Strážci tématu: Titania, KačBeth, jitty, Jitt
Henna je pojem zde skloňovaný snad ve všech pádech. Jedná se o téměř zázračný způsob regenerace a barvení vlasů. Oproti chemickým barvám spočívá její největší výhoda v tom, že neničí vlasové vlákno a vlasy mohou dále růst, ba ve většině případů po ní vlasy sílí, houstnou a získávají na lesku. Taktéž barva působí mnohem přirozeněji než chemické barvy a přelivy. Přesto je henna obecně v českém prostředí poměřně neznámá a mnoho lidí se nechává přesvědčit kadeřnicemi, že henna má naprosto opačné účinky, než jaká je pravda. Velmi doufám, že tento článek osvětlí několik tajů henny.
"Top téma" je článek, který průběžně shrnuje poznatky z našich fór, článků a dalších oblastí serveru dlouhevlasy.cz. O téma se starají Strážci témat, více ZDE.
Aktualizace jsou označeny a zvýrazněny.
Co to henna je?
Henna je přírodní barvivo, které je vyrobeno z rozemletých částí rostlinky Lawsonie a Cassia. Lawsonie vlasy pokrývá pigmentem, kdežto Cassia dodává vitamíny a regeneruje. Z těchto dvou rostlinek pochází čistá henna. Většina výrobců ovšem přidává do směsi i další látky, které ovlivňují zabarvení. Proto je možno si vybrat z různých odstínů. Například do černé henny se přidává indigo a do zlaté heřmánek. Bezbarvé či vitamínové henny obsahují Cassiu a nebarvící bylinky. Jsou vhodné pro toho, kdo touží pouze po regeneraci a neměly by barvit (i když pokud vitamínová henna obsahuje i kopřivy, měly by si světlovlásky dávat pozor, protože ty můžou trošku ztmavovat).
Lawsonia inermis (obrázek zde)
česky Henna bílá, je rostlina, kterou obsahují všechny červené odstíny,
pokud se zmiňuje čistá henna, jedná se o prášek vyrobený pouze z jejích
listů bez žádných dalších rostlin. Obsahuje červenohnědé barvivo
lawsone. Je oblíbená už tisíce let v Indii, Egyptě, Maroku a dalších
státech Asie a Afriky, používá se k barvení kůže, vlasů i vousů. V Indii
je součástí každé tradiční svatby malování ornamentů na ruce a nohy
nevěsty, které má přinášet štěstí a prosperitu.
Cassia obovata (obrázek zde)
česky Henna
neutrální nebo bezbarvá, někdy také senna (pozor, existuje více druhů
cassie a jenom některé se používají k barvení vlasů) je podobně jako
Lawsonia rostlina původem z tropické oblasti, obsahuje žluté barvivo,
podobné jako v kořenu rebarbory a používá se především jako přírodní
kondicionér. Světlým a šedivým vlasům může dodat přirozený zlatavý
nádech.
Indigofera tinctoria (brázek zde)
česky
Indigovník barvířský a také nesprávně černá henna, je rostlina používaná
k barvení látek na modrou barvu, dnes už je nahrazeno syntetickými
barvami. Pochází také z tropické oblasti. V některých barvách je
nahrazeno tzv. PPD, který je silně alergizující. Indigo se často používá
s hennou, vytváří tak přirozenou černou barvu. Indigo po odbarvení
chemickým zesvětlovačem ZELENÁ!!!
Účinky henny
- barví vlasy
- zpevňuje a posiluje vlasy
- podporuje prokrvení pokožky a tím zmírňuje vypadávání
- obsahuje přírodní UV filtr
- odstraňuje lupy
- zamezuje nadměrnému maštění vlasové pokožky
- zabraňuje lámání a třepení vlasu
- viz vlákno Jaké zlepšení vlasů pozorujete po hennění…?
Jak henna chytá?Henna vždy ztmavuje. Nelze ji tedy použít jako chemické barvy, ale musíme počítat s tím, že dosáhneme tmavšího výsledku, než je náš původní odstín. Na světlých vlasech henna bude sytě a jasně zářit, na tmavých může být znát pouze lehký nádech. Na černé a velmi tmavé vlasy ovšem pravděpodobně nechytne vůbec.
