arrow PÉČE arrow Pár mýtů o henně
Pár mýtů o henně E-mail
Napsal Fairy   
Úterý, 08 duben 2008
henn"Přírodní, bezpečná a stálá – henna jako alternativa k barvám na vlasy"? Pátrala jsem po zahraničních webech a fórech na téma henna a ke svému překvapení jsem odhalila (ne)jeden mýtus o henně. Za zkušenosti spoluhennařek ve světě vám předkládám tento přeložený článek, který je jakýmsi shrnutím jejich poznatků o henně a zároveň pojmenováním některých mýtů.

 
 
Jasně červeno oranžové barvivo pocházející z keře henna je bezpečnější a trvalejší než běžné barvy na vlasy. Henna je však také předmětem mnoha mýtů a nedorozumění.
 
Hennou si ženy barvily vlasy po celá tisíciletí. Nyní slaví svůj návrat v obchodech s přírodními produkty a s indickým zbožím. Pověst Lawsonie inermis je ale zkreslena množstvím nesprávných informací a výmysly podvodníků. Zde jsou ty nejznámější:
 
Mýtus: Henna je henna a tedy jen henna. Přečtěte si seznam složek na výrobku; obsahuje-li ještě něco jiného než Lawsonii inermis, tak to není čistá henna! „Míchaná henna“, tedy směsi henny a jiných rostlinných nebo umělých složek způsobuje nechtěné chemické reakce na barvených vlasech vzhledem k obsahu kovových solí. Po skutečné henně vlasy nemohou zezelenat; pomíchané ano. Nejlepší a nejčistší hennou vhodnou k barvení vlasů je henna určená k malování na kůži, kterou se vytváří mehndi (indické „tetování“hennou).
 
Mýtus: Henna má všechny možné barvy. Míchaná henna je často prodávaná jako„zlatohnědá“, „měděná“, „kaštanová“, „mahagonová“, atd. Což je jasné znamení,že se nejedná o pravou hennu. Skutečná henna má pouze jeden jediný odstín –jasně rudo oranžový. To ovšem neznamená, že bude na všech vlasech vypadat stejně. Henna se váže na keratin vlasů a kombinuje svůj pigment s jejich stávající barvou. Takže platinová blondýna po henně pravděpodobně skončí s jasně oranžovou hřívou, zatímco tmavá bruneta uvidí jen mírně narudlý lesk v plném slunci. Proto je nezbytné hennu před nanesením vyzkoušet na malém pramínku vlasů.
 
Takzvaná „černá henna“ není vlastně vůbec henna, ale indigo nebo umělá směs obsahující PPD(para-fenylendiamin). Tato látka je velice nebezpečná, má karcinogenní účinky a může způsobit ztrátu vlasů, puchýře a jizvení vlasové pokožky.
 
Mýtus: Henna vlasy zesvětlí. Henna dokáže vlasy jen ztmavit, přestože její jasně oranžový tón může způsobit jakési optické „prosvětlení“ vlasů, které pak vypadají jako světlejší nebo zářivější. Henna také postupně tmavne, protože na vlasech oxiduje, takže původní oranžový odstín může po několika dnech ztmavnout na temnější rez nebo kaštan. Opakované hennování vlasy také ztmavuje. Proto někteří lidé hennují své vlasy znovu a znovu, dokud nedosáhnou požadovaného odstínu a dále už jen dobarvují odrosty dle potřeby.
 
Mýtus: Henna je přírodní, takže se vymyje. To by byl velký omyl. Nemyslete si, že když je henna přírodní, je také „jemnější“ nebo „slabší“ co se barevné stálosti týče, než chemické barvy na vlasy! Hennu je prakticky nemožné z vlasů dostat. Jistého úspěchu lze dosáhnout opakovanými olejovými kúrami,kúrami z medu, přebarvováním nebo odbarvováním vlasů, ale úplně odstranitje jí barvu z vlasů nelze nikdy! Mnoho lidí tak nakonec musí nechat hennu odrůst nebo vlasy ostříhat, aby se jí zbavili.
 
Mýtus: Henna poškozuje vlasy. Míchaná henna a henna na bázi PPD udělaly tomuto barvivu špatnou reklamu. Skutečná henna vlasům prospívá, protože jim poskytuje cenné bílkoviny. Lidé se suchými vlasy musejí po hennování často nanést zvlhčující kůru, aby vyvážili výslednou tvrdost a lámavost vlasů. Ti,kdo potřebují „vyspravit“ poškozené vlasy bílkovinami, používají čistou hennu pro její posilující účinky.


