arrow PÉČE arrow Zázrak jménem KEFÍR II.
Zázrak jménem KEFÍR II. E-mail
Napsal Zuzana Ouhrabková   
Neděle, 02 únor 2014
kefPorcelainswan: Slibovaný díl o dalším využití kefíru z blogu Zuzany Ouhrabkové http://zkvaseno.blogspot.cz/ je tu! Tentokrát se seznámíme s recepty na  pleť a v příštím díle se můžete těšit na kefírové tipy v péči o vlasy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kefirKefír je pro pleť velmi blahodárná záležitost, protože je to směs vody, tuku a bílkovin, vitamínů A a E, které jsou pro pokožku kouzelným elixírem. Zároveň je kyselý a obsahuje prospěšné bakterie.  Mikrobiální prostředí není součástí jen vnitřku člověka, ale i naší pokožky.  A takový vhodně vyvážený bakteriální film chrání kůži před pomnožením nežádoucích mikrobů (ať už jde o patogenní bakterie, kvasinky, nebo plísně)  a nebo třeba i před parazity, jako je například trudník mazový. Všichni tito tvorové se na kůži přirozeně vyskytují a pokud jsou udržováni v dostatečně malém množství, tak se na nich trénuje imunitní systém. Pokud se něco stane, mohou se příliš pomnožit a způsobit onemocnění. Přirozené ochranné prostředí ničí třeba často používaná dezinfekce, příliš časté mytí, užívání antibiotik, dlouhodobý stres, nedostatek spánku, mizerná životospráva a podobně. No a právě používání kefíru zevně může pomoci udržovat  zahrádku na naší pleti ve zdraví.

První část povídání o zevním použití kefíru  byla zaměřená na řešení drobnějších kožních problémů, teď přichází na řadu spíše péče preventivní.  

 

 Ráda bych upozornila, že nejsem ani dermatoložka, ani kosmetička a tento článek není nic jiného, než internetovým textem.  Pokud máte nějaké problémy s pletí, tak nejprve zkuste na malém kousku nezasažené kůže jak reagujete na kefír či další použité ingredience - prostě se namažte kefírem a nechte zaschnout. Pokud se tam do 24 hodin neobjeví žádné známky podráždění, má smysl testovat kefír dál, a to otestováním na malém kousku zasažené kůže a opět čekáním až to zaschne a co to udělá. Bez  testu snášenlivosti riskujete, že se vám rozjede nějaká ne moc pěkná reakce. Je to sice nepravděpodobné, ale možné.

Pokud se s nějakým kožním onemocněním léčíte, tak před experimenty s kefírem výrazně doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem.  Tím spíše, pokud byste to používali na osobu svěřenou do péče, ne jen na sebe či jiného svéprávného člověka. 

Ano, asi jsem trošku paranoidní. Ale prostě nejsem schopná psát působivá doporučení na zázračná vyléčení řídkého spermatu. Takže při pokusech, které budou případně vycházet z tohoto článku používejte vlastní hlavu - varováni před možnými komplikacemi jste byli. 

Zpět k receptům. 

Všechny recepty zde uvedené jsou čerstvé, mají trvanlivost v řádu dnů - připravujte vždy jen menší množství, dávejte je do čistých nádob, důkladně zavírejte a uchovávejte v chladu. Jakmile to změní vůni, či barvu, tak to vyhoďte (kompost bude rád).

Nepatří to do očí. Jednak díky vyšší aciditě kefír i syrovátka štípou a ani přátelské bakterie nedělají očím dobře.  Pokud se vám do očí něco z toho dostane, tak se nic moc tragického neděje - vypláchněte je ideálně fyziologickým roztokem, nebo alespoň vodou.  Prokapat oftalmoseptonexem, či borovou vodou neuškodí.

Jinak by to mělo fungovat stejně jak z mléčného, tak z vodního kefíru. Vodní bych nechala hodně prokysat, aby se minimalizoval zbytkový cukr a případně rozšlehala s trochou nějakého vhodného oleje, kvůli promaštění. Asi by šly stejně tak použít zkysané obilné, ořechové a nebo sojové "mléka", kde pak je ještě oproti vodnímu kefíru pěkný obsah vitamínů, bílkovin a olejů. 

Odličovač  

Smíchejte lžíci kefíru s lžičkou nějakého pleťového oleje - mandlový, jojobový, kokosový, arganový  apod. Pokud máte mastnější pleť, přidejte ještě lžičku citronové šťávy. Namočte odličovací tamponek a smývejte vše, co potřebujete. Nepoužívejte na oči.

