arrow PÉČE arrow Jaký šampon je ten můj?
Jaký šampon je ten můj? E-mail
Napsal Ještěrka   
Pátek, 09 únor 2007

Tak jak dopadne mytí tentokrát...?Šamponů je na trhu obrovské množství a je velmi těžké se v nabídce orientovat. V zásadě je možné šampony rozdělit do dvou nejzákladnějších kategorií: šampony přírodní a šampony ostatní, či chcete-li, chemické. V tomto článku, napsaném i na základě konzultací s vámi, se podíváme na některé hlavní zástupce obou kategorií a dotkneme se i tolik kontroverzních silikonů.... 

 

 

 

 

 

 

Šampony přírodní 

Přírodu na naše hlavy! Šampony přírodní obvykle neobsahují silikon, takže vlasy nezatěžují a nepůsobí zbytečné maštění vlasů. Jako menší problém se někomu může jevit fakt, že je zapotřebí další doplňkové péče, aby vlasy neměly tendenci přesýchat a lámat se. Také poměrně máko pění, takže nejsou příliš vhodné pokud máte vlasy z jakéhokoli důvodu silně mastné a zněčištěné.


Většina přírodních šamponů je vytvořená na bázi mýdla a proto se může stát, že vlasy ztratí lesk. Pak je lepší použít neutralizační octovou lázeň a vlasům se jejich lesk vrátí. Jako doplňková péče je často doporučována občasná olejová kůra. Je možné použít jakýkoli chemicky neupravený olej, ale nejvíce se pro obsah vitaminů a jiných prospěšných záležitostí doporučuje olej olivový nebo slunečnicový, dále pak jojobový nebo mandlový, tyto dva jsou velmi dobré, ale poměrně špatně se shánějí a jsou i docela drahé. Méně vhodný je olej sojový nebo řepkový.


Také tuhý šampon (pozor, tuhý, nikoli suchý) je často zařazen mezi přírodní šampony. Je to vlastně kostka mýdla přesycená oleji, takže kupodivu působí i jako kondicionér, ale může způsobovat ztrátu lesku, takže zde dvojnásob platí pravidlo octové lázně. Ale tuhý šampon je třeba vyzkoušet nejprve na těle, zda nevysušuje, Neboť i zde platí, že co je pro jednoho jedem, je pro druhého potravou.


Značky přírodních šamponů:

• Logona: šampony mnohokrát oceněné a mnohokrát chválené. Není zapotřebí používat kondicionér. Je ovšem trochu dražší(cca 240 Kč) ovšem cena je vyvážena tím, že ho není tak velká spotřeba. Poměrně špatně pění.

• Urtekram: velmi oblíbená značka, velmi chválená. Vlasy jsou jemné a zdravé. Dle ankety mezi uživateli pravděpodobně nemá chybu. Složení vlasy nezatěžuje, jemně čistí a nemělo by ublížit. Jen některé obsahují ovocné oleje, které ovšem mohou u citlivých jedinců způsobit alergii.

 

Chemické šampony

Hodina chemie v koupelně Chemické šampony pak by mohly býti rozděleny na šampony léčivé a šampony krášlicí.


Léčivé šampony jsou šampony typu Panthenol a Nizoral.

• Panthenol: je velmi dobrý pro zatěžované vlasy. Obsahové látky vlasům svědčí a panthenol má hojivé účinky na kůži

• Nizoral: na vlasy by vlastně přijít neměl, aplikuje se pouze na pokožku hlavy. Působí proti skupině mikroorganismů, které způsobují lupy.

Skupina krášlicích šamponů je na samostatnou kapitolu. Z nejznámějších značek:


• Fructis: mnoho lidí reaguje alergicky, takže na těch citrusovýcholejích asi něco pravdy bude. Jeden z nejhorších šamponů na trhu. Vlasyse zacuchávají a kyseliny způsobují podráždění kůže. Řada Long-Strongje po zkušenostech naprosto nevhodná pro vlasy delší než pod lopatky,protože delší se po ní nedají rozčesat a elektrizují.

• GlissKur: jeden z nejlepších, vlasům dává dobrou péči a zbytečně jenezatěžuje silikonem. Nevýhodou je poměr ceny a používaného množství.Hodně stojí, rychle se spotřebuje.

• Sunsilk: někomu nevyhovují, někomu ano. Nejsou doporučovány jedincůms citlivou pokožkou a suchými vlasy, protože i šampon na suché vlasyzpůsobil vysušení.

• Elséve: Stejný problém jako Sunsilk. Vyhovoval jen někomu. Je poměrnědost zasilikonovaný a vlasy po dlouhodobém používání těžknou a plihnou.

• Nivea: zcela neutrální, příjemný šampon.

• D´Oliva: šampon zcela bez silikonů, ale za to s přídavkem olivového oleje. Příjemný, nealergizuje a nezatěžuje vlasy. 