Mějte na paměti, že henna je vždycky trochu dobrodružství – nikdy nevíte úplně přesně, jak chytí, obrázky na krabičkách jsou čistě orientační. Kromě původního odstínu vlasů záleží i na jejich struktuře, na tom, jestli byly nějak chemicky poškozené a tak dále. Také se stává, že zhruba do tří dnů po barvení se výsledný odstín ještě trochu změní (většinou mírně ztmavne) – henna totiž ještě oxiduje. Také je dobré si uvědomit, že když hennujete opakovaně, henna začne tmavnout, někdo proto ve chvíli, kdy dosáhne své vysněné barvy, hennuje už jenom odrosty a jenom jednou za čas dává hennu na celé vlasy.
Pokud jde o postupné vymývání henny, radši se nespoléhejte, že výsledná barva půjde stoprocentně vymýt (zvlášť z původně světlých vlasů). Někomu se to prostě povede, někomu nikoli. Pokud víte, že vám nazrzlé odstíny nebudou slušet, použijte radši hennu bezbarvou (tedy cassii). A obecně platí: čím víc vrstev henny, tím menší šance, že se barva beze zbytku vymyje. Viz vlákno Jak se zbavit henny .
Henna a chemická barva
Obecně není příliš doporučované nanášet na chemicky barvené vlasy hennu a naopak. Na druhou stranu mnoho členů z chemické barvy přešlo a někteří se k ní i po vyzkoušení henny vrátili a nic hrozného jim to s hřívou neudělalo. Takže spíše závisí na individuálních zkušenostech. Pro obezřetnost raději ponechme mezi přechodem z jednoho druhu barev na druhé určitý čas (alespoň měsíc) a nejprve nabarvěme na zkoušku pouze nějaký zadní pramen či na chomáč vyčesaných vlasů z kartáče. Sice vám to stoprocentně neřekne výsledný odstín, zato tímhle způsobem zjistíte, jestli vám kombinace konkrétní chemické barvy a konkrétní značky henny s vlasy neprovede nějakou opravdovou katastrofu. Případy spálených či brčálově zelených vlasů jsou sice jen ojedinělé, většina lidí se s tím nesetkala, ale nemá cenu zbytečně riskovat. Viz například vlákno Chem. barva vs henna.
Henna a šediny
Henna šediny nepřekryje tak, aby byly k nerozeznání od ostatních vlasů, ale zato na nich vytvoří přirozeně vypadající "melír". Většinou je však potřeba více aplikací. Více v příslušném vlákně Henna a šediny.
Jak namíchat a nanést barvuVětšinou je u balíčku henny přiložen návod, ale univerzální a nejjednodušší recept je přilít k prášku horkou vodu a zamíchat. Lepší je ovšem přidat ke směsi i další ingredience: - citron (případně pomeranč), aby henna lépe chytla - jakýkoli za studena lisovaný olej, protože henna sama o sobě dost vlasy vysušuje, při nutnosti lze použít i obyčejný stolní olej, ale běžně se dá do směsi přidat olivový, slunečnicový, sezamový, kokosový, jojobový, ricinový (nepřehánět, stačí jedna polévková lžíce) a další oleje.
- vajíčka (nebo jen žloutek) a med pro lepší regeneraci
- černý nebo ovocný čaj místo vody pro sytější barvu
- zázvor podporuje prokrvení
- pro „chladnější“ tj. červenější a méně oranžový odstín lze přidat například víno, ibiškový čaj, řepnou šťávu či pár kapek tea tree oil (1-4 kapky na 10 g henny)
- éterické olejíčky
- různé koření pro namíchání barvy, například kurkuma, paprika, skořice, perníkové koření, chili koření, gulášové koření atd.
- je možné i míchat dohromady jednotlivé odstíny henny
Po ukuchtění hennové směsi je vhodné nechat ji několik hodin odstát někde na teple. Pigmenty by se měly uvolnit a lépe chytat na vlasy. Někdo ale s úspěchem zalívá hennu a ostatní ingredience teplou až horkou (nikoli vařící) tekutinou a dává na hlavu hned, jen co směska dostatečně zchladne. Tenhle postup lze ale doporučit spíš v případě, že hennu necháváte na hlavě delší dobu (nebo když chcete hlavně regenerovat a ne barvit) – aby se barvivo stačilo dostatečně uvolnit.