 

kavaExfolianty, peelingy, scruby - čili  odrbávače. 

Čas od času je dobré oddrolit  odumřelou pokožku - ta, co je pod ní, pak bude chvíli krásně hladká a jemná. Není dobrý nápad dělat to velmi často a nebo příliš hrubými kousky na jemné kůži. Kefír, kromě toho, že sám má exfoliační dovednosti,  především zjemňuje ono mechanické drhnutí kůže a rovnou dodává ty žádoucí tvory, které na kůži mají být.  

Nejjemnější  konzistence je potřeba na rty - pokud vám často praskají rty, tak nejen, že potřebujete víc pít, chránit je před UV paprsky a dodat tělu více vitamínů ze skupiny B. Zároveň je můžete oddrbat a vyživit kefírovým scrubem.

recept
Smíchejte lžíci medu a lžičku  kefíru  s dvěma až třemi lžičkami nějakého jemného pleťového oleje a tak 3- 4 lžícemi obyčejného cukru - výsledkem by měla být vcelku hustá pasta (pokud je to moc řídké, přidávejte cukr),  která vám v lednici vydrží i pár týdnů.  Rty tím potírejte a jemně masírujte, dokud se cukr nerozpustí. Pak smyjte vodou a rty ošetřete nějakým balzámem.


O něco méně jemněji působí třeba ovesné vločky, a nebo rýžová, či kukuřičná mouka - jsou vhodným materiálem na obličej, krk a dekolt.  Ovesné vločky mají navíc zklidňující efekt, jsou tedy skvělé na citlivou pleť. Rýžová mouka umí absorbovat tuk, pomáhá proto matnější pleti.  Pro lepší efekt a vůni je možné do peelingu pro citlivou pleť namlít i něco sušené levandule, či heřmánku a pro mastnější pleť sušenou citrusovou kůru. Zánětlivé pleti pak pomůže tužebník jilmový.  I když teda se nedá moc počítat s tím, že by se z bylinek vylouhovalo do pleti nějaké účinné množství léčivých látek. Ale jako jemné odrbávací médium poslouží dobře a celé to bude krásně vonět.

recept
Dvě lžíce namletých vloček či hruběji mleté kukuřičné nebo rýžové mouky (při výrobě pomůže mlýnek na kávu) smíchejte s trochou kefíru tak, aby vznikla středně hustá kaše.  Odličte se, vyčistěte pleť a obličej omyjte  vlažnou vodou. Na vlhkou tvář rozetřete kefírovou kašičku.  Jemně masírujte a posléze důkladně smyjte vodou.  Obličej pak namažte krémem, který používáte.


Hrubější částice je pak potřeba vzít na celé tělo.  Zde je ideální k použití mletá káva (stačí ta úplně nejlevnější), která nejen že má potřebný drbací potenciál, ale také kofein dělá pleti celkem dobře.  A hezky voní.

recept
Mletou kávu smíchejte  s pár lžícemi kefíru tak, aby vznikla pastovitá hmota. Na vhlkou pokožku naneste tuto pastu - důkladně masírujte a pak spláchněte a omyjte se.   V případě, že se chcete zbavit celulitidy, tak právě pravidelné, urputné masírování daných oblastí je vcelku klíčové. A kofein pomáhá i prokrvení oblasti, kde potřebujete, aby se začal tuk ukládat hezky do hladka, a ne v dolíčkách. Případně se to dá podpořit trochou namletého rozmarýnu, či skořice.  Pokud máte na stehnech spíše hroší, než citlivou kůži, tak přidejte i trochu čili. Ovšem pak pozor na oblast genitálií a především rozhodně zkuste test snášenlivosti.  

A největší ráži pak potřebujete na nohy, zejména ty suché, zatvrdlé a popraskané.  Vyrobte si kefírovou lázeň - do umyvadla nalijte zhruba půl litru kefíru, případně s rozmixovanými kefírovými zrny a  teplou vodu.  Nohy v tom pořádně nechte namočit. Pak je trochu osušte a důkladně vydrbejte pastou, která vám vznikne po smíchání  jednoho dílu mleté kávy a jednoho dílu hrubě mleté soli s trochou kefíru.  Posléze nohy opláchněte a namazejte silnou vrstvou nějakého krému. Výborné jsou ty, co obsahují ureu.


