arrow PÉČE arrow Zázrak jménem KEFÍR I.
Zázrak jménem KEFÍR I. E-mail
Napsal Zuzana Ouhrabková   
Pondělí, 02 prosinec 2013

jednaPorcelainswan: O výborných účíncích kefíru se ví už dlouho, jaké s ním máte zkušenosti Vy? Co o něm víte? Nebo nevíte? Čeká nás několikadílný seriál právě o této všestranné ingredienci.  Zuzana Ouhrabková nám poskytla ze svého blogu http://zkvaseno.blogspot.cz/ ke zveřejnění nesmírně zajímavé články nejen o výrobě kefíru, ale i o jeho širokém využití.

 

 

 

 

 

 

Co je to kefír?

 

zrnaKefír je fermentovaný mléčný nápoj.  Kefírová kultura je symbiotická směs velkého množství bakterií a kvasinek. Přirozeně se vyskytuje v podobě kefírových zrn - menších, bílých houbovitých útvarů, které na pohled trošku připomínají květák. 

Jde o společenství  desítek mikroorganismů, což je příčinou jeho blahodárných účinků na zdraví, jeho vcelku značné odolnosti proti kontaminaci a snadnosti přípravy.

 

Běžné mléčně kvašené produkty totiž obsahují  jen jednu konkrétní kulturu a nebo směs  pár druhů mikrobů. Navíc to jsou povětšinou velmi specifické probiotické kmeny, které se živí zejména laktózou.  A pokud tedy mléka nepijete dostatek, tak se jim v trávicím traktu moc nedaří, protože nemají co jíst.  Ovšem v kefíru se vyskytují bakterie a kvasinky, které umí rozkládat kromě laktózy  a jednoduchých cukrů také tuky, bílkoviny, nebo celulózu, a tudíž budou ve střevech pomáhat s trávením daleko širšího okruhu živin. A také se tam pravděpodobněji udrží delší dobu, a tím zabrání případnému pomnožení té nežádoucí mikroflóry.

 Zkvašené mléko, kromě zdroje probiotik, je také mnohem snáze stravitelné  - jednak je snížený podíl laktózy, která některým lidem může dělat problémy při trávení, a také započal proces štípání bílkovin na kratší, snáze stravitelné řetězce. Plus některé bakterie umí vyprodukovat i trávicí enzymy, které se v mléku sice přirozeně vyskytují, ale pasterace je deaktivuje.

 A bakterie jako takové zvyšují obsah některých vitamínů (zejména ze skupiny B a částečně i K)  a  příznivně ovlivňují vstřebatelnost minerálů jako je vápník či hořčík. 

 

 

Jak kefír získám?

 

 Kefírovou kulturu můžete získat buď  jako zrna, nebo jako prášek. Ten se dá koupit v některých obchodech se zdravou výživou, či si ho můžete objednat od výrobce firmy Milcom a.s. Ovšem daleko pravděpodobnější je, že získáte přímo zrna. Buď je můžete koupit, nebo vám je někdo začne vnucovat, protože sám začal pěstovat kefír a to nutně vede k tomu, že se mu zrna množí a množí, a původnímu majiteli se je nechce vyhazovat.  Pokud nikoho blízkého ve svém okolí stále nemáte, podívejte se na internetu po debatách o kefíru, často tam někdo kefíry nabízí. Problém je ovšem pod jakým názvem hledat - můžete je najít pod názvem kefír, tibetská houba, tibiscos, a tak.  Doporučuji se předem optat, jestli to, co chcete získat, žere mléko nebo vodu. Existuje totiž i vodní kefír.

Pozn.: Zkráceno, podrobněji se o výrobě kefíru dozvíme v jedom z dalších dílů článku.

 

 

Kefír zevně - dermatologická první pomoc

maskaJeden můj kamarád razí tezi, že je špatně používat cokoliv jiného než holicí pěnu, mýdlo, šampon, v létě opalovací krém a v zimě mastnou indulonu. Protože když se na kůži začnou patlat pleťové přípravky, tak na té kůži naroste právě pleť. A to je problém, protože o pleť se je potřeba starat, zatímco kůži stačí v zimě trocha mastné indulony.  