 
Stanovisko dlouhevlasy.cz - vložil Aha:Článek je překladem zahraniční autorky, která prezentuje jeden pohled na hennu;doporučujeme vám i další příspěvky na serveru, které se zaměřují na další a třeba i více pozitivní rysy henny. Co se týče negativních látek v henně: každý kosmetický produkt prodávaný v ČR musí mít atest na zdravotní nezávadnost. Dále, směsové henny sice nejsou čisté, ale umožňují i jinou, než zrzavou barvu. Konečně je dobré i připomenout, že původní indická henna nebyla využívána k barvení vlasů, ale k malbám na pokožku.  

Diskuse o článku začíná zde. Pokračujte v ní již přímo pod tímto článkem.


© Sarah Tennant. Překlad (C) Dlouhevlasy.cz, 2008.

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (15)add
...
napsal ilona , duben 22, 2008
Takže všechny osoby vlastnící tmavěhnědý až černý odstín vlasů mají smůlu a hennování pravou hennou je pro ně nedostupné? smilies/sad.gif
...
napsal martinamik , duben 23, 2008
Ahoj, právě jsem poprvé vyzkoušela henu. Vybrala jsem českou Henna z DM - kaštanovou. Bohužel to chytlo spíš do zrz (původně jsem tmavší blondýnka). Uvažuju, že to přebarvím francouzskou hennou, taky kaštan. Myslíte, že můžu hned? Chytne to spíš do hněda, nebo se zvýrazní zrz? Máte někdo zkušenosti s přidáním citronové šťávy (prý se zvýrazní rezavé odlesky) nebo kávy (je to spíš do hněda)?
Díky za odpověď a přeji krásný den
...
napsal janek , červenec 09, 2008
Ahoj, osobně si barvím vlasy hennou 15 let, používám ovšem hennu čistou, přírodní, nedobarvenou, pouze směs bylin a to buď na vlasy, kde je poměr i obsah ingrediencí jiný a nebo směs na mendhi...obojí získávám na zahraničním trhu, dobré jsou marocké čtvrti v holandských větších městech nebo přátelé cestující po "východě" tedy Alžír, Sýrie....apod. pokud nemáte tuto možnost na internetu můžete objednat hennu z ciziny, případně malé indické obchůdky. Skutečně si dávejte pozor na hennu v různých odstínech, protože ta obsahuje chemikálie a může vlasům "neprospívat" ať už Vám kdokoli bude tvrdit, že vše musí procházet testy nezávadnosti, to jistě ano, ale má to svá ALE!!! Co se týče dotazu Ilony, každý si může vlasy hennou barvit, jen odstín bude jiný, tmavší vlasy častým používáním získají načervenalý nádech, "zesvětlají" protože henna prostupuje celou strukturou vlasu, takže vyzkoušejte, první pokusy nejsou nápadné, časem ovšem získáte intezivní barvu. Co se týče citronu, občas jej přidávám, používá se na zvýšení stálosti barvy...ale to nemohu potvrdit smilies/grin.gif, kávu přidávám pouze, když si maluji na tělo...Jinak henna, ta čistá, léčí pokožku nejen hlavy, ale i oděrky na rukou a třeba popraskané paty, ovšem počítejte s tím, že budete mít kůži oranžovou a následně hnědou, pravidelným používáním se zbavíte lupů a vlasy mají neobyčejný lesk!!!!!! smilies/wink.gif přeju hodně úspěchů. Mimochodem, stárnutím mi některé vlasy pod hennou bělají a získávají velmi intenzivní oranžovou barvu!!! smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
...
napsal janek , červenec 09, 2008
ještě něco...když směs nanesete na nehty, opakovaně, třeba pětkrát získáte stálý originální "lak" ovšem, když budete chtít barvu odstranit, musíte počkat až půl roku než nehty odrostou!!! smilies/grin.gif smilies/grin.gif
...
napsal Xandy , září 15, 2008
hmm,tak ja si vlasy henuju Hennecolour odstin bordo v domeni,ze vlasy lecim a ono tohle.... smilies/angry.gif
Janek: s tema nehtama potesujici smilies/grin.gif
...
napsal Zdalia , listopad 07, 2008