Poté již můžeme přistoupit k samotnému barvení. Lepší je si vlasy před hennováním umýt nebo namoči, barva se bude nanášet mnohem lépe. Na ruce si nasaďte nějaké gumové rukavice, jelikož z nehtů není možné hennu dostat pryč. Linii vlasů na obličeji je vhodné namazat si nějakým mastnějším krémem. Z kůže sice hennu smýt lze, ale práci to dá slušnou. A můžete začít patlat hennu na vlasy. Žádný speciální štětec nutný není, poměrně lehce to jde i rukama. Když jsou vlasy pokryté hennou, zabalíte je do potravinářské folie nebo igelitové čapky a nasadíte starší ručník nebo kulicha. Doba působení je různá. Někomu stačí dvě hoďky, někdo nechává hennu na hlavě celou noc a někdo dokonce 24 hodin. Obecně se dá říci, že čím delší působení, tím lépe, ale záleží spíše na osobních zkušenostech. Žádný člen DV ovšem nepsal, že by mu nadměrná doba henny na hlavě něco provedla s vlasy. Nakonec smyjeme hennu z vlasů (vymývání může trvat i půl hodiny) a vlasy umyjeme a usušíme jako obvykle.
Fotodokumentace postupu hennování Návod od KačBeth na hennování najdete ZDE.
Hnědá a černá barva za pomoci henny
Hnědé i černé barvivo tvoří červená lawsonia s příměsí indiga (na zahraničních fórech se téhle kombinaci občas říká hendigo). Indigo samo o sobě je modré, teprve v kombinaci s červenooranžovou lawsonií v různém poměru vznikají hnědé až černé odstíny. Občas se ještě do směsi přidávají další přírodní složky, například slupky z ořechů (hnědá). Při barvení hennou na hnědo se poměrně často (a zvlášť světlovláskám) stává, že navzdory indigu jdou vlasy až moc do červena, někdo si navíc stěžuje, že i když hnědá chytí dobře, indigo se vymývá rychleji než lawsonie, takže po několikerém umytí jdou vlasy do červena. Pro zvýraznění hnědé a potlačení rudooranžové se občas do směsky používá černý čaj nebo káva, na zahraničních fórech se ještě doporučuje pro studenější odstíny bylinka zvaná „katam“. Každopádně je lepší počítat s tím, že vám na hlavě vzniknou spíš teplejší odstíny hnědé. Více ve vlákně Hnědá henna.
Pokud jde o černou barvu, i ta chytá stylem jak kdy a jak komu (a jak která značka). Asi nejvíc se osvědčilo takzvané dvoufázové barvení: napřed se aplikuje henna, teprve po ní indigo. Některé ingredience, které uvolňují barvivo z henny, totiž indigu zase v barvícím účinku můžou bránit, proto společná směska z obou těchhle ingrediencí nemusí být tak účinná a indigo se pak navíc může dost rychle vymývat. Více viz vlákno Dvoufázové barvení na černo a nebo Černé vlasy a henna.
Pozor, občas se pod názvem „černá henna“ objevuje i dost nebezpečná umělá látka obsahující PPD (para-fenylendiamin) – ta s opravdovou přírodní hennou (ani s indigem) nemá nic společného a je dobré se jí obloukem vyhnout.
Rozdíly v
barevnosti henny
(a jejích regeneračních schopnostech v závislosti na
kyselosti katalyzátoru, teploty vody a odstátí směsi před barvením)
Sepsala Jitt, vlákno Míchání odstínů henny.