Jako respektuju jeho názor (vono je stejně zbytečné se s ním hádat), na druhou stranu i na ošlehané, vyuzené a omrzlé kůži občas naroste něco, co tam svědí, loupe se, vypadá debilně a vůbec. No a pak je kefír a pár věcí z ledničky dobrou volbou, když nechcete být přistiženi v drogerii, nešťastně zírající na kilometry regálů s lahvičkami, co vypadají zcela stejně.

 Úvodní varování - testujte to jen na vlastní nebezpečí a pokud jste svéprávní. Pokud vaše kůže/pokožka/cokoliv má tendenci reagovat blbě na spoustu věcí, tak cokoliv nového, včetně kefíru, co chcete použít, nejprve napatlejte na malý kousek někde, kde to není moc vidět a počkejte  24  hodin, jestli to nezrudne, nenaroste tam nějaká vyrážka,  nebo tak něco. Pokud ano, tak jaksi přípravek nepoužívejte. Pokud se vám tak do dvou, tří týdnů kefírové samoléčby původní problematický stav nezlepší, tak to znamená, že kefír nezabírá.  A chce to najít jiné řešení.

Beďary, lišeje, šupinky a jiné ošklivé věci

 Raší vám na tváři něco, co tam nepatří? Začněte především pít kefír pravidelně a v co největším množství. Ale jinak po večerní hygieně vezměte trošku kefírové syrovátky, nalijte ji na kus vaty, odličovací tampon, nebo třeba na cíp kapesníku. Důkladně to rozmažte po obličeji (ne do očí) a nechte to být - syrovátka zaschne, pleť bude kyselá a hodné bakterie zkusí povraždit ty zlé, co se zanítí a vyroste okolo nich akné. Nebude to fungovat s tou sušenou - jednak teda se sype a hlavně bývá z výroby sýra - tedy nekysaná. A vy potřebujete ty bakterie.


 Pokud akné je fakt ošklivé, podrťte  2  obyčejné pětistovkové acylpiriny (tj. dohromady 1 g kyseliny acetylsalicilové), rozmíchejte ve 250 ml syrovátky a potírejte tím omytý obličej ráno a večer.  Mezi tím uchovávejte aspirinovou syrovátku v lednici.

 

Lupy, svědivá hlava?


listNatrhejte hrst kopřiv (nebo vezměte třeba sušené z lékárny), rozmixujte s hrnkem kefíru a lžící přebytečných kefírových zrn. Nechte přes den stát v teple. Večer si propláchněte vlasy hodně horkou vodou, napatlejte na ně kefírovo-kopřivovou kaši, dejte přes to koupací čepici a nebo vlasatou část hlavy zabalte do potravinové fólie a pak to ještě zabalte do starého ručníku či šátku, aby tam bylo teplo.   Nechte na hlavě alespoň 2 hodiny a pak si hlavu omyjte.  Nejprve hlavu pořádně spláchněte studenou vodou, pokud ji budete proplachovat horkou, tak se vám tam můžou vysrážet mléčné bílkoviny. Ty se posléze budou blbě smývat a začnou smrdět.  Takže nejprve propláchnout studenou a pak normálně umýt. 

Ideálně to chce tak jednou, dvakrát do měsíce, dokud problém nezmizí.  Můžete do směsi přidat třeba nějaký za studena lisovaný olej, nebo třeba syrové vejce, či pár lžic medu. Ale pak už se to nebezpečně blíží vlasovým maskám.

Ovšem naprosto geniální způsob našla ruská tradice - namísto polyetylenu a ručníku zabalí hlavu s kefírem do  velkých lopuchových listů, které zároveň dodávají další blahodárné látky pro vlasy a pokožku.  Navíc mě ta fotka vrací hluboko do dětství, kdy  jsme z lopuchů dělali nejrůznější oblečky, domečky, lodičky a deštník.