Pleťové tonikum

recept
Vezměte kefírovou syrovátku a nebo hodně prokysaný vodní kefír, namočte vatový tamponek a otřete si  obličej.


Ehm.


Chcete něco složitějšího? Nechte  v syrovátce chvíli něco fermentovat.


Pro důkladnou hydrataci syrovátku rozmixujte s okurkou - v poměru dva díly syrovátky, jeden díl okurky i se slupkou, nechte 6-8 hodin stát v teple, posléze přeceďte a uchovávejte v lednici. Trvanlivost to bude mít tak jeden až dva týdny.


Pro zklidnění citlivé pleti  čerstvou syrovátkou zalijte heřmánek (tak lžičku, či pytík na 2 dcl syrovátky) a nechte stát 12-24 hodin v uzavřené nádobě  při pokojové teplotě (ideálně to dejte do petky, kterou zmáčknete tak, aby tekutina byla až k hrdlu, a tedy tam nemohl vzduch, a uzavřete). Posléze sceďte přes plátno a nebo hodně jemný cedník a uchovávejte v lednici.   Podobně zklidňující efekt nabízí i levandule.

Pro zánětlivou pleť, se sklonem k akné použijte buď heřmánek, nebo místo něj v syrovátce nechte stejným způsobem louhovat čerstvou, najemno nasekanou, či sušenou, podrcenou šalvěj.

 aloeKdo má doma růžovou vodu, tak ji pochopitelně také může přidat  k syrovátce - je to osvěžující, stahující a pomáhá proti začervenání. Kdo má na zahradě růže, nebo dostává obrovské kytice biorůží a neví co s nimi, tak si ji může vyrobit za pomoci hrnce, cihly, misky, vody, pokličky a ledu. Nebo teda v  destilační koloně.
 Na stažení pórů nechte do syrovátky vylouhovat čaj - ať už černý, zelený a nebo pomletou dubovou kůru. Můžete přidat i trochu nepasterizovaného jablečného octa.


  Ideálně pak stahující pleťovou vodu použijte v kombinaci s maskou z kosmetického jílu, která póry vyčistí a stahujcí pleťová voda je posléze uzavře.  Jíl rozmíchejte ve vlažné vodě na hustou kašičku.  Pleť důkladně očistěte a čistou rozehřejte - ve sprše  či nad párou.  Na rozehřátou pleť naneste jílovou masku a nechte zaschnout  -  tak 15- 20 minut. Posléze ji smyjte vlažnou vodou a pleť dočistěte studenou syrovátkovou vodou s čajem, či dubovou kůrou. Nechte přirozeně uschnout a pokud máte sušší pleť, tak ještě promažte krémem, který používáte.

 Mastné pleti pak pomůže, pokud budete v syrovátce cca 24 hodin louhovat slupky z chemicky neošetřených citrusů.  Na zlepšení hojení  pleti třeba s jizvičkami po akné pomůže jitrocel a aloe vera. Aloe můžete buď koupit jako přírodní gel (pěkně funguje i bez syrovátky),  nebo si ji pěstovat a do syrovátky rozmixovat vnitřní gel z kusu listu (cca lžíce nasekané hmoty na 2 dcl). Jak na to, vám ukáže video.

 

 

 

 

 

Foto (C) WILLPOWER STUDIOS, Chiot's Run, Lilian Wong, luxomedia


 (C) Dlouhevlasy.cz, Zuzana Ouhrabková, 2014. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (4)add
...
napsal Bonemína , únor 04, 2014
Kefírovokávový peeling s trochou kakaa a medu (ať to ještě líp voní) si nemůžu vynachválit.
...
napsal astrid , únor 04, 2014
Mně oslovilo tonikum s růžovou vodou - mám ji už nějaký čas a čeká na svoje využití: tohle se mi jeví jako prima příležitost. smilies/wink.gif Řada dalších receptů pro mě až tak využitelná není, ale je prima o podobných tipech vědět. Díky za skvělý článek!
...
napsal Eywenn , únor 06, 2014
Kdyby měl někdo zájem o houbu, ráda daruji do dobrý rukou pár zrn. Už mi přerůstá smilies/cheesy.gif Osobní odběr v Brně.
...
napsal Eywenn , únor 06, 2014
Aha, tak už je zamluvená smilies/smiley.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 04 únor 2014 )
 
< Předch.   Další >