zde.

Karabina s jistítkem je důležitá na jištění. Je několik druhů jistítek, nejčastěji se používá tzv. kyblík (např. Reverso, ATC Guide, a další). Často se u nás používá „osma“, ale v době moderních tenčích hladkých lan není moc vhodná. Pro zkušenější je tu třeba „GriGri“.
Více o jistítkách zde.

Lano se na běžné lezení na stěně a skalách používá jednoduché, délka a průměr lana se odvíjí od toho, kde ho budete nejvíc používat. Pro začínající lezce na stěnách v hale stačí 30m lano, pokud je stěna nižší než 15 m, aby lezec mohl vylézt nahoru a nechat se spustit dolů. V ČR existují stěny vyšší než 15 m, ale nižší než 20 m, to pak budete potřebovat spíše 40m lano. Více o lanech zde.

Vybavení se obvykle dá na stěně půjčit za poplatek, nemusíte si hned všechny věci kupovat.

Obtížnost

Na stěnách i skalách jsou různě těžké cesty. Značí se číslem, číslem a písmenem nebo římskými číslicem pode toho, v jaké jsou stupnici. Nejpoužívanější stupnice v Evropě je UIAA, dále francouzská. UIAA je v rozmezí 1 až 12, francouzská od 1 do 9b.
Odkaz na srovnání stupnic.

jasenmiller

Začátečníci většinou nemají problém lézt cestu o obtížnosti 4, ale je to individuální. Rozhodně není třeba věšet hlavu, pokud vám to napoprvé nepůjde:-) Na skály je dobré lézt alespoň 5, v Moravském krase 6 a více. Dají se najít i lehčí skály, ale často jsou nezajištěné, nebo prostě ne moc pěkné.

Styl přelezu

Pro začátečníky je dobré zkusit lezení na stěně nebo skále na tzv. top rope, na druhého, na již nataženém laně. Na stěnách bývá pár lehkých cest takto připravených. Až zjistíte co lezecký pohyb obnáší a seberete odvahu, můžete zkusit lezení na prvním. Je to psychicky i fyzicky náročnější, ale také trošku nebezpečnější v případě pádu. Vždycky je dobré s sebou mít někoho zkušenějšího, kdo vás bude tak trochu hlídat, abyste neudělali nějakou chybu (a že jich bohužel bývá).
Při lezení na prvním se pak rozlišují styly podle toho, jestli jste si při lezení odpočinuli v laně, nebo přelezli bez odpočinutí, jestli cestu lezete poprvé nebo ne.
Dobře je to popsáno zde.

    

Vlasy?

Jelikož je tento článek na stránkách o dlouhých vlasech, bylo by vhodné, abych se zaměřila taky na vlasy. Při lezení je dobré mít vlasy alespoň v culíku, pokud jsou vlasy na ramena nebo do půlky zad, v případě delších je lepší je zaplést do copu či si udělat drdol. Rozhodně nelezte s rozpuštěnými!! Hrozí, že se vlasy dostanou do jistítka a hrozí v lepším případě přetržení pár vlasů, v horším případě bohužel skalpace. Platí to hlavně pro osoby, co jistí. Při samotném lezení tolik nebezpečí pro vlasy nehrozí.
Já osobně vlasy nosím nejčastěji v copu, protože drdol mě trošku táhne a v culíku mi vlasy zase poletují okolo ramen. Pravda, že se mi cop občas dostane ze zad dopředu, ale pokud se tak děje často, dá se strčit pod tričko nebo mikinu. V případě opravdu dlouhého copu se na něm dá udělat uzel a zkrátit ho tak (viz Sidonie a ježdění na kole ;-)). Pod přilbu nosím zásadně francouzský cop, když mám bundu, tak strčený pod ni.

 

 

Užitečné odkazy

http://www.horolezeckametodika.cz – opravdu výborně zpracovaná metodika, dobře pochopitelná i pro začátečníky, doporučuju k pročtení:-)
www.lezec.cz – různé články ze skal i hor, diskuze, inzerce…

 

 

Posílejte i své články, za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE 

 

Foto (C) darkmatter, Oliver Frank, Jasen Miller.