Vliv katalyzátoru na výslednou barvu
-
citron - PH 2,3, henna jde do zrz
- ocet - PH cca 2,5, henna jde více do červena, mezi jednotlivými druhy octů není rozdíl
- pomeranč - PH 3,5, někteří používají místo citronu, z logiky věci by měl taktéž podporovat červenou barvu,
- ibiškový čaj - asi nejkyselejší z čajů, přidává se pro podporu červené barvy
- víno - přidává se pro podporu červené barvy
- káva - PH 5, přidává se pro sytější a lehce tmavší barvu
- černý čaj - PH cca 5,5 přidává se pro sytější a lehce tmavší barvu (z článku)
- bez katalyzátoru - přirozeně vypadající hnědozrzavá (ozkoušeno s hennou Lamda)
Vliv ostatních přísad na výslednou barvu
-
Tea tree olej - obsahuje terpeny které pomahají "rozpouštět" barvu
a uvolňovat ji z henny, zároveň barvu trochu ztmavují (zrz půjde do
tmavé zrz/hnědozrz, červená do tmavší červené/hnědočervené). Měl by také
podporovat červenání henny. Možno nahradit i levandulovým nebo cedrovým
esenciálním olejem.
Vliv teploty a odstávání na intenzitu barvy
(odstátá = odstátá při pokojové teplotě v řádu hodin) Výsledek je závislý na kvalitě henny, kvalitní henna barví dobře i při zalití studenou vodou.
Teplá voda (40-60°C)
- neodstátá - spíše odlesky, pro intenzivnější barvu se na hlavě musí nechat dlouho (6 a více hodin)
- odstátá - sytější a intenzivnější barva než v prvním případě již po pár hodinách (cca 3-5)
Horká voda (80-100°C)
- neodstátá - sytá intenzivní barva již po pár hodinách (cca 3)
- odstátá - sytá intenzivní barva za méně než tři hodiny (barvivo se uvolňuje i během odstávání)
Tip: Pokud se vám nechce čekat, až henna "odstojí", šoupněte ji do
elektrické trouby, seshora přikryjte a zapečte na 50-100°C cca půl
hodiny. Celé blatíčko příjemně ztmavne a navíc bude po chvíli chladnutí
pak na hlavě při nanášení příjemně hřát. Jen je třeba ho případně znovu
naředit vodou na tu správnou konzistenci.
Vliv teploty na regenerační účinky při stejné době působení henny na vlasy
- studená voda (pokojová teplota) - nejlepší regenerační účinky, často ovšem na úkor intenzity barvy
- teplá voda (40-60°C) - regenerace a sytost barvy jsou vyrovnány tak 50:50
- horká voda (80-100°C) - snížená regenerační schopnost, zato skvělý barvící účinek
Tvrdost vody
Tiki: Pokud mate
doma velmi tvrdou vodu, mineraly v ni obsazene mohou s Cassii zreagovat a
zpusobit, ze cassia namisto zlatave barvy bude barvit do zelena, hneda
nebo dokonce az cerna.
(prelozeno z hennaforhair.com)
Nejznámější a nejpoužívanější značky henny
Henna z DM drogerie – v běžné síti drogeií DM, většina lidí s ní začíná, nemá ovšem takové účinky jako jiné henny.
Evik87 :“Mně přijde henna z DM dobrá, pěkně barví, vlásky jsou lesklé pevné.“
Daniela: „Někdo tu kdysi psal, myslím Jěštěrka, že henna z DM viděla pravou hennu spíš jen z vlaku. “
Egyptská henna Lamda - http://web.telecom.cz/lamda/, nejvíce zde chválená henna.
Honey star: „Pro mě osobně je jednoznačný favorit čistá egyptská henna, 200g v Kotvě za 100,-. Chytá mi krásně do takové roztomilé teplé červenohnědé. “
Damayanti: „Tuhle hennu jsem používala rok a byla jsem s ní spokojená . Vlasy byly pevné lesklé a barva do mahagonova . Jediné co mi tak trochu vadí , že se nikdy nevymyje. Hned po prvním použití mi obalila vlasy tak důkladně , že už to nešlo stáhnout. Je to zkrátka pravá poctivá henna. “
Henna Lush - http://www.lushcz.cz/e-shop/katalog/55-hena.html, také hojně užívaná a chválená henna. Má však hodně přidaných regeneračních látek(přírodních) a připravuje se trochu jinak než ostatní henny(viz návod výrobce). Pro někoho je té péče až moc a plihnou mu po této henně vlasy - dá se to ale snadt napravit tím, že do směsky přimícháme pár lžic nějaké přáškové henny.
