arrow PÉČE arrow Přírodní kosmetika
Přírodní kosmetika E-mail
Napsal Valkira   
Sobota, 27 září 2008


Dnes se stále více hovoří o přírodní kosmetice. Ovšem, co je skutečněpřírodní kosmetika? Z reklam slyšíme o přírodní kosmetice, i když sejedná o přípravek, který obsahuje pouze jednu nebo několik složekpřírodního původu. Skutečná přírodní kosmetika však musí být čistěpřírodní. To znamená, že veškeré složky musí pocházet z přírodních(rostlinných, živočišných nebo anorganických) zdrojů. Čistě přírodníkosmetika neobsahuje žádné látky syntetického původu. Nejčastěji sejedná o rozpouštědla, konzervanty, barviva, parfémy, emulgátory atensidy.

Admin: Děkuji Valkiře za příspěvek a vítám ji mezi článkové autory, což má své výhody, viz odkaz na spodu článku. Budeme se těšit i na další!


Nejjednodušší přírodní kosmetikou jsou rostlinné bio oleje. Tyto jedno, či více složkové oleje vznikají technologií lisování za studena. Tato technologie je nesmírně šetrná, ponechává v oleji mnoho vitaminů, minerálů a blahodárně působících přírodních látek. Oleje lisované za studena se dobře vpíjejí do pokožky a nezanechávají mastný film. Svými vlastnostmi se zásadně liší od minerálních a rafinovaných olejů. Dále sem patří rostlinné tinktury a odvary. Tinktury vznikají vyluhováním části rostliny ve vhodném rozpouštědle, nejčastěji na lihové bázi, takže jsou přírodně zakonzervovány a mají dobu použitelnosti srovnatelnou s klasickou kosmetikou. Oproti tomu odvary, což je de facto rostlinná biomasa spařená vroucí vodou, nemají tuto konzervační schopnost a je nutné je spotřebovat bezprostředně po vytvoření.


Ačkoliv zmíněné produkty mají široké využití a v dnešní době znovu narůstá jejich oblíbenost, nestačí k pokrytí našich nároků na všechny funkce kosmetiky. Lze tedy vytvořit čistě přírodní klasickou kosmetiku jakou jsou šampony, mýdla, krémy, deodoranty a další? Odpověď zní ano, ale není to nic jednoduchého. V dnešní době kladou zákazníci na kosmetiku velké nároky. Nestačí, aby přípravek byl jen účinný, musí příjemně vonět, mít jemnou strukturu, hladkou konzistenci a být snadno použitelný. Nechceme, aby nám z tuby vytékalo cosi zeleného a zapáchajícího. Je tedy možné vytvořit čistě přírodní kosmetiku, která bude splňovat veškeré naše požadavky a nároky? Ano, možné to je, pokud zvolíme kombinaci kvalitních surovin a moderních technologií.


Proč kvalitní suroviny? Už moje babička říkávala, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. V kosmetickém průmyslu to platí dvojnásob. Mnoho rostlin, které se dnes používají k výrobě kvalitní kosmetiky pochází ze specializovaného bio pěstitelství. Rostliny pěstované přírodní cestou obsahují více vitaminů a dalších přírodních látek, které nám prospívají. Zároveň pěstitelství bez využívání pesticidů, hnojiv a pod. zabraňuje ukládání zbytků těchto látek do rostlin. Správně zvolená kombinace složek dá vzniknout kosmetice se všemi požadovanými vlastnostmi včetně doby použitelnosti. Existují přírodní barviva, konzervanty, vonné látky a tak dále. Znovu objevovány jsou i staré receptury známé již po staletí z přírodní medicíny a léčitelství.


Proč moderní technologie? Výroba kosmetiky se v mnohém dnes podobá technologickým postupům výroby léčiv. Existují specializované ústavy a laboratoře, které se zabývají účinky extraktů z rostlin a biologicky aktivních látek na náš organismus. Velká pozornost se věnuje zejména předcházením projevů stárnutí – tak zvaný anti-aeging. A právě kosmetika je jedním z pilířů péče o tělo.


Jak poznáme kvalitní (nejen) přírodní kosmetiku? Veškeré výrobky distribuované na našem trhnu musí uvádět zákonem stanovené údaje. Jedním z těchto údajů je složení – Ingredients. Je to seznam všech látek řazený podle obsahu. Toto složení nám může dobře sloužit pro kontrolu, zda výrobek je skutečně přírodní. Na obale musí být uveden výrobce a případně distributor pro ČR. Dále také číslo šarže a datum výroby, nebo datum spotřeby. Bývá zde také symbol otevřeného kelímku s číslem, které vyjadřuje počet měsíců spotřeby od otevření. I kvalitní čistě přírodní kosmetika musí mít všechny tyto náležitosti. Nikdy není dobré kupovat výrobek, o kterém nejste přesvědčeni, že je kvalitní a nezávadný. Někdy je uvedena i informace o ne/vhodnosti pro děti, těhotné a kojící ženy a alergiky.


(Nejen) přírodní kosmetika by měla být uchovávána na suchém, nejlépe tmavém místě. Rozhodně nesmí být na přímém slunečním světle nebo u zdroje tepla. Krémy, tělová mléka a podobně je možné uložit do lednice. Do kelímku s krémem bychom neměli sahat neumytýma rukama, nebo opakovaně, zvyšujeme tak riziko zanesení nečistot a mikroorganismů do krému. U mnoha produktů přírodní kosmetiky není na závadu sedlina, nebo ztuhnutí.

 

*** (C) Dlouhevlasy.cz a Valkira, 2008.  Další publikování není povoleno. No text reproduction without permission. Přispějte i vy svým článkem - jak na to a co za to se dočtete zde :)  

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (1)add
...
napsal hankaflakanka , říjen 01, 2008
zajímavý článek smilies/wink.gifTěch výrobců té úplně přírodní kosmetiky je tuze málo.... smilies/undecided.gifJe fakt, že jestli jsou přírodní produkty jen úplně přírodní, tak jsem asi vyplnila špatně tu anketu, co je tady. Dala jsem první možnost a měla jsem dát asi tu třetí.... smilies/shocked.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 21 prosinec 2009 )
 
< Předch.   Další >