arrow PÉČE arrow Recepty císařovny Sissi
Recepty císařovny Sissi E-mail
Napsal Medea   
Čtvrtek, 15 listopad 2007

Ve fóru se objevil zájem o recepty císarovny Sisi, a tak jsem vzala knízku, a nekteré – týkající se vlasové péce - prelozila. Kniha obsahuje ale aj témy jako: denní/nocní krémy, péce o ruce a nohy,masky, mýdla, zubní pasty, vune à la Princesse, masáze à la Kneipp,psychokosmetika atd. Tyto recepty byly nalezeny v starých dvorních lékárnických knihách, pouzívala je Sisi, císar Frantisek Josef, korunní princezna a ostatní clenové císarské rodiny.

Pozn. admin: 3x sláva Medee za prolomení dlouhatánské pauzy v nových článcích! Kdo bude další, kdo zvedne vhozenou rukavici a pošle svůj článek na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ? :) Jinak text je nechán v původním  - kouzelném  - česko-slovensko-rakouském znění. 

Nekteré recepty jsou z dnesního hlediska zastaralé, nebo dokonce nepouzitelné, protoze pouzívali aj substance, které pokozku více poskozovali, nez jí pomáhali. Napr. kyselina salicilová. Císarovna ráda pouzívala masku na tvár z destové vody a rozmackaných jahod. Nás dnesní kyselý dést by byl pro tento recept zcela nepouzitelný. Ale aj v dnesních moderních kosmetikách se najde chemie, která muze spusobovat kozní alergie. Takze není duvod, dnesní kozmetiku chválit, a tu tehdejsí proklínat. Zlatá strední cesta je nekde mezi obema, musí se jenom najít.

Sampón Katharina de Medici

2 zloutky
30 ml cognacu
dousek jablecného octa

Zloutek a cognac smíchat s drevenou sterkou/spachtlí (zádný kov!). Rozdelit na 2 porce. Vlasy a hlavu namocit teplou vodou, nanést první porci, dukladne promasírovat az do spicek vlasu, potom teplou vodou vymýt. Nanést druhou porci, a vse zopakovat. Vymýváme, az je voda cirá. Nakonec smícháme v jedné flasce dousek jablecného octa s vodou, a prelejeme prez vlasy. Tohle jim dodá krásný lesk.Rozmarínový sampón

20 g rozmarínu
80 ml destilované  vody
40 ml ruzové vody
15 ml glycerinu
20 ml rumu

Rozmarín zalejeme varící destilovanou vodou a zakryte necháme vychladnout. Potom prefiltrujeme. Smícháme s ruzovou vodou, glycerínem, rumem. Skladujeme v uzavrené objemné flasce.


Pecující henna


1 balícek bezbarevné henny
20 ml cerstvého mléka
1 zloutek

Bezbarevnou hennu smícháme s mlékem a zloutkem. Naneseme na vlasy a hlavu, necháme 20 minut pusobit. Nakonec dobre vymyjeme vodou. Henna dodává vlasum novou sílu.


Intenzivní vlasová maska

40 ml ricinového oleje
20 ml olivového oleje
10 g koprivových listu
10 g rozmarínu
10 g thymianu

Ricinový a olivový olej smíchat. Bylinky dame do misky nebo porcelánové nádoby, zalejeme olejem. Promícháme drevenou spachtlí. Uzavrene necháme 2 dny stát. Pak prefiltrujeme, dobre vytlacíme.


Medovo-orechová vlasová voda


50 g orechových lupenu
75 g susených zelených orechových slupek
1 ¼ l vody
15 g vcelího medu

Lupeny a slupky 35 minut povarit ve vode. Zakryte asi 3 hodiny necháme odstát. Prez kávový filtr prefiltrovat. Primíchat med a nalít do uzavírací flasky.
Kdo má tmavé vlasy, muze touhle vlasovou vodou dosáhnout tmavsí tón.

 

*** (C) Dlouhevlasy.cz, 2007. Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (3)add
...
napsal porcelainswan , srpen 11, 2010
zkoušeli jste někdo tyto recepty? smilies/wink.gif možná něco vyzkouším..
...
napsal knihomol5 , říjen 22, 2011
možno tú hennu s mliekom vyskúšam smilies/smiley.gif
...
napsal Štěpánka , říjen 23, 2011
A smím-li se ptáti, ze které knihy jsou tyto recepty?
o těch vejcích s koňakem jsem už někde v souvislosti s její císařskou milostí četla. smilies/smiley.gif

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.   Další >