arrow PÉČE arrow Ajurvéda a její vliv na vlasy
Ajurvéda a její vliv na vlasy E-mail
Napsal Sayhaya   
Středa, 22 září 2010

Klarusa: S velmi zajímavým článkem přišla Sayhaya. Pohled indické medicíny jistě bude pro mnohé zdrojem spousty nových poznatků a podnětů.

 

Než se pustím do popisování ajurvédy a jejímu vlivu na vlasy, bylo by vhodné nejprve alespoň stručně říci, co to ta ajurvéda vlastně je a kde se vzala.
 

 

 

 

 

 

 

 


Původ Ajurvédy a základní charakteristika


  Ajurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě. Samotné slovo „ayurveda“ je sanskrtské, lze je volně přeložit jako „věda života“. Ajurvéda jako taková pochází z Indie, kde se poprvé objevila někdy před neuvěřitelnými 5 000 lety, často je tedy díky svému stáří nazývána také „matkou všech léčebných systémů“. Její kořeny sahající až do starého védského období dovolily lidem si ji nejprve předávat v ústní formě starými mistry svým žákům. Nemusím zdůrazňovat, že se tak dostala i do Evropy a dál do světa, a proto se dá říci, že v dnešním známém západním světě má většina známých přírodních léčebných systémů kořeny právě v ajurvédě.

Ajurvéda je jedinečná v kladení velkého důrazu právě na prevenci a podporu zdraví za pomocí vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Nemusím jistě zdůrazňovat, že organismus, který je často vystavován stresu, ať již z okolí nebo z hladu (ano i z hladu může tělo trpět stresem), se bude snažit s tímto neduhem vypořádat po svém, a tak vezme energii tělu, kterou tělo jinak dává například do vlasů a ejhle, kvalita vlasů začne silně upadat. Porozumění principům ajurvédy, tedy porozumění vlastnímu tělu a mysli, nám umožňuje pochopit přirozené zákony, které pomáhají vytvářet zdravé a vyrovnané tělo, mysl a ducha s přihlédnutím na samotnou individualitu člověka.

 

 

Stejně jako každý máme svou jedinečnou originální tvář či otisk prstů, tak i podle ajurvédy má každé tělo i svůj jedinečný energický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních, emočních a duševních charakteristik, které tvoří naší celou konstrukci těla zjevného i vnitřního. Tato konstituce nám bývá dána již při početí a obvykle je po celý život neměnná. Nicméně existuje mnoho faktorů (vnějších i vnitřních), které na nás působí a mohou narušovat naši přirozenou rovnováhu. Výsledkem je pak naše odchýlení od harmonie těla a ducha, což způsobí nějaký problém, který se může projevit jak na fyzickém těle, tak i na naší mysli. Mezi faktory, které nás takto dokážou ovlivnit, mohou být například emocionální stavy, způsob stravování, fyzická nebo psychická traumata, zaměstnání, rodina, ale i roční období, poslech určité hudby, vůně, různé výrobky a chutě atd. V momentě, kdy poznáme a pochopíme působení těchto různých faktorů (tedy když najdeme a pochopíme příčinu), můžeme různými způsoby eliminovat nebo minimalizovat jejich negativní účinky a tak obnovit naši přirozenou rovnováhu.


 

 

Dóši
Ajurvéda zná tak zvané dóši neboli dvě základní energie či funkční principy, které se nachází nejen v lidském těle, ale i ve všech ostatních strukturách. Tyto tři principy nesou sanskrtské názvy váta, pitta a kapha. K tomu, aby se tekutiny a živiny dostaly k buňkám, je potřeba energie. Ta je potřeba i pro zpracování potravy, pro udržení buněčné struktury a tak dále. Váta je tedy energií pohybu, pitta energií zažívání a kapha se stará o strukturu těla a o zbavení škodlivin. Všichni lidé mají tyto tři dóši, ale jedna z nich je vždy dominantní, druhá méně zastoupená a třetí minimální. Podle ajurvédy je příčinou nemocí špatné fungování na buněčné úrovni díky nadmíře či naopak nedostatku některé z dóši, toto může být způsobeno i obsahem toxinů v těle. Jak ale zjistit, který typ dóši je u nás ten hlavní? Existují na to složité testy prováděné ajurvédskými léčiteli, nicméně jistý přehled o tom, do jaké skupiny patříte, můžete získat i porovnáním vlastností, které jsou vašemu tělu a mysli blízké.

 

 

 

Váta, Pitta a Kapha
Podle ájurvédské filozofie je celý vesmír souhrou energií 5 elementů – éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Dóši váta, pitta a kapha jsou kombinacemi těchto pěti prvků, které tvoří doslova vše kolem nás, tedy vše, co je součástí vesmíru, se podle této filozofie skládá ze tří dóš.

