arrow PÉČE arrow Vejcomedový šampón
Vejcomedový šampón E-mail
Napsal Medea   
Čtvrtek, 30 listopad 2006

Dnes jsem si dovolila přelozit jeden šampónový recept z německéhofórumu. Tam ho používá hodně lidí, já sama jsem ho ješte nezkoušela,ale možná bude mít někdo zájem a o víkendu si ho vyzkouší. Je to pro všechnytypy vlasů, může se s tím experimentovat, přísady ubrat nebo přidat, komuco vlasům vyhovuje.

 

(Pozn. Aha: Medea mluví 4mi jazyky a čeština není její mateřštinou, text jsem pouze mírně redigoval, jinak ponechávám ve svém původním, mírně poetickém, znění :)) 

 

 

Vejcovo-medový šampón:

 

Základní recept:

  • 1 vejce
  • 1 žloutek vejce
  • 1 čajová lžička medu
  • 1 citrón

Vejce, žloutek a med dobře smíchat. Vymačkat citrón, a šťávupři stálém míchání přidávat. Hotovo.

Vejce a žloutek: to jsou aktivní mycí substance. Lecitínve vejci je přírodní emulgátor (čili tensid v anorganické chemii),který spájí tuk/mast s vodou. I bílek vejce je aktivní mycí substance, alezdaleka ne tak působící jako žloutek. Bílek ale pečuje o vlasy díkyproteinu, které se v něm nachází. Protein se usází poškozených strukturáchvlasu a tak je “opravuje”.

Med: dodává vlasům lesk. Ale pozor! Hodne medu nenídobré, protože cukr váže vodu, a když je té vody málo, tak jí vstřebá z vlasů, atím pádem je vysušuje.

1 lyžička oleje: Když má někdo suché vlasy, tak k šampónumůže přidat i 1 čajovou lžicku oleje. Ale nepřehnat, protože by z tohojinak vznikla vlasová kúra, a musela by se vymýt normálním šampónem. Olej vážeurčité množství lecitínu, a tím je šampón mírně aktivní, čili vlasy nevysušuje.Když se k šampónu přidá jojobový olej, tak je z něj2-in-1 produkt, protože jojobový olej není olej, ale vosk, a s lecitínem méněreaguje.

Nechat 5 minut působit: tenhle šampón není zádný „ihned“produkt. Chemické reakce potřebují při pokojových teplotách čas. Takževmasírovat do vlasů, trochu počkat, nechat působit, a až pak začít vymývat.Vlažná voda (38°C) pomáhá lecitínu aby dobře působil, a i medu, aby se cukrdobře vymyl. Když se šampón dobře vymyl, dokončit studenou vodou, aby sevlasy pekně leskly.

Když jsou vlasy moc mastné: když sampón ani bez olejevlasy neumyje do čista, tak by se měl udelat lehký roztok z jablečného octu předukončením studenou vodou.

 

*** (C) DlouheVlasy.cz, 2006. Photo reprinted under a Flickr Creative Commons licence.

 

 Sdilej clanek na Facebooku


Komentáře (0)add

Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Úterý, 10 leden 2012 )
 
< Předch.