"Přírodní, bezpečná a stálá – henna jako alternativa k barvám na vlasy"? Pátrala jsem po zahraničních webech a fórech na téma henna a ke svému překvapení jsem odhalila (ne)jeden mýtus o henně. Za zkušenosti spoluhennařek ve světě vám předkládám tento přeložený článek, který je jakýmsi shrnutím jejich poznatků o henně a zároveň pojmenováním některých mýtů.
Jasně červeno oranžové barvivo pocházející z keře henna je bezpečnější a trvalejší než běžné barvy na vlasy. Henna je však také předmětem mnoha mýtů a nedorozumění.
Hennou si ženy barvily vlasy po celá tisíciletí. Nyní slaví svůj návrat v obchodech s přírodními produkty a s indickým zbožím. Pověst Lawsonie inermis je ale zkreslena množstvím nesprávných informací a výmysly podvodníků. Zde jsou ty nejznámější:
Mýtus: Henna je henna a tedy jen henna. Přečtěte si seznam složek na výrobku; obsahuje-li ještě něco jiného než Lawsonii inermis, tak to není čistá henna! „Míchaná henna“, tedy směsi henny a jiných rostlinných nebo umělých složek způsobuje nechtěné chemické reakce na barvených vlasech vzhledem k obsahu kovových solí. Po skutečné henně vlasy nemohou zezelenat; pomíchané ano. Nejlepší a nejčistší hennou vhodnou k barvení vlasů je henna určená k malování na kůži, kterou se vytváří mehndi (indické „tetování“hennou).
Mýtus: Henna má všechny možné barvy. Míchaná henna je často prodávaná jako„zlatohnědá“, „měděná“, „kaštanová“, „mahagonová“, atd. Což je jasné znamení,že se nejedná o pravou hennu. Skutečná henna má pouze jeden jediný odstín –jasně rudo oranžový. To ovšem neznamená, že bude na všech vlasech vypadat stejně. Henna se váže na keratin vlasů a kombinuje svůj pigment s jejich stávající barvou. Takže platinová blondýna po henně pravděpodobně skončí s jasně oranžovou hřívou, zatímco tmavá bruneta uvidí jen mírně narudlý lesk v plném slunci. Proto je nezbytné hennu před nanesením vyzkoušet na malém pramínku vlasů.
Takzvaná „černá henna“ není vlastně vůbec henna, ale indigo nebo umělá směs obsahující PPD(para-fenylendiamin). Tato látka je velice nebezpečná, má karcinogenní účinky a může způsobit ztrátu vlasů, puchýře a jizvení vlasové pokožky.
Mýtus: Henna vlasy zesvětlí. Henna dokáže vlasy jen ztmavit, přestože její jasně oranžový tón může způsobit jakési optické „prosvětlení“ vlasů, které pak vypadají jako světlejší nebo zářivější. Henna také postupně tmavne, protože na vlasech oxiduje, takže původní oranžový odstín může po několika dnech ztmavnout na temnější rez nebo kaštan. Opakované hennování vlasy také ztmavuje. Proto někteří lidé hennují své vlasy znovu a znovu, dokud nedosáhnou požadovaného odstínu a dále už jen dobarvují odrosty dle potřeby.
Mýtus: Henna je přírodní, takže se vymyje. To by byl velký omyl. Nemyslete si, že když je henna přírodní, je také „jemnější“ nebo „slabší“ co se barevné stálosti týče, než chemické barvy na vlasy! Hennu je prakticky nemožné z vlasů dostat. Jistého úspěchu lze dosáhnout opakovanými olejovými kúrami,kúrami z medu, přebarvováním nebo odbarvováním vlasů, ale úplně odstranitje jí barvu z vlasů nelze nikdy! Mnoho lidí tak nakonec musí nechat hennu odrůst nebo vlasy ostříhat, aby se jí zbavili.
Mýtus: Henna poškozuje vlasy. Míchaná henna a henna na bázi PPD udělaly tomuto barvivu špatnou reklamu. Skutečná henna vlasům prospívá, protože jim poskytuje cenné bílkoviny. Lidé se suchými vlasy musejí po hennování často nanést zvlhčující kůru, aby vyvážili výslednou tvrdost a lámavost vlasů. Ti,kdo potřebují „vyspravit“ poškozené vlasy bílkovinami, používají čistou hennu pro její posilující účinky.
Stanovisko dlouhevlasy.cz - vložil Aha:Článek je překladem zahraniční autorky, která prezentuje jeden pohled na hennu;doporučujeme vám i další příspěvky na serveru, které se zaměřují na další a třeba i více pozitivní rysy henny. Co se týče negativních látek v henně: každý kosmetický produkt prodávaný v ČR musí mít atest na zdravotní nezávadnost. Dále, směsové henny sice nejsou čisté, ale umožňují i jinou, než zrzavou barvu. Konečně je dobré i připomenout, že původní indická henna nebyla využívána k barvení vlasů, ale k malbám na pokožku.
Diskuse o článku začíná zde. Pokračujte v ní již přímo pod tímto článkem.
© Sarah Tennant. Překlad (C) Dlouhevlasy.cz, 2008.
Sdilej clanek na Facebooku
|