Pozn. Rysy jsou jen orientační, pro naprosto přesné určení je potřeba ajurvédský léčitel nebo dobře nastudovaná ajurvéda

 

Váta
Je to kombinace vzduchu a éteru, jemná energie spojená s pohybem. Řídí proto dýchání, mrkání, pohyby svalů a tkání, tlukot srdce a všechny pohyby cytoplazmy a buněčných membrán. Když je v rovnováze, podporuje kreativitu a flexibilitu a v opačném případě podněcuje strach a úzkost. U člověka s dominantním typem dóši váty, lze nalézt například tyto rysy:  

– lehká, štíhlá postava 

– jakoukoli činnost provádí rychle 

– nepravidelný hlad a trávení 

– lehký přerušovaný spánek a nespavost 

– nadšení, živost, představivost 

– snadná vzrušivost, změny nálad

– rychle pochopí novou informaci, ale také rychle zapomene 

– sklon ke starostem 

– snadno se unaví, sklon k přepínání se 

– duševní a fyzická energie přichází v návalech

 

Pitta
Je to kombinace ohně a vody, je spojena s metabolismem, řídí zažívání, absorbování a asimilaci živin, metabolismus a také tělesnou teplotu. Stará se o kůži, nehty a vlasy. Když je v rovnováze, podporuje bystré myšlení a inteligenci, v nerovnováze ale posiluje hněv, nenávist a také žárlivost. Člověk s dominantní dóšou pittou by měl mít například tyto rysy:

– střední postava 

– sřední síla a výdrž 

–  velký hlad a žízeň, silné trávení 

–  sklon ke hněvu a podrážděnosti při stresu 

– světlá nebo načervenalá kůže, často pihovatá 

–  averze ke slunci a horkému počasí 

–  podnikavý charakter, má rád náročné úkoly, cíle 

–  bystrý intelekt 

–  přesná, jasná řeč

– světlé, světle hnědé nebo zrzavé vlasy

 

Kapha
Je tvořena kombinací prvků země a vody, je to energie, která dává formu tělesným strukturám, neboli tvoří kosti, svaly a šlachy. Spojuje všechny buňky dohromady, je mazivem pro klouby, zvlhčuje kůži a udržuje imunitní systém. Když je kapha v rovnováze, vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v opačném případě tvoří připoutanost, lakotu, hrabivost a závist. Člověk s hlavní dóšou kapha bude mít například tyto rysy:
– masivní, silná postava i fyzická síla a výdrž 

– stálá energie, pomalý v činnosti

– klidná, uvolněná osobnost 

– chladná, tlustá, bledá, často mastná kůže 

– pomalé pochopení nové informace, ale dobrá dlouhodobá paměť 

– hluboký spánek 

– sklon k obezitě 

– pomalé trávení, mírný hlad 

– srdečný, tolerantní, odpouštějící 

– sklon k sobeckosti a samolibosti

 

Ještě jednou zdůrazňuji, že snad žádný člověk není čistý typ jedné z dóš. Vždy se jedná o kombinaci všech tří dóš a to v různém poměru. Kombinací je tolik, kolik je lidí na Zemi.

 

Zdraví a ajurvéda

Zde by bylo dobré říci, že ajurvéda se v žádném případě nesnaží nahradit západní medicínu. Ajurvéda se snaží léčit příčiny a předcházet jim, ale existuje mnoho případů, kdy je lepší chorobu či akutní případ nemoci léčit pomocí syntetických léčiv či chirurgického zákroku (i když ajurvéda se chirurgií zabývá také). Naopak existuje mnoho chronických nemocí (například alergie), se kterými se západní medicína neumí vypořádat vůbec nebo jen velmi těžko. V tomto případě nastupuje na řadu ajurvéda, protože ona nepotírá symptomy, ale zaměřuje se na skutečné příčiny zdravotního problému, a tím i skutečné vyléčení.

 

 

 

 

 

Myslím, že není teď podstatné rozebírat všechny aspekty ajurvédy, ale je na čase si odpovědět na otázku, co má ajurvéda společného s vlasy?

A co když úplně všechno?

Mnoho lidí žije hektickým stylem života. Nedívají se kolem sebe a jdou jen kupředu, za den se neuvolní, neuklidní se ani u snídaně – nejdůležitějšího jídla dne. Pomalu se ani pořádně nevyspí, trpí spánkovými dluhy a pak se hlavně něžné polovičky mohou podivit, že za čas mají ochablou pleť, nevýraznou barvu v obličeji, přibírají na váze nebo naopak hodně hubnou a mají i špatné vlasy.

Kde je pak problém? V nás samotných.

Je jisté, že podobné příznaky mohou být varováním před nějakou skrytou nemocí, ale mohou být varováním i před tím, že tělo se snaží vypořádat s náporem, který mu dáváme.