Titania: „Hlášení po zoxidování a po pár dnech. Barvička pěkná, akorát na můj vkus (při většině osvětlení v místech, kde se nejčastějc pohybuju) trochu moc do oranžova (mně k pleti jdou spíš červenější odstíny). Vlásky nádherně zregenerovaný a lesklý, fakt si pomlaskávaj, akorát jak mám opravdu hodně jemný, tak po tom rychlejc plihnou. Takže ve výsledku u Lushe hodlám určitě zůstat.“
Venita henna color – v běžné síti drogerií, málo známá, jedná se spíše o barvu na vlasy s přídavkem henny.
Pozor, tato barva obsahuje zdraví nebezpečné látky a MZČR nedoporučuje její užívání, více zde.
Valao: „Vlasy sú po nej pevné, mám pocit, že aj bujnejú a rastú po použití.“
ZaBukem2: „No, nevím, ale mě to přišlo jako celkem normální barva na vlasy. Nespozorovala jsem nic, co pozoruju, když použiju čistou hennu. Tedy ano obarvilo mi to ty vlasy, ale nemyslím, že by to bylo nějak regenerační...“
Francouzská henna Hennecolor - http://www.hennecolor.cz/, jedna z nejčastěji používaných henn, poměrně kvalitní a na fóru chválená.
Josipa: „Ja teda stopro hlasuju pro francouzskou Henne color, uz mam druhou, predtim mahagon a dnes cerstve bordo a je to fantasticky!! krasna syta barva, vlasy moc pekny potom, vubec se to neda srovnat s hennou z DM, kterou jsem pouzivala pred 8 lety este na stredni skole, fakt vybledle barvy, vse do oranzova, ne, fakt jedine hennecolor.“
Henna Logona
– trochu dražší henna, ale kvalitní henna s dobrými regenreačními účinky.
Tree: „Tak musím hlásit jak to dopadlo:) vlasy úžasný, myslim strukturu, je vidět že to nejsou takový odrbaný chudinky. možná že mi procesem vyhovuje víc než lush, protože nemusim vymejvat šamponem.“
Hennedrog
– www.hennedrog.com, méně známá, ale zhodnocena jako srovnatelná s hennecolor.
Morganna: „Barví srovnatelně dobře s Hennecolor, pikramát nepikramát.“
Henna Botanicus
– méně známá, ale složení má obdobné jako ostatní značky
Henna Urterkram
- tato henna už se bohužel nevyrábí.
www.urtekram.cz
Slunovláska: „Musím říct,že je to zatím nejlepší henna,kterou jsem použila (znám z DM a Hennecolor).Vůbec nestékala,vytvořila takovou hustou hmotu(něco jako sliz z vetřelce ), výborně se nanášela a neštípala, jako bych na hlavě neměla nic... Smyla jsem ji jenom vodou, cítila jsem, že ani nepotřebuju mýt. Barvička s odlesky je krásná a vlasy jsou opravdu odpočaté, takové hebké a sypké.“
HennaPlus - www.hennaplus.cz. Mnoho odstínů, různé formy balení ( dlouhotrvající barva, přírodní prášková barva, přírodní krémová barva) ale pozor, nejedná se o přírodní kosmetiku natož o hennu (název firmy je proto poněkud zavádějící). V dlouhotrvajících barvách dokonce hennu vůbec nenajdete. Barvy jsou sice šetrné, ale konvenční. Obsahují jen několik málo přírodních výtažků, které ovšem na výsledný efekt nemají velký vliv.
Jjanca06: „tak jsem vyzkoušela tu dlouhotrvající barvu, odstín tmavě měděná hnědá a závěry jsou následující:
1) je to čistě chemická barva s troškou cassie na bůhvíkolikátým místě složení
2) barva krásná, jen je trochu víc do červena než jsem čekala - mám tmavě hnědé vlasy a i tak je spíš hodně tmavě červená než hnědá
3) co se kvality vlasů týče, nic ošklivýho mi s vláskama neprovedla (dávala jsem ji jen 4 týdny po henně takže jsem měla trochu obavy, jestli to spolu nějak nezreaguje), ale nevím jestli je tenhle poznatek obecně platnej, protože moje vlasy snesou skoro cokoli, aniž by se to na nich nějak výrazně podepsalo"
Henna Khadí - www.khadi-cz.cz. Jedná se o přírodní indickou kosmetiku, barvy neobsahují žádné chemické
příměsi, vyrábí se celá škála odstínů a všechny mají certifikát BDIH.