 

 

 Plesnivé nohy

 Smrdí víc, než by měly? Příliš se loupou? Svědí? Vznikají na nich bolestivé trhliny?  Nehty jsou nějaké takové fakt hnusné (tj. cokoliv jiného než čisté, hladké)? Kromě klasické léčby mykotických problémů (tj. nechodit bosky v bazénech či tělocvičnách, pravidelně a často dezinfikovat všechny boty, nosit pouze ponožky z přírodních vláken, střídat je každý den a hlavně je při praní vyvařit) jde podpořit případnou léčbu mastičkami ještě kefírem.  Nasypte hrst máty (čerstvé, nebo sušené, to je v celku jedno) do  půl litru kefíru, rozmixujte dohromady a nechte tak 10-12 hodin stát v teple. Posléze nalijte do nějakého širšího kyblíku, či lavoru, přilijte dostatek teplé vody a přidejte tak  3-4 lžíce obyčejné soli.  Máchejte si v tom umyté nohy alespoň 20-30 minut a pak je osušte  a oblečte do čistých ponožek. Kdo se chce hodně rozmazlovat, tak si nohy namaže ještě kokosovým olejem (ostatní oleje sice promastí, ale nedezinfikují, neb mají málo vhodných kyselin).  Kdo má doma čajovníkový olej nebo propolis, může ho tam trochu nakapat namísto máty.  Komu nevadí vůně česneku, tak tam rozmixuje (těsně před nalitím vody)  2-4 stroužky česneku.  Koupel to chce provádět tak dva, tři týdny, alespoň obden. Lépe každý večer.  milkEkzém a nebo nějaký problém na větší ploše kůže?

V takovém případě zcela zaručeně udělejte test snášenlivosti  - nejdřív namažte trochu kefíru na kousek zdravé kůže a počkejte 24 hodin. Když se nic nestane, namažte trochu kefíru na ekzematickou či jinak problematickou kůži a opět počkejte.  Smíchejte  100 g ovesných vloček (popřípadě otrub) s 400 ml kefíru.

Nechte 12-24 hodin stát. Přidejte lžíci přebytečných kefírových zrn a rozmixujte do hladka. Nalijte do vany, přidejte dostatek teplé vody a vydržte v lázni alespoň 20 minut. Posléze se jen opláchtněte a utřete, nesmývejte léčivé látky mýdlem a jinými prostředky.
 

Spáleniny od slunce


 Pokud máte pouze zarudlou kůži a tedy spáleniny 1. stupně (žádné puchýře, strupy apod.), tak rozmixujte kefír s okurkou, do cedníku dejte kus nějakého plátna a nechte směs v ledničice jednu hodinu vykapat. Studenou, hutnější okurkovou - kefírovou směs namažte na postiženou kůži a nechte to v klidu se vstřebat.  Okurkovou syrovátku buď vypijte, použijte jako startér pro další kvašení a nebo používejte na kůži coby pleťovou vodu (viz část o beďarech). Kdo má doma aloe vera, tak tam místo okurky dá aloe vera. A kdo nemá okurku a ani aloe, tak tam nedá nic, stačí kefír.

 


 

 

Foto (C) Lauren Silverman, Chiot's Run, Berge Gazen, Flood G.

(C) Dlouhevlasy.cz, Zuzana Ouhrabková, 2013. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )  

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (3)add
...
napsal BELA81 , prosinec 05, 2013
Když jsem byla dítě tak jednou za čas táta na večeři udělal šťouchané brambory někdy se smaženou cibulkou a na talíři uprostřed porce brambor se udělal důlek a do toho se nalil kefír.Dobrůtka.
...
napsal astrid , prosinec 05, 2013
Článek mě moc zaujal! O zdravotních přínosech kefíru slýchávám z různých zdrojů, ale asi jsem čekala na ten správný impulz, abych se odhodlala jej na sobě vyzkoušet... Díky za inspiraci. ;-)
...
napsal Haiky , prosinec 21, 2013
Jednoznačně kefír z domácích houbiček doporučuju! Jedinej mléčnej výrobek,kde si můžete bejt jisti že tam probiotika opravdu jsou a chutná to báječně. Srovnalo se mi krásně trávení...akorát nedoporučuji ho kombinovat s obilovinami a jinými škroby,ale to už patří spíš do soudku dělené stravy smilies/smiley.gif každopádně není těžké tibetské houby sehnat a zkusit.

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 04 únor 2014 )
 
< Předch.   Další >