(C) Dlouhevlasy.cz, Nikinka, 2012. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )   

 





Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (11)add
...
napsal Housenka , září 25, 2012
Moc hezký článek, Nikinko! Já se sice bojím výšek, ale např. bouldering bych někdy chtěla zkusit ... ale nejdřív si musím zlepšit fyzičku smilies/smiley.gif Nicméně obdivuju všechny lezce. Např. takový Alex Honnold - když jsem viděla, jak leze bez jakéhokoliv jištění po úplně holé skále až nahoru, to jsem fakt koukala smilies/smiley.gif
...
napsal kkk , září 25, 2012
hezký smilies/smiley.gif
ale když mě je blbě už ze 4.šprušle na žebříku smilies/cheesy.gif joooo, kdyvy na everest byly schody se zábradlím a nebo výtah, tak budu ve "výstupech" lepší jak Messner smilies/cheesy.gif
...
napsal ilona , září 25, 2012
No,jsem na tom stejně jako kkk - sotva vylezu na žebřík a mám pak problém jak slézt dolů ... každopádně je to obdivuhodný sport - i když být tvým rodičem klepala bych se strachy při každém tvém "výlezu"
Zrovna o víkendu se tu nedaleko ( na Býčí skále) zřítil dolů nějaký mladý horolezec ... a přerazil si páteř. smilies/sad.gif
...
napsal Nikinka , září 25, 2012
Housenko, děkuju! smilies/smiley.gif Bouldering klidně vyzkoušej už teď, budeš koukat, jak po pár návštěvách budeš mít zlepšenou fyzičku smilies/wink.gif Je to nejlepší posilka smilies/cheesy.gif

ilono, naši už si dávno zvykli a ani po úraze mi to nevymluvili... mimochodem taky jsem měla přeraženou páteř (a taky spoustu dalších kostí), 3 obratle zlomený, z toho jeden rozdrcenej, ale nejlepší obrana je útok, takže taťku občas beru na skály nebo na stěnu smilies/cheesy.gif A jak se mu to líbí smilies/cheesy.gif Jo, o tom pádu vím, bylo to na novinkách... v naprostý většině případů je to ale lidská chyba. Jenže to se třeba o jízdě autem dá říct taky smilies/wink.gif
...
napsal Soniczka , září 25, 2012
Já upozorňuju a APELUJU!!! na všechny dlouhovlasé jističe... Jednou se mi dostal COP do kyblíku, a nebýt to na stěně, kde se právě spouštěný člověk mohl lehce zachytit chytů, už bych byla bez vlasů!!! Takže když cop/culík, tak zastrčit pod tričko, jinak prosím drdoly... Vlastní zkušenost, děkuji.. ;-)
...
napsal Nikinka , září 25, 2012
Soniczko, tak hlavně že to dobře dopadlo! Mě se to teda nikdy nestalo... ale jednou jsem jedný holce vyprošťovala vlasy z kyblíku, měla je rozpuštěný, dlouhý asi po lopatky. Je fakt, že já používám Grigri, takže vlasy se tam jen tak nedostanou. Mě se osvědčil ten francouzský cop, ten neleze tak snadno přes rameno jako třeba cop z culíku. Drdol je jistota.
...
napsal Elisjantar123 , září 26, 2012
Já lezu na futra od dveří, stromy nebo trubky od topení. smilies/wink.gif smilies/grin.gif Není to tak nebezpečný. Ale jednou jsem byla i na stěně (tentokrát už lezecké smilies/smiley.gif) a docela mně to bavilo. Mám totiž ráda výšky. Připadám si pak blíž k obloze. smilies/kiss.gif
...
napsal Lucynqa , říjen 19, 2012
tak to jsi dobra, ja po oproti tobe lehkem padu kdyz jsem lezla neco slozitejsi tak jsem uplne citila, ze tu ruku na dalsi chyt proste nepustim. tak jsem s tim prestala. take ale zalezi s kym lezes. nekteri jsou takovy namachrovanci.
...
napsal CrazyKidsDanny , říjen 27, 2012
Já taky horolezím, dělám to už nějakou chvíli...
Nejhorší pád asi byl, když jsem lezla na prvního a při cvakání lana do karabiny nahoře do oka mi sklouzla ruka a noha a letěla jsem... no, asi tak 4-5m to bylo. Naštěstí do sedáku, takže byly jenom modřiny a zlomené nehty (díkybohu smilies/cheesy.gif).
Při lezení si taky splétám vlasy do copu, je to pohodlné a nezavazí když se chci někam ohlédnout či podívat.
Je to fakt hezký článek, povedl se ti smilies/wink.gif smilies/grin.gif.
...
napsal CrazyKidsDanny , říjen 27, 2012
Abych řekla pravdu, je to skvělej sport, ale rodiče moc nadšení nejsou (je mi 16), bojí se o mě (a to taky půlku nevísmilies/grin.gif).
Doporučuji aspon zkusit!! Zamilujete si to smilies/wink.gif.
...
napsal Majdal_e_e_nka , říjen 29, 2012
Ooo moc fajn článek :-) taky jsem se do lezení teď v poslední době trošku dostala smilies/smiley.gif přítel leze už pět let a tak nějak mě ukázal jak to chodí... Jezdíme na stěnu, na skály do Ádru :-) každopádně, na skalách jsou často i lepší chyty než na stěně... :-) ale na stěně je zas víc bezpečno... :-)

Je to dobrá zábava :-)





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 25 září 2012 )
 
< Předch.   Další >