 

Silikon Dioxid, základní látka pro tvorbu lesku, Jenž Znáte Z TV Reklamy V televizi několikrát za večer běží desítky reklam, kde krásné dámy pohazují blyštivými vlasovými porosty. Asi není příliš zapotřebí říkat, co způsobuje onen oslepující lesk. Jsou to silikony. Chemické látky někde v prostoru mezi látkami organickými a anorganickými, které vlas obalí. Obalený vlas se pak neleskne vlastním zdravím, ale odrazem světla od silikonové vrstvy. Silikony vlas obalí a usnadní tak i rozčesání, vlasy jsou pod vrstvou silikonu chráněné, odolnější proti vlivům prostředím neustálému otírání o oděv a při česání nemají tendenci se lámat. Ale pokud používáte šampony se silikony, tak je opět na místě speciální péče. Především není vhodné fénovat. Při fénování se silikonová vrstva roztéká, šupinky na povrchu vlasu se postaví a rozteklý silikon si pod ně hezky zaleze a až si šupinky zase sednou na své místo, bude pod nimi vrstva silikonu, kterou z vlasů už nikdy nikdo neodstraní, která je zbytečně zatěžuje a neplní už svou původní ochrannou funkci. Pokud se taková horkovzdušně silikonová péče stane pravidelnou, tak vlasy ztratí lesk, který už jim vrátí jedině nůžky a čas a z původně husté, silné hřívy se stane porost nepříliš bujný, matný a lámavý.


Silikonů existuje několik druhů:


Silikony, které se z vlasů dají vymýt bez potíží:


• Trideceth-12
• Dimethicone Copolyo
• Dimethicone copolyol/HWP
• Hydroxypropyl
• Polysiloxane
• Lauryl methicone copolyol

Silikony, kterých se zbavíte až po delší době jejich nepoužívání:


• Amodimethicone
• Behenoxy Dimethicone
• Stearoxy Dimethicone

A silikony, kterých se zbavíte velmi těžko, podle názorů některých se také časem vymyjí a nebo jim z vaší hlavy pomohou jedině nůžky:


• Cetearyl methicone
• Cetyl Dimethicone
• Cyclomethicone
• Cyclopentasiloxane
• Dimethicone
• Dimethiconol
• Stearyl Dimethicone
• Trimethylsilylamodimethicone

Na mnoha šamponech je napsáno „s přídavkem toho a toho“, ale jak poznat, kolik té takzvaně účinné látky, či výtažku tam je? Když se podíváte dozadu na složení, tak toho, co je v tomto výčtu na prvním místě, je tam kolem 50%, čím blíže ke konci se zmíněná látka nachází, tím méně jí tam je a té, co je na absolutním konci, kde se velmi často vyskytují ty obalem deklarované aloe, bylinné výtažky a jiné prospěšné věci, toho je v šamponu kolem 0.5% Je pak otázkou, jaký účinek může mít 0.5% aloového výtažku. S trochou nadsázky lze říci, že tyto šampony jakoukoli bylinu viděly jen z kamionu, když byly převáženy na prodejnu.


Moc děkuji všem, kteří byli nápomocni při tvorbě tohoto článku.

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2006. Photos by LuceSensible, Kurto, Awdaj and Achim Hering, reprinted under Flickr Creative Commons licence and Wikipedia Licence.

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (8)add
...
napsal mitternacht , srpen 07, 2008
Bezva článek, díky za něj smilies/wink.gif
...
napsal Šugryna , březen 02, 2009
Fakt super clanek!!Ja jsem taky uz docela dlouho premyslela,co to vlastne ty silikony jsou.Aspon o malinko jsem ted chytrejsi.Diky moc
...
napsal Avrilka , květen 30, 2009
¨tak to jemazec! ted sem zjistila že jsem si koupila nejhorší kosmetziku na vlasy (fructis) a co stím te=d budu dělat? smilies/undecided.gif ale určitě sem ráda,že sem objevila tyto stránky existují
...
napsal MissTeena , prosinec 30, 2010
Skvělý a moc poučný článek smilies/smiley.gif
Jako menší jsem také používala "silikonové" řady. Z počátku vlasy vypadají dobře, ale je to bohužel jen krátkodobá krása smilies/undecided.gif pak jsem přešla na přírodní šampóny, které tedy občas vysušovaly, ale olejíčky to snad zpravily smilies/kiss.gif teď zůstávám u Lush smilies/cool.gif
...
napsal LadyContemptible , září 05, 2012
Já střídám GlissKur s tuhým šamponem (Godiva, nádherně voní) od Lush a také si nemůžu vynachválit kondicionéry od Nivei, ted mám Long repaire myslím... ale jak hledám nemůžu na internetu najít složení a ted ho nemám po ruce ale mám dojem že silikony tak jsou ale i tak je fajnsmilies/smiley.gif ale je pravda že silikony používám málo kdy. Za to se nemůžu obejít bez olejových zábalů, domácích mask na vlasy, různých přelivů ať už se zeleného čaje, výluku z kopřiv nebo octového přelivu xD já si vlasy piplá a možná i přepiplávám xD ale to tu jistě nebudu jediná smilies/smiley.gif
...
napsal Darinka W , říjen 03, 2012
Ahoj. Já mám doma taky Fructis, myji si s ním vlasy jen občas (průměrně asi tak 3x za měsíc)ale po něm jsou vlasy vždycky takové nadýchané, pružné a krásně voní. Jsem s ním spokojená, i když víc tíhnu k té přírodní kosmetice (šampon od henny, garnier,...)
...
napsal safira002 , listopad 09, 2013
Mně nejvíce vyhovuje Shauma řady Cream and Oil- s arganovým olejem a s vůní vanilky. Navíc krásně voní, vlasy mám krásně kudrnaté, jako kdybych si dala natáčky, krásně hebké a poddajné. Mám kudrnaté lasy, odjakživa suché, se s klonem k třepení a lámání. K této řadě jsem si nedávno koupila i kúru ve spreji k stejnojmenné řady a jsem s ní také spokojena. smilies/smiley.gif
...
napsal indulonka2 , únor 01, 2014
Skvělý článek jako ostatně jiné články smilies/wink.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.