arrow PÉČE arrow Z historie hřebenů
Z historie hřebenů E-mail
Napsal Tree   
Středa, 16 červenec 2008
První nálezy hřebenu jsou staré až několik tisíc let. Vyráběly se z kostí, rohů, slonoviny nebo dřeva(později hlavně zimostráz a eben), byly zdobeny různými válečnými, loveckými nebo mýtickými výjevy. A nepoužívaly se jen k česání ale i k vyčesávání vajíček vší (hřebenem speciálně s úzkými zuby blízko u sebe), a v době starověkého Říma se začaly používat olověné hřebeny(viz černý hřeben v galerii hřebenů), které po namočení v octu, při česání barvily vlasy na černo a toto se praktikovalo až do 19. století, ale tam se lidé už spíše barvili přímo barvami, které olovo obsahovaly, což samozřejmě vedlo také k otravám olovem.

S hřebenem se také účesy zdobily - v Řecku a Římě používali hřeben pouze k česání, ale zvyk doplňovat s ním účes bylo do Říma přineseno z Arábie.

Pro dálný východ jako Japonsko, Čínu a jihovýchodní Asii jsou také okrasné hřebeny typické, i pro ostrovy v Oceánii. Smutnou zajímavostí o Číně je sběr ledňáččích tyrkysových pírek pro zdobení hřebenů a šperků, účesů a různých náboženských předmětů, které skoro způsobilo vyhubení tohoto ptáčka.

Muži z ostrovů jižního Pacifiku nosili hřebeny s ornamenty, v Melanésii jsou hřebeny vyráběny z dřevěných či bambusových dlouhých tyčinek, přidělané na jakési malé smetáčky, zdobené korálky, mušlemi nebo peříčky. Na ostrově Samoa jsou vysoké dřevěné hřebeny krášleny geometrickými výřezky, na severních Sulawesi je vykládali perletí, nebo se dělaly s vyřezávanými značkami pro ceremoniální účesy.

Pro Afriku byly typické vyřezávané figury s ornamenty ze dřeva nebo slonoviny a nesmíme zapomenout ani na americké indiány, kteří si vyráběli dřevěné či kostěné jednostranné nebo oboustranné hřebeny, některé bohatě vyzdobovali figurálními motivy. Myslím, že takový hřeben by si mohl vyrobit každý z nás s trochou zručnosti.

Vraťme se do Evropy: Ve středověku v římskokatolické církvi byl hřeben ze slonoviny používán jako liturgický předmět během vysvěcování papeže. Takový hřeben byl oboustranný, s vyřezávanými ornamenty, figurami nebo typickými křesťanskými motivy nebo mohl být vykládaný drahokamy. Podobné luxusní hřebeny si nechala vyrábět i šlechta speciálně v 14., 15. a 16. století, kdy se dekorovalo florálními ornamenty, pastorálními scénami a legendárními motivy. V 17. století a později ženy nosily svoje dlouhé vlasy odkryté a složitě sčesané. Někdy právě nosily hřebeny jako ozdoby, například španělské ženy používaly vysoké vyřezávané želvovinové hřebeny k upevnění mantily.

Během staletí se hřebeny vyráběly i z kovů – stříbra, mosaze nebo cínu. U hřebenu z mosaze a jiných slitin se uvádí, že byly vhodné pro česání husté srsti domácích zvířat. Další materiály na výrobu hřebenů byly slonovina a želví krunýře(byly prý nejjemnější), které se snadno opracovávaly při zahřívání a po zchlazení byly opět tvrdé, a i po zlomení se mohly takto snadno spravit.  Naštěstí se tyto dva materiály přestaly používat ve druhé pol. 19. století, kdy se bratrům Hyattovým podařilo vyvinout náhradu za slonovinu, a to celuloid. Tímto nastal obrat ve výrobě hřebenů – byla levná a rychlá. V 19. stol. se také začínají vyrábět i z kaučuku. 20. století je ve znamení praktičnosti, hřebeny se dělají jednoduše, prakticky bez jakýchkoli ozdob, z umělé hmoty. S nástupem krátkovlasé módy se hřeben zkrášlující účes stává spíše historických předmětem, tedy kromě hřebínku jako součásti svatebního účesu.

Zdroje: Masarykův slovník naučný, Ottův slovník naučný, Encyclopedia Americana a online zdroje

 

∗Pro zajímavost přidávám ještě několik obrázků historických hřebenů∗


 

*** (C) Dlouhevlasy.cz a Tree, 2008.  Další publikování není povoleno. No text or image reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :)

 

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (6)add
...
napsal rumjana , červenec 16, 2008
velká pochvala, Tree smilies/smiley.gif smilies/wink.gif
...
napsal Fairy , červenec 16, 2008
Zajímavé, to o těch olověných hřebenechs octem jsem nevěděla. Vždycky mi zůstával rozum stát, jak to, že se jim ty jemné hřebeny z tenkého dřeva, slonoviny apod. na dlouhých vlasech nevylámaly. A že dlouhé vlasy musely být tehdy ultra zavšivené a ultra zacuchané...
...
napsal Bonemína , červenec 16, 2008
Teď o víkendu jsme právě řešili hřebeny z Velké Moravy - měly opravdu hodně jemné a husté zuby jako tupíráky. takže je dost dobře možné, že to vlastně byly hřebínky všiváčky smilies/smiley.gif
...
napsal A.d.é.l. , červenec 18, 2008
Ty slonovinové hřebeny, to je šupec, mooooooc pěkné. smilies/smiley.gif
...
napsal pomoc , srpen 28, 2008
Snad nejsirsi nabidku hrebenu jsem nasla na zell-europe.com. Ani jsem nevedela, ze jejich tolik smilies/smiley.gif
...
napsal Meadow , listopad 16, 2008
Spousta pro mě nových informací, super článek!





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Středa, 16 červenec 2008 )
 
< Předch.