Nabízí asi nejlépe chytající a držící hnědé a černé odstíny. Důrazně doporučujeme dodržovat dobu působení, neboť tato henna chytá velmi rychle a velmi intenzivně (a bez, nebo jen s minimem, zrz odlesku), i v případě světlých (světle hnědá, oříšková) odstínů. Pokud nechcete skončit s černou (nebo velmi tmavou) hřívou, při první aplikace nechejte hennu působit jen velmi krátkou dobou (cca 35-40 minut, v tomto případě to skutečně není příliš málo!) a pomalu se postupným prodlužováním doby působení "prokousávejte" k vysněnému odstínu. Vyhnete se tak budoucím problémům se stahováním a vymýváním, kdyby vám to chytilo příliš tmavě.
mkros: „..je to přesně to,co jsem hledala...včera jsem se
barvila...tmavěhnědou barvou...přidala jsem jen trošku
kondicioneru,horkou vodu a kakao...na hlavě jsem měla něco přes dvě
hodiny a výsledek super...konečně žádné zrz odlesky...jsem moc
spokojená...a jedna velká výhoda barvy Khadi taky je,že se z vlasů
dostává mnohem lépe než henna Takže za mě-rozhodně doporučuju...“
NatalieH09: „tak mám odzkoušeno a super.. nemůžu vynachválati.. prvně
jsem dala hennu s almou a jantropou a tak za dva dny na to přírodně
hnědou - ta mě překvapila jak je tmavá ale super vřele doporučuji!!!!! „
Henna Santé - www.biobeauty.cz Další 100% přírodní značka s certifikátem BDIH, složení má podobné jako Logona, je o něco levnější, nabízí 9 odstínů.
Paola: „..já zkusila blond a byla fajn, žádná zrz a vlasy se hezky
leskly, nebyly vysušené a moc hezky se zregenerovaly. Přirovnala bych jí
k Logoně, akorát Sante je podle mně ještě o kousek lepší. „
bloodQUEEN: „Mám skúsenosť s práškovou Santé - mahagón. Predtým som
farbila Caca Noir od LUSH tak som bola zvedavá ako to chytí. Prekvapivo
celkom dobre, hlavne odrasty som mala výrazne červenooranžové. Zbytok
vlasov bol mahagónový. Som spokojná, keby nebola taká drahá. Mala som
predtým aj Logonu, nejaký extra rozdiel tam nevidím (v zložení a vo
výsledku zafarbenia). No osobne mi je Santé sympatickejšia.“
Ilustrativní video k práci s hennou
Postup, ingredience i výsledná barva se mohou více nebo méně lišit (někdo například zalévá třeba teplým čajem nebo čistě citronovou šťávou místo vodou, dává hennu pár hodin odstát, nechává hennu působit na hlavě i osm a více hodin a tak dále - postupů je spousta a každému vyhovuje něco trochu jiného) - tohle je spíš na ukázku, jak vypadá umíchaná henna, jakou má konzistenci a jak vypadá "naplácaná" na vlasech.
================================================
Související odkazy na naše články
Související vlákna ve fóru
Odkazy na externí weby
=================
Historie Top Tématu
- 16.02.2009: Sepsala Diamanta
- 07.07.2010: Aktualizace strážci - Titania
- 11.07.2010: Aktualizace strážci - Titania
- 06.08.2010: Aktualizace strážci - Titania
- 27.08.2010: Aktualizace strážci - KačBeth
- 18.11.2010: Aktualizace strážci - Kačbeth
- 11.01.2012: Aktualizace strážci - jitty
- 31.01.2012: Aktualizace strážci - jitty
- 15.01.2013: Aktualizace strážci - Jitt
- 21.05.2013: Aktualizace strážci - Jitt
=================
(C)Dlouhevlasy.cz, Diamanta a autoři, 2009. Publikování části nebo celku na jiných webech je přísně zakázáno, možné POUZE na základě písemného souhlasu dlouhevlasy.cz (
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )
Sdilej clanek na Facebooku
|