Dnes se stále více hovoří o přírodní kosmetice. Ovšem, co je skutečněpřírodní kosmetika? Z reklam slyšíme o přírodní kosmetice, i když sejedná o přípravek, který obsahuje pouze jednu nebo několik složekpřírodního původu. Skutečná přírodní kosmetika však musí být čistěpřírodní. To znamená, že veškeré složky musí pocházet z přírodních(rostlinných, živočišných nebo anorganických) zdrojů. Čistě přírodníkosmetika neobsahuje žádné látky syntetického původu. Nejčastěji sejedná o rozpouštědla, konzervanty, barviva, parfémy, emulgátory atensidy.
Admin: Děkuji Valkiře za příspěvek a vítám ji mezi článkové autory, což má své výhody, viz odkaz na spodu článku. Budeme se těšit i na další!
Nejjednodušší přírodní kosmetikou jsou rostlinné bio oleje. Tyto jedno, či více složkové oleje vznikají technologií lisování za studena. Tato technologie je nesmírně šetrná, ponechává v oleji mnoho vitaminů, minerálů a blahodárně působících přírodních látek. Oleje lisované za studena se dobře vpíjejí do pokožky a nezanechávají mastný film. Svými vlastnostmi se zásadně liší od minerálních a rafinovaných olejů. Dále sem patří rostlinné tinktury a odvary. Tinktury vznikají vyluhováním části rostliny ve vhodném rozpouštědle, nejčastěji na lihové bázi, takže jsou přírodně zakonzervovány a mají dobu použitelnosti srovnatelnou s klasickou kosmetikou. Oproti tomu odvary, což je de facto rostlinná biomasa spařená vroucí vodou, nemají tuto konzervační schopnost a je nutné je spotřebovat bezprostředně po vytvoření.
Ačkoliv zmíněné produkty mají široké využití a v dnešní době znovu narůstá jejich oblíbenost, nestačí k pokrytí našich nároků na všechny funkce kosmetiky. Lze tedy vytvořit čistě přírodní klasickou kosmetiku jakou jsou šampony, mýdla, krémy, deodoranty a další? Odpověď zní ano, ale není to nic jednoduchého. V dnešní době kladou zákazníci na kosmetiku velké nároky. Nestačí, aby přípravek byl jen účinný, musí příjemně vonět, mít jemnou strukturu, hladkou konzistenci a být snadno použitelný. Nechceme, aby nám z tuby vytékalo cosi zeleného a zapáchajícího. Je tedy možné vytvořit čistě přírodní kosmetiku, která bude splňovat veškeré naše požadavky a nároky? Ano, možné to je, pokud zvolíme kombinaci kvalitních surovin a moderních technologií.
Proč kvalitní suroviny? Už moje babička říkávala, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. V kosmetickém průmyslu to platí dvojnásob. Mnoho rostlin, které se dnes používají k výrobě kvalitní kosmetiky pochází ze specializovaného bio pěstitelství. Rostliny pěstované přírodní cestou obsahují více vitaminů a dalších přírodních látek, které nám prospívají. Zároveň pěstitelství bez využívání pesticidů, hnojiv a pod. zabraňuje ukládání zbytků těchto látek do rostlin. Správně zvolená kombinace složek dá vzniknout kosmetice se všemi požadovanými vlastnostmi včetně doby použitelnosti. Existují přírodní barviva, konzervanty, vonné látky a tak dále. Znovu objevovány jsou i staré receptury známé již po staletí z přírodní medicíny a léčitelství.
Proč moderní technologie? Výroba kosmetiky se v mnohém dnes podobá technologickým postupům výroby léčiv. Existují specializované ústavy a laboratoře, které se zabývají účinky extraktů z rostlin a biologicky aktivních látek na náš organismus. Velká pozornost se věnuje zejména předcházením projevů stárnutí – tak zvaný anti-aeging. A právě kosmetika je jedním z pilířů péče o tělo.
Jak poznáme kvalitní (nejen) přírodní kosmetiku? Veškeré výrobky distribuované na našem trhnu musí uvádět zákonem stanovené údaje. Jedním z těchto údajů je složení – Ingredients. Je to seznam všech látek řazený podle obsahu. Toto složení nám může dobře sloužit pro kontrolu, zda výrobek je skutečně přírodní. Na obale musí být uveden výrobce a případně distributor pro ČR. Dále také číslo šarže a datum výroby, nebo datum spotřeby. Bývá zde také symbol otevřeného kelímku s číslem, které vyjadřuje počet měsíců spotřeby od otevření. I kvalitní čistě přírodní kosmetika musí mít všechny tyto náležitosti. Nikdy není dobré kupovat výrobek, o kterém nejste přesvědčeni, že je kvalitní a nezávadný. Někdy je uvedena i informace o ne/vhodnosti pro děti, těhotné a kojící ženy a alergiky.
(Nejen) přírodní kosmetika by měla být uchovávána na suchém, nejlépe tmavém místě. Rozhodně nesmí být na přímém slunečním světle nebo u zdroje tepla. Krémy, tělová mléka a podobně je možné uložit do lednice. Do kelímku s krémem bychom neměli sahat neumytýma rukama, nebo opakovaně, zvyšujeme tak riziko zanesení nečistot a mikroorganismů do krému. U mnoha produktů přírodní kosmetiky není na závadu sedlina, nebo ztuhnutí.
*** (C) Dlouhevlasy.cz a Valkira, 2008. Další publikování není povoleno. No text reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :)
Sdilej clanek na Facebooku
|