Souhlasím s Jankem - není nad hennování čistou hennou. Dá se koupit také u českých e-obchodů za ceny (a s účinky) nesrovnatelné s předmíchanými balíčky v drogerii. A dobrá zpráva: moje bílošediny henna po pár kúrách zabarvuje do kaštano-mahagonova. A děkuji autorce článku.
...
napsal Kriss , leden 06, 2009
no... já mám hennu ze svého oblíbeného krumlovského zapadlého obchůdku Ria India. čistou a úžasnou. Henním rok a je to úúúžasné. A s tou kůží je to pravda. Vždycky po hennění (patlám ručičkama) vypadám, jak kdybych papala deset kilo mrkve denně. =)
...
napsal Lachesis , květen 22, 2009
s tím ztmavováním - já mám zkušenost s tím, že se postupně vymývá a jinak na světle háže takové odlesky, že působí opravdu velice světle, i když jde třeba o černý odstín (ať tam dám cokoli a ve stínu je to jako tmavě bordó, na sluníčku je to do zrz i ta neviditelná vrstva na mých černých chemických odrostech, po prvních pokusech s černou, která mi moc černě nechytla mi dokonce kořínky svítily stříbrněsmilies/smiley.gif
...
napsal martulicek , prosinec 06, 2009
no tak ted se uz take bojim heny cerne pribarvene...
...
napsal hanajir , březen 08, 2010
Krissi,
nemohl bys mi poslat kontakt na ten krumlovský obchůdek. Zjistila bych si , jestli by mi neposlali tu hennu zásilkou . U nás takový obchod není .
...
napsal Lachesis , červenec 06, 2010
martulicek: tohle byla henna z DM s příměsí indiga, dle mého neškodná, jediné, co mi bylo trochu nemilé, byly modré nehty, když jsem se zpocená podrbala za krkem:-D
Jinak jsem vyzkoušela bordó Hennecolor, docela fajn barva, ale ne úplně přírodní, pak Lush - ale tam mi hooodně vadilo to kakaové máslo, které jsem z hlavy dostávala půl hodiny a z vany týden a pokaždé jsem ucpala odpad mazlavou zelenou hmotou :-/
Teď jse to vypotřebovala a hodlám vyzkoušet Lamdu, tak uvidímesmilies/smiley.gif
...
napsal Lululinka013 , duben 12, 2011
Citujem človeka, ktoré rozumie chémii:
"Henna farbí vlasy, lebo obsahuje kyselinu hennovú (pomenovaná podľa prvej prírodnej veci, kde bola nájdená ako prvá, podobne ako pri kyseline citrónovej, alebo mravčej), označovanú aj ako Lawsone (chemický vzorec 2-hydroxy-1,4-naphthoquinon - samá chémia v tých prírodných veciach, čo? smilies/cheesy.gif), ktorá má také farbivé účinky, lebo chemicky reaguje s kreatínom, ktorý sa nachádza v koži pomocou Michaelovej reakcie
http://en.wikipedia.org/wiki/Lawsone
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_addition
A aby som nezabudol, lawson je podobná chemická látka ako juglon, ktorý sa nachádza v orechoch (kto vyberal pár hodín vlašské orechy, vie o čom hovorím ;])"
Tak už niet čo dodať... smilies/wink.gif
...
napsal Evžénie , duben 23, 2013
Nerozumím tomu, co dělám špatně. Od ledna jím pravidelně (cca po týdnu) hennu v čím dál tím větším množství a mé vlasy jsou stále stejně blond. smilies/angry.gif
...
napsal Žanča , červenec 27, 2014
smilies/cheesy.gif hena je hnojivo na vlasi hena v prášku zelené barvi ta nemá mítus ta je super smilies/grin.gif
...
napsal Saragold , březen 08, 2017
Článek je hodně zavádějící. Hodně čtenářek ho pochopí tak, že když vám rostlinná barva na vlasy chytne hnědě/černě, je to vlastně špatně, protože to není čistá henna. Henna chytá červeně/zrz, ale když se do ní přidají další bylinné složky, může chytnout i jinak, ale pořád jde o bezpečnou variantu barvení. Na konci článku je sice vysvětlivka, ale tu mnozí přehlédnou.





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 07 únor 2012 )
 
< Předch.   Další >