Podle ajurvédy, platí, že když jsou problémy s vlasy, je v nerovnováze pitta. Ta ovládá kůži a při trvalém přetěžování se mohou u těchto lidí objevovat různé poruchy kůže, například pihy nebo jiná mateřská znaménka. Dívky a ženy, které chtějí mít hezkou kůži, měli by pečovat o pittu, protože krása kůže vychází z ní, zevnitř. Ájurvéda učí, že vyvážená pitta a dobrá trávící síla dává zářivou pleť a jasné oči. Protože pitta zpracovává potravu, má pro ni velký význam. Proto i výživa má velký význam pro zářivou pleť a jasné oči. Protože vlasy vyrůstají z kůže, vyvážená pitta dává i krásné, lesklé vlasy. Ájurvéda učí, že vlasy jsou korunou osobnosti.

Nerovnováha pitty se pak může projevit špatným trávením, takže i přibíráním nebo hubnutím. Může se projevit pálením žáhy nebo průjmy. Tady je ale dobré se zastavit. Při regulaci energie pitta se velice často stane, že člověk trpí průjmy a začne si dělat starost, co s tím. Nicméně je důležité vědět, že aby se tělo uzdravilo, musí se zbavit nežádoucího odpadu a ten se mnohdy z těla dostává právě průjmovým onemocněním. Proto milé dámy ale i pánové, dbejte na vhodnou a vyváženou stravu, občas nezapomeňte detoxikovat tělo, ale hlavně jej netrapte hladem ani zbytečným velkým množstvím potravy, protože v tom případě si zahráváte nejen s unavenými nemocnými vlasy a pletí, ale i s jinými možnými vleklými problémy, které by se mohly objevit do budoucna. Pokud se vám tento článek líbí a zajímá někoho ajurvéda, mohu jej rozšířit (nejen o vlasové poznatky).

 

 

 

 

Zdroje:
FREJ, David. Ajurvéda. Praha : Eminent, 2007. 320 s.
HLÓŠKA, Pavol. Ajurvéda duše a těla. Praha : Fontána, 2008. 256 s.
 Vlastní znalosti

 

 

Posílejte i své články, za virtuální a reálné odměny :) Více ZDE 

 

(C) Dlouhevlasy.cz a Sayhaya 2010. 

 

 

Shora: Foto (CC)  AlicePopkorn, h.koppdelaney, true2source, Kanko*, Kerala Tourism

 



Sdilej clanek na Facebooku






Komentáře (8)add
...
napsal Nicole , září 26, 2010
Skvělý úvod do této fascinující metody. Z vlastním zkušenosti ještě dodám, ze Piťas má neustále mrtvolně chladné nohy a ruce a v dnešním chladném vlhkém počasí trpí smilies/grin.gif
...
napsal Paola , září 27, 2010
Perfektny clanok! Urcite, ak sa ti bude chciet, mozes rozsirit. Hlavne moznosti, ako sa spravat, ako dat telo do rovnovahy a tak, toto by som ocenila. Inac za mna jednicka s troma hviezdickami! Uplne som tvoj clanok hltala! Vyborne Sayhaya! smilies/cool.gif
...
napsal Kataska , září 27, 2010
Strašně mě zaujaly vlasy Indky na fotce - úžasný modrý lesk, hrozně mi to připomíná borůvky smilies/grin.gif
Omluva za mimózní poznámku, článek je samořejmě moc hezky napsaný a zajímavý, ale tohle mi prostě nedalo smilies/wink.gif
...
napsal Lilith.2 , září 28, 2010
parádní článek smilies/wink.gif smilies/smiley.gif
...
napsal Sayhaya , září 29, 2010
Děkuji moc za chválu a podporu. Trochu jsem měla starost, jestli to není moc chaoticky podané. Někdy mám problém s tím, že chci říct nebo napsat víc věcí najednou a pak vznikne paskvil smilies/grin.gif
Každopádně mně potěšilo, že se to líbí a pokusím se to rozšířit hned jak budu mít trochu času :-)

Nicole - to je zajímavý poznatek. Něco na tom určitě bude :-)
...
napsal porcelainswan , září 30, 2010
jó, ajurvéda, ta má lidi přečtné, já jsem téměř čistokrevná Váta smilies/cool.gif
...
napsal coctopusmaka , říjen 18, 2011
To, že Pitta v tomto období trpní mrtvolně chladnými rukami a nohami mohu jen potvrdit. Za sebe ale musím říci, že si toto období - leč teple oděná - užívám tisícekrát více, než léto!
...
napsal Cleonka , leden 30, 2012
Moc hezký a zajímavý článek, těším se na pokračování smilies/wink.gif





Komentare od clenu Facebooku


Napište komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security image
Opište písmena z obrázku


busy
Aktualizováno ( Neděle, 26 září 2010 )
 
< Předch.   Další >